لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۵۰

خبرخوان

سندرز و وارن به جمهوری اسلامی: به حق اعتراض مردم ایران احترام بگذارید

الیزابت وارن (سمت راست) و برنی سندرز

برنی سندرز و الیزابت وارن، از نامزدهای پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، با انتشار پیام‌هایی از حکومت ایران خواستند تا به حق اعتراض مردم ایران احترام بگذارد و از سرکوب اعتراض‌های مسالمت‌آمیز پرهیز کند.

سناتور سندرز در این باره در توئیتی نوشت: «همه مردم حق دارند بدون ترس از خشونت اعتراض کنند. من از دولت ایران می‌خواهم که به این حق احترام بگذارد. آینده مردم ایران را خودشان تعیین می‌کنند و من در کنار همه کسانی هستم که به دنبال آینده‌ای از صلح، عزت و برابری هستند.»

در همین مورد سناتور وارن نیز نوشته است: «من از حق مردم ایران برای اعتراض مسالمت‌آمیز علیه دولت فاسد خود حمایت می‌کنم. ... باید از آنها پشتیبانی کنیم، از جمله با رفع منع سفر مسلمانان، عدم کوشش برای ترتیب دادن تغییر رژیم یا دامن زدن بی‌پروا به خطر جنگ.»

اشاره او به فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹ دونالد ترامپ است که بر اساس آن برای شهروندان چند کشور مسلمان، ازجمله ایران، ممنوعیت سفر به آمریکا در نظر گرفته شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ایران از افتتاح «طولانی‌ترین تونل خاورمیانه» در آزادراه تهران - شمال خبر داد

نمایی از تونل البرز

تونل البرز در منطقه دو آزاد راه تهران – شمال که گفته می‌شود به طول ۶.۵ کیلومتر، طولانی‌ترین تونل خاورمیانه است، روز پنج‌شنبه هفتم مرداد با پیام تصویری حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، افتتاح شد.

مقامات وزارت راه و شهرسازی ایران می‌گویند برای احداث این تونل و جاده‌هایی که به آن راه می‌یابند، بیش از چهار هزار میلیارد تومان هزینه شده است و این تونل مدت سفر در آزاد راه تهران – شمال را ۴۵ دقیقه کاهش می‌دهد.

این تونل، پروژه مشترک وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان است و هر کدام ۵۰ درصد از هزینه‌های ساخت آن را پرداخت کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، تونل البرز که مسیر رفت آن هم‌اکنون به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسیده، تونلی سه قلو و دارای تونل‌های مجزا برای مسیرهای رفت، برگشت و سرویس است و «متخصصان و مهندسان ایرانی آن را ساخته‌اند».

آزاد راه تهران- شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر دارای چهار قطعه یا منطقه است که قطعه نخست آن اسفند سال ۹۸ به طول ۳۲ کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری صداوسیما و ایسنا/س.ن/ک.ر

بیش از «چهار میلیارد دوز» واکسن کرونا در جهان تزریق شده است

تزریق واکسن در مغولستان

گزارش‌ها حاکی است که تاکنون بیش از چهار میلیارد دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است، هرچند کشورهای فقیر همچنان تلاش می‌کنند واکسن مورد نیاز برای مقابله با این بیماری را تامین کنند.

خبرگزاری فرانسه بر اساس آمارهای رسمی گزارش داده که تا ظهر روز پنجشنبه هفتم مرداد به وقت اروپا، چهار میلیارد و ۱۴ میلیون و ۳۰۲ هزار دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است.

این گزارش می‌افزاید: ۱۴۰ روز طول کشید تا یک میلیارد دوز واکسن تزریق شود، طرف چهل روز این رقم به دو میلیارد و ظرف ۲۶ روز به سه میلیارد دوز رسید. یک میلیارد اخیر ظرف ۳۰ روز تزریق شده است.

چهل درصد از این رقم (۱.۶ میلیارد دوز) در چین تزریق شده است. هند با ۴۵۱ میلیون دوز و آمریکا با ۳۴۳ میلیون دوز در رده‌های بعدی هستند.

سهم ایران از این تعداد حدود ۱۲ میلیون دوز بوده که ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آن تزریق اول بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و ایمنا/ک.ر

آمار کل قربانیان کرونا در ایران از ۹۰ هزار نفر گذشت

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۷ مرداد، طی یک شبانه‌روز گذشته ۲۹۲ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند.

بنا بر این گزارش همچنین در زمان اعلام‌شده، نزدیک به ۳۴ هزار و ۵۰۰ بیمار جدید در کشور شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب آمار کل جان‌باختگان به ۹۰ هزار و ۷۴ و شمار کل مبتلایان در ایران به سه میلیون و ۸۲۶ هزار و ۴۴۷ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که درستی آن‌ها از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و شمار قربانیان، دو تا سه برابر آمار دولتی تخمین زده می‌شود.

بر پایه گزارش وزارت بهداشت ایران، همچنین تا روز هفتم مرداد ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۸۹ نفر دُز اول واکسن و دو میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۴۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۱ میلیون و ۸۰۸ هزار و ۲۳۰ دُز رسیده است.

در این گزارش همچنین وضعیت ۲۳۲ شهر کشور قرمز، ۱۱۷ شهر نارنجی و ۹۹ شهر زرد اعلام شده است.

دو راکت به منطقه سبز بغداد اصابت کرد

منابع امنیتی عراقی روز پنج‌شنبه از اصابت دست‌کم دو راکت به منطقه سبز بغداد خبر دادند.

آن طور که خبرگزاری رویترز خبر داده، این دو راکت صبح روز پنج‌شنبه، هفتم مرداد به این منطقه اصابت کرده‌، اما خسارت جانی بر جای نگذاشته‌اند.

بر اساس این گزارش، یکی از این دو راکت، به پارکینگ داخل منطقه سبز اصابت کرد و راکت دوم در یک منطقه خالی نزدیک آن فرود آمد.

سفارتخانه‌های خارجی و ساختمان‌های دولتی عراق در منطقه سبز بغداد قرار دارند.

این منطقه به طور مکرر مورد حمله راکتی گروه‌هایی قرار می‌گیرد که منابع آمریکایی و عراقی می‌گویند تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارند.

ارتش عراق ۱۷ تیرماه نیز اعلام کرده بود سه راکت به سفارت آمریکا در منطقه امنیت سبز بغداد شلیک شده است.

اوایل تیرماه مقام‌های آمریکایی به روزنامه واشینگتن پست گفته‌ بودند، دولت جو بایدن تصمیم گرفته است به حملات گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق حتی در صورتی که به نیروهای آمریکایی صدمه وارد نشود، قاطعانه پاسخ دهد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این زمینه به واشینگتن پست گفته بود، ما وظیفه داریم که نشان دهیم حمله به آمریکایی‌ها عواقبی همراه خواهد داشت، حتی در صورتی که این حملات تلفاتی به بار نیاورند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

اولین نشست آمریکا و روسیه در راه رسیدن به «ثبات استراتژیک» در ژنو برگزار شد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه (سمت راست) و وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که مقامات ارشد این کشور و روسیه در پی مذاکرات روز چهارشنبه، ششم مرداد، درباره کاهش تنش‌ بین دو قدرت بزرگ‌ هسته‌ای جهان توافق کرده‌اند که ماه سپتامبر در این باره دوباره تشکیل جلسه دهند.

به گزارش رویترز، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، رهبری هیئت‌های مذاکره‌کننده کشور خود را در نشستی در ژنو بر عهده داشته‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری تاس روسیه به نقل از آقای ریابکوف خبر داد که او از رایزنی ها راضی است و ایالات متحده «آمادگی خود» را برای گفتگوی سازنده در این مذاکرات نشان داده است.

این اولین بار در یک سال گذشته است که طرفین این مذاکرات با هدف رسیدن به «ثبات استراتژیک» با وجود همه اختلاف نظرها در زمینه موضوعات تسلیحاتی با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دو کشوری که ۹۰ درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند‌، اواخر خرداد امسال برای آغاز گفت‌وگوی دوجانبه درباره ثبات استراتژیک به منظور «زمینه‌سازی برای کنترل تسلیحات در آینده و اقدامات کاهش خطر» توافق کردند.

اولین محموله از «واردات خصوصی» واکسن کرونا از روسیه به ایران رسید

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران روز پنج‌شنبه، ۷ مرداد، از واردات اولین محموله واکسن کرونا توسط بخش خصوصی به کشور خبر داد.

کیانوش جهانپور در حساب کاربری خود در تو‌ییتر نوشت که این محموله شامل بیش از ۳۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکای تولیدی روسیه است.

خبرگزاری ایرنا از مسکو نیز شامگاه چهارشنبه، ششم مرداد، خبر داده بود که دهمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به میزان صد هزار دوز تحویل سفارت ایران در مسکو شده و قرار است که روز پنج‌شنبه به تهران ارسال شود.

ایران و روسیه بهمن سال گذشته قرارداد واردات دو میلیون دُز واکسن اسپوتنیک‌ به ایران را امضا کردند و اواخر فروردین امسال نیز توافق کردند که روسیه تا آذرماه سال جاری، ۶۰ میلیون دز دیگر به ایران ارسال کند.

با این حال بنا بر آخرین اعلام مقامات وزارت بهداشت ایران تاکنون تنها کمی بیش از دو میلیون دُز از این میزان مورد توافق با روسیه وارد کشور شده است.

مرتضی خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران، روز چهارم مرداد با اشاره به این‌که روسیه به تعهدات خود در مورد تحویل واکسن عمل نکرده‌ گفت: «انتظار این بود که تمام تولید این خط داخلی برای خودمان باشد، اما روسیه از خطوط تولید در هر کشور سهم عمده‌ای را دریافت می‌کند.»

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، نیز ۲ مرداد در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود که یک عضو ستاد کرونای روسیه به او گفته است به دلیل محدودیت تولید واکسن در روسیه، این کشور هیچ واکسنی به کشورهای دیگر ارسال نمی‌کند و مقامات این کشور پس از بهبود روند واکسیناسیون در آن به تعهدات خود که به آن پایبند هستند، عمل می‌کنند.

روند کند واکسیناسیون در کشور در ماه‌های گذشته، همزمان با افزایش آمار کرونا در کشور از سوی برخی مسئولان و شهروندان مورد انتقاد قرار گرفته است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ماه دی سال گذشته ضمن تاکید بر ساخت واکسن داخلی اعلام کرده بود که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» است.

در پی این اظهارات مسولان وزارت بهداشت ایران بر روی واردات واکسن از سایر کشورها از جمله روسیه، چین و هند متمرکز شدند.

بنابر آخرین اعلام وزارت بهداشت ایران تا ششم مرداد مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

س‍پاه پاسداران: کشف یک محموله سلاح جنگی در سیستان و بلوچستان

روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه از کشف یک محموله سلاح جنگی در سیستان و بلوچستان خبر داد.

خبرگزاری فارس شامگاه چهارشنبه، ششم مرداد، به نقل از این روابط عمومی گزارش داد که «در پی اقدامات اطلاعاتی»، ۳۴ قبضه سلاح جنگی از نوع کمری همراه با مقادیری مهمات مربوطه در محدوده مرز سراوان در جنوب شرق کشور کشف شده است.

در این گزارش آمده است که «گروه‌های تروریستی قصد داشته‌اند تا از این سلاح‌ها برای ناامن‌سازی منطقه استفاده کنند».

در این گزارش نه به نام این گروه اشاره شده و نه به جزئیات عملیات کشف این سلاح‌ها و تعداد افراد بازداشت‌شده.

اول ماه مرداد نیز روابط‌ عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه از کشف و ضبط یک محموله سلاح و مهمات جنگی در شمال غرب ایران خبر داده و بدون اشاره به جزئیات مدعی شده بود که «اشرار و گروهک‌های ضدانقلاب» قصد داشتند این محموله را «جهت اقدامات خرابکارانه و ضد امنیتی از مرزهای شمال غرب کشور وارد کنند».

سپاه ایران هر از چندگاه گزارش‌هایی کلی از کشف محموله‌های سلاح و اقدامات تروریستی در مناطق مختلف کشور به‌ویژه مناطق مرزی غرب و شرق کشور منتشر می‌کند.

برخی کارشناسان و رسانه‌های محلی بارها در واکنش به این گونه اخبار ضمن رد این ادعاها، انتشار این گونه خبرها را به ویژه در مناسبت‌های خاص، زمینه‌سازی برای امنیتی کردن شرایط و سرکوب نیروهای مخالف عنوان می‌کنند.

سناتورهای جمهوری‌خواه: بایدن به ابراهیم رئیسی اجازه وارد به خاک آمریکا را ندهد

سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن به همراه پنج سناتور دیگر در نامه خود به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های ۱۳۶۷ اشاره کرده‌اند.

شش سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به جو بایدن، ‌رئیس جمهوری ایالات متحده، از او خواسته‌اند، اجازه ندهد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب جمهوری اسلامی،‌ و دیگر مقام‌های ارشد این کشور برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر وارد خاک آمریکا شوند.

تام کاتن از ایالت آرکانزاس، تد کروز از ایالت تگزاس، مارکو روبیو از ایالت فلوریدا، چاک گرسلی از ایالت آیووا، ریک اسکات از فلوریدا، و مارشا بلکبرن از ایالت تنسی روز سه شنبه ذر نامه‌ای نوشته‌اند، ابراهیم رئیسی کارنامه مشخص و طولانی در نقض حقوق بشر دارد. او در سال ۱۳۶۷ معاون دادستان تهران و یکی از چهار عضو هیات مرگ بود که تصمیم‌گیری دربارهٔ اعدام ۵۰۰۰ زندانی از جمله زنان و کودکان را به عهده داشته است.

ابراهیم رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی بود که در تابستان ۱۳۶۷ دوران محکومیت خود را می‌گذارندند. بنابر گزارش هفت کارشناس گروه کاری و گزارش‌گران حقوق بشر ملل متحد سازمان ملل در سال ٬۲۰۰۷ هزاران نفر از این زندانیان طی محاکمات کوتاه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

هزاران نفر از هواداران و اعضای گروه‌های مجاهدین خلق، فداییان خلق و دیگر گروه‌های چپگرا به دستور هیات‌های مرگ، در تابستان سال ۱۳۶۷ اعدام شدند.

گزارشگران بدون مرز: طرح صیانت از فضای مجازی برگرفته از روش «سانسور در چین» است

سازمان «گزارشگران بدون مرز» روز چهارشنبه ششم مرداد ضمن محکوم کردن طرح محدودکننده اینترنت در ایران، این قانون را «تبعیضِ دیجیتال» علیه حق آگاهی مردم و برگرفته از روش «سانسور در چین» خواند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در پی یک رأی‌گیری، طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» را یک مرحله به احتمال اجرای آن نزدیک‌تر کردند.

مجلس رأی‌گیری بعدی در مورد این طرح را به کمیسیون ویژه فرهنگی مجلس واگذار کرده است و در صورت تصویب این طرح در آن کمیسیون، مجلس می‌تواند مدتی را برای اجرای «آزمایشی» این طرح در نظر بگیرد.

طرح «صیانت از فضای مجازی» در شرایطی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود که از ۱۵ تیرماه سال جاری، کارزاری در مخالفت با آن به راه افتاده و نامه مخالفت با این طرح خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، تاکنون دست‌کم از سوی نیم میلیون کاربر ایرانی فضای مجازی امضا شده است.

منتقدان می‌گویند حامیان این طرح به دنبال اعمال فیتلرینگ گسترده‌تر و پس از آن جایگزینی برخی اپلیکیشن‌های داخلی هستند.

این طرح پس از آن در دستور کار قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی فضای مجازی مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

با استفاده از توئیتر و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

ابراز «نگرانی عمیق» آمریکا از تشدید حملات به غیرنظامیان در افغانستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ششم مرداد با ابراز «نگرانی عمیق» از گزارش‌های منتشر شده درباره تشدید حملات به غیرنظامیان در خاک افغانستان و پیشروی طالبان، جدی گرفتن مذاکرات از سوی طرف‌های درگیر را تنها راه حل دستیابی به صلح در افغانستان دانست.

آنتونی بلینکن که برای دیدار با رهبران هند به دهلی‌نو سفر کرده است، در مورد احتمال قدرت گرفتن دوباره طالبان و آینده افغانستان هشدار داد.

سازمان ملل متحد روز چهارم مرداد در گزارشی هشدارآمیز اعلام کرد اگر حملات طالبان در سراسر افغانستان متوقف نشود مرگ غیرنظامیان در سال جاری به بالاترین رقم طی بیش از یک دهه اخیر خواهد رسید.

شبه‌نظامیان طالبان طی سه ماه اخیر، همزمان با نزدیک شدن به خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، نیمی از وُلسوالی‌ها و بخش اعظم نوار مرزی افغانستان را تصرف و چندین شهر مهم را محاصره کرده‌اند. اما بخش اعظم درگیری‌ها در مناطق روستایی افغانستان روی می‌دهد.

سخنگو و عضو گروه مذاکره‌کننده طالبان در مذاکرات صلح افغانستان به‌تازگی در مصاحبه‌ای گفت تا زمانی‌که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از سِمت خود کناره‌گیری نکند و یک دولت جدید توافقی در کابل تأسیس نشود، دستیابی به صلح و آتش‌بس ناممکن خواهد بود.

با استفاده از گزارش رویترز و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

سه سرباز ارمنی در پی تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان کشته شدند

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد، سه سرباز این کشور در پی تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان کشته شدند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع ارمنستان این درگیری در بخش شمال شرقی مرز میان این دو کشور رخ داده است و دو سرباز ارمنی نیز در پی آن مجروح شده‌اند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در پاسخ به اتهامات مطرح شده از سوی ایروان، ارتش ارمنستان را به «تحریک نظامی» متهم کرده و می‌گوید دو سرباز ارتش آذربایجان نیز در این درگیری مجروح شدند.

خبرگزاری فرانسه این رویداد را یکی از مرگبارترین تحولات از زمان اعلام آتش‌بس در قره‌باغ ارزیابی کرده است.

ارمنستان در هفته‌های اخیر چندین بار جمهوری آذربایجان را به نقض این آتش‌بسِ شکننده متهم کرده است.

ابتلای خانواده هومن جوکار به کرونا؛ ۱۴۰۰ فعال مدنی خواستار مرخصی او از حبس شدند

هومن جوکار حدود سه سال و نیم است که در بازداشت به سر می‌برد

بیش از ۱۴۰۰ روزنامه‌نگار، هنرمند، فعال مدنی و طرفدار محیط زیست با امضای نامه‌ای از رئیس قوه قضاییه خواستند با مرخصی هومن جوکار، فعال محیط زیست که ۱۲۸۰ روز از بازداشتش می‌گذرد و پدر و مادر و همسرش به کرونا مبتلا شده‌اند، موافقت کند.

در این نامه که روز چهارشنبه ۶ مرداد منتشر شده، خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای آمده است که «هومن جوکار که در سه سال و نیم گذشته حتی یک ساعت هم به مرخصی نیامده، تنها امید پدر و مادری است که این‌روزها سخت بیمارند.»

امضاکنندگان این نامه همچنین با اشاره به «وخامت حال» پدر هومن جوکار، از رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند پیش از آن که دیر شود، دستور این مرخصی را صادر کند.

این در حالی است که سپیده کاشانی، همسر آقای جوکار نیز که در پرونده فعالان محیط زیست به ۶ سال حبس محکوم شده، از دو هفته قبل به کرونا مبتلا شده و در پی تشدید بیماری هفته پیش به مرخصی آمده است.

هومن جوکار همراه با اميرحسين خالقی، طاهر قديريان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه و کاووس سیدامامی از فعالان محیط‌زیستی هستند که سال ۹۶ به اتهام «جاسوسی» بازداشت شدند.

بعد از مدتی اعلام شد که آقای سیدامامی در زندان «خودکشی» کرده است؛ موضوعی که بارها از سوی خانواده‌ وی تکذیب شده است. هومن جوکار نیز در این پرونده که جزئیات آن هیچ‌گاه منتشر نشد، به ۸ سال حبس محکوم شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی در موارد متعددی از اعطای مرخصی به زندانیان برای دیدار با خانواده خود خودداری می‌کنند و فعالان حقوق بشر معتقدند سیستم قضایی ایران علاوه بر زندانیان، خانواده‌های آن‌ها را نیز مجازات می‌کند.

در موردی مشابه، سام رجبی در دی ماه سال گذشته، یک روز پس از درگذشت مادرش و برای نخستین‌بار، از زندان اوین به مرخصی اعزام شد تا در مراسم خاک‌سپاری مادرش شرکت کند.

با استفاده از متن نامه و رادیو فردا / ر.ش/ پ.پ

کرونا در ایران بیش از ۳۰۰ قربانی دیگر گرفت؛ ۶۵ درصد افزایش موارد بستری در خوزستان

وزارت بهداشت ایران از جان‌باختن ۳۰۳ بیمار دیگر مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه، ششم مرداد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳هزار و ۸۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ نیز در ایران شناسایی شد و شمار رسمی مبتلایان به این ویروس در کشور به سه میلیون و ۷۹۲ هزار و ۱۴ نفر رسید.

این وزارتخانه در عین حال آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران را نیز ۸۹ هزار و ۷۸۲ نفر گزارش کرده است که درستی آن از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و شمار قربانیان، دو تا سه برابر آمار دولتی تخمین زده می‌شود.

در حال حاضر نیز ۵ هزار و ۲۰۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های نقاط مختلف ایران تحت مراقبت قرار دارند.

آن‌طور که وزارت بهداشت اعلام کرده، در حال حاضر ۲۳۲ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش ایرنا، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران نیز اعلام کرده تا ساعت ۸ صبح روز ششم مرداد ماه، تعداد بستری بیماران مبتلا به کرونای در استان تهران ۹ هزار و ۶۵۰ نفر بوده است.

آقای زالی با توجه به شیوع سویه دلتای ویروس کرونا در ایران خواستار تعطیلات دوهفته‌ای این استان شده است.

محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز نیز از سیر صعودی ابتلا به کرونا در استان خوزستان در چهار روز اخیر خبر داده است.

به گفته وی، «در چهار روز اخیر موارد سرپایی حدود ۵۰ درصد و موارد بستری حدود ۶۵ درصد افزایش یافته‌اند که این مسئله، وضعیت را بسیار شکننده می‌کند.»

در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان به جز کشورهای فقیر، بدلیل واکسیناسیون گسترده، بیماری کرونا به طور تقریبی تحت کنترل درآمده و زندگی در حال بازگشت به شرایط عادی است، در ایران بدلیل خودداری از واردات واکسن خارجی و تاکید بر تولید واکسن ساخت داخل، جمعیت بسیار اندکی واکسینه شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و ایرنا؛ ب.ب/

نرگس محمدی از «عفو» شماری از زندانیان اعتراض‌های ۹۸ خبر داد

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر از «عفو و آزادی قریب‌الوقوع» شماری از زندانیان اعتراض‌های آبان ۹۸ از جمله سعید تمجیدی، محمد رجبی و امیر حسین مرادی خبر داد.

خانم محمدی در پستی اینستاگرامی که روز چهارشنبه، ششم مرداد منتشر شده، نوشته: «طی تماس تلفنی از داخل زندان باخبر شدیم که تعداد زیادی از زندانیان آبان ۹۸ به همراه امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شامل عفو شده‌اند و به زودی آزاد خواهند شد.»

مریم کریم‌بیگی، خواهر مصطفی کریم‌بیگی، از کشته‌شدگان اعتراضات خرداد ۸۸ نیز این خبر را در صفحه توئیتر خود تائید کرده است.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه تن از معترضان به افزایش بهای بنزین در آبان ۹۸ بودند که اسفند ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام، ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند.

ناصر مرادی، پدر آقای مرادی سال گذشته، به علت «فشارهای زیاد روانی» و «بلاتکلیفی» و «نگرانی از اجرای حکم اعدام» فرزندش خودکشی کرد.

خبر احتمال آزادی این افراد پس از آن منتشر می‌شود که به دستور غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، پرونده بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت.

محسنی اژه‌ای، دادستان تهران را مامور کرده تا مقدمات آزادی کسانی را که به گفته او، شرایط بخشودگی یا آزادی مشروط را دارند، فراهم کند.

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس نیز با تقدیر از این دستور اژه‌ای، در توئیتر نوشته که این دستور به معنی «به رسمیت شناختن اعتراض است. نوع برخورد نیروی انتظامی با این گونه تجمعات نیز سیر تکاملی داشته است.»

موضع‌گیر مطهری در شرایطی مطرح شده که همزمان گزارش‌های مستند متعددی از خوزستان از برخورد خشونت‌آمیز با معترضان به بی‌آبی و کشته‌شدن چندین جوان معترض در این استان منتشر شده است.

با استفاده از گزارش‌های توئیتر، تابناک و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

رودخانه چالوس خشک شد

رودخانه چالوس

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه ۶ مرداد در گزارشی از خشک شدن رودخانه پرآب چالوس در استان مازندران خبر داد.

هادی کیادلیری، عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه علوم تحقیقات، در گفت‌وگو با این خبرگزاری از خشک شدن این رودخانه خبر داده و گفته است که «سدهای انحرافی انتقال آب برای کشاورزی باعث مرگ یکی از خروشان‌ترین رودخانه‌های کشور شده‌اند.»

این کارشناس منابع طبیعی با اشاره به اینکه قدمت این رودخانه به اندازه قدمت جنگل‌های شمال بوده و با خشک شدن اکوسیستم منطقه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. ادامه داد: «این رودخانه محل تخم‌ریزی ماهیان ارزشمندی بوده که متأسفانه با خشک شدن آن، نسلشان از بین رفته است.»

هادی کیادلیری انتقال آب برای مصارف کشاورزی شرق مازندران را دلیل خشک شدن رودخانه پرآب چالوس ارزیابی می‌کند.

این استاد دانشگاه گفت: «در شمال کشور به اندازه کافی جنگل‌ها تخریب شده‌اند، و از بین بردن منابع آبی آن دیگر شوخی‌بردار نیست.»

رودخانه چالوس از دامنه‌های البرز در قسمت کوه‌های کندوان سرچشمه می‌گیرد و پس از پیمودن بیش از ۸۵ کیلومتر، از میان شهر چالوس در غرب مازندان عبور می‌کند و سپس به دریای خزر می‌ریزد. صید انواع ماهی از این رودخانه و شاخه‌های آن یکی از فعالیت‌های مهم در منطقه بوده است.

هادی کیادلیری با انتقاد از سکوت سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی اضافه کرد: «آنقدر این سازمان‌ها منفعل هستند که به نظر می‌رسد چشمشان را روی فجایع زیست‌محیطی بسته‌اند و تنها به ماشین صدور مجوز تبدیل شده‌اند.»

کیادلیری افزود: «شدت تخریب منابع طبیعی در شمال کشور آنقدر زیاد شده است که به نظر می‌رسد این دو سازمان دیگر قادر به مدیریت آن نیستند.»

اخبار تخریب محیط زیست ایران که از سال‌ها پیش در مورد آن هشدار داده شده، در ماه‌های اخیر تواتر زیاد و ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده که خشک شدن بسیاری از منابع آبی کشور یکی از آنهاست.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG