لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۳

خبرخوان

هجوم روس‌ها برای دریافت وام به‌دلیل نگرانی از افت ارزش روبل

گزارش‌ها حاکی است که در پی شیوع کرونا و افت قیمت نفت و ارزش روبل (واحد پول روسیه) درخواست وام شهروندان روسی از بانک‌ها به‌صورت چشمگیری افزایش یافته است.

قیمت نفت از ۷۰ دلار در ابتدای سال جاری میلادی به حدود ۲۸ دلار سقوط کرده و در پی آن روبل روسیه طی یک ماه گذشته ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

هر دلار آمریکا در روز سه‌شنبه پنجم فروردین ۷۹ روبل معامله شد.

خبرگزاری «ار ب کا» روسیه گزارش داده که مردم روسیه خرید لوازم برقی، خودرو و منزل را نیز به شدت افزایش داده‌اند تا جلوی افت دارایی‌های نقدی خود را بگیرند. همچنین تقاضا برای ارزهای خارجی به شدت افزایش یافته است.

ایریانا نوسووا، مدیر شرکت اعتبارسنجی «آکرا»، می‌گوید افت ارزش روبل باعث شده است که مردم برای تبدیل دارایی‌های نقدی خود عجله کنند.

سال ۲۰۱۵ نیز در پی افت قیمت نفت در جهان وضعیت مشابهی بوجود آمد و بسیاری از مردم بعد از افت چشمگیر ارزش روبل دچار زیان شدند.

بانک «آر بی‌سی» روسیه از افزایش ۱۵ درصدی درخواست وام شهروندان از این بانک خبر داده و بانک «و ت بی» نیز می‌گوید شمار متقاضیان وام از این بانک نیز یک سوم افزایش یافته است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اوج‌گیری استفاده از نرم‌افزارهای ارتباط ویدئویی در پی شیوع کرونا

شرکت مایکروسافت می‌گوید در سایه خانه‌مانی بسیاری از مردم جهان به خاطر شیوع کرونا، استفاده از نرم‌افزار کاربردی اسکایپ برای ارتباطات مردمی ۷۰ درصد افزایش یافته است.

اسکایپ از زیرمجموعه‌های مایکروسافت است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شمار کاربران اسکایپ طی یک ماه گذشته به ۴۰ میلیون نفر افزایش یافته است.

همچنین مدت زمان ارتباطات مستقیم اسکایپ به اسکایپ طی یک ماه ۲۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، برخی نرم‌افزارهای کاربری ارتباط ویدئویی مانند «زوم» نیز به خاطر ترجیح مردم به ماندن در خانه و استفاده از فضای مجازی برای ارتباطات به شدت افزایش یافته است.

در این میان استفاده از نرم‌افزار کاربردی واتس‌آپ در کشورهایی که به شدت با ویروس کرونا درگیر هستند نیز بیش از ۵۱ درصد افزایش یافته است.

فیس‌بوک، شرکت مادر واتس‌آپ نیز از افزایش شمار کاربران خبر داده و گفته است شمار تماس‌های ویدئویی از طریق پیام‌رسان این نرم‌افزار ۷۰ درصد افزایش یافته است.

به رغم افزایش کاربران برنامه‌های ارتباط مجازی، ارزش سهام این شرکت‌ها نیز به خاطر شیوع کرونا به شدت کاهش یافته است.

ارزش سهام مایکروسافت طی یک ماه گذشته ۷.۵ درصد و ارزش سهام فیس‌بوک حدود ۱۸ درصد افت کرده است. البته افت ارزش سهام این شرکت‌ها تا هفته گذشته بسیار بیشتر از این رقم بود، اما دوباره مقداری احیا شد.

برخلاف این شرکت‌ها، ارزش سهام شرکت ارتباطات ویدئویی «زوم» حدود ۳۵ درصد طی یک ماه افزایش یافته است.

هشدار در مورد گرفتار شدن صیادان در «فقر شدید» در پی شیوع کرونا

رئیس اتحادیه صیادی استان خوزستان در مورد گرفتاری صیادان در «فقر شدید» به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌و‌کار‌ها هشدار داد.

خبرگزاری ایلنا روز ۱۲ فروردین به نقل از غلامرضا دهقانی نوشت که پس از شیوع بیماری کووید ۱۹ در ایران، فعالیت‌های صیادی در ایران به شدت کاهش یافته و به‌دنبال آن، درآمد صیادان هم «کاهش چشمگیری» یافته است.

وی صیادان را جزء «اقشار آسیب‌پذیر» ایران معرفی کرده و افزود با توجه به این که آنها مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند، کاهش فعالیت‌شان می‌تواند منجر به فقر شدید این افراد شود.

رئیس اتحادیه صیادی استان خوزستان با اشاره به رکود چشمگیر فعالیت‌های صیادی در سواحل شمالی ایران، نسبت به تکرار این اتفاق در سواحل جنوبی در صورت بی‌توجهی به وضعیت بیمه و معیشت صیادان هشدار داد.

با توجه به کم‌ شدن ارتباطات انسانی غیرضروری برای کنترل شیوع کرونا، فعالیت‌های اقتصادی کاهش قابل توجهی پیدا کرده است و علاوه بر صیادان، اصناف و اقشار دیگر را هم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نوشته که «شوک کرونا» در ایران که از طرفی «شوک به عرضه نیروی کار» است، «شوک تقاضا» را به همراه خواهد داشت و تعطیلی کسب وکارها، منجر به تعدیل نیروی کار و کاهش درآمد افراد می‌شود.

با آن که بسیاری از کشورهای جهان برای حمایت از افرادی که بر اساس قرنطینه و برقراری شرایط ویژه دچار آسیب اقتصادی می‌شوند، بسته‌های حمایتی ویژه در نظر گرفته‌اند، در ایران تنها به صورت کلی اعلام شده که صد هزار میلیارد تومان تسهیلات برای این موضوع در نظر گرفته شده، اما جزئیات آن اعلام نشده است.

محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز درباره این موضوع به خانه ملت گفت: «تاکنون برنامه‌های حمایتی دولت برای کمک به واحدهای تولیدی و اقتصادی عملیاتی نبوده و تنها جنبه تبلیغاتی و رسانه‌ای داشته است.»

روحانی: وضعیت کرونا در ۲۳ استان «نسبتا خوب است»

حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، می‌گوید که وضعیت مهار شیوع کرونا در ۲۳ استان «نسبتا خوب» است و «شرایط قابل قبولی» دارند.

او که روز سه‌شنبه، ۱۲ فروردین، در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا سخن می‌گفت، به این استان‌ها اشاره نکرده، ولی گفت که شاید در استان‌هایی که وضعیت بهتری دارند، «فعالیت‌های اقتصادی و آموزشی‌» زودتر شروع شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته تعداد بیماران شناسایی شده در هر روز افزایش یافته و به بالای ۳ هزار نفر در روز رسیده است.

آقای روحانی همچنین با استناد به گزارش‌های وزارت بهداشت گفت در برخی استان‌ها «ورودی بیماران به بیمارستان کمتر و خروجی بیمار بیشتر» شده است و این وضعیت را «امیدوارکننده» توصیف کرد.

او در همین زمینه به طور مشخص به بیمارستان «امام خمینی» تهران اشاره کرد و گفت در این بیمارستان «مراجعه‌کننده در روزهای اخیر به یک پنجم رسیده است».

رئيس‌ جمهور ایران با اشاره به این که «محدودیت‌های سخت‌گیرانه» تا ۲۰ فروردین تمدید شده است، گفت درباره «این که بعد از ۲۰ فروردین چگونه باشد»، به زودی تصمیم گرفته می‌شود.

«افزایش سه‌ برابری» اختلافات زناشویی در ایران در قرنطینه

یک مقام سازمان بهزیستی ایران می‌گوید اختلاف زوج‌های ایرانی در دوران قرنطینه «سه‌ برابر» شده و تماس‌ آنها با شماره تلفن مشاوره این سازمان افزایش قابل توجهی یافته است.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۱۲ فروردین، در خبرگزاری ایرنا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی گفت شاهد این افزایش «سه برابری» میزان «تماس‌های زوجین» در دوران قرنطینه و کرونا با صدای مشاور بهزیستی با شماره ۱۴۸۰ است.

بهزاد وحیدنیا معتقد است به‌ دلیل افزایش «ساعات تماس زوج ها و مدت زمان تعامل آنها با یکدیگر»، اختلافات زناشویی افزایش یافته است.

وی با بیان این که به خاطر شرایط ویژه قرنطینه، روزانه تا «چهار هزار» تماس با صدای مشاور بهزیستی ایران برقرار می‌شود، به برخی از موارد اختلاف میان همسران در این دوران نیز اشاره کرده است.

به گفته آقای وحیدنیا، «رعایت اصول بهداشتی و بیرون رفتن یکی از اعضای خانواده» در شرایط فعلی از موارد اختلاف است.

رفتارهای کودکان که به خاطر تعطیلی مدارس در خانه مانده‌اند نیز از دیگر موارد درگیری در خانه‌ها عنوان شده است.

شیوع گسترده ویروس کرونا در بیشتر نقاط جهان و ضرورت قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن، باعث شده افراد تحت قرنطینه تحت فشارهای روحی قرار بگیرند.

شماری از روانشناسان توصیه‌هایی همچون فعالیت‌های دسته‌جمعی خانوادگی و رعایت نظم و انضباط فردی را برای حفظ آرامش و شادی خانواده‌ها توصیه می‌کنند.

انتقاد برخی از مطبوعاتی‌ها از ممنوعیت موقت چاپ کاغذی نشریات در ایران

پایان دوره ممنوعیت انتشار کاغذی روزنامه‌ها اعلام نشده است

اعلام ممنوعیت موقت چاپ کاغذی مطبوعات در ایران به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا که روز دوشنبه، ۱۱ فروردین، اعلام شد، واکنش انتقادی برخی از مطبوعاتی‌ها را در پی داشته است.

عباس عبدی، رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در مورد «تشدید [انتشار] خبرهای جعلی با تعطیلی روزنامه‌ها و بی‌اعتباری صداوسیما» هشدار داده و امروز نیز مدیر مسئول روزنامه شرق گفت این اقدام موجب بیکاری «شمار قابل‌توجهی از روزنامه‌نگاران» می‌شود.

«کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی» ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته اعلام کرد که «در راستای اجرای حداکثری طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد».

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در واکنش به این تصمیم همچنین گفت این توقف «اگر چند روز باشد که در ادامه تعطیلات نوروزی تلقی شود، قابل تحمل است، ولی اگر بخواهد طولانی‌تر شود، قطعاً باید تجدیدنظر کرد».

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق، نیز با بیان این‌ که مواجهه صداوسیما با دولت در موضوع کرونا «همدلانه نیست و تقابلی است» تأکید کرد: «روزنامه‌های مکتوب می‌توانند به دولت در عرصه رسانه کمک و یاری‌گر باشند.»

بنا به سنت، روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند. روزنامه‌های غیردولتی هم معمولاً از ۱۴ فروردین منتشر می‌شدند.

رفتن به پارک‌ و بیرون شهرها در روز سیزده‌به‌در ممنوع شد

کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ایران اعلام کرد که روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، «هرگونه حضور»‌در «پارک‌ها، مراکز تفریحی و حاشیه‌ شهرها» ممنوع است.

بر اساس اطلاعیه این کمیته،‌ این اقدام برای «تحقق اهداف کاهش زنجیره انتقال بیماری» کرونا انجام می‌شود و نیروی انتظامی موظف است با متخلفان برخورد کند.

در همین زمینه حسین رحیمی، فرمانده پلیس تهران اعلام کرد که از ساعت ۵ صبح روز ۱۳ فروردین اجازه توقف در پارک‌ها و بوستان‌های اطراف تهران به کسی داده نمی‌شود.

او تاکید کرده که محدودیت در این زمینه از روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین شروع شده، ولی در روز ۱۳ فروردین جدی‌تر خواهد بود.

استاندار تهران روز جمعه هفته گذشته خبر ممنوعیت تردد از درِ منازل در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین در استان تهران را که یکی از معاونانش اعلام کرده بود، تکذیب کرده بود.

کرونا در فرانسه: با اوج‌گیری درگذشت‌ها در روز دوشنبه شمار جان‌باختگان از سه هزار نفر گذشت

گروهی از بیماران از استراسبورگ به آلمان، گروهی به سوئیس و لوکزامبورگ انتقال یافته‌اند.

شمار جان‌باختگان کووید-۱۹ در فرانسه در روز دوشنبه ۱۱ فروردین به بالاترین رقم طی هفته‌های اخیر رسد، در حالی‌که شمار کل جان‌باختگان به بیش از ۳ هزار نفر رسیده است.

همزمان گزارش‌ها حاکی‌ست به‌دلیل پر شدن بیمارستان‌های در منطقه «گرانت است» در شرق کشور، هلیکوپترهای ارتش در حال انتقال بیماران در شرایط وخیم، به خارج از فرانسه هستند.

منطقه گرانت است نخستین منطقه فرانسه است که با شیوع گسترده ویروس کرونا و اوج‌گیری موارد ابتلا روبه‌رو شده‌است؛ بحرانی که خیلی سریع به غرب کشور و اطراف کلان‌شهر پاریس کشیده شده‌است.

از اول مارس تا کنون، یعنی طی یک ماه گذشته، شمار جان‌باختگان به ۳۰۲۴ نفر رسیده و شمار بیمارانی که به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند از ۵۱۰۰ نفر فرا رفته است.

فرانسه شمار تخت‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه را از پنج هزار به ده هزار رسانده و در تلاش است تا ۱۴۵۰۰ تخت را برای بیماران احتمالی آماده کند.

نخست‌وزیر فرانسه هشدار داده هفته‌های بحرانی و سخت هنوز فرا نرسیده‌اند.

گروهی از بیماران از استراسبورگ به آلمان، گروهی به سوئیس و لوکزامبورگ انتقال یافته‌اند.

رویترز می‌‌گوید انتظار می‌رود انتقال بیماران از بیمارستان‌های مملو از جمعیت در پاریس نیز به‌زودی آغاز شود.

حمله جنگنده‌های عربستان سعودی به مواضع حوثی‌ها در پایتخت یمن

جنگنده‌های عربستان سعودی روز دوشنبه ۱۱ فروردین مواضع شبه‌نظامیان حوثی‌های مورد حمایت ایران را در صنعا، پایتخت یمن، بمباران کردند.

برخی از شاهدان محلی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند برخی از اماکن‌ حساس از جمله کاخ ریاست‌جمهوری، یک مرکز آموزش نظامی و پایگاه هوایی در نزدیکی صنعا هدف حمله قرار گرفتند.

انفجارهایی نیز در داخل شهر بوقوع پیوسته است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌گوید این حملات اهدافی «مشروع» از جمله سایت‌های موشک‌های بالستیک حوثی‌ها را بمباران کرده است.

عربستان روز شنبه از ردگیری دو موشک بالستیک در نزدیکی ریاض خبر داد و اعلام کرد که این موشک‌ها توسط حوثی‌ها پرتاب شده است.

حوثی‌های یمن از سال ۲۰۱۵ کنترل بخش عظیمی از کشور را در دست دارند و ائتلاف به رهبری عربستان برای حمایت از دولت مرکزی یمن، وارد جنگ با آنها شده است.

نماینده سازمان ملل در امور یمن روز شنبه از طرفین مناقشه خواست که فورا درگیری‌ها را متوقف کنند و تمرکز خود را معطوف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور بحران‌زده کنند.

هنوز موردی از ابتلا به ویروس کرونا توسط حوثی‌ها یا دولت مرکزی این کشور گزارش نشده است، اما با توجه به نبود زیرساخت‌های پزشکی و فقر شدید مردم، انتشار ویروس در این کشور می‌تواند به یک بحران انسانی بزرگ تبدیل شود.

انتشار نشریات چاپی در ایران تا پایان دوره محدودیت‌های کرونا ممنوع شد

روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند.

«کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی» ستاد ملی مقابله با کرونا روز دوشنبه ۱۱ فروردین اعلام کرد که نشریات چاپی تا پایان محدودیت‌های مربوط به کرونا به صورت کاغذی منتشر نخواهند شد.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده که بر اساس نظر این کمیته، «انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه‌ای از افراد از خبرنگاران تا صنعت چاپ و توزیع است و این روند بالقوه ممکن است به شیوع بیشتر بیماری بینجامد، لذا در راستای اجرای حداکثری طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد».

بر اساس یک روال معمول، روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند. روزنامه‌های غیردولتی هم معمولا از ۱۴ فروردین منتشر می‌شدند.

محدودیت‌های مربوط به کرونا در ایران تا روز ۱۵ فروردین برقرار است. ستاد ملی کرونا هنوز اعلام نکرده است که آیا این محدودیت‌ها را تمدید خواهد کرد یا نه.

پیش از آغاز تعطیلات نوروزی همچنین اخباری درباره اخراج تعدادی از کارکنان روزنامه‌های خصوصی از جمله اعتماد منتشر شده بود.

ادعای وزیر بهداشت: به زودی دستاورد جدیدی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

سعید نمکی اطلاعاتی درباره ادعای خود نداده است.

وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه ادعا کرد که جمهوری اسلامی در آینده‌ای نزدیک «دستاوری» را برای مقابله با کرونا اعلام خواهد کرد که «ایران را در این عرصه در سطح جهانی در رتبه نخست قرار می‎دهد».

سعید نمکی گفت: «به یک نقطه روشن در کنترل بیماری‎های ویروسی رسیده‎ایم و در آینده‎ای نزدیک دستاوردی از سوی جمهوری اسلامی اعلام می‎شود که ایران را در این عرصه در سطح جهانی در رتبه نخست قرار می‎دهد».

وزیر بهداشت جزئیات بیشتری درباره ادعای خود بیان نکرده است.

یک روز پیش از این سخنان نیز حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، وضعیت ایران در مقایسه با دیگر کشورها در مقابله با کرونا و همچنین آنچه را «کاهش فوتی‌ها و مرگ‌ومیرها» بر اثر کرونا خواند، «قابل قبول» دانسته بود.

بر اساس آمار رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت، تاکنون ۴۲۹۸ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین اعلام کرد که ۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در ایران درباره ابتلا به کرونا «غربال‌گری» شدند.

او در عین حال گفت که ۵۱ میلیون و ۴۴ هزار نفر از طریق تلفن و ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار نفر از طریق سامانه تحت‎نظر قرار گرفتند.

به گفته آقای نمکی، ۲۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر «حائز پیگیری» تشخیص داده شدند که از میان آنها ۹۳ هزار و ۷۷۸ نفر در خانه تحت درمان قرار گرفتند و ۱۶ هزار و ۴۹ نفر به بیمارستان‎ها معرفی شدند که از این تعداد هم پنج هزار و ۳۹۱نفر بستری شده‎اند.

وزیر بهداشت با وجود ارایه این آمار اما در نهایت اعلام نکرده که چند نفر از این افراد به کرونا مبتلا بوده‌اند.

بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تاکنون ۶۶ هزار و ۶۵۷ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

یک تابلوی نقاشی ون گوگ از موزه‌ای در هلند دزدیده شد

پلیس هلند روز دوشنبه ۱۱ فروردین از دزدیده شدن یک تابلوی نقاشی اثر ونسان ون گوگ از موزه «سینگر» در شهر لارن هلند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نام این تابلو «باغ بهاری» است که توسط ون گوگ، نقاش شهیر هلندی قرن ۱۹ میلادی، خلق شده بود.

پلیس هلند اعلام کرد که این اثر هنری یکشنبه شب از موزه سینگر دزدیده شده است.

این موزه به‌خاطر شیوع کرونا در کشور بسته شده بود و پلیس در حال تحقیق پیرامون سرقت تابلوی یاد شده است. هنوز معلوم نیست آیا آثار دیگری نیز از این موزه دزدیده شده است یا نه.

سال ۲۰۱۲ نیز دو تابلوی دیگر این نقاش هلندی با نام‌های «منظره دریا از شوونینگن» و «خروج از کلیسای نئونِن» از موزه ون‌ گوگ هلند دزدیده شده بودند، اما این تابلوها سال ۲۰۱۶ در ایتالیا کشف و به هلند بازگردانده شدند.

واردات تلفن همراه به ایران «چهار برابر» شده است

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه دی‌ماه پارسال از تقاضای ماهانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار گوشی همراه در ایران خبر داد.

جدیدترین گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش ۲۹۰ درصدی واردات تلفن همراه به کشور در ۱۱ ماه ابتدایی پارسال خبر داده است.

به عبارتی، واردات گوشی تلفن همراه طی این مدت تقریبا چهار برابر شده و به حدود ۱۰ میلیون دستگاه رسیده است.

به نظر می‌رسد رشد چشمگیر واردات قانونی تلفن همراه به خاطر تدابیر سخت‌گیرانه در ثبت گوشی‌های قاچاق باشد.

در همین زمینه نایب رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه اتاق اصناف ایران دی‌ماه پارسال به خبرگزاری ایرنا گفت با سیاست‌های دولت و قانونمند شدن واردات گوشی تلفن همراه، وضعیت این کالا در بازار کشور تثبیت شده و تعداد گوشی‌های تلفن همراه قاچاق در بازار به کمتر از پنج درصد رسیده است.

آمارهای وزارت صنعت نشان می‎‌دهد گوشی همراه تولید داخل کشور نیز در ۱۱ ماه ابتدایی پارسال با افتی ۲۲.۳ درصدی به ۲۷۶ هزار دستگاه کاهش یافته است.

ایران در نظر دارد تا دو سال آینده تولید گوشی همراه داخلی را به دو میلیون دستگاه در سال برساند.

ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه، دی‌ماه پارسال از تقاضای ماهانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار گوشی همراه در کشور خبر داد.

کاهش ۲۵ درصدی تولید خودرو در ایران طی سال ۲۰۱۹

نمایی از کارخانه ایران‌خودرو

سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری در گزارش جدید خود درباره تولید خودرو در جهان می‌گوید که تولید خودرو در ایران برای دومین سال متوالی سقوط کرده است.

کل تولید خودرو ایران در سال ۲۰۱‍۹ با ۲۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن، به ۸۲۱ هزار دستگاه رسیده که ۷۷۰ هزار دستگاه آن خودروهای سواری بوده است.

سال ۲۰۱۸ نیز تولید خودرو ایران نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ درصد افت کرده بود.

در سال ۲۰۱۷ ایران بیش از ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو تولید کرده بود که نسبت به سال قبل از آن بیش از ۱۸ درصد افزایش داشت.

سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری می‌گوید کل تولید خودرو جهان در سال گذشته میلادی بیش از پنج درصد کاهش داشته و به زیر ۹۲ میلیون دستگاه رسیده است.

بعد از آرژانتین و صربستان، ایران بیشترین افت تولید خودرو را در جهان داشته است. ایران در سال ۲۰۱۸ نیز بیشترین افت تولید خودرو در جهان را داشت.

وزارت صنعت ایران هنوز آمارهای کل سال ۹۸ را منتشر نکرده، اما آمارهای ۱۱ ماهه این وزارتخانه نشان می‌دهد تولید خودرو سواری ایران به ۶۹۷ هزار دستگاه رسیده که نزدیک به ۱۴ درصد کمتر از دور مشابه سال ۹۷ است.

اما افت تولید اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون و دیگر خودروهای تجاری حدود ۵۰ درصد بوده است.

المپیک توکیو از ۳۰ تیر تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود

کمیته بین‌المللی المپیک و توکیو روز دوشنبه رسماً توافق کردند که بازی‌های به‌تعویق‌افتاده المپیک توکیو بین تاریخ‌های ۲۳ ژوئیه (۳۰ تیر ۱۴۰۰) و ۸ اوت ۲۰۲۱ (۱۷ مرداد ۱۴۰۰) برگزار شود.

قرار بود این بازی‌ها از اوایل مرداد امسال در توکیو برگزار شود، اما دولت ژاپن و کمیته بین‌المللی المپیک توافق کرده‌اند مسابقات یک سال به عقب انداخته شود.

علت تأخیر یک ساله در برگزاری المپیک، شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و نگرانی از سلامتی ورزشکاران و حامیان آنها بوده‌است.

آغاز مسابقات پارالمپیک نیز که قرار بود از چهارم شهریورماه امسال باشد، به مدت یک سال به تعویق انداخته شده‌است.

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن ۵ فروردین گفته بود که با توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک صحبت کرده و توافق کرده‌اند که بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ را به مدت یک سال به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق بیندازند.

آقای باخ می‌گوید «ما فعلاً در تونلی تاریک هستیم و آغاز المپیک می‌تواند نوری در انتهای این تونل باشد». مقامات ژاپن نیز می‌گویند سلامت ورزشکاران و حامیان آنها مهم‌ترین موضوع است.

هنوز معلوم نیست ویروس کرونا تا چه زمانی به شیوع خود ادامه دهد، اما تاکنون باعث ابتلای قطعی نزدیک به ۷۴۰ هزار نفر و مرگ ۳۵ هزار نفر در جهان شده است.

نتانیاهو به قرنطینه خانگی رفت

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

مقام‌های اسرائیل می‌گویند نخست‌وزیر آن کشور پس از آنکه یکی از مشاورانش به کرونا مبتلا شده، مجبور به قرنطینه خانگی شد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد فرد مبتلا شده مشاور پارلمانی بنیامین نتانیاهو است و آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که این نخست‌وزیر هفتاد ساله، احتمالاً مبتلا به کرونا نشده است.

این گزارش می‌افزاید قرار است روز سه‌شنبه آزمایش دیگری انجام شود تا از سلامت نخست‌وزیر اطمینان حاصل شود.

وزارت بهداشت اسرائیل از مردم خواسته است در صورت در تماس بودن با فرد مبتلا به کووید-۱۹، به مدت دو هفته در خانه و بدون ارتباط با جامعه باقی بمانند.

تاکنون بیش از چهارهزار و سیصد نفر در اسرائیل به این بیماری مبتلا شده و پانزده تن نیز جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG