لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۸

خبرخوان

دادگاه جدید پرونده ۱۶ هزار میلیارد تومانی گروه عظام برگزار شد

عباس ایروانی (نفر سمت چپ) متهم ردیف اول پرونده ۱۶ هزار میلیارد تومانی است

رسیدگی به پرونده ١۶ هزار میلیارد تومانی عباس ایروانی، مالک کارخانه قطعه‌سازی عظام و شش متهم دیگر شروع شد. این پرونده در شبعه چهارم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی بررسی می‌شود.

عباس ایروانی در این پرونده متهم به تبانی با مدیران بانکی و «اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق دریافت اموال و وجوه نامشروع و غیرقانونی» است.

نماینده دادستان همچنین عباس ایروانی را به عنوان «مغز متفکر عملیات» خروج ارز از کشور معرفی کرد.

به گفته این مقام، آقای ایروانی با «اقدامات سازمان‌یافته» برای «غارت و چپاول ارز در زمان تحریم ها» تلاش کرده است.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات آقای ایروانی روز چهارشنبه، ۱۰ مهرماه، برگزار شد. در جلسات دادگاه این پرونده شش متهم دیگر هم حضور دارند که دو نفرشان از مدیران شرکت‌های آقای ایروانی و چهار نفر دیگر کارمند گمرک هستند.

در جلسه نخست دادگاه، نماینده دادستان عباس ایروانی را «یکی از پرنفوذترین فعالان اقتصادی» معرفی کرد و گفت «معوقات بانکی وی بیش از سه هزار میلیارد تومان» است.

گروه «قطعات خودرو عظام» که سال ۱۳۷۶ تاسیس شده است، یکی از مهم‌ترین تولیدکننده قطعات خودرو در ایران محسوب می‌شود و بخش مهمی از قطعات خودروی ایران‌خودرو و سایپا را تولید می‌کنند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دنیای اقتصاد: اینستاگرام و واتس‌آپ احتمالا دیگر رفع فیلتر نمی‌شوند

روزنامه «دنیای اقتصاد» روز چهارشنبه نوشت که احتمال ادامه فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌آپ در ایران بسیار زیاد است.

این روزنامه به نقل از کارشناسان محدودیت‌هایی را که پس از مرگ مهسا امینی و متعاقب آن گسترش اعتراضات در زمینه دسترسی کاربران به این دو شبکه اعمال شده دائمی عنوان کرده است.

دنیای اقتصاد پیش‌بینی کرد: «احتمالا فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌آپ دیگر رفع نخواهد شد و این دو پلتفرم محبوب به سرنوشتی مشابه تلگرام دچار خواهند شد.»

بر اساس این گزارش، این احتمال از آن رو می‌رود که «دستور به حذف این دو برنامه‌ از استورهای ایرانی مانند بازار» صادر شده است.

روزنامه دنیای اقتصاد اضافه کرده است که «اعمال محدودیت‌های حداکثری بر فضای مجازی و مسدود شدن دسترسی کاربران به عمده پلتفرم‌های خارجی، به گونه‌ای ‌است که به‌ نظر می‌رسد نسخه کامل و بی‌نقصی از طرح صیانت در حال اجراست».

کارشناسان هشدار می‌دهند با آن که پیش از این نیز کاربران ایرانی تجربه فیلترینگ تلگرام را داشته‌اند، اما «عمق فاجعه مسدودسازی هیچ‌یک از پلتفرم‌هایی که تا امروز فیلتر شده‌اند، به اندازه فیلتر احتمالی اینستاگرام و واتس‌آپ نخواهد بود».

پیام یک ناشر در حمایت از اعتراضات: «مجوز نشر خود را به سطل زباله می‌اندازم»

یک ناشر فعال در ایران اعلام کرد در اعتراض به سکوت اعضای صنف ناشران کشور «در مقابل درد و رنج مردم ستمدیده‌ جان به‌‌لب رسیده» مجوز نشر خود را به سطل زباله می‌اندازد.

مریم کیان‌افراز، مدیر نشر کیان‌افراز ، روز سه‌شنبه، ۵ مهر، در پیامی نوشت: «مجوز انتشارات خود را به زباله‌های شهر می‌اندازم تا مردم مبارز و آزادی‌خواه سرزمینم آن را به همراه سطل‌های زباله‌ بسوزانند، همان سطل‌های زباله‌ای که برای جستن تکه‌نانی تا کمر در آن‌ خم می‌شوند.»

او افزود: «مجوز انتشاراتی که من را عضو صنفی می‌کند که اعضایش در مقابل درد و رنج مردم ستمدیده‌ی جان به‌‌لب رسیده سکوت می‌کنند را نمی‌خواهم.»

نشر کیان‌افراز، از ناشران خصوصی مستقر در تهران، در حوزه چاپ کتاب‌های ادبی و روانشناسی فعال بوده و کتاب‌هایی چون «روانکاوی بالینی لاکان» و «اشعار جورج اورول» را منتشر کرده است.

این ناشر همچنین با انتقاد از «سلاخی» شدن آثار نویسندگان «زیر ساطور سانسور» حاکم بر نشر ایران نوشت: «مجوز انتشاراتی را که برای ورود به ساختمان وزارت ارشاد اسلامی‌تان، به من نحوه‌ حجابم متذکر می‌شوید و اگر حجابم مطابق میلتان نباشد اجازه‌ ورود نمی‌دهید، نمی‌خواهم.»

خانم کیان‌افراز تاکید کرد: «من و زنان سرزمینم به ارشادتان به هیچ شکلش نیاز نداریم. نه به وزارت ارشاد اسلامی‌تان که سلاخ‌خانه‌ فرهنگ، هنر و ادبیاتمان است. نه به گشت ارشادتان که سلاخ‌خانه‌ مهساهایمان است.»

تاکنون برخی از نویسندگان مطرح ایرانی از جمله مصطفی مستور نیز به اعتراضات مردمی علیه حکومت پیوسته‌اند و از سرکوب‌ها انتقاد کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران نیز در واکنش به اعتراضات جاری در کشور همبستگی خود را با «جنبش آزادیخواهی مردم ایران» اعلام کرده و از نویسندگان و هنرمندانی که «حیات حرفه‌ای‌شان به آزادی بیان گره خورده، و نیز از تشکل‌ها و نهادهای همسو در سراسر جهان» خواسته است صدای این جنبش باشند.

صدها دانشگاهی فمینیست خواستار همبستگی جهانی با زنان ایران شدند

اعتراض در تهران

گروهی متشکل از صدها فعال دانشگاهی فمینیست با امضای بیانیه‌ای از انجمن‌ها و گروه‌های فمینیستی بین‌المللی خواستند برای ایجاد یک همبستگی فراملیتی با زنان و به‌حاشیه‌رانده‌شدگان در ایران به آنان بپیوندند.

در بیانیه این گروه که با عنوان «صدای انقلاب فمینیستی در ایران را بشنوید» منتشر شده، آمده که «قتل» مهسا امینی «فقط یکی از جنایت‌های حکومتی بسیاری است که حاکمیت مبتنی بر آپارتاید جنسیتی ایران عامدانه و ‌نظام‌مند مرتکب آن شده است.»

امضاکنندگان این بیانیه همچنین با اشاره به سرکوب گسترده معترضان در ایران اضافه کردند: «اما دورتادور دنیا گروهی وسیع‌تر از دانشگاهیان و فعالان سیاسی و اجتماعی عمدتا در برابر آن‌چه در ایران دارد می‌گذرد، هنوز ساکت‌اند.»

آنان همچنین بر «برنامه‌ای دگرباش‌فمینیست‌محور، ضدسرمایه‌داری، و ضدفاشیستی» تاکید کردند که اعتراضات کنونی ایران را به «مسائلی مختص جوامع جهان‌اولی تقلیل نمی‌دهد» و اعتراضات ایران یک «مبارزات مشترک» است.

در پایان این بیانیه آمده که اکنون «همبستگی فراملیتی مؤثر با زنان و دیگر به‌حاشیه ‌رانده‌شدگان در ایران» از همیشه ضروری‌تر است.

اعتراضات کنونی در ایران موجی از حمایت‌های بین‌المللی را به‌ویژه در میان هنرمندان به وجود آورده و در ایران نیز دانشجویان از روز دوشنبه اعتصاب خود را آغاز کرده‌اند.

فرح پهلوی: نیروهای نظامی دست خود را بیشتر به خون آغشته نکنند

شهبانو فرح پهلوی روز چهارشنبه، ششم مهرماه، در پیامی از نیروهای نظامی و امنیتی در ایران خواست دست از سرکوب هموطنان خود و ریختن خون آنها بردارند.

در این پیام آمده است: «من ‌ به نام یک مادر، از فرد فرد همه نیروهای انتظامی، ارتش، سپاه، بسیج، لباس‌شخصی‌ها و یا دیگران با هر گرایشی که دارند می‌خواهم که دست خود را بیشتر به خون جوانان هم‌میهن خود آغشته نکنند.»

آخرین ملکه ایران خطاب به معترضان نیز اضافه کرده است: «با نگرانی و امید، حماسه‌‌های شما را در درگیری با نیروهای فریب‌خوردگان سیاهی، ساعت به ساعت دنبال می‌کنم.»


وی در عین حال در این پیام، «دلاوری و ازخودگذشتگی» معترضان ایرانی را ستایش کرده است.

به دنبال کشته‌ شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس در تهران در اواخر شهریورماه، اعتراضات طولانی و گسترده‌ای سراسر ایران را فراگرفته که بر اثر خشونت ماموران، تاکنون دست‌کم ۷۶ کشته بر جا گذاشته است.

محمد بن سلمان رئیس شورای وزیران عربستان شد

محمد بن سلمان

ملک سلمان، پادشاه عربستان روز سه‌شنبه پنجم مهر ماه در فرمانی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور را به عنوان رئیس شورای وزیران منصوب کرد.

براساس این فرمان خالد بن سلمان، دیگر فرزند ملک سلمان که از محمد بن سلمان جوان‌تر است به عنوان وزیر دفاع عربستان منصوب شد. خالد بن سلمان پیش از این معاون وزیر دفاع بود.

رویترز می‌گوید، هر چند محمد بن سلمان سمت ولیعهدی را به عهده دارد ولی در عمل حاکم عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان و متحد اصلی ایالات متحده در خاورمیانه، است.

طبق این گزارش سمت فیصل بن فرحان، وزیر خارجه، عبدالعزیر بن‌سلمان٬ وزیر انرژی، خالد بن عبدالعزیر الفلیح٬ وزیر سرمایه‌گذاری، عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز٬ وزیر کشور و محمد بن عبدالله الجدان٬ وزیر امور دارایی در کابینه این کشور تغییر نکرده است.

در این فرمان همچنین آمده است که ملک سلمان همچنان در نشست‌های کابینه که در آن شرکت می‌کند، ریاست را بر عهده خواهد داشت.

ساعاتی پس از انتشار این فرمان تلویزیون دولتی عربستان سعودی، ملک سلمان را در حال ریاست بر جلسه روز سه‌شنبه کابینه این کشور نشان داد.

ملک سلمان ۸۶ ساله در سال ۲۰۱۵ به پادشاهی عربستان رسید. او در دو سال گذشته چندین بار در بیمارستان بستری شده است. محمد بن سلمان از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به ولیعهدی عربستان رسید، تلاش‌های گسترده‌ای را برای ایجاد تغییر در این کشور آغاز کرده است.

رویترز می‌گوید، محمد بن سلمان تلاش‌ها برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت را هدایت کرده، او همچنین به زنان اجازه رانندگی داد و قدرت روحانیون بر جامعه را کاهش داده است.

اصلاحات محمد بن سلمان با سرکوب گسترده مخالفان همراه شد و اعضای خاندان سلطنتی فعالان سیاسی و حقوق زنان و همچنین بازرگانان زندانی شدند.

قتل جمال خاشقجی، نویسنده و روزنامه‌نگار سعودی که برای واشینگتن‌پست نیز مطلب می‌نوشت، در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸، اعتبار وی را خدشه‌دار کرده و روابط پادشاهی با ایالات متحده و دیگر متحدان غربی را تیره کرده است.

جمال خاشقجی در پاییز ۲۰۱۸ در سفر به استانبول برای دریافت اسناد رسمی مربوط به طلاق همسر پیشین خود،که به او امکان می‌داد تا با یک زن شهروند ترکیه ازدواج کند، در ساعت اول ورود به کنسولگری سعودی، سلاخی شد.

جمال خاشقجی در سال‌های آخر عمر خود اجازه اقامت و کار در آمریکا را داشت اما شهروند آمریکا نبود.

دانمارک «عنکبوت مقدس» را به اسکار معرفی کرد

زر (زهرا) امیرابراهیمی در نمایی از فیلم عنکبوت مقدس

دانمارک فیلم «عنکبوت مقدس»، ساخته علی عباسی را که در جشنواره کن جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرده بود، نامزد بخش بین‌الملل جوایز اسکار کرد.

«عنکبوت مقدس»، نوشته افشین کامران بهرامی، داستان یک روزنامه‌نگار زن را روایت می‌کند که برای تحقیق درباره یک قاتل سریالی که کارگران جنسی را به قتل می‌رساند، به مشهد سفر می‌کند. هر چه او به افشای این جنایات نزدیک می‌شود، دستیابی به عدالت سخت‌تر می‌شود، چرا که بسیاری از قاتل به عنوان قهرمان تجلیل می‌کنند.

داستان فیلم بر اساس زندگی واقعی سعید حنایی است که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱، ۱۶ زن را به قتل رساند و گفت که حکم خدا را جاری کرده است.

کلاوس لدگارد، مدیرعامل انستیتوی فیلم دانمارک که ریاست هیات انتخاب فیلم برای نامزدی در اسکار را بر عهده دارد، گفت: «عنکبوت مقدس هنر کارگردانی جاه‌طلب را نشان می‌دهد که موفق می‌شود داستانی از زن‌ستیزی را روایت کند و در عین حال مخاطب خود را در تعلیق نگه دارد.»

زر (زهرا) امیرابراهیمی با درخشش در این فیلم توانست امسال جایزه بهترین بازیگر نقش زن در جشنواره کن را از آن خود کند.

با استفاده از گزارش وبسایت ددلاین؛ س.ن/ک.ر

تسنیم: مهران مدیری به رغم ممنوع الخروجی از کشور خارج شد

مهران مدیری

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از یک منبع آگاه سه‌شنبه گزارش داده است که مهران مدیری، بازیگر و مجری و کارگردان که به «دلیل تحریک عواطف» در قبال اعتراضات اخیر «ممنوع الخروج» شده بود، از کشور خارج شده است.

تسنیم به نقل از این منبع آگاه نوشته است: «مهران مدیری که اخیراً با برخی مواضع خود به تحریک عواطف و دامن زدن به آشوب‌ها کمک کرده بود، به واسطه دستور دادستان ممنوع الخروج شده بود.»

این خبرگزاری اضافه کرده است: «گفته می‌شود که وی بلافاصله از کشور‌ خارج شده است.»

به دنبال گسترش اعتراضات به جانباختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، مهران مدیری با انتشار ویدئویی گفت که این‌ روزها حال هیچ‌کس خوب نیست و در اعتراض به سرکوب اعتراضات گفت از این پس راضی نیست هیچ برنامه و تصویری از او در تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شود.

این در حالی بود که برخی کاربران به او ایراد گرفتند که او در اعتراض خود از چیزی مایه گذاشته که از نظر حقوقی مالک آن نیست، اما اغلب کاربران همین میزان واکنش او را نیز «نشانه ریزش از ساختار قدرت در جمهوری اسلامی» توصیف کردند و نوشتند هر چهره‌ مشهوری با هر سطح واکنش که در کنار مردم بایستد، نشانه تحولی بزرگ است.

فائزه هاشمی توسط یک نهاد امنیتی بازداشت شد

فائزه هاشمی به اظهارنظرها و مصاحبه‌های جنجالی مشهور است

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، شامگاه سه‌شنبه پنجم مهر از بازداشت فائزه هاشمی توسط «یک نهاد امنیتی» خبر داد.

بر اساس این گزارش، خانم هاشمی به‌دلیل آنچه که «تحریک اغتشاشگران به اعتراضات خیابانی» خوانده شده، در «شرق تهران» بازداشت شده است.

هنوز جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نشده و نهادهای رسمی نیز خبری در این خصوص منتشر نکرده‌اند.

فاطمه هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تایید این خبر گفت: «هنوز اطلاع بیشتری از علت دستگیری خواهرم نداریم و به تازگی در جریان بازداشت وی قرار گرفته‌ایم».

در روزهای اخیر یک فایل صوتی از فائزه هاشمی به‌دست رادیو فردا رسیده است که این فعال سیاسی در آن می‌گوید حکومت برای پیدا کردن بهانه سرکوب، اعتراضات اخیر را «اغتشاش» می‌خواند.

او می‌افزاید: این نظام منحرف‌ شده و محتوای آن «یک چیز من درآوردی و دیکتاتوری برای حفظ بقا شده است».

فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت که به اظهارنظرها و مصاحبه‌های جنجالی مشهور است، پیش از این نیز چندین بار بازداشت و محاکمه شده بود.

او از جمله در سال ۸۲ به عنوان مدیرمسئول روزنامه «زن» به‌دلایلی چون نقد حجاب اسلامی و حمایت از فمینیسم به دادگاه احضار شد.

فائزه هاشمی در سال ۹۰ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به شش ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی و در سال ۹۵ با اتهاماتی چون نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نسبت به قوه قضائیه و سپاه و همچنین سیاه‌نمایی علیه نظام بار دیگر به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

حمایت گروهی از هنرمندان و فعالان مدنی از فراخوان «اعتصاب سراسری در ایران»

گروهی از هنرمندان و فعالان سیاسی و فرهنگی روز سه‌شنبه پنجم مهر با حمایت از فراخوان اعتصاب «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران»، از پدران و مادران ایرانی خواستند که «فرزندان خود را به مدرسه نفرستند».

«شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» روز سوم مهر در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراض‌های مردمی در پی جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، از معلمان و دانش‌آموزان خواست که مدارس را در روزهای چهارم مهر و چهارشنبه، ششم مهر، تعطیل کنند.

در بیانیه فعالان سیاسی و فرهنگی آمده که «اقشار و گروه‌های مختلف جامعه ایران از معلم تا کارگر، از کاسب تا بازاری، از دانش‌آموز تا دانشجو، از کامیون‌داران تا اتوبوس‌رانان، همه و همه در تب و تاب تدارک اعتصاب و دست كشیدن از كار هستند».

این بیانیه را چهره‌هایی چون رضا پهلوی، فرامرز اصلانی، ابراهیم حامدی (ابی)، آذر نفیسی و مهران براتی امضا کرده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه از مادران و پدران «فرزندانی که سازندگان آینده ایران هستند»، درخواست کرده‌اند که آن‌ها را به مدرسه نفرستند.

تاریخ آغاز «اعتصابات سراسری» روز چهارشنبه اعلام شده است.

امضاکنندگان این بیانیه ابراز امیدواری کرده‌اند که «همه تشكل‌هاى صنفى، سیاسى، اجتماعى و فرهنگى نیرومند كشور به این اعتصابات بپیوندند».

در این بیانیه تاکید شده که «روزها دست از کار می‌کشیم و شب‌ها در کوچه، خیابان، بر فراز بام‌ها، سواره یا پیاده، فریاد اعتراض سر می‌دهیم».

«شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» پیش از این از «تمامی معلمان شاغل و بازنشسته، پیشکسوتان و بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی، سندیکاهای کارگری، ورزشکاران و هنرمندان و همه افراد اثرگذار» خواسته بود که «در این روزهای سخت اما امیدانگیز، در کنار دانش‌آموزان و دانشجویان و مردم حق‌طلب قرار گیرند».

خبرگزاری فارس: معترضان جوان، روحانیت و اسلام را عامل ناخوشی‌شان می‌دانند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارشی منتشر کرده است از یکی از خبرنگاران خود که می‌گوید بدون افشای هویتش «حدود سه ساعت با دختر و پسرهای جوان و نوجوانی» که در خیابان‌های مرکزی تهران در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» دست به اعتراض زده‌ بودند، همراهی کرد.

این خبرنگار از تجربه خود این‌گونه نتیجه گرفته است که معترضان جوان «به وضوح مشخص است که هیچ تقید دینی و سیاسی ندارند» و می‌افزاید که آن‌ها «هیچ نسبتی با گروهک‌هایی که بارها وصف حال‌شان را شنیده بودیم، ندارند».

خبرنگار فارس می‌افزاید این معترضان جوان مسئله اعتراض خیابانی خود را «جدی» پیش می‌بردند و «حتی در شوخی‌هایشان هم تند و عصبانی برخورد می‌کردند». او گفته که «اینترنت قطع بود و این افراد با تلفن محل قرار بعدی را مشخص می‌کردند».

خبرنگار خبرگزاری فارس در ادامه از بیگانگی فرهنگی خود با این نسل جوان معترض ابراز تعجب کرده و می‌گوید که نوع «برخوردها» و به‌زعم او «شوخی‌های غیراخلاقی که راحت بین دختر و پسرها رد و بدل می‌شد» برای او تعجب‌آور بوده است.

در پایان این گزارش آمده که این خبرنگار فارس، ظهر پنجشنبه اطلاعاتی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دریافت کرده است که «همان نوجوانان و جوانان کم سن و سال بودند، بدون قید و بند مذهبی».

او گفته است که این جوانان «به شدت نسبت به دین بغض دارند. روحانیت و اسلام را عامل ناخوشی‌شان می‌دانند».

استرالیا سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران را محکوم کرد؛ «در کنار زنان ایران می‌ایستیم»

تجمع اعتراضی در سیدنی استرالیا در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

دولت استرالیا روز سه‌شنبه پنجم مهر بکارگیری شدید و نامتناسب زور علیه معترضان در ایران به دنبال مرگ دردناک مهسا امینی را محکوم کرد.

در بیانیه این دولت آمده که ما مراتب نگرانی خود را نسبت به جزئیات مربوط به فوت نامبرده در زمان بازداشت با سفارت ایران در کانبرا در میان نهاده‌ایم.

استرالیا می‌گوید که از درخواست قائم مقام کمیسر عالی حقوق بشر برای تحقیقات فوری و بی‌طرف در مورد مرگ مهسا امینی توسط مراجع مستقل که دسترسی خانواده وی را به حقیقت و عدالت تضمین نموده و افراد مسئول را پاسخگو کند پشتیبانی می‌کند.

دولت استرالیا ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌ها در مورد کشته‌شدن ده‌ها تن و زخمی‌شدن بسیاری دیگر، از جمله نوجوانان، بر اثر اقدامات خشن مقامات ایرانی برای سرکوب اعتراضات جاری، گفته است که از حق مردم ایران برای اعتراضات صلح‌آمیز حمایت کرده و خواستار آن شده که مقام‌های ایرانی در برابر تظاهرات جاری خویشتنداری به خرج دهد.

گزارش‌ها در مورد محدودیت‌های شدید اینترنتی در ایران نیز در بیانیه یاد شده، «آزاردهنده» توصیف و نشان از تلاش برای سرکوب آزادی بیان توصیف شده است.

دولت استرالیا می‌گوید که در کنار زنان و دختران ایرانی در مبارزه آن‌ها برای برابری و توانمندی می‌ایستد و از دولت ایران می‌خواهیم تا ظلم به زنان را متوقف کند.

روسیه دیپلمات ژاپنی را به اتهام جمع‌آوری اطلاعات محرمانه اخراج می‌کند

عکس از ویدئویی که اف‌اس‌بی روسیه منتشر کرد

در حالی که روسیه درگیر جنگ گسترده نظامی در اوکراین است و با یک بحران عظیم در مناسبات بین‌المللی و تحریم‌های غربی روبه‌رو شده، سرویس امنیتی روسیه، اف‌اس‌بی، خبر داد که یک دیپلمات ارشد ژاپنی را روز دوشنبه، چهارم مهر، در خاک روسیه بازداشت کرده است.

با وجود آن‌که نیروهای امنیتی روسیه پس از ساعاتی دیپلمات ژاپنی را آزاد کردند، دولت مسکو اعلام کرد که این دیپلمات یک «عنصر نامطلوب» است و از خاک روسیه اخراج می‌شود.

این دیپلمات مورد بازجویی آژانس امنیتی روسیه قرار گرفته بود. اف‌اس‌بی مدعی شد که مقام ژاپنی را درست در لحظه‌ای بازداشت کرد که در حال دریافت اطلاعات محرمانه در برابر دادن پول به خبرچین‌ها بود.

بیانیه آژانس امنیتی روسیه گفته بود که موتوکی تاتسونوری، سرکنسول ژاپن در بندر ولادی‌ووستوک در روسیه، اطلاعات محرمانه درباره تاثیرات تحریم‌های غرب بر وضعیت اقتصادی در بخش‌های شرق دور در روسیه را گردآوری کرده و «خطوط قرمز» روسیه را زیر پا گذاشته است.

اف‌اس‌بی همچنین کنسول ژاپن را به انتقال اطلاعات طبقه‌بندی شده مربوط به همکاری روسیه با یک کشور حوزه آسیا و اقیانوسیه متهم کرد. نام آن کشور اعلام نشد.

از سوی دیگر، هیروکازو ماتسونو، دبیر هیئت دولت ژاپن، روز پنجم مهر با ابراز خشم شدید از اقدامات مسکو علیه دیپلمات بلندپایه ژاپنی، به‌ویژه شیوه «هولناک» بازداشت کنسول، شامل زدن چشم‌بند، این امر را نقض آشکار کنوانسیون وین در مورد احترام نمایندگان سیاسی یک کشور خارجی نامید.

دولت توکیو خواهان پوزش‌خواهی مسکو شد و احتمال تلافی‌جویی را نیز بعید ندانست.

ژاپن تایید کرد که آقای تاتسونوری تا روز ششم مهر روسیه را ترک خواهد کرد.

دولت توکیو روسیه را به دلیل یورش نظامی به اوکراین مورد تحریم‌های هدفمند در زمینه‌های معینی قرار داده است.

ناخشنودی ژاپنی‌ها از هزینه مراسم تشییع جنازه برای شینزو آبه

مراسم ترحیم آبه

دو ماه و نیم پس از ترور شینزو آبه، نخست ‌وزیر پیشین ژاپن که در اوج کارزار انتخاباتی برای بازگشت به قدرت کشته شد، در حالی که این کشور روز سه‌شنبه، پنجم مهر، آیین تشییع خاکستر او را برگزار کرده، برخی از مردم ژاپن از هزینه ۱۲ میلیون دلاری این مراسم ابراز ناخشنودی کرده‌اند.

قتل سیاسی شینزو آبه در روز ۱۷ تیر امسال به ضرب گلوله یک مرد ژاپنی که فردی «عصبانی» به دلایل شخصی خانوادگی و باورهای مذهبی مادرش توصیف شد، جامعه ژاپن را تکان داد و در جهان نیز با غافلگیری زیادی روبه‌رو شد زیرا خشونت با توسل به اسلحه در ژاپن امری بسیار نادر است.

به گزارش سی‌ان‌ان، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، در سخنان روز سه‌شنبه خود، از شجاعت و فداکاری شینزو آبه تمجید کرد.

نخست ‌وزیر در برابر انتقادهای مردمی از تصمیم دولتش برای اختصاص بودجه ۱۲ میلیون دلاری جهت تشییع این سیاستمدار فقید گفت دوران رهبری طولانی شینزو آبه ثبات و شکوفایی گسترده اقتصادی در پی داشته و او لایق برگزاری چنین آیینی است.

خشم برخی از ژاپنی‌ها از بودجه میلیون دلاری این مراسم درحالی است که این مبلغ در مقایسه با هزینه‌های سنگینی که سایر کشورها برای رهبران و سیاستمداران فقید خود برگزار می‌کنند، بسیار ناچیز است.

سیاستمداران، مقامات و نهادهای ژاپنی به طور معمول به پاکدستی و تعصب در مورد پول بیت‌المال شهرت دارند.

مقامات ارشد خارجی از ده‌ها کشور جهان، شامل کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا، نارندرا مودی، نخست ‌وزیر هند، آنتونی آلبانز، نخست ‌وزیر استرالیا در آیین رسمی برای شینزو آبه حضور دارند.

در بخش اصلی مراسم ۴۳۰۰ تن شاهد رژه گارد افتخار، سلام با اسلحه، اجرای موسیقی حزن‌انگیز و ملی ژاپنی و تشریفات دیگر در نیپون بودوکان آرنا در توکیو بودند.

به گزارش بلومبرگ، حدود ۱۷۰۰ تن دیگر از شهروندان دعوت شده ژاپنی احتمالا در اعتراض به هزینه مراسم یا دلایل دیگر، از حضور در آن خودداری کردند.

شاهزاده فومی‌هیتو، ولیعهد که برادر ناروهیتو، امپراتور ژاپن است، به نمایندگی از خاندان سلطنت در مراسم شرکت کرد.

پلیس پایتخت ۲۰ هزار تن بر نیروهای خود برای حفظ تدابیر امنیتی و نظم در جریان مراسم را بسیج کرده بود.

با این اوصاف، تظاهرات و اعتراض‌هایی در خارچ از توکیو و برخی نقاط دیگر رخ داد در حالی که هزاران تن از وفاداران به سیاستمدار فقید ژاپنی دسته‌های گلی برای بیان امتنان خود نسبت به او در اماکنی در پارک‌ها نهادند.

پیکر شینزو آبه، که هنگام ترور ۶۷ سال داشت، سوزانده شده و خاکستر آن در محلی که خانواده‌اش تعیین کرده، قرار خواهد گرفت.

نصرالله حکمت، استاد سرشناس دانشگاه بهشتی، به اعتصاب‌ها پیوست

نصرالله حکمت، استاد مطرح فلسفه در دانشگاه بهشتی تهران، با انتشار یک نامه به اعتصاب کنونی دانشجویان در سراسر ایران پیوست.

نامه آقای حکمت روز دوشنبه، چهارم مهر، به امضا رسیده و روز سه‌شنبه در کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر شده است.

او خطاب به دانشجویان معترض نوشت: «امروز من خود را دانشجوی شما و شما را استاد خودم می‌دانم. فقط خدا می‌داند که در این چند روز، بیش از همهٔ عمرم از شما آموخته‌ام.»

این استاد فلسفه اضافه کرد: «اکنون با صدای رسا اعلام می‌کنم با شما و همراه شما هستم» و «تا وقتی شما در دانشگاه نیستید، در هیچ کلاسی حاضر نخواهم شد».

نصرالله حکمت تاکنون تالیفات متعددی در حوزه فلسفه به ویژه آثار فیلسوفان مسلمان منتشر کرده است.

پیوستن او به اعتصاب‌های دانشگاهی در ادامه کناره‌گیری شماری از استادان دانشگاه در سراسر ایران صورت گرفته است.

همچنین روز سه‌شنبه در دومین روز از اعتصاب سراسری دانشجویان دانشگاه‌های ایران، تعداد بیشتری از دانشگاه‌های کشور به این اعتصاب پیوستند.

اعتصاب‌کنندگان خواهان پایان جو امنیتی در دانشگاه‌ها، آزادی دانشجویان بازداشتی و پایان اجباری شدن آموزش مجازی هستند.

ادوارد اسنودن، افشاگر مدارک سری دولت آمریکا، شهروند روسیه شد

ادوارد اسنودن، همکار پیشین نهادهای امنیتی آمریکا، پس از افشای مدارک فوق‌ سری در سال ۲۰۱۳ به روسیه گریخت

هشت سال پس از فرار ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، به روسیه و زندگی او در این کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه، چهارم مهر، با اعطای حق شهروندی به او موافقت کرد.

فرمان آقای پوتین در سایت رسمی دولت مسکو منتشر شد.

ادوارد اسنودن که پیشتر اقامت دائم روسیه را نیز دریافت کرده، دو سال پیش همراه با همسرش، لیندزی، درخواست دریافت شهروندی را ارائه کرده بودند. به خانم لیندزی اسنودن هنوز موقعیت شهروندی داده نشده است.

ادوارد اسنودن که هشت سال پیش اطلاعات محرمانه مربوط به برنامه‌های وسیع جاسوسی جمعی نهادهای آمریکایی از شهروندان را برای رسانه‌ها فاش کرد به اتهام جاسوسی در آمریکا تحت تعقیب است و در صورت استرداد و محاکمه، به دست‌کم ۳۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

او پس از آن افشاگری در سال ۲۰۱۳ از راه هنگ‌‌کنگ، به روسیه رفت و تا حال در آن کشور اقامت کرده است.

ادوارد اسنودن در توییتر نوشت که پس از سال‌ها جدایی او و همسرش از والدین خود، دیگر نمی‌خواهند از پسران‌شان که در روسیه به دنیا آمده‌اند جدا بمانند و دریافت حق شهروندی برای برخورداری از «کمی ثبات» در خانواده است.

تصمیم ولادیمیر پوتین به اعطای موقعیت شهروندی روسیه به ادوارد اسنودن در زمانی رسانه‌ای می‌شود که به دنبال فرمان رئیس جمهوری روسیه از هفته گذشته سربازگیری از مردان جوان روسی برای اعزام به جبهه‌های جنگ در اوکراین آغاز شده است.

با این حال، وکیل آقای اسنودن روز چهارم مهر به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت از آن‌جا که او در ارتش روسیه خدمت نکرده، مشمول فرمان «بسیج» نیروهای ذخیره نخواهد شد.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۶ در گزارشی نوشت که اسنودن از زمان اقامت در روسیه با نهادهای اطلاعاتی این کشور در تماس بوده است، امری که با قاطعیت از سوی این شهروند آمریکایی رد شد و آن را بخشی دیگر از کوشش‌های نهادهای آمریکایی برای بدنام کردن خود به خاطر افشای جاسوسی و استراق سمع از مردم نامید.

ادوارد اسنودن که اکنون ۳۹ سال دارد، از دید بخشی از مردم آمریکا قهرمان محسوب می‌شود و بارها درخواست عفو او مطرح شده است. با این حال، بخشودگی او امری محال به نظر می‌رسد.

یک دادگاه تجدید نظر در آمریکا در شهریورماه ۱۳۹۹ برنامه استراق سمع جمعی و فله‌ای دولت آمریکا را که آقای اسنودن افشا کرده بود غیرقانونی اعلام کرد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG