لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۴۰

خبرخوان

دستورهای تازه رئیس قوه قضاییه برای مقابله با کرونا در زندان‌ها

ابراهیم رئیسی قبلاً دستور داده بود برخی زندانیان با شرایط خاص می‌توانند مرخصی بگیرند

در پی شیوع روزافزون ویروس کرونا در ایران و در واکنش به درخواست‌ها برای حفظ جان زندانیان، رئيس قوه قضاییه جمهوری اسلامی که پیشتر دستور مرخصی مشروط و محدود برای برخی زندانیان را صادر کرده بود، در بخشنامه‌ای جدید دستورهای تازه‌ای در این باره صادر کرد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، در بخشنامۀ روز شنبه، ۱۰ اسفند، به تمامی قضات دادسراها و دادگاه‌ها دستور داده است از «صدور قرارهای تأمین منجر به بازداشت، جز در موارد ضروری اجتناب کنند».

بر اساس این بخشنامه، همچنین محکومانی که محکومیت آنان قطعی شده و در حال حاضر با قرار تأمین آزاد هستند، «تا پایان فروردین ۱۳۹۹ جز در موارد ضروری نباید به زندان‌ها معرفی شوند».

پیشتر، رئیس قوه قضاییه در روز چهارشنبه، هفت اسفند، نیز طی بخشنامه‌ای اعلام کرده بود برخی زندانیان محکوم به حبس و محکومان پرونده‌های مالی با «اخذ وثیقه مناسب» می‌توانند آزاد شوند.

بر اساس این بخشنامه، زندانیان محکوم به «اقدام علیه امنیت ملی که محکومیت آنها بیش از ۵ سال باشد»، نمی‌توانند از مرخصی استفاده کنند.

قوه قضاییه ایران عبارت «زندانی سیاسی» را به رسمیت نمی‌شناسد و از عبارت «زندانی امنیتی» استفاده می‌کند. «اقدام علیه امنیت ملی» نیز عبارت رایج مقام‌های قضایی برای اعلام جرم علیه زندانیان سیاسی است.

برخی اعضای خانواده زندانیان سیاسی با صدور بیانیه‌ای وضعیت بهداشت و اخبار مربوط به شیوع کرونا در زندان را «نگران‌کننده» خوانده و خواستار «آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران» شده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

فشار بر دو شهروند بهایی بازداشت‌شده «برای گرفتن اعتراف اجباری»

درسا دهقانی و سینا کمالی دو شهروند بهایی بازداشت‌شده در شیراز

چند روز پس از بازداشت درسا دهقانی و سینا کمالی، برخی منابع خبری از جمله در توییتر از فشار نیروهای امنیتی بر این دو بهایی با هدف گرفتن اعتراف اجباری خبر می‌دهند.

این دو شهروند بهایی روز ۲۴ خرداد به صورت جداگانه در شیراز توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دلایل بازداشت این دو نفر تاکنون مشخص و اعلام نشده است.

سایت حقوق بشری هرانا پیشتر از قول یک منبع نزدیک به خانواده این دو گزارش داده بود که آن‌ها از زمان بازداشت تماس‌های تلفنی کوتاهی با خانواده خود داشته و تحت فشارهای روحی و جسمی به‌سر می‌برند.

این منبع همچنین گفته بود که شیوه تکلم این دو شهروند در تماس‌های تلفنی کوتاه در کنار پاسخگو نبودن نهادهای امنیتی از وضعیت و محل نگهداری آنان موجب افزایش نگرانی خانواده آنان شده است.

همچنین برخی منابع غیررسمی ضمن انتشار خبر فشار بر خانم دهقانی و آقای کمالی برای گرفتن اعتراف اجباری گفته‌اند که خانواده این دو شهروند بهایی تهديد شده‌اند كه اگر سكوت نكنند، پرونده سنگين‌ترى علیه آن‌ها ساخته خواهد شد.

رادیوفردا قادر به تایید مستقل این خبر نیست.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه بهاییان صادر کرده‌اند.

در آخرین گزارش «وضعیت آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۰» که اردیبهشت امسال منتشر شد، از تبعیض سیستماتیک اجتماعی، ارعاب، آزار و اذیت بهاییان، فشار حکومت بر کارفرمایان به جلوگیری از استخدام آنها و تخریب گورستا‌‌ن‌هایشان انتقاد شده بود.

ایران از سال ۱۹۹۹ و ذیل قانون سال ۱۹۹۸ آزادی مذهبی بین‌المللی به دلیل نقض شدید آزادی‌های مذهبی، در زمره کشورهای با «نگرانی ویژه» گرفته است.

در ماه‌های گذشته، یورش به خانه شهروندان بهایی و بازداشت آن‌ها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته است.

آمار کرونا در ایران؛ افزایش دوباره شهرهای قرمز همزمان با روند کُند واکسیناسیون

وزارت بهداشت ایران روز جمعه، چهارم تیر، از جان باختن ۱۱۵ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی نزدیک به ۱۱ هزار بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به این ترتیب شمار کل جان‌باختگان کرونا در کشور به ۸۳ هزار و ۵۸۸ نفر و آمار کل مبتلایان به حدود سه میلیون و ۱۵۱ هزار نفر رسید.

انتشار این ارقام در حالی صورت می‌گیرد که سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی مرگ و میر کرونا در ایران را سه تا چهار آمار وزارت بهداشت برآورد کرده‌ است.

در همین حال وزارت بهداشت ایران از افزایش تعداد شهرهای قرمز کشور از ۲۲ مورد به ۳۲ مورد خبر داده است.

به این ترتیب علاوه بر شهرستان‌هایی در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و هرمزگان که وضعیت آن‌ها در هفته‌های گذشته قرمز اعلام شده بود، شهرستان مهران در استان ایلام، دماوند و فیروزکوه در استان تهران و شهرستان یزد در استان یزد نیز دچار وضعیت قرمز شده‌اند.

در روزهای گذشته مقامات بهداشتی و درمانی استان‌های جنوبی کشور بارها درباره موج جدید کرونا به دلیل گسترش ویروس موسوم به دلتا که در هند آغاز شد هشدار داده و خواستار سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشور شده‌اند.

ایران حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای واکسیناسیون جمعیت کل کشور به ۱۶۰ میلیون دوز و برای واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر حداقل به ۱۰۰ میلیون دز واکسن نیاز است. این در حالی است که تاکنون مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در دز اول و دوم به ۵ میلیون و ۵۴۳ هزار و ۷۵۰ دُز رسیده است.

احتمال محرومیت یک رزمی‌کار ایرانی از المپیک توکیو در پی تست مثبت دوپینگ

عکس تزئینی است

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، به دنبال مثبت شدن تست دوپینگ یک رزمی‌کار ایرانی، او احتمالا از شرکت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو محروم خواهد شد.

در گزارش خبرگزاری مهر که روز جمعه، ۴ تیر، منتشر شده، به نام این ورزشکار اشاره نشده و تنها آمده است که محرومیت او بر اساس «نمونه اول تست دوپینگ» صورت گرفته و مسئولان فدراسیون مربوطه پس از دریافت نامه از فدراسیون جهانی خواستار انجام تست دوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش مثبت شدن تست دوپینگ این ورزشکار به دلیل مصرف دارویی اتفاق افتاده که او «از عوارض آن اطلاع نداشته و به همین خاطر مسئولان تیم ملی و فدراسیون را هم در جریان این اقدام قرار نداده است».

خبرگزاری ایسنا هم این ورزشکار را رزمی‌کار و از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا برای کاروان ایران در المپیک پیش رو معرفی کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، به احتمال زیاد این ورزشکار با محرومیت چهار ساله از حضور در میادین روبه‌رو می‌شود و در صورت قبول اعتراض ایران، ممکن است این محرومیت به دو سال کاهش یابد.

همین خبرگزاری ساعتی بعد از مثبت شدن تست یک ورزشکار دیگر ایران خبر داد. ایسنا نوشت: «پس از مثبت شدن تست دوپینگ یکی از کاراته‌کاهای ایران در المپیک توکیو، این بار نمونه تست دوپینگ یکی از دختران تیم تکواندوی ایران در المپیک توکیو نیز مثبت شده است.»

در سال‌های گذشته، آمار دوپینگ در بین ورزشکاران ایرانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش ستاد مبارزه با دوپینگ در ایران که به تایید سازمان جهانی مربوطه رسیده، نتیجه نمونه‌گیری ۳۱ ورزشکار از ۹۰۰ ورزشکار ایرانی در سال ۲۰۱۸ و ۴۲ ورزشکار از بین یک هزار و ۱۱۹ نفر در سال ۲۰۱۹ مثبت اعلام شده بود.

سی و دومین دوره بازی‌های المپیک تابستانی قرار است از ۱ تا ۱۷ مرداد امسال در توکیو پایتخت ژاپن برگزار شود.

کاروان ورزش ایران قرار بود با ۶۵ سهمیه‌ در این دوره از بازی‌ها شرکت کند که با حذف این ورزشکار تعداد این سهمیه به ۶۴ می‌رسد.

خامنه‌ای پس از دریافت «واکسن ایرانی کرونا»: واکسن خارجی هم ایرادی ندارد

وب‌سایت دفتر رهبر جمهوری اسلامی عکس‌هایی منتشر کرده که علی خامنه‌ای را در حال «دریافت واکسن» نشان می‌دهد و توضیح داده است که او روز جمعه، ۴ تیرماه، «دُز اول واکسن کوو ایران برکت را دریافت» کرده است.

او پس از «دریافت واکسن» گفته است که چند ماه قبل برای تزریق واکسن «اصرارهایی» وجود داشته ولی قبول نکرده و گفته است که «منتظر واکسن ایرانی می‌مانم».

رهبر جمهوری اسلامی در عین حال تاکید کرده است که «استفاده از واکسن خارجی در کنار واکسن ایرانی» ایرادی ندارد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که علی خامنه‌ای دی‌ماه سال گذشته، واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی کرونا به ایران را ممنوع اعلام کرد.

واکسن کرونای برکت قرار است توسط ستاد اجرایی فرمان امام، مهم‌ترین نهاد اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، تولید و توزیع شود و به گفته مسئولان این ستاد بخش عمده بازار تولید و توزیع واکسن به این موسسه اختصاص خواهد داشت.

در روزهای گذشته، گزارش‌های متعددی درباره ابهامات در روند تولید و همچنین ایرادات مقاله علمی مرتبط با واکسن کرونای برکت منتشر شده است و فرید نجفی، معاون پژوهش وزارت بهداشت، نیز نسبت به صدور زودهنگام مجوز اضطراری تزریق واکسن‌های ایرانی کرونا هشدار داده است.

روند واکسیناسیون در ایران به شدت کند پیش می‌رود. ایران حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای واکسیناسیون جمعیت کل کشور به ۱۶۰ میلیون دوز و برای واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر حداقل به ۱۰۰ میلیون دز واکسن نیاز است. این در حالی است که تاکنون مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در دز اول و دوم به ۵ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۶۶۹ دُز رسیده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، وعده داده است که تا پایان مرداد «گروه‌های آسیب‌پذیر، بیماران صعب‌العلاج و افراد بالای ۶۰ سال واکسن دریافت» کنند.

اعلام نتیجه دلایل واژگونی اتوبوس خبرنگاران در روزهای آینده، لغو کارت هوشمند راننده اتوبوس

تصویر ریحانه یاسینی (سمت راست) و مهرشاد کریمی، دو خبرنگار جان‌باخته در حادثه واژگونی اتوبوس در نقده

پلیس راهور از اعلام نتیجه جمع‌بندی کارشناسان درباره علت واژگونی اتوبوس خبرنگاران حداکثر تا روز یک‌شنبه خبر داد. در همین حال خبرها حاکی از آن است که کارت هوشمند راننده اتوبوس نیز لغو می‌شود.

پیکر دو خبرنگار جان‌باخته در این حادثه به نام‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی صبح روز جمعه، ۴ تیر در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که برای بازدید از تونل «کانی سیب» عازم منطقه بودند، ساعت ۱۸ روز چهارشنبه، دوم تیرماه، در محور ارومیه- نقده واژگون شد و در پی آن دو خبرنگار کشته و ۱۸ نفر مصدوم شدند.

با وجود وعده پلیس راهور برای اعلام دلیل بروز این حادثه در روزهای شنبه و یک‌شنبه، بر اساس اظهارات خبرنگاران مصدوم، در زمان وقوع حادثه، راننده و کمک راننده اعلام کرده‌اند که اتوبوس ترمز ندارد و از خبرنگاران خواسته‌ بودند که کمربندهای خود را ببندند.

تاکنون دلایل متعددی برای بروز این حادثه عنوان شده است. فرمانده انتظامی شهرستان نقده پیشتر «نقص فنی» و «ترمز» و مدیرکل ایمنی و ترافیک راهداری «سرعت غیرمجاز در مسیر جاده کوهستانی» را به عنوان دلایل بروز این حادثه عنوان کرده بودند.

اما اظهارنظرهای محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی بیش از همه حاشیه‌ساز شد، او که چند ساعت پس از حادثه عنوان کرده بود که «به طور طبیعی» زیاد از این اتفاقات داریم، روز پنج‌شنبه گفته بود که منظورش این بوده که اتوبوس شرایط فنی لازم را داشته و این حادثه فقط یک «اتفاق غیرمترقبه» بوده است.

فرهاد صالحیان، مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری روز جمعه، ۴ تیر، اعلام کرد که «کارت هوشمند راننده مقصر حادثه واژگونی وسیله نقلیه به‌طور دائم لغو می‌شود و راننده مذکور دیگر مجاز به رانندگی در بخش حمل و نقل عمومی جاده‌ای نخواهد بود.»

روز پنج‌شنبه اعلام شده بود که راننده این اتوبوس بازداشت شده است.

از سوی دیگر در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران بسیاری از مقامات و مسئولان در پیام‌هایی خواستار بررسی دلایل بروز این حادثه شدند.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهور منتخب، هم در پیامی خواستار رسیدگی «سریع و دقیق» به پرونده قضایی این مورد شده و سخنگوی هیئت رئیسه مجلس هم از پیگیری دلایل بروز این حادثه خبر داد.

در تقریبا تمام موارد این‌چنینی پیام مقامات نهایتا به سرانجام خاصی نرسیده و تصادفات جاده‌ای در ایران هم‌چنان قربانی می‌گیرد.

گردباد بی‌سابقه در جمهوری چک دست‌کم سه کشته بر جای گذاشت

گردباد و توفان بی‌سابقه که روز پنج‌شنبه در جنوب جمهوری چک رخ داد دست‌کم سه کشته بر جای گذاشت.

هواشناسی جمهوری چک روز جمعه اعلام کرد که سرعت این گردباد که در حوالی هودونین در جنوب این کشور و در کنار مرز اسلوواکی و اتریش رخ داد تا ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت نیز رسیده است.

این قدرتمندترین گردباد در تاریخ جمهوری چک به حساب می‌آید.

مقامات اورژانس می‌گویند که توفان روز پنج‌شنبه دست‌کم ۱۵۰ مجروح نیز بر جای گذاشته و بخش‌هایی از چند شهر و روستا در منطقه موراویای جنوبی را نیز کاملا با خاک یکسان کرده است.

تلویزیون چک می‌گوید که هفت شهر کوچک «به‌شدت» آسیب دیده‌اند.

در همین حال یک مقام شهرداری گفته است که نیمی از شهر هروشکی در این منطقه با خاک یکسان شده است.

آخرین بار در سال ۲۰۱۸ گردبادی قدرتمند جمهوری چک را درنوردیده بود.

کسری نوری، درویش زندانی، از دانشگاه اخراج شد

کسری نوری، درویش زندانی

برادر کسری نوری، درویش زندانی، از محرومیت او از ادامه تحصیل و اخراج از دانشگاه خبر داد.

پوریا نوری، برادر این درویش زندانی، با انتشار عکسی از نامه معاونت آموزشی دانشگاه تهران در توییتر این خبر را اعلام کرد.

در این نامه که تاریخ آن مربوط به آبان سال گذشته است، آمده که محرومیت کسری نوری از ادامه تحصیل به دلیل «عدم مراجعه از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۷-۹۸» صورت گرفته است.

کسری نوری از دراویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» در جریان واقعه گلستان هفتم، اول اسفند ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دراویش بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به شهرستان «ثلاث باباجانی» و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

این درویش زندانی در زمان بازداشت دانشجوی مقطع کارشناسی ‌ارشد حقوق بشر در دانشگاه تهران بود و به گفته برادرش از زمان بازداشت بدون مرخصی در زندان به‌سر می‌برد.

محرومیت آقای نوری از ادامه تحصیل در حالی صورت گرفته که بر اساس آیین‌نامه انضباطی دانشجویان «در صورت پیگرد یا محکومیت قطعی قضایی که منتهی به بازداشت موقت یا حبس شود، مدت بازداشت یا حبس جزو سنوات دانشجو محسوب نمی‌شود و دانشجو پس از پایان مدت محکومیت می‌تواند به ادامه تحصیل بپردازد».

در ادامه بندی از این آیین‌نامه همچنین آمده است که «چنانچه مدت محکومیت از مدت مجاز مقطع تحصیلی بیشتر باشد، دانشگاه نحوه ادامه تحصیل را با موقعیت جدید آموزشی تطبیق می‌دهد».

شکایت جمعی از خبرنگاران از جهانپور به دلیل توهین‌ به منتقدان قیمت واکسن داخلی

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، از شکایت جمعی از خبرنگاران از سخنگوی سازمان غذا و دارو در پی اظهارات توهین‌آمیز او به منتقدان قیمت واکسن داخلی خبر داد.

انتشار توئیتی از سوی کیانوش جهانپور، مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذا و دارو در روز پنج‌شنبه، ۳ تیر که منتقدان سیاست‌های این وزارتخانه در زمینه قیمت بالای واکسن داخلی کرونا را «پفیوز» خوانده بود با واکنش‌ گسترده در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

این توییت آقای جهانپور در واکنش به انتقاد خبرنگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته بود که قیمت واکسن تولید داخل را چند برابر قیمت واکسن‌های خارجی دانسته و از آن به عنوان «رانت» نام برده بودند.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری روز جمعه، ۴ تیر با اشاره به «غیر قابل چشم‌پوشی بودن اهمال در زمینه تهیه واکسن» با توجه به «وضعیت حاد کرونا» گفت: «عقل سلیم و انصاف حکم می‌کند که در این شرایط کسانی که مسئولیت مستقیم دارند، هم عذرخواه مردم باشند و هم افکار عمومی را آرام کنند.»

آقای مجتهدزاده همچنین با اشاره به «سابقه بد سخنگوی سازمان غذا و دارو در توهین به منتقدان» گفت که «اگر چنین رفتاری در هر کشوری صورت می‌گرفت، این شخص را برکنار و محاکمه می‌کردند، اما متاسفانه در ایران می‌بینیم که هیچ‌گونه برخوردی با این افراد صورت نمی‌گیرد».

این وکیل دادگستری در ادامه افزود: «اگر این شخص در سازمان غذا و دارو مسئولیت دارد، اگر معتقد است که مافیایی وجود دارد، طبق وظیفه سازمانی خود باید به نهادهای نظارتی گزارش ارائه می‌کردند. اگر گزارش نداده‌اند، ترک فعل کرده‌اند و این امکان وجود دارد که محاکمه شوند، اما اگر برای فرافکنی چنین اظهاراتی را می‌گویند، اقدامی غیر اخلاقی‌تر مرتکب شده‌اند.»

آقای مجتهدزاده بدون اشاره به نام و تعداد خبرنگارانی که از کیانوش جهانپور شکایت کرده‌اند گفت که شکایت این افراد ثبت شده و هفته آینده نیز «به دادسرای فرهنگ و رسانه خواهیم رفت».

ایران حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای واکسیناسیون جمعیت کل کشور به ۱۶۰ میلیون دوز و برای واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر حداقل به ۱۰۰ میلیون دز واکسن نیاز است. این در حالی است که تاکنون مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در دز اول و دوم به ۵ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۶۶۹ دُز رسیده است.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۱ پایتخت افغانستان را لرزاند

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۱ بامداد روز جمعه چهارم تیرماه کابل، پایتخت افغانستان را لرزاند.

هنوز گزارشی از خسارت و تلفات احتمالی این زمین لرزه منتشر شده نشده است، اما وقوع این زلزله باعث هراس شهروند شد و آنها با خروج از خانه در خیابان حضور یافتند.

مرکز زمین شناسی آمریکا می‌گوید این زمین لرزه دارای بزرگی ۵.۱ درجه بود و مرکز آن در نزدیک چاریکار ، حدود ۶۰ کیلومتری شمال کابل قرار داشت.

«۶۵۰ نیروی آمریکایی» در افغانستان باقی خواهند ماند

نیروهای آمریکایی در افغانستان (عکس از آرشیو)

مقام‌های آمریکایی روز پنجشنبه گفته‌اند، خروج اکثر نیروهای ایالات متحده از افغانستان تا دو هفته دیگر تکمیل خواهد شد و در حدود ۶۵۰ نیروی نظامی آمریکایی برای تامین امنیت دیپلما‌ت‌های این کشور در افغانستان باقی خواهند ماند.

به گزارش آسوشیتدپرس، چند صد نیروی دیگر آمریکایی احتمالا تا ماه سپتامبر برای محافظت از فرودگاه کابل و همچنین کمک به نیروهای ترکیه در این فرودگاه باقی خواهند ماند.

قرار است این نیروها تا زمانی که نیروهای ترکیه به طور کامل کنترل عملیاتی فرودگاه کابل را در دست بگیرند در این فرودگاه باقی بمانند.

این مقام‌های آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، پیش بینی می‌کنند که اکثر نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف و همچنین فرماندهی آنها تا چهارم ژوئیه یا کمی بعد از آن از افغانستان خارج شوند.

در حالی خبر تکمیل خروج نیروهای آمریکایی منتشر شده است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در فروردین اعلام کرد که نیروهای آمریکا پیش از ۱۱ سپتامبر سال جاری از افغانستان خارج می‌شوند.

در همین حال به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پیشروی نیروهای طالبان در بخش‌های مختلف این کشور سرعت گرفته است.

بایدن از توافق با جمهوری‌خواهان بر سر بودجه امور زیربنایی خبر داد

جو بایدن همراه با گروهی از سناتورهای جمهوریخواه و دمکرات پس از نشست روز پنجشنبه در کاخ سفید

رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز پنج‌شنبه سوم تیرماه از توافق با جمهوری‌خواهان بر سر طرح اختصاص ۹۵۳ میلیارد دلار به امور زیربنایی این کشور خبر داد.

جو بایدن که تصویب این طرح را از اولویت‌های دولت خود دانسته است همراه با گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه و دمکرات در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت که «ما به توافق دست یافته‌ایم».

جزئیات این طرح هنوز خیلی روشن نیست اما از معدود طرح‌هایی است که هر دو حزب از آن حمایت می‌کنند و احتمال دارد راه را باز کند تا آقای بایدن در آینده طرح چهار تریلیون دلاری خود را نیز ارائه دهد.

دو رئیس‌جمهوری پیش از جو بایدن، یعنی دونالد ترامپ و باراک اوباما، برای دریافت بودجه لازم از کنگره جهت امور زیربنایی کشور موفقیت چندانی نداشتند.

آقای بایدن همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت: «گروهی از سناتورها، پنج دمکرات و پنج جمهوری‌خواه، در کنار هم توافق‌نامه‌ای را در رابطه با امور زیربنایی شکل دادند که میلیون‌ها شغل ایجاد خواهد کرد».

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا طی ۱۰ سال آینده، برای انجام تعمیرات لازم بر روی سازه‌های زیربنایی خود، نظیر بزرگراه‌ها و پل‌ها، با کسری بودجه ۲.۵۹ تریلیون دلاری روبه‌رو خواهد بود.

انجمن مهندسان عمرانی آمریکا پیش از این هشدار داده بود که بدون افزایش چشمگیر بودجه ضروری برای امور زیربنایی، اقتصاد آمریکا تا سال ۲۰۳۹ حدود ۱۰ تریلیون دلار از دست خواهد داد و سه میلیون فرصت شغلی نیز از بین خواهد رفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/س.ن/ک.ر

هشدار روسیه: این بار خود ناوهای مزاحم را هدف قرار می‌دهیم

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه

یک دیپلمات ارشد روسیه روز پنج‌شنبه سوم تیر در پی عبور ناوشکن بریتانیایی از نزدیکی کریمه در دریای سیاه گفت که نیروهای نظامی این کشور در صورت بی‌توجهی ناوهای مزاحم به هشدارها، آن‌ها را هدف قرار خواهند داد.

روسیه یک روز قبل از این مدعی شده بود که ناوشکن بریتانیایی وارد آب‌های این کشور شده و از این رو اقدام به شلیک هشدار کرده و همچنین یک فروند جنگنده آن نیز مسیر ناوشکن بریتانیایی را بمباران کرده است.

بریتانیا اما این روایت را تکذیب کرد و گفت که هیچ شلیک هشداری در کار نبوده و ناوشکن این کشور نیز در محدوده آب‌های اوکراین قرار داشته است.

این نخستین بار از زمان جنگ سرد است که روسیه اعتراف می‌کند برای بازداشتن یک فروند ناو ناتو از مهمات واقعی استفاده کرده است، امری که نشان از افزایش خطر درگیری نظامی در میانه تنش‌های روسیه با غرب دارد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت که «عدم نقض حریم مرزی روسیه یک ضرورت مطلق است» و مسکو، در صورت نیاز برای حفظ مرزهای خود «از تمام امکانات دیپلماتیک، سیاسی و نظامی» استفاده خواهد کرد.

او سپس هشدار داد «کسانی که می‌خواهند قدرت روسیه را محک بزنند، خود را در معرض خطرات بسیاری قرار می‌دهند» و روسیه در آینده آمادگی این را دارد که «نه تنها مسیر حرکت [ناوها]، بلکه احتمالا خود آن‌ها را هدف قرار دهد».

روسیه با متهم کردن بریتانیا به نقض قوانین بین‌المللی و ورود به حریم آبی روسیه، از لندن خواسته است تا درباره خدمه ناوشکن تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری آسوشیتدپرس/س.ن/ک.ر

هشدار معاون پژوهشی وزارت بهداشت درباره صدور زودهنگام مجوز واکسن‌های ایرانی کرونا

معاون پژوهش وزارت بهداشت ایران در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، نسبت به صدور زودهنگام مجوز اضطراری تزریق واکسن‌های ایرانی کرونا هشدار داده است.

فرید نجفی در این نامه گفته که صدور مجوز مصرف عمومی واکسن‌های ایرانی، «بدون طی مرحله فاز سوم تصمیمی خطیر و تاریخی است و تنها در شرایطی خاص می‌توان به واکسن‌های برکت و پاستور و ... (بدون سپری شدن فاز سوم) مجوز داد».

به گفته او، در شرایطی می‌توان برای واکسن‌های یادشده بدون طی فاز کارآزمایی کلینیکی مجوز داد که «هیچ واکسن تایید شده و قابل تزریقی در کشور وجود نداشته باشد، چشم‌انداز واقع‌بینانه‌ای برای واردات واکسن موثر در کوتاه‌مدت وجود نداشته باشد و در عین حال میزان قابل قبولی از واکسن داخلی متقاضی مجوز مصرف اضطراری تولیدشده و موجود باشد».

این نامه در شرایطی نوشته شده که رسانه‌ها در ایران خبر می‌دهند کشور در آستانه پیک پنجم ابتلا به کرونا قرار دارد و هنوز تعداد زیادی از گروه‌های دارای اولویت، موفق به دریافت واکسن نشده‌اند.

در این شرایط، رسانه‌های وابسته به حکومت نیز از قول مقام‌های مسئول از جمله مقام‌های نظامی از عرضه زودهنگام واکسن‌های ساخت داخل خبر می‌دهند.

پس از آن‌که علی خامنه‌ای در دی‌ماه پارسال واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی به ایران را ممنوع اعلام کرد، تبلیغات حکومتی گسترده‌ای در زمینه تولید واکسن‌های داخلی صورت گرفته است اما هیچ جزئیاتی در این زمینه در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد.

چهارشنبه شب علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران، از تزریق نوبت اول واکسن ایرانی کرونا به رهبر جمهوری اسلامی طی روزهای آینده خبر داد.

واکسن کرونای برکت که ایران روی آن تبلیغات گسترده‌ای انجام داده، قرار است توسط ستاد اجرایی فرمان امام، مهم‌ترین نهاد اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، تولید و توزیع شود و به گفته مسئولان این ستاد بخش عمده بازار تولید و توزیع واکسن به این موسسه اختصاص خواهد داشت.

ایران حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای واکسیناسیون جمعیت کل کشور به ۱۶۰ میلیون دوز و برای واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر حداقل به ۱۰۰ میلیون دز واکسن نیاز است. این در حالی است که تاکنون حدود ۸۰۰ هزار دوز واکسن در نوبت اول و دوم تزریق شده است.

با استفاده از گزارش همشهری آنلاین، خبرآنلاین و فارس/ب.ب/ک.ر

درخواست از نهادهای امنیتی برای تحقیق درباره فروش پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای در «بازار آزاد»

مدیرعامل خانه حمایت از بیماران پروانه‌ای، از نهادهای امنیتی و قضایی درخواست کرد که درباره چگونگی ورود پانسمان‌های مخصوص این بیماران به «بازار آزاد» تحقیق کنند.

حمیدرضا هاشمی گلپایگانی در گفت‌و‌گو با وب‌سایت خبرآنلاین گفته است در حالی که حدود شش تُن پانسمان‌ مخصوص این بیماری در اردیبهشت سال ۹۹ با همکاری آلمان و سازمان یونیسف وارد ایران شد، وزارت بهداشت ورود این مقدار به کشور را تکذیب می‌کند.

او به صراحت گفته که وزارت بهداشت به بهانه «انبارگردانی» از تحویل آن‌ها به خانه حمایت از بیماران پروانه‌ای خودداری کرده و در حال حاضر این پانسمان‌ها در «بازار آزاد» خرید و فروش می‌شود.

او افزوده است: «امروز پانسمان در بازار آزاد به هر قیمتی که بتوانند که قطعا زیر سه میلیون تومان نیست، خرید و فروش می‌شود. الان ما می‌گوییم پانسمان در بازار آزاد است و آن‌ها {وزارت بهداشت} هم می‌گویند اصلا این پانسمان وارد نشده است».

هاشمی گلپایگانی از مقام‌های امنیتی و قضایی خواسته است این موضوع را بررسی کنند که «این پانسمان‌ها چه شده است».

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل، ۲۴ اردیبهشت پارسال در بیانیه‌ای اعلام کرد این نهاد با کمک مالی دولت آلمان توانسته که برای کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای، پانسمان‌های مخصوص زخم تهیه کرده و به ایران بفرستد.

مقامات ایران می‌گویند که تحریم‌های ایالات متحده بخش پزشکی و درمان کشور را تحت تاثیر قرار داده و از جمله باعث مرگ شماری از کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز پیش از این در توئیتی از اتحادیه اروپا خواست که از شرکت دارویی مولنلیک بخواهند برای کمک به کودکان ایرانی مبتلا به بیماری پروانه‌ای محصولات‌شان را به ایران بفروشند.

تهران می‌گوید این شرکت و دیگر شرکت‌های دارویی به خاطر تحریم‌های آمریکا از فروش محصولات خود به ایران امتناع می‌کنند، اما واشینگتن با تکذیب این امر بارها گفته که تحریم‌ها شامل امور پزشکی و درمانی و غذایی نمی‌شود.

بیماری پروانه‌ای (اپیدرمولیزیس بولوسا) یک بیماری ارثی بسیار نادر است و کودکان مبتلا به آن پوست بسیار نازک و آسیب‌پذیری دارند به طوری که دچار زخم‌هایی شبیه سوختگی درجه سه می‌شوند که بسیار دردناک است.

این بیماری معمولا در نوزادی و یا ابتدای کودکی بروز می‌کند. بیماری پروانه‌ای درمان ندارد ولی گونه‌های ملایم آن ممکن است با بالا رفتن سن تخفیف یابد.

با استفاده از گزارش خبرآنلاین و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

اعتراض عفو بین‌الملل به بازداشت و «ناپدیدسازی قهری» یکی از فعالان عرب اهواز

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که مقامات امنیتی ایران فلاح حیدری از اقلیت عرب استان خوزستان را «به‌خاطر ارتباط خانوادگی با برادر و پسرش که در خارج از ایران فعال هستند» بازداشت کرده‌اند.

این سازمان روز پنج‌شنبه سوم تیرماه در اطلاعیه‌ای از مقامات ایران خواست که محل بازداشت آقای حیدری را آشکار کرده و او را بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد کنند.

به گفته عفو بین‌الملل، فلاح حیدری ۵۸ ساله، «روز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ به صورت تلفنی به دفتر اطلاعات سپاه اهواز در استان خوزستان احضار شد و از زمان حضور در آن مکان دستگیر و به مکانی نامعلوم انتقال داده شده است».

در این اطلاعیه علت احضار و بازداشت وی، فعالیت‌های سیاسی برادر و پسر او، با نام‌های عبدالرحمان حیدری و علا حیدری عنوان شده است. عبدالرحمان حیدری سخنگوی گروه «جنبش ملی دمکراتیک عرب الاحواز» است، و علا حیدری نیز در خارج از کشور به تبلیغات مذهبی مشغول است.

عفو بین‌الملل از اقدام ماموران امنیتی ایران در بازداشت فلاح حیدری و عدم آشکارسازی محل نگهداری او به عنوان «ناپدیدسازی قهری» نام برده و تاکید کرده است که چنین اقدامی در قوانین بین‌المللی جرم محسوب می‌شود.

با استفاده از اطلاعیه سازمان عفو بین‌الملل/س.ن/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG