لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۴

خبرهای کوتاه

روحانی: نظرات مردم از یاد نرود؛ نامه حزب «اتحاد ملت» به روحانی

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران

با نزدیک شدن انتخابات مجلس یازدهم، رئیس‌جمهوری ایران گفت که «در سیاست داخلی‌مان، در سیاست خارجی‌مان، در سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی‌مان، نظرات مردم، اعتقادات مردم، تفکرات مردم و سلایق مردم از یاد نباید برود.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی این مطلب را بامداد امروز یک‌شنبه در یک «آیین تجدید بیعت» بیان کرد و گفت که «اسلامیت مورد نظر» بنیان‌گذار جمهوری اسلامی «فقط به یک صحنه و انتخابات و یک سال و یک روز ختم نمی‌شود.»

در همین روز حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی»، از احزاب نزدیک به اصلاح‌طلبان، در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی خواستار برگزاری همه‌پرسی در خصوص نظارت استصوابی شده است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اسفندماه سال جاری در ایران برگزار می‌شود.

انتقادهای اخیر حسن روحانی از شورای نگهبان و نظارت استصوابی با انتقادهای اصولگرایان روبه‌رو شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

عربستان سعودی در یک روز هفت نفر را به اتهام‌های مرتبط با «تروریسم» اعدام کرد

عربستان سعودی از اعدام هفت نفر به اتهام‌ «ایجاد و تامین مالی سازمان‌ها و نهادهای تروریستی با هدف تضعیف امنیت و ثبات جامعه» خبر داد.

این رقم بالاترین تعداد اعدام در یک روز در عربستان سعودی از مارس ۲۰۲۲ تاکنون است که در یک روز ۸۱ نفر به اتهام «تروریسم» اعدام شدند.

با اعدام‌های اخیر، تعداد اعدام‌ها در این کشور از ابتدای سال میلادی تاکنون، به ۲۹ نفر می‌رسد که شامل ۱۱ مورد مشابه است.

تابعیت این هفت متهم مشخص نشده، اما خبرگزاری فرانسه بر اساس نامشان احتمال داده که سعودی بوده‌اند.

وزارت کشور عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این افراد بین دسامبر ۲۰۱۹ و ژانویه ۲۰۲۲ دستگیر و سه‌شنبه در ریاض اعدام شدند.

عادل السعید، معاون رئیس سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر مستقر در برلین، اتهامات «بسیار مبهم» علیه این افراد و «محاکمه جمعی» آنان را محکوم کرد.

او گفت که جنایاتی که گفته می‌شود این افراد مرتکب شده بودند، دقیقا مشخص نشده است.

پادشاهی عربستان سعودی در کنار ایران و چین از جمله کشورهایی در جهان است که بیشترین مجازات اعدام را اجرا می‌کند.

در سال گذشته میلادی، ۱۷۰ نفر در عربستان سعودی اعدام شدند که در مقایسه با رقم ۱۴۷ نفر در سال قبل از آن افزایش داشت.

سال ۲۰۱۹ نیز تعداد اجرای حکم اعدام در عربستان سعودی ۱۸۷ مورد ثبت شد.

به گفته چندین سازمان حقوق بشری، اعدام‌ها در عربستان سعودی از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان در سال ۲۰۱۵، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

پیکرهای دو مرد استرالیایی همجنس‌گرا پس از اعتراف پلیس متهم به قتل آنها کشف شد

مأموران پلیس در محل کشف پیکرهای جسی بیرد و لوک دیویس در شهر بونگونیا
مأموران پلیس در محل کشف پیکرهای جسی بیرد و لوک دیویس در شهر بونگونیا

پلیس استرالیا اعلام کرد بعد از چهار روز، اجساد دو مرد جوان را که هفته پیش مفقود شده بودند و تصور می‌شد کشته شده‌اند، پیدا کرد.

محل اختفای اجساد این دو قربانی که هر دو به ضرب گلوله کشته شدند، روز سه‌شنبه ۸ اسفند، پس از اعتراف شریک زندگی سابق یکی از آنها که مأمور پلیس است، کشف شد.

مامور پلیسی که اکنون به ارتکاب دو قتل متهم شده است، روز جمعه به عنوان مظنون اصلی بازداشت شد ولی تا صبح سه‌شنبه از گفت‌وگو با پلیس و ارائه جزئیات این قتل‌ها امتناع کرده بود.

مقتولان یک زوج همجنس‌گرا شامل جسی بیرد ۲۶ ساله، گزارشگر شبکه‌های تلویزیونی، و لوک دیویس ۲۹ ساله، از خدمه هواپیماهای مسافربری، هستند.

رئیس پلیس ناحیه ساوت ولز روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت اجساد دو قربانی در کیسه‌های تخته موج سواری کشف شدند که قاتل هفته گذشته اجساد را داخل آنها از آپارتمان جسی بیرد در شهر سیدنی به ملکی در نزدیکی بونگونیا، شهری واقع در ۲۰۰ کیلومتری جنوب سیدنی، منتقل کرده بود.

غواصان پلیس هفته گذشته چند روز مشغول تجسس در رودخانه‌های کوچک این منطقه بودند ولی چيزی نيافتند.

نام متهم این پرونده که روز جمعه بازداشت شد مامور ارشد اداره پلیس سیدنی به نام بیومونت لامار کوندون اعلام شده است.

به گفته مقامات پلیس استرالیا او تا اواخر سال گذشته میلادی با جسی بیرد رابطه داشت. او روز سه‌شنبه سکوت خود را شکست و محل اختفای اجساد را به پلیس گفت.

کارآگاهان پلیس تصور می‌کنند که متهم ابتدا همراه یکی از آشنایانش اجساد را در نقطه دیگری مخفی کرده بود که پلیس آن را بازرسی کرد و چیزی نیافت. ولی بعد به دلیل نگرانی از احتمال بازجویی پلیس از فرد همراهش، اجساد را به نقطه دیگری منتقل کرد.

مقامات پلیس افزودند فردی که همراه متهم بوده از مشارکت در انتقال اجساد بی خبر بوده، شریک جرم تلقی نمی‌شود و نام او منتشر نخواهد شد.

مسئول تحقیقات در این پرونده گفت: «تا پایان روز دوشنبه ما هیچ سرنخی از محل اختفای اجساد پیدا نکردیم ولی روز سه‌شنبه با اطلاعاتی که از متهم دریافت کردیم بالاخره موفق شدیم اجساد را پیدا کنیم.»

متهم شدن یک مامور ارشد پلیس به قتل دو نفر با استفاده از اسلحه سازمانی خود جامعه استرالیا را دچار وحشت کرده است.

همچنین برگزارکنندگان راهپیمایی سالانه اقلیت‌های جنسیتی در شهر سیدنی غروب دوشنبه از پلیس خواستند که در این مراسم که روزهای آخر این هفته برگزار می‌شود شرکت نکند.

قوانین مربوط به مالکیت و حمل اسلحه کمری در استرالیا بسیار سختگیرانه است. اداره پلیس استرالیا تحقیقات جداگانه‌ای در مورد حمل اسلحه سازمانی توسط ماموران پلیس خارج از ساعات ماموریت را آغاز کرده است.

رئیس پلیس استرالیا گفت: «در این قتل از اسلحه سازمانی یک مامور پلیس استفاده شده است و این هرگز نباید تکرار شود. ما باید به هر شکلی که ممکن است چنین ریسکی را کاهش دهیم.»

او درعین حال افزود که با برگزارکنندگان راهپیمایی سالانه اقلیت‌های جنسیتی دیدار کرده و گفتگوها را سازنده توصیف کرد ولی افزود که امسال ماموران پلیس در این برنامه شرکت نخواهند داشت.

پدر نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل صلح، درگذشت

نرگس محمدی
نرگس محمدی

خانواده نرگس محمدی از درگذشت کریم محمدی پدر این زندانی سیاسی و برنده جایزه نوبل صلح خبر دادند.

خانواده خانم محمدی روز سه‌شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که شرکت در مراسم تشییع و بدرقه پدر «حق مسلم نرگس محمدی و سایر اعضای خانواده است».

این اطلاعیه می‌افزاید: «امروز دقیقا ۳ ماه است که او حتی صدای دخترش را نشنیده بود و ۲۲ ماه که او را ندیده بود.»

پدر نرگس محمدی در دی ماه ۱۴۰۲ در پیامی عمومی نوشت :«من نمی‌دانم حکومت ظالم، ظلمش را تا کجا پیش خواهد برد. اما می‌دانم و ایمان دارم که چنین ظلمی، ظالم را به کام آتش ویرانگر آه مظلومان خواهد کشید. می‌دانم نرگس که نه سال است، کیانا و علی را ندیده و تاب آورده، این بی خبری و نشنیدن صدای پدرش را نیز تاب خواهد آورد. اما من تاب نخواهم آورد.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ۵۱ ساله، که حدود ۱۰ سال از ۱۴ سال گذشته را در زندان به سر برده و هم‌اکنون نیز در زندان جمهوری اسلامی است، می‌گوید به مبارزه‌اش برای حقوق بشر ادامه می‌دهد حتی اگر به از دست دادن جانش بینجامد.

در دوران کودکی او، پسر یکی از خاله‌ها و دختر یکی از خاله‌های دیگرش که هر دو معلم بودند، اعدام شدند و دایی‌اش هم سال‌ها زندانی سیاسی بود.

نرگس محمدی در سال ۱۳۹۴ در زندان بود که علی و کیانا، فرزندانش، در هشت‌سالگی از ایران خارج شدند و در فرانسه به پدرشان پیوستند.

او روز جمعه ۱۴ مهر برندۀ جایزۀ صلح نوبل شد و کمیتهٔ نوبل در بیانیه‌‌اش اعلام کرد که شعار «زن زندگی آزادی به‌درستی بیانگر فداکاری و کار اوست».

اولگ اورلوف فعال شناخته‌شده حقوق بشر روسیه به حبس محکوم شد

اولگ اورلوف، فعال شناخته‌شده حقوق بشر
اولگ اورلوف، فعال شناخته‌شده حقوق بشر

روسیه یک فعال کهنه‌کار حقوق بشر را که از جنگ اوکراین انتقاد کرده‌ بود، به زندان محکوم کرد.

دادگاهی در مسکو، اولگ اورلوف را به جرم «توهین مکرر به ارتش روسیه»، به ۲ سال و نیم زندان محکوم کرد.

اولگ اورلوف هفتاد ساله و رئیس مشترک گروه حقوق بشری «مموریال»، با رد پرونده،‌ دلیل طرح آن‌را «انگیزه‌های سیاسی» دانست و با تأکید بر اینکه «از هیچ‌یک از اقداماتش پشیمان نیست»، بار دیگر جنگ اوکراین را زیر سوال برد.

گروه حقوق بشری مموریال – که پیشتر برنده جایزه نوبل صلح هم شده- با انتشار بیانیه‌ای،‌ صدور حکم دادگاه علیه آقای اورلوف را، «تلاش برای خفه کردن صدای جنبش‌های حقوق بشر در روسیه، و حذف هرگونه انتقادی از حکومت» توصیف کرده و اعلام کرد که مسیر اولگ اورلوف را ادامه خواهد داد.

چهار ماه پیش، دادگاهی دیگر آقای اورلوف را به پرداخت ۱۵۰ هزار روبل، معادل ۱۵۰۰ دلار- جریمه محکوم کرده بود؛ حکمی که در مقایسه با احکام زندان طولانی مدتی که برای سایر منتقدان جنگ صادر می‌شود، بسیار سبک‌تر بود.

همزمان با دادگاه آقای اورلوف در مسکو، دادگاهی در گروزنی مرکز جمهوری خودمختار و مسلمان‌نشین چچن هم، مردی را به جرم آتش‌زدن قرآن در مقابل یک مسجد، به ۳ سال و نیم زندان محکوم کرد.

خبرگزاری رسمی روسیه، تاس، گزارش داد که «نیکیتا ژوراول»، تأیید کرده که به خواسته سرویس ویژه اوکراین و در قبال دریافت پول، دست به این‌کار زده است.

پنج ماه پیش، رمضان قدیروف، رهبر جمهوری چچن، ویدیویی را منتشر کرد که نشان میداد پسرش، آقای ژوراول را در بازداشت کتک می‌زند. آقای قدیروف، از این اقدام پسرش،‌ تحت عنوان «دفاع از دین»، تقدیر کرده بود.

سرمای ‌کم‌سابقه در مغولستان؛ دست‌کم دو میلیون دام و حیوان تلف شدند

عکس آرشیوی و مربوط به یکی از زمستان‌های سخت مغولستان است
عکس آرشیوی و مربوط به یکی از زمستان‌های سخت مغولستان است

مغولستان اعلام کرد بیش از دو میلیون دام و حیوان در برف و بوران شدید و کم‌سابقه امسال این کشور تلف شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گانتولگا باتسایخان، از مقامات وزارت کشاورزی مغولستان، دوشنبه هفتم اسفند گفت دام‌ها و حیوانات در سرمای شدید اکثراً در نتیجه گرسنگی تلف شدند.

موج سرمای شدیدی که در منطقه «زدود» نامیده می‌شود و تلف شدن دام و حیوانات را در پی دارد، در یک دهه گذشته شش بار دامنگیر مغولستان شده است.

«زدود» یا «زود سفید» که در نقاط دیگر مرکز آسیا نیز «ژوت» نامیده می‌شود، پدیده دام‌مرگی است که گرسنگی شدید و نبود امکان چِرا کردن برای حیوانات سبب تلف شدن شمار زیادی دام می‌شود.

شرایط «زدود» بار دیگر از سه ماه پیش مغولستان را دربرگرفته اما امسال دمای هوا از منفی ۵۰ درجه سردتر و بارش برف بیشتر بوده است.

دلیل وخیم‌تر شدن وضعیت آب و هوایی، خشکسالی تابستانی است که حیوانات را از ذخیره چربی کافی برای زنده ماندن در سرمای سخت زمستان باز داشته است.

در فصل پیشین زمستان نیز چهار میلیون و چهارصد رأس دام در مغولستان تلف شدند که هنوز در مقایسه با از بین رفتن ده میلیون دام و حیوان در زمستان ۱۴ سال پیش، کاهش یافته بود.

مغولستان یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای جهان است که یک سوم مردمش کوچ‌نشین هستند و زندگی‌شان به دامداری وابستگی زیادی دارد.

دامداران این کشور می‌گویند تنها کاری که می‌توانند بکنند، نیایش است تا هوای کنونی جای خود را سریع‌تر به هوای گرم بدهد وعلوفه به حیوانات برسد.

دولت اولان‌باتور قول داده برای رساندن یونجه و علوفه به دامداران تلاش کند و همزمان صادرات گوشت و پوست حیوانات را ممنوع کرده است.

حزب‌الله لبنان مدعی حملات راکتی به پایگاه تجسسی نیروی هوایی اسرائیل شد

نمایی از منطقه مرزی مشترک میان اسرائیل و لبنان
نمایی از منطقه مرزی مشترک میان اسرائیل و لبنان

حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه هشتم اسفند اعلام کرد در پاسخ به حمله ارتش اسرائیل به عمق خاک لبنان در دورترین نقطه مرزی بین دو کشور، به سوی یک «پایگاه تجسسی نیروی هوایی اسرائیل، رگباری از راکت شلیک کرده است».

منابعی در لبنان روز دوشنبه گفتند اسرائیل به بعلبک در دره بقاع لبنان حمله کرد که دورترین منطقه‌ای بود که در درگیری‌های چهار ماه و نیم اخیر در خاک لبنان از سوی اسرائیل هدف قرار گرفته بود.

اسرائیل پس از ساقط شدن یک فروند پهپاد پیشرفته خود با موشک زمین به هوا که حزب‌الله آن را شلیک کرده بود، به بعلبک حمله کرد؛ جایی که به گفته رادیوی ارتش اسرائیل، بعد از محله شیعه‌نشین ضاحیه در جنوب بیروت، دومین منطقه مهم فعالیت گروه حزب‌الله در لبنان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگاران نظامی در رسانه‌های اسرائیل، نیروی هوایی این کشور همچنین روز دوشنبه در حملات دیگری، بخشی از لبنان را که پهپاد ساقط شده آن فرود آمده بود، به شدت بمباران کرد تا لاشه پهپاد به دست نیروهای حزب‌الله و احتمالاً جمهوری اسلامی ایران نیفتد.

به گزارش رویترز، در حمله اسرائیل به بعلبک «دست‌کم دو عضو حزب‌الله» کشته شدند.

حزب‌الله روز دوشنبه نیز ۶۰ فروند موشک به شمال اسرائیل پرتاب کرد، که این گروه، هدف آن را یک پایگاه ارتش اسرائیل در مرز شمالی اسرائیل نامید اما رسانه‌های اسرائیل گفتند راکت‌ها به نقاط دیگری نیز اصابت کرد و «خسارات زیادی» به اموال عمومی و خانه‌ها در شهر‌های خالی شده از سکنه در شمال اسرائیل وارد کرد.

حزب‌الله شمار راکت‌هایی را که روز سه‌شنبه نیز به سوی اسرائیل شلیک کرد، اعلام نکرد اما از این اقدام خود به عنوان «رگباری از راکت» یاد کرد. اسرائیل نیز سه‌شنبه حملات هوایی و آتش توپخانه خود را دوباره متوجه جنوب لبنان کرده، که کماکان ادامه دارد.

حملات متقابل حزب‌الله و اسرائیل از روز دوشنبه شدیدترین درگیری بین طرفین از زمان جنگ ۳۴ روزه طرفین در ۱۸ سال پیش بوده است.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، یکشنبه در بازدید از مقر فرماندهی شمالی ارتش اسرائیل گفت حتی در صورت توقف احتمالی عملیات نظامی ارتش در غزه به خاطر دستیابی به توافقی که ممکن است به آزادی شهروندان ربوده شده اسرائیلی به غزه منجر شود، ارتش اسرائیل به حملات علیه حزب‌الله ادامه خواهد داد و «در حال برنامه‌ریزی برای افزایش قدرت آتش علیه حزب‌الله است».

حزب‌الله از یک روز پس از حمله گروه افراطی حماس به اسرائیل، حملات به شمال اسرائیل را آغاز کرد و تا کنون حدود ۲۲۰ شبه‌نظامی خود را در واکنش اسرائیل از دست داد. در حملات حزب‌الله ۱۰ نظامی و غیرنظامی اسرائیلی در شمال این کشور کشته شدند.

حزب‌الله و حماس دو گروه شناخته شده با ماهیت تروریستی از سوی آمریکا و اسرائیل، متحد یکدیگر و در شمار تشکل‌های مسلح نیابتی تهران در منطقه هستند.‎

کمک میلیاردی به یک دانشکده در نیویورک؛ دانشجویان دیگر شهریه پرداخت نمی‌کنند

نمایی از ورودی دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین
نمایی از ورودی دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین

دانشجویان یک دانشکده پزشکی در شهر نیویورک با کمک میلیاردی یک استاد سابق از پرداخت شهریه کلان خلاص شدند.

روت گاتسمن، استاد سابق در رشته پزشکی کودکان، ۹۳ ساله، یک میلیارد دلار به دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین اهدا کرد.

خانم گاتسمن که همسرش از راه سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیویورک میلیاردر شده بود، خواسته است که از این کمک اهدایی برای بخشیدن شهریه دانشجویان استفاده شود.

رسانه‌های خبری در آمریکا کمک روت گاتسمن به این دانشکده را یکی از بزرگ‌ترین کمک‌های اهدایی به دانشگاه‌ها در این کشور توصیف کرده‌اند.

شهریه دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین سالی ۵۹ هزار دلار است و از آنجا که اغلب دانشجویان برای پرداخت این شهریه مجبورند از دولت وام بگیرند، آنها پس از پایان تحصیات تا سال‌ها بدهکار خواهند بود.

ویدئویی از اعلام خبر بخشیده شدن شهریه در این دانشکده دانشجویان را نشان می‌دهد که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجند.

دیوید، همسر روت گاتسمن، در سال ۲۰۲۲ در ۹۶ سالگی درگذشت. او در وصیت‌نامه‌اش تمام ثروت میلیاردی خود را برای همسرش به جا گذاشته بود «تا هر جور صلاح می‌دانی خرجش کنی».

تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا برای تمام دانشجویان گران تمام می‌شود و برخی از گران‌ترین دانشگاه‌های دنیا را در آمریکا می‌توان یافت.

بر اساس آماری که دانشکده پزشکی اینشتین در اختیار رسانه‌ها قرار داده است بیش از نیمی از دانشجویان این مرکز آموزشی پس از پایان تحصیلات خود دست‌کم ۲۰۰ هزار دلار بدهکارند که با احتساب بهره این پول، بازپرداخت آن برای دانشجویان سال‌ها طول می‌کشد.

یکی از وعده‌های انتخاباتی جو بایدن برای ریاست جمهوری صفر کردن بدهی تمام دانشجویان سابق در آمریکا بود که با مخالفت دادگاه عالی آمریکا مواجه شد. دولت بایدن در نزدیک به چهار سال گذشته تلاش کرده است در قالب قوانین دیگر به وعده خود عمل کند.

آخرین کمک دولت به تسویه بدهی دانشجویان سابق در آمریکا پنج میلیارد دلار بود که در دسامبر ۲۰۲۳ اعلام شد.

آمریکا می‌گوید تداوم توسعه برنامه هسته‌ای ایران همچنان موجب نگرانی جدی است

ساعاتی پس از انتشار گزارش خبرگزاری رویترز درباره گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرد توسعه برنامه هسته‌ای ایران همچنان موجب نگرانی جدی است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه هفتم اسفند گفت: «ما همچنان به طور جدی نگران تداوم توسعه برنامه هسته‌ای ایران، از راه‌هایی که هیچ هدف غیرنظامی معتبری ندارند، هستیم».

آقای میلر «تداوم تولید اورانیوم با غلظت بالا» را یکی از این راه‌ها عنوان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت چون گزارش جدید مدیرکل آژانس محرمانه است درباره آن اظهار نظری نمی‌کند.

ساعاتی پیش از آن خبرگزاری رویترز خبر داد گزارش محرمانه جدید رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، را دیده است که در آن از جمله گفته شده ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۷ برابر حد تعیین‌شده در توافق برجام رسیده است.

به گزارش رویترز، مدیرکل آژانس همچنین گفته است میزان اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصدی ایران در قیاس با ماه نوامبر پنج درصد کاهش یافته است.

رافائل گروسی ۱۳ بهمن نیز گفته بود هر چند ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد ادامه می‌دهد، اما به نظر می‌رسد از زمان آغاز جنگ اخیر در غزه سرعت غنی‌سازی را کاهش داده است.

سنتکام از انهدام سه شناور، دو موشک و یک پهپاد حوثی‌ها خبر داد

ماکت یک پهپاد در تظاهرات حوثی‌ها، ۲۷ بهمن
ماکت یک پهپاد در تظاهرات حوثی‌ها، ۲۷ بهمن

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد که بعدازظهر و شامگاه دوشنبه هفتم اسفند برخی دیگر از تسلیحات حوثی‌های مورد حمایت ایران را که آماده پرتاب به سمت دریای سرخ بودند منهدم کرده است.

بنابر اعلام سنتکام، نیروهای آمریکا در فاصله ۱۶:۴۵ تا ۲۳:۴۵ روز دوشنبه سه شناور بدون سرنشین (شهپاد)، دو موشک کروز ضد کشتی، و یک هواپیمای بی‌سرنشین (پهپاد) متعلق به حوثی‌ها را منهدم کردند.

به نوشته بیانیه سنتکام، این تسلیحات به عنوان تهدید قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه تشخیص داده شدند.

ارتش ایالات متحده همچنین یادآور شده که این اقدامات برای محافظت از آزادی تردد دریایی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی انجام می‌شود.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی با ادعای حمایت از فلسطینی‌ها در ماه‌های اخیر حملات متعددی علیه کشتی‌های عبوری از آب‌های منطقه انجام داده‌اند.

نامه سامان یاسین به رئیس قوه قضائیه: «جانم هم  بگیرید، خلاص»

سامان یاسین (صیدی)، رپر معترض ایرانی
سامان یاسین (صیدی)، رپر معترض ایرانی

سامان یاسین (صیدی)، رپر معترض ایرانی که یک سال و نیم است در زندان به‌سرمی‌برد، در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواستار تعیین حکم قضایی خود شد و با اشاره به مشکلات جسمی و روحی که در حبس متحمل شده است گفت که اعدام را به این شرایط ترجیح می‌دهد.

صفحه رسمی اینستاگرام سامان یاسین روز دوشنبه اقدام به انتشار این نامه کرده که از زندان قزلحصار کرج ارسال شده است.

این خواننده در نامه خود نوشت که ۱۸ ماه است «بدون هیچ مدرک و هیچ مستندی بلاتکلیف در زندان محبوس هستم و در این ۱۸ ماه بارها برای من قرار دادگاه تعیین شده اما برگزار نشده است».

سامان صیدی که با نام هنری سامان یاسین فعالیت می‌کرد اوایل مهر ۱۴۰۱ و در جریان اعتراضات سراسری بازداشت و به محاربه متهم شد. ابتدا برای او حکم اعدام صادر شد اما دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد و از آن زمان مشخص نیست که حکم دادگاه چه خواهد بود.

وی در این نامه فاش می‌کند که در زندان «با مشکلات روحی و روانی و جسمی» مواجه شده، اما مسئولان زندان حتی از اعزام او به مراکز درمانی امتناع می‌کنند.

سامان یاسین در ادامه خطاب رئیس قوه قضاییه ایران نوشته است: «لطفا به من بگویید مرتکب چه جرمی شده‌ام؟ اگر مجرمم پس حبس بدهید، اگر مجرم نیستم منع تعقیب بزنید. من نمی‌دانم دلیل این همه خشم، آزار و اذیت دستگاه‌های قضایی نسبت به من به چه معناست.»

این نامه در ادامه می‌افزاید: «از شما در خواست اعدام دارم! من تحمل زندان و بلاتکلیفی را به جرمی که نه شما می‌دانید و نه من، ندارم. لطفا حکم اعدام من را صادر کنید! بنده هیچ اعتراضی نداشته و خودم با اثر انگشت و امضا رضایت کتبی می‌دهم!»

سامان یاسین در نهایت نوشته است: «زندگی‌ام از هم پاشیده، سلامت رو‌حی و روانی و جسمی‌ام را هم گرفتید، اعدام مصنوعی کردید تیمارستان بردید، چه مانده است به سرم بیاورید؟ جانم هم بگیرید، خلاص.»

پیش از این احمدرضا حائری، زندانی سیاسی، در نامه‌ای از زندان قزلحصار نوشته بود که سامان یاسین هنگامی که در بند ۲۴۰ زندان اوین بود«اعدام مصنوعی» را تجربه کرده و دو روز بعد «حکم واقعی اعدام» به او ابلاغ شده است.

آقای حائری در بخشی از این نامه خواهان تحقیق از «ده‌ها هم‌بندی سامان یاسین» شد که در آن شب خاص «شاهد انتقال و پس از چند ساعت بازگرداندن مجدد او در شرایطی روانی نامناسب» بودند.

سامان یاسین خود نیز روز اول شهریور سال جاری در یک فایل صوتی برخی از «شکنجه‌های جسمی و روانی» تحمیل‌شده بر خود، از جمله «اعدام مصنوعی، شکستن بینی، حضور در سردخانه و انتقال به بیمارستان روانی» را شرح داده بود.

با استفاده از صفحه اینستاگرام سامان یاسین و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن

سفیر ایران از آغاز ساختمان‌سازی در چابهار توسط هیئتی از «افغانستان» خبر داد

سفیر جمهوری اسلامی (سمت راست) در مراسم افتتاح پروژه ساخت یک برج در چابهار توسط هیئت افغانستان
سفیر جمهوری اسلامی (سمت راست) در مراسم افتتاح پروژه ساخت یک برج در چابهار توسط هیئت افغانستان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اعلام کرد که یک «هیئت تجاری و اقتصادی افغانستان» اجرای پروژه‌های ساختمان‌سازی در چابهار را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن کاظمی قمی روز یک‌شنبه ششم اسفند اعلام کرده که این هیئت با سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری در زمینه «پروژه تجاری، مسکونی و اداری» کار خود را شروع کرده است.

برخی رسانه‌های ایران این گروه را وابسته به حکومت طالبان در افغانستان معرفی کرده‌اند.

سفیر جمهوری اسلامی درباره دلایل ورود این هیئت به بازار ساخت‌وساز در ایران توضیح نداد اما با اشاره به «کار کردن یک میلیون افغان در ایران» گفت که قرار است این «همکاری در راستای ساماندهی این نیروی کار انجام شود.»

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی امسال مواضع سخت‌گیرانه‌ای نسبت به پناهندگان افغان گرفته و گزارش‌ها حاکی از اخراج گسترده آنها از ایران است.

همچنین حضور کارگران افغان به‌ویژه در صنعت ساختمان ایران با انتقادهایی همراه بوده است. ازجمله جواد کمیزی، رئیس انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی گرگان، چهارم اسفند گفته بود که «با چند برابر شدن کارگران افغان مجاز و غیرمجاز در بخش ساختمان برای کارگران ایرانی خصوصا جوانان، مشکلاتی ایجاد شده است.»

آذر ماه امسال رئیس سازمان ملی مهاجرت، وابسته به وزارت کشور، تعداد اتباع خارجی «مجاز» در ایران را «حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر» و تعداد اتباع خارجی غیرمجاز را به شکل تقریبی «بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر» تخمین زد.

این مقام وزارت کشور همچنین ادعا کرد که دو میلیون تبعه خارجی «ساماندهی» شده‌اند و کارت‌های شناسایی هوشمند حدود یک میلیون نفر در حال تحویل است.

در ادبیات مسئولان جمهوری اسلامی «اتباع خارجی» معمولا به پناهجویان اهل افغانستان گفته می‌شود که به شکل مجاز یا غیرقانونی وارد ایران شده‌اند.

انتخاب رئیس‌جمهور جدید و تصویب پیوستن سوئد به ناتو با رأی پارلمان مجارستان

تاماس سولیوک، رئیس‌جمهور جدید مجارستان
تاماس سولیوک، رئیس‌جمهور جدید مجارستان

پارلمان مجارستان در یک روز و همزمان با موافقت با پیوستن سوئد به ناتو، رئیس‌جمهور جدید این کشور را نیز انتخاب کرد.

پارلمان این کشور دو هفته پس از استعفای کاتالین نواک، رئیس جمهور سابق، روز دوشنبه ۷ اسفند توماس سولیوک، رئیس دادگاه عالی این کشور، را به عنوان رئیس‌جمهور جدید انتخاب کرد.

خانم نواک در پی عفو مردی که به اتهام کمک به پنهان کردن آزار جنسی کودکان محکوم شده بود، تحت فشار قرار گرفت و بعد از مدتی از سمت خود استعفا کرد.

پارلمان مجارستان آقای سولیوک را به مدت پنج سال به‌عنوان جایگزین او انتخاب کرده است.

از سوی دیگر، رای مثبت پارلمان مجارستان به ماه‌ها تاخیر در روند پیوستن سوئد به ناتو پایان داد و این کشور منطقه اسکاندیناوی که در جنگ‌های جهانی اول و دوم و دوران جنگ سرد کشور بی‌طرف بود، برای اولین بار به یک پیمان نظامی پیوست.

برای پیوستن به ناتو،‌ رأی مثبت همه اعضای این پیمان لازم بود و مجارستان به عنوان آخرین کشور عضو با آن موافقت کرد.

به نظر می‌رسد که سفر روز جمعه نخست وزیر سوئد به مجارستان که در جریان آن دو کشور یک قرارداد تسلیحاتی امضا کردند، گام آخر در جلب نظر مجارستان بود.

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد، روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «سوئد حدود دو قرن بی‌طرفی و عدم تعهد نظامی را پشت سر می‌گذارد. ما برای دفاع بهتر از آنچه که هستیم و به آنچه که معتقدیم به ناتو می‌پیوندیم. ما در کنار سایر کشورهای عضو ناتو از آزادی، دمکراسی و ارزش‌های خود دفاع می‌کنیم.»

دولت مجارستان به نخست وزیری ویکتور اوربان از سوی اعضای ناتو تحت فشار قرار گرفته بود که هر چه سریع‌تر با عضویت سوئد موافقت کند.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، ضمن استقبال از تصمیم مجارستان در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «عضویت سوئد ما را قوی‌تر و امن‌تر می‌کند.»

نخست وزیر سوئد روز دوشنبه افزود:«تا جایی که به روسیه مربوط می‌شود، می‌توانیم حدس بزنیم که آنها از پیوستن سوئد به ناتو خوشحال نخواهند بود. ولی نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه اقدامات دیگری انجام خواهند داد. ما برای هر وضعیت دیگری که روی دهد آماده هستیم.»

پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو مهمترین رویداد در گسترش مرزهای ناتو از زمان پیوستن کشورهای اروپای شرقی به این پیمان در دهه نود میلادی است.

هرچند سوئد در دو دهه اخیر همکاری نظامی خود با ناتو را گسترش داده و در عملیات این پیمان در نقاطی نظیر افغانستان مشارکت کرده است، پیوستن رسمی آن به این پیمان همکاری‌های راهبردی و مشارکت سوئد در جناح شمالی ناتو را تقویت خواهد کرد.

آژانس انرژی اتمی: ایران در سه ماه گذشته ذخیره اورانیوم ۶۰ درصدی خود را کاهش داده است

تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز
تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران طی سه ماه گذشته ذخیره اورانیوم ۶۰ درصدی خود را که نزدیک به آستانه غنی‌سازی تسلیحاتی است، کاهش داده است.

بر اساس گزارش جدید و ۹ صفحه‌ای دبیرکل این سازمان که روز دوشنبه ۷ اسفند به دیپلمات‌ها ارائه شده است، میزان اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصدی ایران در قیاس با ماه نوامبر ۵ درصد کاهش یافته است.

این اقدام جمهوری اسلامی می‌تواند گامی برای کاهش تنش‌ها در میانه افزایش تنش میان گروه‌های نیابتی‌اش با آمریکا و متحدانش تلفی شود.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز ۱۳ بهمن نیز گفته بود هرچند ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد ادامه می‌دهد، اما به نظر می‌رسد از زمان آغاز جنگ اخیر در غزه سرعت غنی‌سازی را کاهش داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در عین حال هشدار داده است که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۷ برابر بیشتر از حد توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی موسوم به «برجام» رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اعلام کرده که ذخایر تخمینی اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۷ برابر حد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ رسیده است.

در این گزارش محرمانه که توسط این خبرگزاری مشاهده شده است، کل ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با درصدهای گوناگون تا ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) بیش از ۵ هزار و ۵۲۵ کیلوگرم برآورد شده است که در مقایسه با آخرین گزارش فصلی در ماه نوامبر (حدود سه ماه پیش از آن) هزار و ۳۸ کیلوگرم افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران بیش از ۷۱۲ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰ درصد و بیش از ۱۲۱ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد دارد.

بر اساس این گزارش، دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل روز دوشنبه درباره افزایش توانایی‌های فنی تهران برای تولید سلاح‌های هسته‌ای ابراز نگرانی کرده است.

گزارش آژانس همچنین اشاره کرده که اظهارات مطرح‌شده درباره توانمندی‌های فنی ایران برای تولید سلاح‌های هسته‌ای، «نگرانی‌های مدیر کل آژانس را درباره درست و کامل بودن اعلامیه‌های پادمانی ایران افزایش می‌دهد.»

در همین حال خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک دیپلمات ارشد اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر ماهانه حدود ۹ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد تولید می‌کند.

گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو که توسط خبرگزاری رویترز مشاهده شده است، می‌گوید که ایران ۳۱.۸ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصدی را برای تولید ۹۷.۹ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصدی «رقیق» کرده است.

رویترز می‌گوید تخمین زده می‌شود ذخیره اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به بیش از ۱۲۱ کیلوگرم رسیده است که در قیاس با سه ماه پیش از آن کاهش ۶.۸ کیلوگرمی نشان می‌دهد.

رافائل گروسی چند روز پیش در گفت‌وگو با این خبرگزاری تولید ماهانه اورانیوم غنی‌شده در ایران را هفت کیلوگرم در ماه اعلام کرده بود.

این گزارش‌ها در حالی منتشر شده است که آقای گروسی روز اول اسفند درباره «ادامه غنی‌سازی اورانیوم در سطوحی بالاتر از نیازهای تجاری» در ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بود که قصد دارد ماه آینده برای اولین بار طی یک سال اخیر به ایران سفر کند.

یک روز بعد، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، برنامه سفر مقام آژانس را تأیید نکرد و گفت: «سفر ایشان در برنامه ما هم قرار دارد... اما بعید است در اسفندماه باشد، تراکم برنامه هست.»

با استفاده از گزارش‌های رویترز، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ ف.ع/ ع.م

چمران: طرح ساخت مسکن در تهران توسط چینی‌ها «درحد تفاهم‌نامه» است

مهدی چمران،‌ رئیس شورای شهر تهران
مهدی چمران،‌ رئیس شورای شهر تهران

هم‌زمان با برخی گمانه‌ها مبنی بر موضوع «تهاتر نفت» در ساخت مسکن توسط چینی‌ها در پایتخت، رئیس شورای اسلامی شهر تهران تأیید کرد که در تفاهم‌ با شرکت‌های چینی بخش زیادی از هزینه، توسط دولت ایران پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، روز دوشنبه هفتم اسفند در یک نشست خبری درباره حضور چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ساخت مسکن در پایتخت گفت که این موضوع «هنوز در حد تفاهم‌نامه است و به محض تبدیل به قرارداد جزئیات آن اعلام می‌شود.»

آقای چمران درباره زمان احتمالی تبدیل « تفاهم‌های ۱۲ میلیارد یورویی شهرداری با شرکت‌های چینی» چیزی نگفت اما گفت که در این بسته «قرار نیست همه هزینه‌ها توسط شهرداری پرداخت شود، بلکه بخش زیادی از هزینه توسط دولت و بخش‌های خصوصی داخلی و خارجی تأمین خواهد شد.»

مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، ۲۰ دی اعلام کرده بود که «در سفر هیئت چینی به تهران برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت به تفاهم رسیدیم.»

جدی شدن پروژه‌ انبوه‌سازی در پایتخت توسط شرکت‌های چینی، با انتقادهای بسیاری همراه شده است.

ایرج رهبر، رئیس کانون انبوه‌سازان کشور، اخیرا در گفت‌وگو با سایت «اکونگار» نرخ پیشنهادی توسط چینی‌ها برای ساخت‌وساز در ایران را «غیر منطقی» عنوان کرده و گفته بود که احتمالا برای آن‌ها «در بحث تهاتر نفت امتیازاتی در نظر گرفته شده است.»

به گفته آقای رهبر قیمت پیشنهادی چینی‌ها برای ساخت هر متر مربع مسکن در ایران ۱۰۰ دلار بوده، در حالی که آن‌ها به طرف‌های عراقی و سوری ۳۵۰ دلار قیمت داده بودند.

در همین رابطه احمد خرم، وزیر راه و ترابری در دولت محمد خاتمی و رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان، هم روز پنجم اسفند در گفت‌وگو با سایت «جماران» تصمیم ساخت مسکن توسط چینی‌ها را «سیاسی» خوانده و گفته بود که آن‌ها با «نفت ۳۰ درصد زیر قیمت جهانی» در ایران خانه می‌سازند.

برف و باران راه دسترسی به صدها روستا در چند استان ایران را مسدود کرد

سازمان هواشناسی ایران صبح دوشنبه اعلام کرد بارش برف و باران تا پایان هفته در بیشتر مناطق ادامه دارد
سازمان هواشناسی ایران صبح دوشنبه اعلام کرد بارش برف و باران تا پایان هفته در بیشتر مناطق ادامه دارد

جاری شدن سیل در استان‌ سیستان و بلوچستان باعث بسته شدن مسیر بیش از ۲۷۰ روستا در دو شهرستان جنوبی این استان شد. همچنین بارش سنگین برف راه دسترسی به ۱۴۵ روستای لرستان و ۷۰ روستای کرمان را مسدود کرده است.

مجیب حسینی، فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان، روز دوشنبه،‌ هفتم اسفندماه، با بیان اینکه سیل منجر به قطع دسترسی به ۲۳۰ روستا شده است، گفت: «خسارت‌های زیادی به واحدهای مسکونی، اراضی کشاورزی و تأسیسات عمومی وارد شده است.»

او در ادامه گفت که سیل در برخی از روستاها به منازل شهروندان نیز نفوذ کرده است.

همچنین شهرام مبارکی، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این استان، روز دوشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت: «سیلاب، راه بیش از ۴۰ روستای شهرستان قصرقند را در جنوب سیستان و بلوچستان بست.»

مهدی پازوکی، مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان، نیز روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت بارش برف در ۲۴ ساعت گذشته راه دسترسی به «۹۰ روستای الیگودرز، ۴۰ روستا در ازنا و ۱۵ روستای بروجرد» را بسته است.

همزمان حمزه روح‌الامینی، از مقامات راهداری استان کرمان، گفت که برف در ۴۸ ساعت گذشته، «مسیر ارتباطی دسترسی به ۷۰ روستا در مناطق مختلف شمال این استان به طول حدود ۲۰۰ کیلومتر بسته است».

رئیس مرکز مدیریت راه‌های جنوب کرمان نیز روز دوشنبه خبر داد جاده فرعی زهکلوت در این استان به سمت دلگان در سیستان و بلوچستان در محدوده های چاه بید و گلدشت به علت بارندگی و طغیان رودخانه مسدود شد.

یک روز پیش‌تر نیز رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بم گفته بود بارش باران و طغیان رودخانه دِهبَکری، مسیر دسترسی رودخانه در جاده بم به سمت جیرفت را بسته است.

در حالی که شمار زیادی از استان‌های ایران درگیر بارش برف و باران، کولاک و یخبندان هستند، در برخی از استان‌ها از جمله خراسان شمالی کمبود گاز باعث تعطیلی مدارس و ادارات شده است.

مدارس شمار زیادی از شهرهای ایران روز دوشنبه تعطیل اعلام شده است.

سازمان هواشناسی ایران صبح دوشنبه اعلام کرد که هوای سرد و بارش برف و باران تا پایان هفته جاری در بیشتر مناطق ادامه دارد.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG