لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۵۳

خبرخوان

ثبت دومین مورد ابتلا به کرونا در عربستان؛ فرد مبتلا از ایران برگشته بود

عربستان روز چهارشنبه ۱۴ اسفند اعلام کرد دومین مورد از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور را نیز ثبت کرده و فرد مبتلا، از اتباع سعودی است که از ایران به بحرین رفته و سپس وارد کشور شده بود.

رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داد که این شهروند سعودی در ایستگاه مرزی نگفته که به ایران سفر کرده بود.

او همراه مسافری بوده که پیشتر ابتلایش به کرونا مثبت اعلام شد و نخستین فرد مبتلا به این ویروس در عربستان معرفی شده است.

فرد دوم هم اکنون در بیمارستان قرنطینه شده و از افرادی که با او در تماس بوده‌اند نیز تست کرونا گرفته شده که قرار است نتایج آن اعلام شود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پیشنهاد بایدن برای پاداش ۱۰۰ دلاری به دریافت کنندگان واکسن کرونا

جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه به مقام‌های محلی این کشور پیشنهاد کرده است جهت تشویق شهروندانی که تاکنون واکسن کرونا نزده‌اند، به هریک از آنها در ازای دریافت واکسن ۱۰۰ دلار پاداش دهند.

جو بایدن همچنین قرار است برخی تدابیر دیگر از جمله ارائه گواهی واکسیناسیون برای تمام کارمندان دولت فدرال٬ زدن ماسک و محدودیت سفر را اعلام کند.

رویترز می‌گوید، این تازه ترین اقدام رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در این کشور همزمان با اوج گیری سویه دلتای این ویروس است.

کاخ سفید از تمامی کسانی که تاکنون واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند خواسته است برای دریافت این واکشن اقدام کنند.

از جمعیت ۳۳۰ میلیونی آمریکا تا کنون نزدیک به ۱۶۴ میلیون نفر به طور کامل نسبت به ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

گروه طالبان مسئولیت اعدام «خاشه» طنزپرداز افغان را پذیرفت

نظر محمد مشهور به خاشه جوان

گروه طالبان مسئولیت قتل نظر محمد مشهور به خاشه جوان، طنزپرداز مشهور ولایت قندهار در جنوب افغانستان را توسط نیروهای این گروه پذیرفته است و وعده داده است که عاملان این اقدام را محاکمه خواهد کرد.

در هفته جاری تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از بازداشت نظر محمد خاشه توسط نیروهای طالبان منتشر شده بود که واکنش های گسترده‌ای در پی داشت. در این ویدئو دو نیروهای طالبان در یک خودرو بر صورت او سیلی می‌زنند.

مقامات محلی می‌گویند نیروهای طالبان محمد خاشه را در خانه‌اش بازداشت قندهار برده و روز جمعه گذشته تیرباران کردند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان روز پنجشنبه اذعان کرده است که این دو نیرو وابسته گروه طالبان بودند.

این سخنگوی طالبان در ادامه گفته است دو نیروی مزبور بازداشت شده اند و محاکمه خواهند شد.

ذبیح الله مجاهد در ادامه ادعا کرده است که نظر محمد خاشه طنز پرداز نبوده بلکه در نیروی پلیس ملی افغانستان عضویت داشت.

آمریکا خواستار بازگشت تونس به مسیر دموکراسی شد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت که از قیس سعید، رئیس‌جمهور تونس خواسته است تا با اقداماتی زمینه بازگشت این کشور به مسیر دموکراتیک را فراهم کند.

قیس سعید روز شنبه با اعلام وضعیت اضطراری ملی در تونس هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور، را برکنار کرد و فعالیت‌های پارلمان را به حالت تعلیق درآورد. مخالفان قیس سعید این اقدامات را کودتا در تونس خوانده‌اند.

آنتونی بلینکن روز پنجشنبه در مصاحبه با الجزیره گفت که روز دوشنبه با قیس سعید به صورت تلفنی صحبت کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین نسبت به اقدامات مغایر با قانون اساسی در تونس ابراز نگرانی کرده است.

آنتونی بلینکن اضافه کرده است، ما همچنین نگران هرگونه تلاش برای سرکوب آزادی بیان در تونس از جمله آزادی مطبوعات هستیم و طی روزهای اخیر ما شاهد گزارش‌هایی در این زمینه بودیم.

او ابراز امیدواری کرده است تونس به مسیر دموکراسی بازگردد و کابینه و پارلمان دوباره کار خود را از سر بگیرند.

قیس سعید روز شنبه در پیام خود به دنبال انحلال کابینه و پارلمان گفته بود که قانون اساسی این کشور اجازه انحلال پارلمان را نمی‌دهد، اما اجازه تعلیق فعالیت‌های آن را در صورت خطر فوری می‌دهد.

کشور ۱۲ میلیونی تونس به شدت درگیر شیوع ویروس کرونا است به طوری که بیش از ۱۸ هزار بر اثر آن جان باخته‌اند.

نهاد بازرسی آمریکا: تشديد حملات طالبان «خطری برای موجودیت» دولت افغانستان

بازرس ویژه دولت آمریکا در بازسازی افغانستان (سیگار) روز پنجشنبه، هفتم مرداد در جدیدترین گزارش خود گفت در پی توافق صلح واشنگتن با طالبان در فوریه ۲۰۲۰ حملات این گروه دو برابر شده و در نتیجه این حملات، حکومت افغانستان با خطر «بحران موجودیت» روبرو است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ تعداد حملات طالبان در سه ماهه قبل از امضای توافق صلح دوحه، حدود شش هزار و ۷۰۰ مورد بود ولی در سه ماهه سپتامبر تا نوامبر ۲۰۲۰ به سیزده هزار و ۲۴۲ مورد افزایش یافت.

براساس گزارش دفتر بازرسی ویژه دولت آمریکا در بازسازی افغانستان، از آن زمان به بعد در تمامی بازه‌های زمانی سه ماهه تعداد حملات طالبان بیش از هزار مورد بوده است.

هرچند افزایش حملات طالبان در یک سال گذشته کاملا واضح بود ولی تاکنون آمار دقیقی از تعداد حملات منتشر نشده بود.

یکی از مفاد مهم توافق دوحه، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ازای مذاکره طالبان با دولت بر سر توافق صلح بود اما در ماههای اخیر، مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان به بن بست رسیده و همزمان آمریکا و ناتو اکثر نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده‌اند.

گزارش دفتر بازرسی ویژه دولت آمریکا در بازسازی افغانستان به خوبی نشان می‌دهد که توافق صلح دوحه به جای مجبور کردن طالبان به مذاکره با دولت، باعث تشدید حملات آنها شده که نیروهای دولتی را غافلگیر کرده و تلفات غیرنظامی را در حد بی‌سابقه‌ای افزايش داده است.

«سیگار» در بخش دیگری از گزارش خود براساس آمارهای سرفرماندهی مشترک آمریکا و ناتو در افغانستان می گوید در سه ماهه ژانویه تا مارس ۲۰۲۰ تلفات غیرنظامی حدود ۵۱۰ کشته و ۷۰۹ مجروح بود. اما همزمان با تشدید حملات طالبان پس از امضای توافق دوحه، در سه ماهه ژوئیه تا سپتامبر همان سال تعداد تلفات غیرنظامی به حدود هزار و ۵۸ کشته و هزار و ۹۵۹ مجروح افزایش یافت.

جدیدترین آمارهای این نهاد که مربوط به آوریل و مه امسال است نشان می‌دهد که طی این دو ماه ۷۰۵ غیرنظامی کشته و هزار و ۳۳۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

جان سوپکو، بازرس ویژه دولت آمریکا در بازسازی افغانستان گفت:«روند عمومی حوادث به ضرر دولت افغانستان است و اگر با این روند مقابله نشود و یا نتوان آن را متوقف کرد حکومت افغانستان با بحران موجودیت روبرو خواهد شد.»

او افزود که یافته های این گزارش با «خوش‌بینی افراطی و فراگیر» دولت آمریکا در مورد بازسازی و ثبات در افغانستان که با هزینه‌های مالی سنگین به اجرا گذاشته شد، در تناقض است.

گزارش دفتر بازرسی ویژه دولت آمریکا در بازسازی افغانستان می‌افزاید که گزارش‌های مربوط به سه ماهه اخیر بسیار ناامید کننده‌اند.

این گزارش می افزاید:«به نظر می‌رسد که ارتش افغانستان در واکنش به تشدید حملات طالبان در ماههای اخیر غافلگیر شده و آمادگی نداشت و اکنون در موضع دفاعی و حالت عقب‌نشینی قرار دارد.»

«یکی از نگران‌کننده‌ترین موارد، سرعت تصرف نواحی شمالی افغانستان توسط طالبان است که در گذشته، پایگاه اصلی مبارزه با اين گروه بودند.»

با استفاده از خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر

ایران از افتتاح «طولانی‌ترین تونل خاورمیانه» در آزادراه تهران - شمال خبر داد

نمایی از تونل البرز

تونل البرز در منطقه دو آزاد راه تهران – شمال که گفته می‌شود به طول ۶.۵ کیلومتر، طولانی‌ترین تونل خاورمیانه است، روز پنج‌شنبه هفتم مرداد با پیام تصویری حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، افتتاح شد.

مقامات وزارت راه و شهرسازی ایران می‌گویند برای احداث این تونل و جاده‌هایی که به آن راه می‌یابند، بیش از چهار هزار میلیارد تومان هزینه شده است و این تونل مدت سفر در آزاد راه تهران – شمال را ۴۵ دقیقه کاهش می‌دهد.

این تونل، پروژه مشترک وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان است و هر کدام ۵۰ درصد از هزینه‌های ساخت آن را پرداخت کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، تونل البرز که مسیر رفت آن هم‌اکنون به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسیده، تونلی سه قلو و دارای تونل‌های مجزا برای مسیرهای رفت، برگشت و سرویس است و «متخصصان و مهندسان ایرانی آن را ساخته‌اند».

آزاد راه تهران- شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر دارای چهار قطعه یا منطقه است که قطعه نخست آن اسفند سال ۹۸ به طول ۳۲ کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری صداوسیما و ایسنا/س.ن/ک.ر

بیش از «چهار میلیارد دوز» واکسن کرونا در جهان تزریق شده است

تزریق واکسن در مغولستان

گزارش‌ها حاکی است که تاکنون بیش از چهار میلیارد دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است، هرچند کشورهای فقیر همچنان تلاش می‌کنند واکسن مورد نیاز برای مقابله با این بیماری را تامین کنند.

خبرگزاری فرانسه بر اساس آمارهای رسمی گزارش داده که تا ظهر روز پنجشنبه هفتم مرداد به وقت اروپا، چهار میلیارد و ۱۴ میلیون و ۳۰۲ هزار دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است.

این گزارش می‌افزاید: ۱۴۰ روز طول کشید تا یک میلیارد دوز واکسن تزریق شود، طرف چهل روز این رقم به دو میلیارد و ظرف ۲۶ روز به سه میلیارد دوز رسید. یک میلیارد اخیر ظرف ۳۰ روز تزریق شده است.

چهل درصد از این رقم (۱.۶ میلیارد دوز) در چین تزریق شده است. هند با ۴۵۱ میلیون دوز و آمریکا با ۳۴۳ میلیون دوز در رده‌های بعدی هستند.

سهم ایران از این تعداد حدود ۱۲ میلیون دوز بوده که ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آن تزریق اول بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و ایمنا/ک.ر

آمار کل قربانیان کرونا در ایران از ۹۰ هزار نفر گذشت

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۷ مرداد، طی یک شبانه‌روز گذشته ۲۹۲ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند.

بنا بر این گزارش همچنین در زمان اعلام‌شده، نزدیک به ۳۴ هزار و ۵۰۰ بیمار جدید در کشور شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب آمار کل جان‌باختگان به ۹۰ هزار و ۷۴ و شمار کل مبتلایان در ایران به سه میلیون و ۸۲۶ هزار و ۴۴۷ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که درستی آن‌ها از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و شمار قربانیان، دو تا سه برابر آمار دولتی تخمین زده می‌شود.

بر پایه گزارش وزارت بهداشت ایران، همچنین تا روز هفتم مرداد ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۸۹ نفر دُز اول واکسن و دو میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۴۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۱ میلیون و ۸۰۸ هزار و ۲۳۰ دُز رسیده است.

در این گزارش همچنین وضعیت ۲۳۲ شهر کشور قرمز، ۱۱۷ شهر نارنجی و ۹۹ شهر زرد اعلام شده است.

دو راکت به منطقه سبز بغداد اصابت کرد

منابع امنیتی عراقی روز پنج‌شنبه از اصابت دست‌کم دو راکت به منطقه سبز بغداد خبر دادند.

آن طور که خبرگزاری رویترز خبر داده، این دو راکت صبح روز پنج‌شنبه، هفتم مرداد به این منطقه اصابت کرده‌، اما خسارت جانی بر جای نگذاشته‌اند.

بر اساس این گزارش، یکی از این دو راکت، به پارکینگ داخل منطقه سبز اصابت کرد و راکت دوم در یک منطقه خالی نزدیک آن فرود آمد.

سفارتخانه‌های خارجی و ساختمان‌های دولتی عراق در منطقه سبز بغداد قرار دارند.

این منطقه به طور مکرر مورد حمله راکتی گروه‌هایی قرار می‌گیرد که منابع آمریکایی و عراقی می‌گویند تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارند.

ارتش عراق ۱۷ تیرماه نیز اعلام کرده بود سه راکت به سفارت آمریکا در منطقه امنیت سبز بغداد شلیک شده است.

اوایل تیرماه مقام‌های آمریکایی به روزنامه واشینگتن پست گفته‌ بودند، دولت جو بایدن تصمیم گرفته است به حملات گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق حتی در صورتی که به نیروهای آمریکایی صدمه وارد نشود، قاطعانه پاسخ دهد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این زمینه به واشینگتن پست گفته بود، ما وظیفه داریم که نشان دهیم حمله به آمریکایی‌ها عواقبی همراه خواهد داشت، حتی در صورتی که این حملات تلفاتی به بار نیاورند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

اولین نشست آمریکا و روسیه در راه رسیدن به «ثبات استراتژیک» در ژنو برگزار شد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه (سمت راست) و وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که مقامات ارشد این کشور و روسیه در پی مذاکرات روز چهارشنبه، ششم مرداد، درباره کاهش تنش‌ بین دو قدرت بزرگ‌ هسته‌ای جهان توافق کرده‌اند که ماه سپتامبر در این باره دوباره تشکیل جلسه دهند.

به گزارش رویترز، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، رهبری هیئت‌های مذاکره‌کننده کشور خود را در نشستی در ژنو بر عهده داشته‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری تاس روسیه به نقل از آقای ریابکوف خبر داد که او از رایزنی ها راضی است و ایالات متحده «آمادگی خود» را برای گفتگوی سازنده در این مذاکرات نشان داده است.

این اولین بار در یک سال گذشته است که طرفین این مذاکرات با هدف رسیدن به «ثبات استراتژیک» با وجود همه اختلاف نظرها در زمینه موضوعات تسلیحاتی با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دو کشوری که ۹۰ درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند‌، اواخر خرداد امسال برای آغاز گفت‌وگوی دوجانبه درباره ثبات استراتژیک به منظور «زمینه‌سازی برای کنترل تسلیحات در آینده و اقدامات کاهش خطر» توافق کردند.

اولین محموله از «واردات خصوصی» واکسن کرونا از روسیه به ایران رسید

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران روز پنج‌شنبه، ۷ مرداد، از واردات اولین محموله واکسن کرونا توسط بخش خصوصی به کشور خبر داد.

کیانوش جهانپور در حساب کاربری خود در تو‌ییتر نوشت که این محموله شامل بیش از ۳۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکای تولیدی روسیه است.

خبرگزاری ایرنا از مسکو نیز شامگاه چهارشنبه، ششم مرداد، خبر داده بود که دهمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به میزان صد هزار دوز تحویل سفارت ایران در مسکو شده و قرار است که روز پنج‌شنبه به تهران ارسال شود.

ایران و روسیه بهمن سال گذشته قرارداد واردات دو میلیون دُز واکسن اسپوتنیک‌ به ایران را امضا کردند و اواخر فروردین امسال نیز توافق کردند که روسیه تا آذرماه سال جاری، ۶۰ میلیون دز دیگر به ایران ارسال کند.

با این حال بنا بر آخرین اعلام مقامات وزارت بهداشت ایران تاکنون تنها کمی بیش از دو میلیون دُز از این میزان مورد توافق با روسیه وارد کشور شده است.

مرتضی خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران، روز چهارم مرداد با اشاره به این‌که روسیه به تعهدات خود در مورد تحویل واکسن عمل نکرده‌ گفت: «انتظار این بود که تمام تولید این خط داخلی برای خودمان باشد، اما روسیه از خطوط تولید در هر کشور سهم عمده‌ای را دریافت می‌کند.»

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، نیز ۲ مرداد در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود که یک عضو ستاد کرونای روسیه به او گفته است به دلیل محدودیت تولید واکسن در روسیه، این کشور هیچ واکسنی به کشورهای دیگر ارسال نمی‌کند و مقامات این کشور پس از بهبود روند واکسیناسیون در آن به تعهدات خود که به آن پایبند هستند، عمل می‌کنند.

روند کند واکسیناسیون در کشور در ماه‌های گذشته، همزمان با افزایش آمار کرونا در کشور از سوی برخی مسئولان و شهروندان مورد انتقاد قرار گرفته است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ماه دی سال گذشته ضمن تاکید بر ساخت واکسن داخلی اعلام کرده بود که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» است.

در پی این اظهارات مسولان وزارت بهداشت ایران بر روی واردات واکسن از سایر کشورها از جمله روسیه، چین و هند متمرکز شدند.

بنابر آخرین اعلام وزارت بهداشت ایران تا ششم مرداد مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

س‍پاه پاسداران: کشف یک محموله سلاح جنگی در سیستان و بلوچستان

روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه از کشف یک محموله سلاح جنگی در سیستان و بلوچستان خبر داد.

خبرگزاری فارس شامگاه چهارشنبه، ششم مرداد، به نقل از این روابط عمومی گزارش داد که «در پی اقدامات اطلاعاتی»، ۳۴ قبضه سلاح جنگی از نوع کمری همراه با مقادیری مهمات مربوطه در محدوده مرز سراوان در جنوب شرق کشور کشف شده است.

در این گزارش آمده است که «گروه‌های تروریستی قصد داشته‌اند تا از این سلاح‌ها برای ناامن‌سازی منطقه استفاده کنند».

در این گزارش نه به نام این گروه اشاره شده و نه به جزئیات عملیات کشف این سلاح‌ها و تعداد افراد بازداشت‌شده.

اول ماه مرداد نیز روابط‌ عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه از کشف و ضبط یک محموله سلاح و مهمات جنگی در شمال غرب ایران خبر داده و بدون اشاره به جزئیات مدعی شده بود که «اشرار و گروهک‌های ضدانقلاب» قصد داشتند این محموله را «جهت اقدامات خرابکارانه و ضد امنیتی از مرزهای شمال غرب کشور وارد کنند».

سپاه ایران هر از چندگاه گزارش‌هایی کلی از کشف محموله‌های سلاح و اقدامات تروریستی در مناطق مختلف کشور به‌ویژه مناطق مرزی غرب و شرق کشور منتشر می‌کند.

برخی کارشناسان و رسانه‌های محلی بارها در واکنش به این گونه اخبار ضمن رد این ادعاها، انتشار این گونه خبرها را به ویژه در مناسبت‌های خاص، زمینه‌سازی برای امنیتی کردن شرایط و سرکوب نیروهای مخالف عنوان می‌کنند.

سناتورهای جمهوری‌خواه: بایدن به ابراهیم رئیسی اجازه وارد به خاک آمریکا را ندهد

سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن به همراه پنج سناتور دیگر در نامه خود به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های ۱۳۶۷ اشاره کرده‌اند.

شش سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به جو بایدن، ‌رئیس جمهوری ایالات متحده، از او خواسته‌اند، اجازه ندهد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب جمهوری اسلامی،‌ و دیگر مقام‌های ارشد این کشور برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر وارد خاک آمریکا شوند.

تام کاتن از ایالت آرکانزاس، تد کروز از ایالت تگزاس، مارکو روبیو از ایالت فلوریدا، چاک گرسلی از ایالت آیووا، ریک اسکات از فلوریدا، و مارشا بلکبرن از ایالت تنسی روز سه شنبه ذر نامه‌ای نوشته‌اند، ابراهیم رئیسی کارنامه مشخص و طولانی در نقض حقوق بشر دارد. او در سال ۱۳۶۷ معاون دادستان تهران و یکی از چهار عضو هیات مرگ بود که تصمیم‌گیری دربارهٔ اعدام ۵۰۰۰ زندانی از جمله زنان و کودکان را به عهده داشته است.

ابراهیم رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی بود که در تابستان ۱۳۶۷ دوران محکومیت خود را می‌گذارندند. بنابر گزارش هفت کارشناس گروه کاری و گزارش‌گران حقوق بشر ملل متحد سازمان ملل در سال ٬۲۰۰۷ هزاران نفر از این زندانیان طی محاکمات کوتاه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

هزاران نفر از هواداران و اعضای گروه‌های مجاهدین خلق، فداییان خلق و دیگر گروه‌های چپگرا به دستور هیات‌های مرگ، در تابستان سال ۱۳۶۷ اعدام شدند.

گزارشگران بدون مرز: طرح صیانت از فضای مجازی برگرفته از روش «سانسور در چین» است

سازمان «گزارشگران بدون مرز» روز چهارشنبه ششم مرداد ضمن محکوم کردن طرح محدودکننده اینترنت در ایران، این قانون را «تبعیضِ دیجیتال» علیه حق آگاهی مردم و برگرفته از روش «سانسور در چین» خواند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در پی یک رأی‌گیری، طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» را یک مرحله به احتمال اجرای آن نزدیک‌تر کردند.

مجلس رأی‌گیری بعدی در مورد این طرح را به کمیسیون ویژه فرهنگی مجلس واگذار کرده است و در صورت تصویب این طرح در آن کمیسیون، مجلس می‌تواند مدتی را برای اجرای «آزمایشی» این طرح در نظر بگیرد.

طرح «صیانت از فضای مجازی» در شرایطی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود که از ۱۵ تیرماه سال جاری، کارزاری در مخالفت با آن به راه افتاده و نامه مخالفت با این طرح خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، تاکنون دست‌کم از سوی نیم میلیون کاربر ایرانی فضای مجازی امضا شده است.

منتقدان می‌گویند حامیان این طرح به دنبال اعمال فیتلرینگ گسترده‌تر و پس از آن جایگزینی برخی اپلیکیشن‌های داخلی هستند.

این طرح پس از آن در دستور کار قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی فضای مجازی مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

با استفاده از توئیتر و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

ابراز «نگرانی عمیق» آمریکا از تشدید حملات به غیرنظامیان در افغانستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ششم مرداد با ابراز «نگرانی عمیق» از گزارش‌های منتشر شده درباره تشدید حملات به غیرنظامیان در خاک افغانستان و پیشروی طالبان، جدی گرفتن مذاکرات از سوی طرف‌های درگیر را تنها راه حل دستیابی به صلح در افغانستان دانست.

آنتونی بلینکن که برای دیدار با رهبران هند به دهلی‌نو سفر کرده است، در مورد احتمال قدرت گرفتن دوباره طالبان و آینده افغانستان هشدار داد.

سازمان ملل متحد روز چهارم مرداد در گزارشی هشدارآمیز اعلام کرد اگر حملات طالبان در سراسر افغانستان متوقف نشود مرگ غیرنظامیان در سال جاری به بالاترین رقم طی بیش از یک دهه اخیر خواهد رسید.

شبه‌نظامیان طالبان طی سه ماه اخیر، همزمان با نزدیک شدن به خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، نیمی از وُلسوالی‌ها و بخش اعظم نوار مرزی افغانستان را تصرف و چندین شهر مهم را محاصره کرده‌اند. اما بخش اعظم درگیری‌ها در مناطق روستایی افغانستان روی می‌دهد.

سخنگو و عضو گروه مذاکره‌کننده طالبان در مذاکرات صلح افغانستان به‌تازگی در مصاحبه‌ای گفت تا زمانی‌که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از سِمت خود کناره‌گیری نکند و یک دولت جدید توافقی در کابل تأسیس نشود، دستیابی به صلح و آتش‌بس ناممکن خواهد بود.

با استفاده از گزارش رویترز و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

سه سرباز ارمنی در پی تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان کشته شدند

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد، سه سرباز این کشور در پی تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان کشته شدند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع ارمنستان این درگیری در بخش شمال شرقی مرز میان این دو کشور رخ داده است و دو سرباز ارمنی نیز در پی آن مجروح شده‌اند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در پاسخ به اتهامات مطرح شده از سوی ایروان، ارتش ارمنستان را به «تحریک نظامی» متهم کرده و می‌گوید دو سرباز ارتش آذربایجان نیز در این درگیری مجروح شدند.

خبرگزاری فرانسه این رویداد را یکی از مرگبارترین تحولات از زمان اعلام آتش‌بس در قره‌باغ ارزیابی کرده است.

ارمنستان در هفته‌های اخیر چندین بار جمهوری آذربایجان را به نقض این آتش‌بسِ شکننده متهم کرده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG