لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۳

کارنامه فروردین ماه ۹۹

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در فروردین ماه ۹۹ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


Radio Farda -- Special Graphic for weekly program "Karnameh" کارنامه

مرکز پژوهش‌های مجلس: دولت با برنامه‌ریزی صحیح مانع از اعتراض‌های صنفی و ناآرامی در ایران شود

مرکز پژوهش‌های مجلس روز سه‌شنبه در گزارشی با هشدار درباره بیکاری ناشی از بحران کرونا پیشنهاد کرد که دولت با برنامه‌ریزی صحیح مانع از آنچه بروز اعتراض‌های صنفی و ناآرامی در ایران شود.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس،‌ همچنین گفته شد صادرات ایران در اسفند ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷، ۳۰ درصد کاهش یافته است.

در گزارش این مرکز، از کاهش قابل توجه تراکنش‌های بانکی در هفته دوم اسفند ۹۸ نسبت به هفته پیش از آن و فشار بالای اقتصادی بر حوزه‌های خدماتی به عنوان دیگر پیامدهای اقتصادی کرونا نام برده شده است.

در این گزارش تاکید شد که دولت برای عادی‌سازی در بخش اقتصادی، اقدام به اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند و تعدیل مقررات کرده است ولی درباره موفقیت آن ابراز تردید جدی کرد.

به گفته ستاد ملی مدیریت کرونا، از روز ۲۳ فروردین، طرح فاصله‌گذاری هوشمند که نسبت به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، سخت‌گیری‌های کمتری دارد، به جای آن اجرا می‌شود.

۱۴۶ انجمن صنفی کارگران ساختمانی خواستار تامین امکانات بهداشتی در محیط‌های کار شدند

۱۴۶ انجمن صنفی کارگران ساختمانی در بیانیه‌ای از دولت خواستند: امکانات بهداشتی در محیط‌های کار را تامین کند و تمام کارگران را تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهد.

در این بیانیه با اشاره به اینکه با اعلام اینکه کارگران ساختمانی هنوز یارانه کرونایی از دولت دریافته نکرده‌اند، آمده است: کارگران، بیکاران و گرسنگانی که نان روزانه خود را ندارند، نمی‌توانند امکانات بهداشتی خریداری کنند، در منازل بمانند و قرنطینه شوند.

این انجمن‌های صنفی از دولت خواستند: تمام کارگران، به‌ویژه کارگران و استادکاران ساختمانی را تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهد. بر اساس آمار رسمی، ‌یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی در ایران وجود دارند.

آنها همچنین خواستار رایگان شدن مخارج آب و برق و گاز و تلفن تا پایان شرایط بحران بیماری کرونا، ارائه کمک‌های نقدی بلاعوض و تأمین بسته‌های مواد خوراکی و‌ غرامت ایام بیماری شدند.

۴۰ مبتلا به کرونا در شرکت اتوبوس‌رانی تهران؛ ۲ راننده جان باخته‌اند

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران روز شنبه اعلام کرد که دو تن از رانندگان اتوبوس های عمومی و خصوصی پایتخت ایران در پی ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمود ترفع گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا ۴۰ تن در شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران به کرونا مبتلا شدند و اشاره کرد که آنها از بخش‌های مختلف از اداری و مالی تا راننده بودند.

او هفته پیش به خبرگزاری فارس گفته بود که ۲۰ راننده اتوبوس در تهران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در همان زمان،‌ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران خبر داده بود که گزارش‌های متعددی از بروز علائم در همکاران به سندیکا رسیده است و به نظر می‌رسد آمار افراد مشکوک به ابتلا به کرونا در میان رانندگان شرکت واحد بسیار بیش از افرادی است که ابتلا آنان به کرونا قطعی شده است.

این سندیکا همچنین این پرسش را مطرح کرده بود که چرا مدیر عامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه هیچ آمار و گزارشی از ابتلا رانندگان بخش خصوصی و مامورین کنترل بلیط در ایستگاه‌های خطوط بی‌آرتی ارائه نمی‌کند و نوشته بود:‌ این کارگران تحت مدیریت شرکت واحد مشغول کارند و مدیریت شرکت باید خود را متعهد به حمایت از این کارگران بداند.

در این حال، سندیکای کارگران واحد اتوبوس‌رانی تهران روز شنبه با اعلام اینکه هنوز هم در جداسازی رانندگان با مسافرین که با کشیدن پلاستیک معمولی قابل انجام است، کوتاهی شده است،‌ نوشت: نحوه ضدعفونی کردن اتوبوس‌ها در مقصد و مبدا و پایان کار با دقت انجام نمی‌شود و اقلام بهداشت فردی برای حفاظت رانندگان در مقابل ویروس کرونا از سوی مدیریت و مسئولین شرکت جدی گرفته نشده است.

دبیرکل یک تشکل کارگری خواستار تشکیل فوری نشست شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران شد

دبیرکل کانون‌عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در نامه ای به وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و اعضای شورای عالی کار خواستار تشکیل فوری این شورا و تعیین حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال جاری شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هادی ابوی در این نامه با انتقاد از پیشنهاد کارفرمایان برای منجمد شدن دستمزدها تا پایان بحران کرونا نوشت: مگر هزینه‌های معیشتی و روزمره کارگران‌ منجمد شده است که مزد آنان هم منجمد شود؟

آقای ابوی همچنین به تسنیم گفت: مشکلات متعددی کارگران برای تأمین معاش زندگی، می‌تواند تبعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نامطلوبی را به‌همراه داشته باشد.

نشست شورای عالی کار در روزهای پایانی سال ۹۸ برای تعیین حداقل دستمزد ماهانه کارگران برای سال جاری به دلیل اختلاف نظرها درباره میزان افزایش دستمزدها به نتیجه نرسید. پس از آن گفته شد که نشست شورای عالی کار تا ۱۵ فررودین ماه تشکیل می شود که این جلسه برگزار نشد.

کارفرمایان خواستار تعیین حداقل دستمزد سال ۹۹ پس از پایان بحران کرونا هستند

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: پیشنهاد کارفرمایان، کماکان موکول کردن افزایش دستمزد به پایان بحران کروناست.

اصغر آهنی‌ها حفظ اشتغال را به منجمد کردن دستمزدها مشروط کرد و افزود: ممکن است تا پایان فروردین ماه، جلسات تعیین دستمزد برگزار شود، اما معتقدیم جلسات به زمان خروج از بحران موکول شود تا تصمیم‌گیری درستی انجام شود.

او اضافه کرد: در غیر این صورت، بخش کارفرمایی امکان پرداخت عدد و رقم بالا را ندارد و با اجرایی شدن این مورد، بسیاری از شغل‌ها از بین می‌رود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در دفاع از آنچه منجمد کردن دستمزدها نامید، گفت: برخی معتقدند افرادی که کار می‌کنند باید دستمزد بیشتر دریافت کنند در حالی که معتقدیم در شرایط موجود بهتر است افراد بیشتری مشغول شوند و حقوق کمتری بگیرند.

نشست‌ شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد سال جاری در روزهای پایانی سال گذشته بدون نتیجه پایان یافت.

پیشتر کمیته مزد شورای عالی کار در بهمن سال ۹۸، سبد معیشت ماهانه خانوار را چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین کرد. فرامرز توفیقی،‌ از اعضای این کمیته،‌ هم اعلام کرد افزایش قیمت‌ها در پی شیوع کرونا سبب شده هزینه سبد معیشت به پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برسد.

از سوی دیگر، تشکل‌های مستقل کارگری که دستمزد کارگران هر سال بدون حضور آنان، ‌در شورای علی کار تعیین می شود، پیش از شیوع ویروس کرونا و افزایش جهشی بهای اقلام خوراکی و بهداشتی خواستار آن شده بودند که حداقل دستمزد سال ۹۹ ‌باید ۹ میلیون تومان تعین شود تا هزینه زندگی میلیون ها کارگر و خانواده های شان تامین شود.

اینها در شرایطی بود که رقم مورد مذاکره در شورای عالی کار در روزهای پایانی اسفند سال گذشته، بسیار کمتر از ارقام درخواستی بود که به آنها اشاره شد.

در این ارتباط،‌ نکته ای که بر اساس قانون کار، باید از سوی اعضای شورای عالی کار رعایت شود، لحاظ کردن نرخ تورم و هزینه ماهانه زندگی یک خانوار کارگری است. این دو موضوع در ماده ۴۱ قانون کار مورد تاکید قرار گرفته اند. این در شرایطی است که به گفته بسیاری از فعالان و تشکل های کارگری، موضوع دوم، یعنی هزینه ماهانه زندگی، سال هاست که در محاسبات نمایندگان دولت و کارفرمایان جایی ندارد.

در این ارتباط می توان به حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی کارگران در سال گذشته اشاره کرد. این در شرایطی بود که سبد هزینه ماهانه کارگران در سال قبل از آن، سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود ولی از سوی شورای عالی کار نادیده گرفته شد.

«نگرانی از سلامت جانی زندانیان روز به روز افزایش پیدا کرده است»

اتحادیه آزاد کارگران ایران در بیانیه‌ای با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و از جمله در زندان‌های ایران نوشت: نگرانی از سلامت جانی زندانیان روز به روز افزایش پیدا کرده است.

این تشکل کارگری با اعلام اینکه هیچیک از افراد جامعه از خطر ابتلا به این بیماری مصون نیستند، افزود: زندانیان در شرایط بسیار وخیمی قرار دارند چون نه تنها به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند بلکه به خاطر تراکم زندانیان و زندگی جمعی اجباری و استفاده از وسایل، توالت، حمام و آشپزخانه مشترک و محدود، در وضعیت بسیار خطرناکی به خاطر امکان ابتلا به بیماری قرار دارند.

در این بیانیه آمده است: اعتراض‌های زیادی از سوی خانواده‌های زندانیان و نهادهای اجتماعیِ داخلی و بین‌المللی انجام شد که در نهایت منجر به آزادی موقت و یا دائم تعدادی از زندانیان تحت عناوین مرخصی و یا عفو شد. اما با توجه به ادعای آزادی بیش از ۱۰۰ هزار زندانی، تنها تعداد بسیار محدودی از زندانیان سیاسی و عقیدتی آزاد شده و بقیه بلاتکلیف در زندان‌ها مانده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام اینکه تعداد زیادی از کارگران، معلمان و معترضانی که در تظاهرات سالیان اخیر بازداشت شده بودند و یا احکام زندان برای‌شان صادر شده است، در زندان‌ هستند، اشاره کرد که بسیاری از فعالان حقوق بشری و دانشجویی و کنشگران سیاسی و عقیدتی زندانی‌اند.

بر اساس این بیانیه، یکی از این زندانیان، جعفر عظیم زاده، رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، است که به اتهام‌های امنیتی به شش سال زندان محکوم شده است. از دیگر فعالان زندانی،‌ محمد حبیبی، ‌از اعضای کانون صنفی معلمان تهران،‌ است که او نیز به اتهام‌های امنیتی به زندان محکوم شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در بخشی از بیانیه خود خطاب به نهادهای حکومتی گفت که باید بدانند چشمان جامعه نسبت به سلامت زندانیان گشوده است و اِهمال کاری و تعلل در آزادی زندانیان را برنمی‌تابد.

این تشکل کارگری نوشت: چنانچه زندانیان فورا آزاد نشوند، مسئولیت عواقب خطرناک آن به عهده سران دولت و قوه قضائیه خواهد بود و تاکید کرد: واضح است که تا ابد نمی‌توانند با استفاده از وضعیت خطرناک به وجود آمده به دلیل شیوع کرونا، مردم و خانواده‌های زندانیان را از اعتراض و تجمع برای آزادی آنان بازدارند.

رئیس اتحادیه صیادی استان خوزستان درباره فقر شدید صیادان هشدار داد

رئیس اتحادیه صیادی استان خوزستان درباره گرفتاری صیادان در فقر شدید به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌و‌کار‌ها هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامرضا دهقانی گفت پس از شیوع بیماری کرونا در ایران، فعالیت‌های صیادی به شدت کاهش یافته و درآمد دهها هزار صیاد هم کاهش چشمگیری یافته است.

او صیادان را جزء اقشار آسیب‌پذیر معرفی کرد و افزود آنها مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند و کاهش فعالیت‌شان می‌تواند منجر به فقر شدید‌شان شود.

فعالیت‌های اقتصادی در ایران در پی شیوع ویروس کرونا کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

در این ارتباط،‌ عباس علوی راد،‌ عضو انجمن اقتصاددانان ایران، با اشاره به تبعات و آسیب‌های شیوع ویروس کرونا گفته است شغل و درآمد بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار کارگر ساده در ایران تهدید می‌شود.

پرداخت مستمری فروردین کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی به تعویق افتاده است

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی با انتقاد از به تعویق افتادن پرداخت مستمری فروردین ماه بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: در شرایط فعلی، دولت از آنها همانند سایرین حمایت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر بیات با اعلام اینکه بازنشستگان، ازکار افتادگان و بازماندگان مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی منتظر اجرای قانون همسان‌سازی پس از گذشت سال‌ها بودند اضافه کرد: با وقوع بحران کرونا و این وضعیت، باید نگران دریافت به موقع مستمری خود باشند.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی از آنچه سیاست یک بام و دو هوا و وعده‌های توخالی حکومت نامید، انتقاد کرد و افزود: دود این کار به چشم بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی می‌رود.

وی این پرسش را مطرح کرد که سه میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته این کانون با این همه مشکلات معیشتی و درمانی در کجای تصمیمات حمایتی آقایان قرار دارند؟

آقای بیات هشدار داد: هر عاملی که باعث شود پرداخت مستمری بازنشستگان توسط تأمین اجتماعی مختل شود، نگرانی این جمعیت و بروز چالش‌ها و هزینه‌های جانبی را در پی خواهد داشت.

ابتلای ۲۰ راننده شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران به ویروس کرونا

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه از ابتلای ۲۰ راننده اتوبوس پایتخت ایران به ویروس کرونا خبر داد و گفت: هیچ مورد فوتی در میان مبتلایان نداشته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود ترفع با اشاره به آنچه تمهیدات شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه برای پیشگیری از ابتلای رانندگان به کرونا نامید، افزود: تحویل ماسک‌های ویژه ضد ویروس به رانندگان اتوبوس آغاز شده است.

او گفت که قرار است کابین رانندگان اتوبوس با ورق پلاستیکی از مسافران جدا شود تا علاوه بر ایمنی بیشتر مسافر و راننده، از شیوع هر چه بیشتر کرونا جلوگیری شود و اضافه کرد: در گام نخست، این اقدام برای اتوبدس‌هلی بی‌آرتی و به زودی برای سایر اتوبوس‌ها انجام می‌شود.

این مقام دولتی همچنین گفت: از رانندگان درخواست کردیم که اگر علائم ابتلا به کرونا دارند، از حضور در محل کار خودداری کنند.

در همین حال، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه نوشت: گزارش‌های متعددی از بروز علائم در همکاران به سندیکا رسیده است و افزود: به نظر می‌رسد آمار افراد مشکوک به ابتلا به کرونا در میان رانندگان شرکت واحد بسیار بیش از افرادی است که ابتلا آنان به کرونا قطعی شده است.

این سندیکا همچنین این پرسش را مطرح کرد که چرا مدیر عامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه هیچ آمار و گزارشی از ابتلا رانندگان بخش خصوصی و مامورین کنترل بلیط در ایستگاه‌های خطوط بی‌آرتی ارائه نمی‌کند و نوشت:‌ این کارگران تحت مدیریت شرکت واحد مشغول کارند و مدیریت شرکت باید خود را متعهد به حمایت از این کارگران بداند.

«حرکت قطارهای درون شهری و بین شهری تا عادی شدن شرایط متوقف شود»

شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن در اطلاعیه‌ای خواستار توقف حرکت قطارهای درون شهری و بین شهری تا عادی شدن شرایط شدند.

به گزارش کانال تلگرامی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن، در این بیانیه همچنین خواستار آن شد تا عادی شدن شرایط، باید به کارگران و کارکنان بیمه بیکاری پرداخت شود.

این شورا همچنین خواستار آن شد که تمامی شرکت‌های قراردادی، اقلام بهداشتی و ضد عفونی به مقدار لازم در اختیار کارگران و خانواده‌هایشان قرار دهند.

دراین بیانیه بر لزوم پرداخت دستمزدهای معوقه تاکید شد. در سالیان اخیر،‌ کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن بارها در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدها و نیزمزایایی مانند تحویل داده نشدن لباس و کفش کار تجمع و اعتصاب کردند.

در این ارتباط، شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی خواستار تشکیل کمیته‌های نظارتی بر شرکت‌های پیمانکاری که در پرداخت دستمزدها سهل انگاری می کنند، شد.

افزایش حقوق‌ کارگران در سال جاری هم یکی دیگر از خواسته‌های این شورا بوده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG