لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۳۸

خبرخوان

نتانیاهو: مردم ایران شایسته آزادی و شایسته رهایی هستند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز در آغاز جلسه دولت اسرائیل با اشاره به تحولات ایران گفت: «می‌خواهم به شجاعت مردم ایران اشاره کنم که دوباره علیه این رژیم به خیابان‌ها آمده‌اند. آن‌ها شایسته آزادی هستند، آن‌ها شایسته رهایی هستند، حق آن‌ها زندگی توأم با امنیت و صلح است، چیزهایی که رژیم ایران از آن‌ها سلب کرده.»

او افزود که «رژیم ایران نه تنها مردم خود را سرکوب کرده و مرکزیت تروریسم در خاورمیانه است، این رژیم همچنین باعث مرگ ۱۷۶ انسان بی‌گناه است، اقدامی که سعی در پنهان کردن آن نمود و به جامعه جهانی دروغ گفت. ما به خانوده‌های قربانیان تسلیت عرض می‌کنیم.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رئیس جمهور تونس، پارلمان را تعلیق و نخست وزیر را عزل کرد

قیس سعید، رئیس جمهور تونس

قیس سعید، رئیس جمهور تونس، روز یکشنبه سوم مرداد به دنبال اعتراضات خیابانی علیه حزب حاکم، هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور را برکنار کرد و پارلمان را به حالت تعلیق درآورد.

هزاران تونسی در روزهای اخیر در چندین شهر این کشور علیه حزب حاکم دست به تظاهرات زدند و نسبت به شکست‌های دولت در مهار بحران‌هایی نظیر شیوع ویروس کرونا اعتراض کردند.

در پایتخت تونس هزاران معترض مقابل پارلمان گرد هم آمدند و علیه حزب حاکم اسلام‌گرای النهضه و دولت المشیشی شعار دادند.

گزارش‌ها حکایت از به خشونت کشیده شدن این اعتراضات دارد به طوری که از یک سو پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرده و از سوی دیگر، معترضان نیز به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند. چندین تن از معترضان نیز بازداشت شده‌اند.

رئیس جمهور تونس در پیام خود عنوان کرد که قانون اساسی این کشور اجازه انحلال پارلمان را نمی‌دهد، اما اجازه تعلیق فعالیت‌های آن را در صورت خطر فوری می‌دهد.

تونس به شدت درگیر ویروس کرونا است به طوری که بیش از ۱۸ هزار بر اثر آن جان باخته‌اند در حالی که جمعیت تونس تنها ۱۲ میلیون نفر است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن

حبیب لاجوردی، بنیان‌گذار پروژه تاریخ شفاهی ایران در هاروارد، درگذشت

حبیب لاجوردی، مدیر پروژه تاریخ شفاهی ایران در مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد، روز یکشنبه سوم مرداد در سن ۸۶ سالگی در شهر واشینگتن درگذشت.

آقای لاجوردی دانش‌آموخته رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد بود و پس از انقلاب سال ۵۷، پروژه‌ تاریخ شفاهی ایران را بنیان گذاشت که تاریخ‌دانان و منتقدان بسیاری موفقیت و تاثیرگذاری آن را تایید می‌کنند.

این پروژه مصاحبه با ده‌ها شخصیت تاریخی ایران را دربرمی‌گیرد که در قرن چهاردهم هجری شمسی تا سال ۱۳۶۰ در رویدادهای سیاسی ایران نقش ایفا کردند، از جمله شاپور بختیار چهره شاخص جبهه ملی و آخرین نخست وزیر حکومت پهلوی، علی امینی و جعفر شریف امامی دو دیگر نخست وزیر ایران در دوره پهلوی، مظفر بقایی نماینده سابق مجلس شورای ملی، کریم سنجابی رهبر جبهه ملی ایران و وزیر خارجه دولت موقت، و ناصر قشقایی از بزرگان ایل قشقایی و یاران محمد مصدق در جریان ملی شدن صنعت نفت.

آقای لاجوردی همچنین یکی از مدیران گروه صنعتی بهشهر پیش از انقلاب بود که خانواده وی آن را بنیان گذاشته بود و پس از انقلاب نیز حکومت ایران اموال خاندان او را مصادره کرد.

انتقاد انجمن تجارت الکترونیک تهران از احتمال تصویب طرح «صیانت از حقوق کاربران»

انجمن تجارت الکترونیک تهران متشکل از مدیران ارشد شرکت‌های علی بابا، دیجی کالا، کافه‌بازار، دیوار، آپارات و فیلیمو روز یکشنبه سوم مرداد در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد تصویب احتمالی «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» ابراز نگرانی کردند.

امضاکنندگان این نامه می‌گویند «بخش‌های قابل توجهی» از این طرح قابلیت اجرایی ندارند.

آن‌ها تاکید کرده‌اند که تصویب چنین طرحی صرفاً به «نارضایتی و بی‌اعتمادی کاربران نسبت به ارائه‌دهندگان داخلی خدمات، فشار به اقشار مختلف جامعه و کسب‌وکارهای خُرد» منجر خواهد شد.

گزارش‌ها حاکی است که طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی» و «سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» برای بررسی دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

برخلاف عنوان این طرح که «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نام گرفته است، منتقدین می‌گویند که هدف از آن اعمال محدودیت شدید در زمینه دسترسی به اینترنت است.

بررسی دوباره این طرح در شرایطی انجام می‌شود که جزئیات آن طی هفته‌های اخیر موجی از انتقادها را از سوی کاربران و کارشناسان حوزه اینترنت به دنبال داشته است. به‌علاوه، این طرح پیش از این یک‌بار توسط رئیس مجلس از دستور کار خارج شده بود.

به‌گفته کارشناسان، این طرح در صورت تصویب، تغییرات بنیادینی در نحوه فعالیت کاربران، پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی، نظارت بر اینترنت و پهنای باند ایجاد خواهد کرد.

با استفاده از رسانه‌های ایران، توئیتر و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

خسارت «۱۲ هزار میلیارد تومانی» به کشاورزی خوزستان در اثر خشکسالی

در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۵۰۰ نفر نخل در شادگان وجود دارد که با توجه به شرایط خشکسالی و تنش آبی در معرض نابودی هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان می‌گوید جمع کل خسارات وارده ناشی از خشکسالی و تنش آبی در خوزستان تاکنون بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

خدارحم امیری‌زاده روز یکشنبه سوم مرداد گفت میزان خسارت ناشی از خشکسالی به بخش کشاورزی در استان خوزستان تا ۳۱ تیرماه، ۳۲۰ هزار هکتار بوده است و این میزان از کشت‌های پاییزه دچار خسارت و افت تولید شدید شده است و ۳۰۰ هزار تن افت داشتیم.

او اظهار داشت: ۱۱۵ راس دام سنگین و ۵۰۰ راس دام سبک نیز تلف شده‌اند. «در نهایت جمع کل خسارات وارده ناشی از خشکسالی و تنش آبی در خوزستان تاکنون بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است».

خلیل منیعات مدیر جهاد کشاورزی شادگان نیز روز یکشنبه اعلام کرد در تنش آبی که اکنون با آن مواجه هستیم حدود هفت هزار و ۵۰۰ نخل در شادگان تلف شده‌اند و اگر شرایط تامین آب مناسب نباشد باید گفت که همه نخیلات شادگان در معرض نابودی هستند.

او گفت در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۵۰۰ نفر نخل در شادگان وجود دارد که با توجه به شرایط خشکسالی و تنش آبی در معرض نابودی هستند.

به گفته آقای منیعات، همه نخل‌هایی که امسال به منظور توسعه نخیلات در شهرستان کشت شد به دلیل تنش آبی خشک شده و از بین رفته است. سطح این نخیلات حدود ۱۵۰ هکتار بود که به دلیل عدم رسیدن آب نابود شدند.

استان خوزستان طی ۱۱ روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده مردمی به بی‌آبی بوده است که با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی و قطع اینترنت در این منطقه مواجه شده است.

با استفاده از گزارش ایسنا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

راه‌آهن ایران ثبت جهانی شد

سازمان یونسکو روز یکشنبه سوم مرداد اعلام کرد راه‌آهن شمال-‌جنوب ایران که در زمان رضا شاه ساخته شده است، به ثبت جهانی رسید.

خط آهن ایران که دریای خزر را به مناطق جنوب غربی کشور در خلیج فارس وصل می‌کند، در مسیر خود از دو منطقه کوهستانی بزرگ گذشته و از روی پل‌ها، رودها، بلندی‌ها، جنگل‌ها و دشت‌ها عبور می‌کند که در مسیر آن چهار اقلیم مختلف آب‌وهوایی وجود دارد.

بر اساس گزارش سایت یونسکو، راه‌آهن ۱۳۹۴ کیلومتری شمال‌-جنوب که ساخت آن در سال ۱۹۲۷ آغاز و در سال ۱۹۳۸ (۲۷ مرداد ۱۳۱۷) تکمیل شد، یک همکاری موفق میان دولت زمان و ۴۳ پیمانکار و شرکت از کشورهای مختلف بود.

یونسکو می‌گوید گستره و مهندسی این پروژه با سختی‌های خاص، خصوصا مناطق کوهستانی قابل توجه است، چرا که در این مسیر ۱۷۴ پل بزرگ، ۱۸۶ پل کوچک و ۲۲۴ تونل وجود دارد و مانند بسیاری از پروژه‌های امروزی، دولت وقت ایران به جای استقراض یا تحویل کنترل پروژه به خارجی‌ها، از طریق درآمدهای مالیاتی این پروژه را به سرانجام رساند.

شبکه صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز بدون اشاره به این‌که بخشی از خط آهن ثبت شده جهانی در دوران رضا شاه ساخته شد، گفته است ایران امسال با دو پرونده «راه‌آهن ایران» و «هورامان» (در استان کردستان) در کمیته میراث جهانی یونسکو شرکت کرد که راه‌آهن ایران در نشست روز یکشنبه که به صورت مجازی در شهر فوجو چین برگزار شد، بررسی و با وجود ایراد‌های کارشناسان ایکوموس (شورای بین‌المللی بنا‌ها و محوطه‌ها)، به عنوان بیست‌وپنجمین اثر میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

با استفاده از گزارش‌های یونسکو، صداوسیما، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

پوتین: ناوهای روسی در صورت لزوم قادر به حمله به هر دشمنی هستند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه

رئیس‌جمهوری روسیه می‌گوید ناوهای این کشور در صورت لزوم قادر به رهگیری هر دشمنی و حمله غیرقابل پیشگیرانه علیه هر هدفی هستند.

ولادیمیر پوتین روز یکشنبه سوم مرداد در رزمایش روز ملی ناوگان جنگی روسیه اعلام کرد ما قادر به رهگیری دشمن در زیر دریا، روی دریا و هوا هستیم و اگر نیاز باشد می‌توانیم علیه آن‌ها حمله‌ای غیرقابل پیشگیری انجام دهیم.

اظهارات پوتین چند هفته پس از آن ابراز می‌شود که بین روسیه و بریتانیا در نزدیکی منطقه کریمه در دریای سیاه تنش بروز کرد.

ناو اچ‌ام‌اس دیفندر نیروی دریایی بریتانیا روز ۲۳ ژوئن توسط ۲۰ جنگنده و دو ناو روسی محاصره شد و وزارت دفاع روسیه همان زمان اعلام کرد ناو بریتانیایی را که وارد آب‌های کریمه شده بود، با شلیک هشدار دور کرده است.

بریتانیا هرگونه شلیک هشدار به ناو خود را تکذیب کرده و گفته است اگر شلیکی هم شده، بدون هشدار بوده است.

روسیه سال ۲۰۱۴ منطقه کریمه اوکراین را ضمیمه خاک خود کرد و اتحادیه اروپا و آمریکا نیز به همین دلیل تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال کردند. بسیاری از اعضای جامعه جهانی آب‌های شبه‌جزیره کریمه را در حاکمیت اوکراین می‌دانند، نه روسیه.

با این‌حال، بریتانیا همان زمان گفته بود ناو آن وارد آب‌های کریمه نشده بود. حادثه مشابهی از طرف نیروهای دریایی و هوایی روسیه نیز برای یک ناو هلندی اتفاق افتاده بود.

رئیس‌جمهوری روسیه ماه پیش مدعی شد که همزمان با ورود ناو بریتانیایی به آب‌های کریمه، یک هواپیمای جاسوسی آمریکا نیز احتمالا از یونان به پرواز در آمد و اقدام به گشت‌زنی در منطقه کرد.

آقای پوتین گفته بود بریتانیا و آمریکا قصد داشتند که واکنش روسیه را بسنجند و این اقدام را «تحریک‌آمیز» خوانده بود.

او گفته بود حتی اگر ناو بریتانیایی در درگیری غرق می‌شد، جنگ جهانی سوم اتفاق نمی‌افتاد، اما غرب باید بداند روسیه برای دفاع از سرزمین خود تردید نخواهد کرد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

یک مقام محلی استان خوزستان انتقال آب به کویت را رد کرد

سدی در هندیجان

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان انتقال آب از این استان درگیر با بحران آبی به کویت را رد کرد.

صابر علیدادی روز یکشنبه سوم مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا ضمن رد موضوع انتقال آب خوزستان به کویت که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده بود، گفت تاکنون هیچ طرح و برنامه‌ای برای انتقال آب از خوزستان به شیخ‌نشین کویت اجرایی نشده است.

طی سال‌های گذشته موضوع تفاهمنامه انتقال آب از ایران به کویت که در زمان ریاست‌جمهوری محمد خاتمی امضا شده بود بارها داغ شده است، اما نه مجلس آن را تایید کرد و نه اصولا هرگز به قرارداد تبدیل شد.

در سال ۹۸ نیز کلیپی از خطوط لوله‌ای که ادعا می‌شد آب خوزستان را به کویت منتقل می‌کند منتشر شد، اما همان زمان نیز دولت ایران آن را تکذیب کرد. طی روزهای گذشته دوباره کلیپ‌هایی در فضای مجازی با موضوع مشابهی منتشر شده بود.

آقای علیدادی گفته است خطوط انتقال آب که به تازگی در یک کلیپ ادعا شده به مقصد کویت است مربوط به خط شماره یک و ۲ طرح آبرسانی غدیر است که برای تامین آب آشامیدنی آبادان، خرمشهر،هویزه، دشت آزادگان و شادگان و تعدادی از روستاهای مسیر در سال ۱۳۹۷ اجرا و کارگذاری شده است.

استان خوزستان طی ۱۱ روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده مردمی به بی‌آبی بوده است که با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی و قطع اینترنت در این منطقه مواجه شده است.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

تماس رئیس قوه قضاییه با رئیس دادگستری خوزستان درباره معترضان بازداشتی

از راست: محسنی اژه‌ای، غلامحسین اسماعیلی، القاصی (دادستان تهران)

باوجود گذشت چهار روز از این‌که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته بود «به نیروهای امنیتی دستور داده شد بازداشتی‌های حوادث اخیر خوزستان که عمل مجرمانه‌ای نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند»، وضعیت این معترضان بازداشتی همچنان نامشخص است.

در این ارتباط، روز یک‌شنبه، ۳ مرداد، ده روز پس از شروع اعتراضات، رئیس قوه قضاییه نیز در تماس با رئیس دادگستری خوزستان خواستار آزادی کسانی شد که «فقط به خاطر اعتراض» بازداشت شده‌اند.

این دستورها در حالی ادعا می‌شود که مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون نه در مورد شمار معترضان بازداشت‌شده در خوزستان و دیگر شهرها و نه درباره هویت آنان هیچ اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

در حال حاضر، اعتراضات خوزستان در حال گسترده شدن در دیگر استان‌هاست، آن‌چنان‌که گزارش‌ها از برگزاری تجمعات اعتراضی در تبریز، سقز کردستان، بجنورد در خراسان شمالی و البرز طی روز و شامگاه شنبه، دوم مرداد، حکایت دارند.

به گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسین قاضی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، روز یکشنبه سوم تیر همچنین با تعدادی از خانواده‌های عتراضات آبان ۹۸ نیز دیدار کرد و سپس به مقامات زیردست خود مأموریت داد آن دسته از معترضان آبان که «شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی دارند، مشمول عفو، بخشودگی و یا آزادی شوند».

رئیس قوه قضاییه البته در ادامه تأکید کرد که این معترضان و محکومان «چنان‌چه در طول دوره محکومیت حسن رفتار داشته‌اند و این اطمینان وجود دارد که در صورت آزادی مرتکب جرم نمی‌شوند»، در مورد قرارگرفتن آن‌ها در لیست مشمولان عفو اقدام شود.

این در حالی است که از آبان ۹۸ تا کنون، مقامات جمهوری اسلامی هنوز هیچ آمار رسمی درباره تعداد افراد بازداشت‌شده در این اعتراضات اعلام نکرده‌‌اند و دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی افراد بازداشت‌شده همچنان در حال برگزاری است.

در آبان ۹۸، اعتراض‌های مردم که ابتدا متوجه گرانی بنزین بود و سپس به مخالفت با سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی تسری یافت، با سرکوب گسترده حکومت مواجه شد و بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر در این اعتراض‌ها کشته شدند و بنا بر برخی گزارش‌ها چندین هزار نفر نیز در بیش از صد شهر ایران بازداشت شدند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰، با فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، جایگزین ابراهیم رئیسی در قوه قضاییه شد. از آقای اژه‌ای به‌عنوان یکی از ارکان دستگاه قضا در «سرکوب اعتراضات» در دو سه دهه اخیر یاد می‌شود.

بروز مشکل در کارخانه چینی «باعث کمبود برخی داروها در ایران شد»

یکی از مدیران سازمان غذا و دارو، دلیل بحران کمبود اخیر برخی داروها در کشور را «بروز مشکل در کارخانه چینی» عنوان کرد.

حیدر محمدی، مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو روز یک‌شنبه، ۳ مرداد به خبرگزاری ایلنا گفت که برای جبران کمبود دارو، اخیرا واردات افزایش یافته و در مورد تولید داروهای داخلی نیز چون مواد اولیه برخی از آن‌ها از چین می‌آید و کارخانه مربوطه دچار مشکل شده است، برخی کمبودها به وجود آمده است.

در ماه‌های گذشته، کمبود برخی داروها و افزایش ناگهانی قیمت برخی اقلام موجب سرگردانی و نگرانی شهروندان در ایران شده است. مقامات ایران همواره تحریم‌های آمریکا را به عنوان مهم‌ترین عامل کمبود دارو در کشور عنوان می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید بانک‌های خارجی به دلیل مبادلات و تراکنش مربوط به موارد دارویی و پزشکی و بهداشتی با ایران مجازات و جریمه نخواهند شد.

رئیس شورای عالی داروخانه‌های کشور، ۲۰ تیر دلیل کمیاب شدن برخی داروهای ایرانی در داروخانه‌ها را «عدم مدیریت صحیح و مداخلات دستوری در سازمان غذا و دارو» وابسته به وزارت بهداشت عنوان کرد.

مهدی زراعی ضمن تائید «کمبود داروهای ایرانی حتی برای بیماران سرپایی» از دولت و مجلس خواسته بود کاری کنند که این سازمان در جایگاه مناسب خود قرار گیرد و برای جلوگیری از «تعارض منافع»، مدیران آن تا چهار سال پس از خروج از این سازمان، حق مدیریت در صنعت دارو را نداشته باشند.

ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو هم در همان روز با اشاره به کمبود نزدیک به هشت‌هزار قلم دارو یا مواد اولیه در کشور، «کاهش تخصیص ارز دولتی» در سال جاری را از مهم‌ترین دلایل دشواری‌های تولید و تامین دارو‌های موردنیاز عنوان کرد.

علی فاطمی، نایب‌ رئیس انجمن داروسازان ایران نیز پیشتر در ۲۱ خرداد امسال با اشاره به کمبود بی‌سابقه کنونی دارو در کشور طی ۱۵ سال اخیر، علت آن را «عرضه قطره‌چکانی ارز دولتی به واردات» و پدیده «قاچاق معکوس» دارو در کشور عنوان کرده بود.

آقای فاطمی گفته بود که دولت یارانه سنگین پرداخت و دارو را وارد می‌کند، اما به دلیل قیمت پایین همان دارو مجددا از کشور خارج و به چند برابر قیمت فروخته می‌شود.

محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نیز پیشتر تحریم‌های بانکی به دلیل نپیوستن ایران به «اف‌ای‌تی‌اف» و مشکلات مربوط به انتقال پول را مشکل اصلی در ارتباط با واردات دارو و مواد اولیه عنوان کرده بود.

دو نظامی ترکیه در شمال سوریه کشته شدند

نیروهای ترکیه در شمال سوریه (عکس از آرشیو)

وزارت دفاع ترکیه شنبه اعلام کرد، در جریان حمله به یک کاروان نظامی این کشور در شمال سوریه دو نیروی نظامی ترک کشته و دو نظامی دیگر مجروح شدند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفته است، نیروهای نظامی این کشور بلافاصله عملیات تلافی‌جویانه خود را آغاز کردند و آتشباری علیه نیروهای «تروریست» همچنان ادامه دارد.

طبق این گزارش کارون نیروهای نظامی ترکیه در منطقه الباب در شمال ترکیه مورد حمله قرار گرفته است.

ارتش ترکیه می‌گوید حمله به نیروهای نظامی این کشور در منطقه‌ای روی داده است که در سال ٢٠١۶ عملیات نظامی خود به نام عملیات سپر فرات را برای بیرون راندن نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، و نیروهای شبه نظامی کرد «یگان های مدافع خلق» از مناطق مرزی آغاز کرد.

دولت ترکیه «یگان های مدافع خلق» را به عنوان بخشی از حزب کارگران کردستان دانسته و آن را یک «گروه تروریستی» می‌داند.

دولت ترکیه از مهرماه سال گذشته برای بیرون راندن نیروهای کرد سوریه از منطقه مرزی مشترک با سوریه عملیات نظامی را با نام «چشمه صلح» آغاز کرد.

در جریان این حملات، «یگان های مدافع خلق» که سال‌های اخیر به عنوان متحد آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، در سوریه جنگیده بود، در نهایت مجبور شد از منطقه مرزی با ترکیه ۳۰ کیلومتر عقب نشینی کند.

عربستان از رهگیری و انهدام چهار پهپاد شبه‌نظامیان حوثی یمن خبر داد

یک پهپاد انتحاری شبه‌نظامیان حوثی (عکس از آرشیو)

ائتلاف عربی به رهبری عربستان شنبه اعلام کرد چهار پهپاد شبه‌نظامیان حوثی یمن را در جنوب این کشور رهگیری و منهدم کرده است.

ائتلاف به رهبری عربستان شبه نظامیان حوثی را متهم کرده است که درصدد بودند با این پهپادها مناطق مسکونی و غیرنظامی را هدف قرار دهند.

این ائتلاف توضیح بیشتری در خصوص محل هدف قرار دادن این پهپادها ارائه نکرده است.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران در یمن، طی سال‌های اخیر تاسیسات اقتصادی و نظامی عربستان سعودی را با موشک و پهپاد هدف قرار داده‌اند.

شبه نظامیان حوثی‌ یمن از سال ۹۴ بر بخش‌های زیادی از این کشور به‌ویژه صنعا، پایتخت، تسلط پیدا کرده‌اند. دولت قانونی یمن که در عدن، جنوب کشور، مستقر است از مارس ۲۰۱۵ با همکاری یک ائتلاف نظامی به رهبر عربستان وارد جنگ با حوثی‌ها شده است.

جنگ یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان سعودی یاد می‌شود، در طول شش سال گذشته به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌ها در منطقه و در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است.

باران و سیل در هند بیش از ۱۳۵ کشته بر جای گذاشت

نیروهای امدادی هند در حال کمک به مردم

بارش شدید باران و جاری‌ شدن سیل در هند بیش از ۱۳۵ کشته بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ دولت هند روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بارندگی شدید همچنین باعث ریزش یک ساختمان در مومبای و رانش زمین شده است و در پی این وقایع ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند.

یک هفته پیش هم به دنبال بارندگی بی‌سابقه و وقوع سیل در آلمان و بلژیک٬ بیش از ۱۸۰ تن کشته و هزار و ۵۰۰ نفر نیز مفقود شدند.

کارشناسان محیط زیست افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای و گرم‌شدن کره زمین را در وقوع این پدیده‌ها دخیل می‌دانند.

وزارت خارجه ایران بیانیه میشل باشله را «نادرست و بی‌اعتبار» توصیف کرد

وزارت امور خارجه ایران بیانیه میشل باشله٬ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل٬ درباره وقایع خوزستان را «سیاسی٬ بی‌اعتبار و مداخله‌جویانه» توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران٬ روز شنبه گفت که این بیانیه حاوی اتهامات واهی و اطلاعات نادرست است.

سعید خطیب‌زاده تاکید کرد که بحران کم‌آبی در خوزستان ناشی از خشکسالی و نیز در نتیجه تحریم‌های آمریکاست که مانع انتقال تکنولوژی به ایران شده.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در بیانیه‌ای از مقام‌های ایران خواست به‌ جای سرکوب معترضانِ خوزستان، با بحران کمبود آب مقابله کنند.

میشل باشله شرایط امروز استان خوزستان را «فاجعه‌آمیز» خواند و آن را نتیجه سال‌ها سهل‌انگاری و بی‌توجهی حکومت ایران دانست.

یش از ۲۰۰ وکیل دادگستری از اعتراض‌ها در استان خوزستان حمایت کردند

بیش از ۲۰۰ وکیل دادگستری روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای همدردی و حمایت خود را از مردم معترض در استان خوزستان اعلام کردند.

این بیانیه که متن آن روی وب‌سایت خبری‌تحلیلی امتداد منتشر شده٬ خواستار توقف فوری برخوردهای خشونت‌بار و سرکوب معترضین شده است.

این وکلای دادگستری «بی‌کفایتی مسئولین و سوء مدیریت منابع آبی» را عامل وضعیت بحرانی آب در استان خوزستان دانستند.

اعتراض‌ شهروندان استان خوزستان نسبت به بحران کم‌آبی از ۹ روز پیش آغاز شده و تاکنون دست‌کم هشت معترض با گلوله مامورین حکومتی کشته شده‌اند.

طی روزهای گذشته میشل باشله٬ کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل٬ دیدبان حقوق بشر٬ عفو بین‌الملل و دولت آمریکا اعمال خشونت از سوی مامورین حکومتی علیه معترضان در استان خوزستان را محکوم کرده‌اند.

گیتی پورفاضل، وکیل زندانی در اوین، به دلیل ابتلا به کرونا به مرخصی آمد

گیتی پورفاضل، وکیل زندانی

بنا بر اعلام خانواده گیتی پورفاضل، وکیل دادگستری و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای، او در زندان اوین به کرونا مبتلا شده است.

رامینا هل‌فروش، نوه خانم پورفاضل، روز شنبه ۲ مرداد در توئیتی ضمن اعلام این خبر، ابتلای خانم پورفاضل به کرونا را ناشی از «مدت‌ها بی‌مدیریتی، عدم واکسیناسیون و ملاقات‌های هم‌زمان با بیماران مبتلا به کرونا» عنوان و از عدم پاسخگویی مسٔولان انتقاد کرده است.

در همین حال، محمد حسین آقاسی، وکیل خانم پورفاضل نیز روز یک‌شنبه در پیامی نوشت که موکلش اکنون به مرخصی آمده و «با قرار کفالت ۲٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریالی که من بعنوان وکیل او، کفالتش را تعهد کردم آزاد شد.»

او اضافه می‌کند که «وضع سلامتی برخی از زندانیان در اوین نامطلوب است بطوری که برای اعطای مرخصی به آنان حتی امروز که در تعطیلی بسر می‌بریم، دادیاری نظارت بر زندان فعال بود.»

خانم پورفاضل در مرداد ۹۸، به همراه ۱۴ نفر از کنشگران حوزه زنان در بیانیه‌ای خواستار استعفای آقای خامنه‌ای از رهبری و «گذار از جمهوری اسلامی» شدند.

این وکیل دادگستری بعدتر بابت دو اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دو سال و سه ماه زندان تعزیری کاهش یافت.

او شهریور سال گذشته جهت اجرای این حکم به زندان اوین منتقل شد.

عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان زندانی، ۲۶ تیر امسال، از وضعیت وخیم کرونا در بند زنان زندان اوین و عدم رسیدگی به وضعیت مبتلایان خبر داده بود.

به گفته خانم مطلب‌زاده، معاون زندان اوین در واکنش به اعتراض او مبنی بر عدم رسیدگی به نظافت بندُ بی‌توجهی به حال مبتلایان و عدم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا گفته بود که «در بیرون زندان هم وضعیت همین است و مردم دارند می‌میرند».

با وجود ادعای مسئولان زندان‌‌های مختلف و واکسیناسیون زندانیان بسیاری از زندانیان در طول یک و سال نیم گذشته از عدم رسیدگی به وضعیت زندان‌ها و زندانیان و بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مسئولان زندان‌ها با وجود ابتلای شمار زیادی از زندانیان به کرونا انتقاد کرده‌اند.

جمعی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین نیز، آذر سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای از فضای محدود و انبوه زندانیان در زندان ها بدون امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی خبر داده و گفته بودند که «از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد».

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG