لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۱۶

خبرخوان

ابراز نگرانی از وضع جسمی گروهی از دراویش زندانی پس از ۴۰ روز اعتصاب

شماری از دراویش گنابادی پیرو نورعلی تابنده در خیابان گلستان هفتم، در نزدیکی منزل رهبر خود، پیش از درگیری‌های سال ۹۶

فائزه عبدی‌پور، از فعالان دراویش گنابادی، روز پنج‌شنبه از وضع جسمی ۱۴ درویش زندانی که ۴۰ روز از اعتصاب غذای‌شان می‌گذرد ابراز نگرانی کرد.

خانم عبدی‌پور، همسر محمد شریفی‌ مقدم از دراویش زندانی، پیشتر در توئیتی نوشته بود: «۱۴ درویش زندانی با خواسته «رفع کامل فشارها و محدودیت‌های امنیتی از شخص دکتر نورعلی تابنده و بازگشایی حسینیه‌ها و مجالس درویشی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.»

پس از درگیری بین مأموران امنیتی و شماری از دراویش گنابادی در خیابان گلستان تهران در بهمن و اسفند ۹۶، فشارها بر این دراویش به‌شدت افزایش یافت و نورعلی تابنده، رهبر این گروه، در ویدئویی که پانزدهم اسفند آن سال منتشر شد تلویحاً تأیید کرد که در بازداشت خانگی قرار دارد.

سی‌ام بهمن و اول اسفند ۱۳۹۶ که به حادثه گلستان هفتم معروف شد بیش از ۴۰۰ درویش گنابادی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی ضرب‌وشتم و بازداشت شدند.


در پی این رخدادها در آبان‌ماه امسال ۷۲ درویش گنابادی زندانی در اعتراض به «عرصه تنگی که گریبان جامعه درویشی را فشرده است» دست به اعتصاب غذا زدند.

اعتصاب عده‌ای از آنها هم‌چنان ادامه دارد و به گفته فائزه عبدی‌پور وضع جسمانی آنها «به هیچ عنوان خوب نیست».

علیرضا روشن، از فعالان حقوق دراویش در فضای مجازی، در آبان‌ماه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «درویش‌ها می‌گویند در این دو سالی که از حبس‌شان می‌گذرد جز استخوان مرغ در بعضی خورش‌ها، رنگ گوشت را ندیده‌اند. اما دیروز در زندان فشافویه قطعات بزرگ گوشت و میوه سرو شده است تا تمایل به شکستن اعتصاب غذا بالا برود.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

عراق: ایران در حال حفر تونل برای تغییر مسیر رودخانه‌های مرزی است

رودخانه زاب، از رودهای مرزی ایران و عراق

وزیر منابع آب عراق می‌گوید کشورش «شواهدی» در دست دارد که نشان می‌دهد ایران در حال حفر تونل برای تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مرزی است و گفت که عراق به این خاطر در حال تنظیم شکایت از ایران به مراجع بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، واع، مهدی رشید الحمدانی روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور گفت که «قوانین بین‌المللی در مورد آب توسط ایران نقض شده است و ما به طور رسمی ایران را از تخلفاتش مطلع کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم».

او با بیان این‌که «تاکنون دربارهٔ میزان سهم آبی عراق از رودخانه‌های مرزی با ایران به توافق نرسیده‌ایم»، گفت که «در زمینه دستیابی به حقوق آبی خود اهرم‌های فشار مهمی در دست داریم».

وزیر منابع آب عراق بیستم تیرماه امسال نیز گفته بود که ایران «کاملاً» جلوی خروج آب از رودخانه‌های مرزی به این کشور را گرفته و باعث ایجاد «فاجعه» در استان دیاله شده است.

مهدی رشید الحمدانی افزوده بود که جمهوری اسلامی قول داده بود مذاکرات پیرامون موضوع آب برگزار شود، اما از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری خردادماه، پاسخی به درخواست‌های عراق نداده است.

در تیرماه امسال، علی رادی، سخنگوی وزارت منابع آبی عراق، نیز گفت که وضعیت دجله و فرات به خاطر سدسازی‌های ایران و ترکیه به شدت بد شده و ایران پاسخی به درخواست مذاکره عراق پیرامون این موضوع نداده، در حالی که ورود آب رودخانه‌ها از ایران به اقلیم کردستان عراق نیز به شدت افت کرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری دولتی عراق و رادیوفردا/پ.پ/ک.ر

کارگران پروژه‌ای در شرکت تولید برق غرب کارون اعتصاب کردند

کارگری در شرکت تولید برق غرب کارون در حال بازرسی تجهیزات آن.

کارگران پروژه‌ای در شرکت تولید برق غرب کارون در استان خوزستان روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در اعتراض به آنچه «خُلف‌ وعده» کارفرما نامیدند، دوباره اعتصاب و تجمع کردند.

کارگران شاغل در این نیروگاه، در استخدام شرکت مپنا و شرکت‌های پیمانکاری هستند.

آن‌ها با وعده افزایش دستمزد بر مبنای لیست مزدی کارگران ‌و تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت به سر کار بازگشته بودند. اما کارفرما از اجرای تعهداتش خودداری کرد.

در این ارتباط، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اشاره کرد: کارگران در هر شرکت که با خلف وعده کارفرما روبرو می‌شوند دوباره اعتصاب می‌کنند.

چند روز قبل هم صدها کارگر پیمانکاری فاز ۱۴ عسلویه در اعتراض به تحقق نیافتن مطالبات خود از سوی کارفرما، اعتصاب کرده بودند.

قوه قضاییه: علت مرگ متهم پرونده مفتاح خودرو هنوز مشخص نیست

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه، روز چهارشنبه در یک نشست خبری در تهران گفت که علت مرگ میثم رضایی، متهم ردیف اول پرونده «مفتاح خودرو»، مشخص نیست و پزشکی قانونی هنوز علت مرگ او را اعلام نکرده است.

آقای خدائیان در این نشست خبری هیچ توضیحی درباره وضعیت شاهین ناصری نداد که به گفته منابع حقوق بشری در زندان جان باخته است.

شاهین ناصری آبان ۹۸ با نوشتن نامه‌ای رسمی و ثبت‌شده از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده است. او پس از شهادت درباره شکنجه نوید افکاری، به زندان تهران بزرگ تبعید شد و روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور منابع حقوق بشری خبر دادند که او در زندان جان خود را از دست داده است.

میثم رضایی اما متهم ردیف اول پرونده «مفتاح خودرو»، از جنجالی‌ترین پرونده‌های فساد اقتصادی سال‌های گذشته ایران، است و قوه قضائیه مرگ او در زندان را تایید کرده است.

در حالی که سخنگوی قوه قضاییه از ابهام در علت مرگ میثم رضایی گفته است، مرکز رسانه این قوه روز ۲۸ شهریور در اطلاعیه‌ای علت مرگ آقای رضایی را «بیماری» عنوان کرده و مدعی شد که او «سابقه طولانی اعتیاد و مصرف مواد مخدر داشته و قبل از اعزام به زندان، حتی در مرحله رسیدگی بدوی به پرونده، به مراکز درمانی اعزام شده و از مراقبت‌های ویژه پزشکی بهره‌مند بوده است».

سایت امتداد گزارش داده بود که او شب پیش از موعد دادگاهش و پس از بدحالی در زندان اوین به بیمارستان لقمان منتقل و در آن جا فوت کرده است.

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری خود در روز چهارشنبه همچنین خبر داد که در سال گذشته حدود ۲۵۶ نفر از ایرانیان از زندان‌های خارج از کشور به داخل کشور منتقل شدند و «بیش از ۶۰۰ نفر از زندانیان خارجی نیز که در زندان‌های ما نگهداری می‌شدند، به کشورهایشان منتقل شدند».

به گفته این مقام، طی ۶ ماه اخیر ۱۱۰ نفر از زندانیان ایرانی که در خارج از کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کردند، به زندان‌های داخل کشور منتقل شدند و ۶ نفر از زندانیان خارجی نیز از ایران به کشورهایشان انتقال یافتند.

حکومت ایران در سال‌های گذشته تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دوتابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده است. برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای مبادله شده‌اند.

سیامک نمازی، مراد طاهباز، فعال محیط زیست، و عماد شرقی، یک بازرگان ایرانی-آمریکایی، از جمله افراد دوتابعیتی زندانی در ایران هستند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های ایران و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

آمار رسمی کرونا؛ تعداد قربانیان در ایران از ۱۱۸ هزار نفر گذشت

روز چهارشنبه با اعلام مرگ ۲۸۶ نفر دیگر در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹، تعداد قربانیان این بیماری در ایران از مرز ۱۱۸ هزار نفر نیز گذشت.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، طی شبانه‌روز گذشته ۲۸۶ مبتلای به کرونا جان خود را از دست دادند و با این حساب مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۱۸ هزار و ۱۹۱ نفر رسید.

در همین یک شبانه‌روز، ۱۷ هزار و ۴۳۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۱۶۴ نفر از آنها بستری شدند.

بر اساس گزارش‌های روز چهارشنبه، ۶۶۳۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

روز سه‌شنبه اعلام شده بود که بیش از ۱۷ هزار و ۵۶۴ بیمار مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و در همین مدت نیز ۳۷۹ تن جان سپرده‌اند.

به این ترتیب گرچه تعداد قربانیان نسبت به یک روز پیش کاهش یافته، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران حکایت از افزایش دارد.

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه در مورد احتمال آغاز پیک ششم کرونا هشدار داده و گزارش داد که تعداد موارد ابتلای روزانه در مقایسه با هفته گذشته با رشدی معادل ۳۶.۷ درصد به عدد ۱۷۵۶۴ مورد رسیده و دوباره در حال نزدیک شدن به مرز ۲۰ هزار مورد ابتلا در روز است.

آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت مورد تردید شماری از مقام‌های بهداشتی ایران قرار دارد و در این ارتباط گفته شده که شمار مبتلایان و جان‌باختگان، دست‌کم دو برابر این آمار رسمی است.

در حال حاضر ۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

سپیده قلیان به دادسرای بوشهر احضار شد

اداره کل زندان‌های استان بوشهر از سپیده قلیان، فعال مدنی که در مرخصی از زندان به سر می‌برد، شکایت کرده است.

شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر خانم قلیان را، بر اساس این شکایت، به اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای و فعالیت تبلیغی علیه نظام» احضار کرده است.

خانم قلیان روز چهارشنبه با انتشار ابلاغیه‌ای که دریافت کرده در توییتر نوشت: «جمهوری اسلامی یه بار دیگه ثابت کرد که جواب دادخواهی و حقیقت، سرکوب و انتقامه.»

این فعال مدنی روز ۱۸ شهریور در یک رشته توئیت‌، از بند زنان زندان مرکزی بوشهر به عنوان «جایی که نزدیک آخر دنیا است» نام برده و گزارشی از شکنجه‌ها، بدرفتاری‌ها و شرایط نگهداری زنان زندانی در این زندان منتشر کرد.

به نظر می‌رسد موضوع شکایت اداره زندان‌های استان بوشهر هم همین افشاگری سپیده قلیان از وضعیت این زندان باشد.

به گفته خانم قلیان، «زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها و ضدانسانی‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌شوند».

سپیده قلیان از ۲۸ خردادماه به دلیل ابتلا به کرونا در زندان، در مرخصی به سر می‌برد. او که در پرونده اعتراضات هفت‌تپه به پنج سال حبس محکوم شده است، بیستم اسفند پارسال به زندان بوشهر تبعید شد.

او در گزارش خود از زندان مرکزی بوشهر به عنوان «جایی که نزدیک آخر دنیا است» نام برد و نوشته بود که در این زندان موضوعاتی از جمله «صیغه موقت برخی زنان نیازمند از سوی زندانی‌های مرد بند مالی با هماهنگی مسئول بند»، «اجباری بودن حجاب جز در تختخواب» مطرح بوده و موارد متعددی از شکنجه زندانیان رخ داده است.

محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران، در واکنش به اظهارات اخیر سپیده قلیان، در خصوص وضعیت بند زنان زندان مرکزی بوشهر، موارد مطرح شده را «ادعاهای عجیب» خواند و وعده بررسی داد.

رئیس سازمان زندان‌ها گفته است که مدیرکل بازرسی سازمان زندان‌ها را برای بررسی درستی یا نادرستی این گزارش اعزام کرده است. پیش از این هم پس از انتشار رشته توییتی درباره آزار جنسی در زندان‌ تهران، آقای حاجی‌محمدی وعده بررسی داده بود، اما تاکنون اعلام نشده که نتیجه این بررسی‌ها چه بوده است.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

انتقال زائران کربلا به عراق با هواپیمای نظامی و در دو طبقه تایید شد

نمونه هواپیمای نظامی ایلیوشین روسی

در پی انتشار یک فیلم از داخل یک هواپیمای نظامی، یک مقام سازمان هواپیمایی کشوری ایران تایید کرد که عده‌ای از مسافران کربلا با هواپیمای نظامی و به صورت دوطبقه به عراق منتقل شده‌اند.

در ابتدای این فیلم که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده فیلمبردار می‌گوید که داخل هواپیمای ایلیوشن روسی که دو طبقه شده نشسته است.

خبرگزاری فارس نیز روز چهارشنبه تایید کرد که با توجه به «بالا بودن هزینه‌ بلیت پروازهای اربعین و سر‌پیچی بسیاری از دفاتر از عرضه بلیت با قیمت مصوب»، برخی از زوار و‌ به ویژه موکب‌داران با هواپیمای باری به عراق سفر کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا اما از نظامی بودن این هواپیما خبر داده و به نقل از یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری نوشت که هواپیماهای نظامی مانند این هواپیما نیازی به اخذ مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ندارند، «اما اگر بخواهند پروازی غیرنظامی انجام دهند باید مجوز آن را دریافت کنند».

در تصاویر منتشر شده یک سمت زن‌ها و سمت دیگر مردها نشسته‌اند. در جایی هم که قسمت بالا و نزدیک سقف هواپیما تعبیه شده مردها دیده می‌شوند. برخی مسافران ماسک بر صورت دارند، اما اکثر مسافران بدون ماسک و با تراکم بسیار بالا کنار هم نشسته‌اند.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران ویدئوی منتشرشده را مربوط به «جابه‌جایی زوار اربعین غیر تجاری و مسافری» توصیف کرده، اما اضافه می‌کند: «این پروازها نیز تابع مقررات ایمنی نظامی است و تمامی افراد نیز از نظر مقررات ورود به کشور عراق موظف به رعایت دستورالعمل ‌ها از جمله دریافت ویزا، تزریق واکسن و تست منفی کرونا قبل از ورود به عراق هستند.»

برگزاری مراسم اربعین با حضور چند ده هزار نفری ایرانیان در روزهای آغازین ماه مهر در حالی صورت خواهد گرفت که وضعیت کرونا در کشور هم‌چنان بحرانی است و برخی مقامات وزارت بهداشت درباره احتمال شیوع گونه‌های جدید ویروس و شکل‌گیری پیک ششم در پاییز امسال هشدار داده‌اند.

با وجود توافق‌ها مبنی بر ضرورت تزریق دو دز واکسن و تست منفی کرونا برای مسافران اربعین، نگرانی‌هایی از آلوده بودن و ناقل بودن این مسافران در بازگشت وجود دارد.

دولت عراق اعلام کرده که امسال اجازه ورود زائران از مرز زمینی را نخواهد داد و ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن تست منفی کرونا را از جمله شروط ورود زائران به این کشور است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های ایران و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

حمله مردان مسلح در جلال‌آباد سه کشته بر جای گذاشت

عکس مربوط به حمله پیشین در جلال‌آباد

دو عضو گروه طالبان و یک غیرنظامی روز چهارشنبه در پی حمله مردان مسلح به یک ایست بازرسی در شهر جلال‌آباد در ولایت ننگرهار کشته شدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از نیروهای امنیتی و شاهدان عینی نوشت که چند فرد مسلح در حمله به یک ایست بازرسی سه نفر را کشته‌اند.

همین خبرگزاری می‌نویسد که طالبان حمله را تایید کرده، اما اعلام کرده است که تمام قربانیان افراد غیرنظامی بودند.

شهر جلال‌آباد در هفته‌های گذشته شاهد چند حمله بوده است، از جمله شنبه گذشته که وقوع چند انفجار در مسیر خودروهای وابسته به گروه طالبان در همین شهر در شرق افغانستان، حداقل سه کشته و ۲۰ زخمی بر جای گذاشت.

گروه داعش خراسان با انتشار دو بیانیه از سوی خبرگزاری خود به نام «اعماق» در روز یک‌شنبه، ۲۸ شهریور ، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

گروه داعش خراسان پیش از این هم در انفجارهایی که خارج از فرودگاه کابل رخ داد، نقش داشت. این انفجارها که منجر به کشته شدن بیش از ۱۷۰ نفر شد که اغلب آنها غیرنظامی بودند در پی تصرف شهر کابل به دست طالبان رخ داد.

یک مقام سازمان غذا و دارو: ایران دو میلیون دوز واکسن فایزر از بلژیک وارد می‌کند

یک مقام دارویی ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور در حال خرید دو میلیون دوز واکسن کرونای محصول شرکت‌های آمریکایی-آلمانی «فایزر» و «بیو ان تک» از کشور بلژیک است.

به گزارش تسنیم، حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان عذا و دارو گفته است: برای واردات دو میلیون دوز واکسن فایزر قراردادی با هیئت امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به‌شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران وارد شود

حیدر محمدی اضافه کرده است: «واکسن جانسون اند جانسون هم در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی است.»

به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان عذا و دارو در حال حاضر شش واکسن اسپوتنیک، «بعضی از سایت‌های آسترازنکا»، سینوفارم، بهارات هند، فایزر بلژیک و جانسون اند جانسون آلمان در ایران مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند.

او اضافه کرده است این واکسن‌ها به‌محض تطبیق در بدو ورود به کشور، اجازه مصرف خواهند داشت.

این مقام دارویی در حالی از خرید دوز میلیون دوز واکسن فایزر خبر داده است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۹ دی سال گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی، با نام بردن از واکسن فایزر، ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی را «ممنوع» اعلام کرد.

علی خامنه‌ای گفته بود: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. اگر توانسته بودند واکسنی درست کنند و اگر کارخانه فایزر آنان می‌تواند واکسن درست کند، اول برای خودشان مصرف کنند که در ظرف ۲۴ساعت چهار هزار تلفات ندهند. این در مورد انگلیس هم صادق است.»

زمانی علی خامنه‌ای واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرد که بسیاری از کشورهای جهان از جمله همسایگان ایران در حال برنامه‌ریزی برای دریافت واکسن‌های خارجی بودند.

ممنوعیت وارادت واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی با وعده «ستاد فرمان اجرایی فرمان امام»، زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی برای تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن داخلی همزمان بود.

اخیرا روزنامه شرق در گزارشی نوشت موسسه برکت، برای پیش‌فروش ۱۲۰ میلیون دُز واکسن برکت یک میلیارد دلار از «محل اعتبارات دولتی» گرفته است.

اما به دنبال ناتوانی در تحقق وعده تولید واکسن داخلی در تولید انبوه و افزایش شدید آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران، علی خامنه‌ای در روز ۲۰ مرداد امسال گفت، واکسن «به هر طریق ممکن» تامین شود.

به دنبال افزایش بحران کرونا در ایران در ماه‌های گذشته به‌ دلیل ممنوعیت اولیه واردات واکسن‌های غربی که منجر به ثبت رکوردهای تازه‌ای در آمار تلفات و مبتلایان کرونا در کشور شد، رسانه‌های نزدیک به به رهبر جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند منابع دیگر را به عنوان دلیل مشکلات واکسیناسیون در کشور معرفی کنند.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه ایران در ۲۲ شهریور گفته بود در خصوص واردات واکسن، ازجمله واکسن‌های فایزر و مدرنا «خط قرمزی» در کشور وجود نداشته است.

بحران کرونا؛ «یک سوم» دانشجویان ایران عضو خانواده خود را از دست داده‌اند

نمایی از دانشگاه تهران

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان می‌گوید یک سوم دانشجویان در ایام کرونا، «تعدادی از اعضای خانواده خود» را از دست داده‌اند.

مجید صفاری‌نیا روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور در ادامه گفت این داده‌ها نتیجه آمارگیری از ۱۹ هزار دانشجو است.

به‌گفته وی، بازگشایی محدود و تدریجی دانشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم است.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعداد دانشجویان کشور در سال ۹۸ حدود ۳.۴ میلیون نفر بوده و اظهارات صفاری‌نیا در صورت صحت و دقت، نشان می‌دهد که شمار واقعی جان‌باختگان ایران از کرونا بسیار بیشتر از ارقام رسمی است.

آمارهای وزارت بهداشت شمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را کمتر از ۱۱۸ هزار نفر نشان می‌دهد، اما آمار رسمی اعلام شده از سوی این وزارتخانه مورد تردید شماری از مقام‌های بهداشتی ایران قرار دارد و در این ارتباط گفته شده که شمار مبتلایان و جان‌باختگان، دست‌کم دو برابر این آمار رسمی است.

آقای صفاری‌نیا در ادامه گفته است برای بازگشایی دانشگاه‌ها، پروتکل‌های بهداشتی محیط‌های آموزشی باید توسط وزارت بهداشت و درمان بازنگری شود و شرایط حضور در کلاس، خوابگاه، سالن‌های ورزشی و رستوران‌ها مشخص شود.

وی در ادامه گفت انجام واکسیناسیون ۷۰ درصدی جامعه و بازنگری شیوه نامه‌های بهداشتی موجود یک ضرورت است.

تاکنون کمتر از ۱۷ درصد جمعیت ایران هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

با استفاده از گزارش صداوسیما، ایسنا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

توماج صالحی، ‌خواننده رپ اعتراضی، با قرار کفالت از زندان اصفهان آزاد شد

توماج صالحی روز ۲۱ شهریور به دست ماموران امنیتی بازداشت و سپس به تبلیغ علیه نظام متهم شد.

توماج صالحی، ‌خواننده رپ اعتراضی، سه‌شنبه عصر با قرار کفالت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

آقای صالحی روز ۲۱ شهریور به دست ماموران امنیتی بازداشت و سپس به تبلیغ علیه نظام متهم شد.

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، به وب‌سایت «رویداد ۲۴» گفته بود که این اتهام به صورت غیررسمی به پدر این خواننده اعلام شده و پرونده او در دادسرای شاهین‌شهر اصفهان ثبت شده است.

این خواننده رپ اعتراضی در دو اثر اخیر خود به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود. این آثار ویدئویی با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبرو شده بود.

او در شعارهای خود، از جمله به موضوعاتی چون اعتصاب‌های کارگری، فساد دولتی، اعدام‌ و زندان و همچنین قرارداد ۲۵ ساله با چین پرداخته بود.

رئیس دانشگاه تهران یک روز بعد از درخواست آزادی کسری نوری برکنار شد

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس برکنار شده دانشگاه تهران

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از سمت خود برکنار شد. آقای نیلی احمدآبادی تنها یک روز قبل از این خواستار آزادی کسری نوری، دانشجوی دانشگاه تهران، شده بود.

رسانه‌های داخلی متن حکم محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، را منتشر کرده‌اند که محمد مقیمی را به عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب کرده است.

آقای مقیمی استاد مدیریت دولتی دانشگاه تهران است که در کارنامه خود معاونت آموزش و برنامه‌ریزی دیوان محاسبات کشور، ریاست هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان قم و ریاست پردیس فارابی دانشگاه تهران را دارد.

گزارش این رسانه‌ها می‌گوید که زلفی‌گل در نامه‌ای جداگانه از محمود نیلی احمدآبادی به خاطر تلاش‌های او در مدت تصدی ریاست دانشگاه تهران قدردانی کرده است. آقای نیلی آبادی از خرداد ۱۳۹۳ این سمت را برعهده داشت.

رئیس برکنار شده دانشگاه تهران روز دوشنبه در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، خواستار عفو یا آزادی مشروط کسری نوری شده بود.

نیلی احمدآبادی همان روز در مصاحبه‌ای عنوان کرد با توجه به این که آقای نوری نیمی از دوره حبس خود را گذرانده است و قانون اجازه آزادی او را بر اساس این شرایط می‌دهد، دانشگاه تهران بنابر تقاضای خانواده این دانشجوی زندانی، درخواست آزادی او را در دستور کار قرار داده است.

کسری نوری از دراویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» در جریان واقعه گلستان هفتم، اول اسفند ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دراویش بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به شهرستان «ثلاث باباجانی» و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

هند از کشف نزدیک به سه میلیارد دلار هروئین «قاچاق‌شده از طریق بندرعباس» خبر داد

بندرعباس

مقام‌های هندی روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، از کشف نزدیک به سه تُن هروئین خبر دادند که از منشأ افغانستان و از طریق بندرعباس در جنوب ایران به این کشور حمل شده بود.

به گفته این مقامات، ارزش مواد مخدر ضبط‌شده از این محموله رقم هنگفت ۲.۷۲ میلیارد دلار است که با این حساب این محموله یکی از بزرگ‌ترین محموله‌هایی غیرقانونی است که تا به امروز در هند کشف شده است.

مقام‌های ایالت گجرات گفتند که این محموله از سوی اتباع افغان تحت نام سنگ‌های نیمه‌فرآوری شده طَلق از افغانستان و از طریق بندرعباس ایران به بندر موندرا در گجرات منتقل شده و آزمایش‌های پزشکی قانونی وجود بیش از ۲۹۸۸ کیلوگرم هروئین در آن را تأیید کرده است.

ادارات مربوطه در هند می‌گویند پس از دریافت اطلاعاتی مربوط به دو کانتینر در بندر موندرا موفق به کشف این مواد شده‌اند و دو نفر تبعه افغانستان را نیز در این ارتباط دستگیر کرده‌اند که بازجویی از آنها ادامه دارد.

کشف این محموله بزرگ همزمان است با هرج و مرج حاکم بر وضعیت افغانستان که پس از تسلط ماه گذشته گروه طالبان بر حکومت این کشور پیش آمده است.

افغانستان بزرگ‌ترین منشأ مواد مخدر غیرقانونی در جهان است.

سران گروه طالبان گفته‌اند که قصد دارند تجارت مواد مخدر را ممنوع کنند، بدون این که جزئیات بیشتری در مورد چگونگی اجرای این تصمیم ارائه دهند.

سهم ایران از بازار سه هزار میلیارد دلاری سازمان شانگهای «نیم درصد هم نیست»

بررسی وضعیت تجارت ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نشان می‌دهد که سهم ایران از این بازار با ارزش بیش از سه هزار میلیارد دلار، حتی به نیم درصد هم نمی‌رسد.

سایت «۹۰ اقتصادی» روز سه‌شنبه با بررسی حجم تجارت خارجی کشورهای عضو این سازمان گزارش داد که مجموع واردات ۸ کشور چين، هند، پاکستان، روسيه، قزاقستان، ازبکستان، قرقيزستان و تاجيکستان در سال ۲۰۲۰ حدود ۳ هزار و ۱۱۸ میلیارد دلار بوده است.

اما میزان صادرات ایران به این هشت کشور طی سال گذشته تنها ۱۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار بوده است که کمتر از نیم‌ درصد است.

بر اساس همین گزارش، بالاترین سهم ایران از بازار این کشورها مربوط به پاکستان با ۲/۲ درصد و قرقیزستان ۱/۳ درصد بوده و سهم ایران در بازار مابقی کشورها کمتر از یک درصد و حتی نیم درصد است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۶ شهریورماه از پذیرفته شدن «سند عضویت دائم» ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر داده بود، سازمانی که در سال ۲۰۰۱، توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان پایه‌گذاری شد و کشورهای هند و پاکستان نیز در سال ۱۳۹۵ به عنوان عضو اصلی آن انتخاب شدند.

ایران از سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور داشت و این سازمان سال ۱۳۹۵ درخواست عضویت دائم ایران را رد کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر با تبلیغ درباره سیاست «نگاه به شرق» برای گسترش روابط خود با چین و روسیه تلاش کرده است که سند همکاری‌های ۲۵ ساله با چین را به امضا برساند که برخی منتقدان آن را «فروش ایران به چین» توصیف کردند و سند همکاری‌ راهبردی با روسیه از جمله پروژ‌ه‌های مرتبط با این دیدگاه را که توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ترویج شده است تمدید کند.

افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند. از سال ۲۰۱۵ کشورهای ارمنستان، آذربایجان، نپال، کامبوج، ترکیه و سریلانکا نیز به صف متقاضیان عضویت در این سازمان پیوسته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های سایت ۹۰ اقتصادی و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

وعده طالبان برای صدور اجازه بازگشت دختران به مدرسه

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان

با بالا گرفتن اعتراض و انتقاد شدید به دعوت نشدن از دختران برای حضور در کلاس‌های درس در افغانستان، گروه طالبان روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وعده داد که دختران افغان «در اسرع وقت» به مدرسه بازگردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در یک نشست رسانه‌ای در کابل در مورد بازگشت دختران به مدرسه گفت: «ما در حال نهایی کردن کارها هستیم… این امر در اسرع وقت اتفاق می‌افتد.»

وی در عین حال افزود که برای این کار، باید از قبل «محیط امنی» برای حضور دختران ایجاد شود،‌ اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

در روزهای اخیر، گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای از بازگشایی مدارس در افغانستان خبر داد، اما تنها از دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد دعوت کرد که از روز ۲۷ شهریور به مدارس بروند.

در آن بیانیه تنها از «استادان و شاگران طبقه ذکور» خواسته شده بود که در مکاتب (مدرسه‌ها) حاضر شوند.

همزمان طالبان روز سه‌شنبه نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد.

به گزارش رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، در روزهای اخیر شماری از زنان در کابل در واکنش به بسته‌ شدن وزارت امور زنان و نامشخص بودن حق آموزش دختران، در مقابل دروازۀ وزارت امور زنان راهپیمایی کردند.

اعتراض وکیل خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس:‌ «فقط راننده نمی‌تواند مقصر باشد»

مهشاد کریمی (راست) و ریحانه یاسینی

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار محیط زیست که در سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی کشته شدند خبر داد که بر اساس نظر کارشناسان راننده «مقصر صد درصد» این حادثه شناخته شده است.

خانم برهانپور روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، به خبرگزاری ایسنا گفت که مستنداتی در زمینه قصور مسئولان از ابتدای امر وجود داشته و دارد اما بر اساس تصمیم یک هیئت سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صد درصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام شده است.

او گفت: «سوال اصلی اینجاست که چرا همه این مستندات کنار گذاشته شده است و راننده را مقصر صد درصد اعلام کرده‌اند. کارشناسان چطور توانسته‌اند نقش برگزارکنندگان این تور مطبوعاتی در زمینه انتخاب اتوبوس و جاده را نادیده بگیرند؟»

اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که برای بازدید از تونل «کانی سیب» عازم منطقه بودند، در تیرماه سال جاری در محور ارومیه- نقده واژگون شد و در پی آن دو خبرنگار کشته و ۱۸ نفر مصدوم شدند.

مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران حوزه محیط زیست خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا، دو خبرنگاری هستند که در این حادثه جان خود را از دست دادند.

در اطلاعیه پلیس راهور ایران درباره اتوبوس خبرنگاران «قصور مسئولان در تامین وسیله نقلیه مناسب و آشنا نبودن راننده با شرایط راه» به عنوان دلایل این حادثه ذکر شده بود.

در همین حال یک عضو کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد که قصور چند دستگاه نظارتی در این حادثه نقش داشته است: «قصور دستگاه‌های نظارتی کاملا محرز است. اعم از پلیس راه، شرکت‌های حمل و نقل، اداره راهداری کشور و سازمان محیط زیست و کارخانه‌ای که این ماشین را به سازمان محیط زیست به امانت داده است.»

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی روز سه‌شنبه گفت که شکواییه و وکالت‌نامه این دو خانواده ثبت شده، اما نظریه هیئت سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» به وکلا و اولیای دم ابلاغ نشده است.

به گفته او، این نظریه بدون دعوت از وکلای اولیای دم و وکیل خبرنگاران و خود خبرنگاران مجروح و استماع اظهارات همگی اعلام شده و عدم دعوت از وکلا و خبرنگاران مجروح شده تخلف هیئت کارشناسی نیز محسوب می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG