لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۰۵

مقام‌های ووهان ۵۰ درصد به شمار قربانیان کووید-۱۹ افزودند


آمارهای رسمی اعلام‌شده از سوی مقام‌های چین با پرسش‌ها و تردیدهایی روبه‌رو است، پکن اما این تردیدها را رد می‌کند. (در تصویر: وداع خانواده یکی از جان‌باختگان کووید-۱۹ در ووهان)

مقام‌های شهر ووهان، مرکز اصلی شیوع کروناویروس سارس-۲ به‌طور ناگهانی در حدود ۵۰ درصد به شمار قبلی قربانیان بیماری ناشی از این ویروس افزودند.

مقام‌ها اکنون ۱۲۹۰ مورد از تلفات انسانی قبلی در این شهر را مربوط به کووید-۱۹ می‌دانند.

به این ترتیب شمار کل قربانیان در ووهان به ۳۸۶۹ نفر افزایش یافته است.

مقام‌ها در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشته‌اند که بسیاری از این موارد «اشتباه گزارش شده بود»، به تاخیر افتاده بود، یا به کلی در آمار در نظر گرفته نشده بود.

شمار تازه تلفات انسانی به شمار کلی و رسمی درگذشت‌های چین نیز افزوده و این رقم را به ۴۶۳۲ تن رسانده است که جهشی ۴۰ درصدی محسوب می‌شود.

آمار تازه در حالی ارائه شده که پکن با انتقادهایی در مورد نحوه ارائه اطلاعات، شفافیت در مورد رقم واقعی مبتلایان و تلفات انسانی، و اعتراضات و تردیدهای دیگر روبه‌رو است.

مقام‌های چینی بسیاری از انتقادها و تردیدها را رد کرده‌اند، هرچند تغییراتی در مدیریت بحران دادند و ممنوعیت‌های شدیدی در ووهان و مناطق دیگر وضع کردند.

مقام‌های چینی حدودا در دی ماه شروع به خبررسانی در مورد شیوع ویروسی «مرموز» در شهر ووهان در استان هوبی کردند.

«کمیسیون ملی بهداشت» چین گفته بود بیماران در فاصله ۱۲ تا ۲۹ دسامبر، ۲۱ آذر تا هشتم دی ماه، برای معالجه مراجعه کرده‌اند.

اما برخی دیگر گزارش‌ها حاکی‌ست نخستین مورد یا موارد تائیدشده‌ی ابتلا به ویروس کرونای جدید، احتمالا در ۱۷ نوامبر-۲۶ آبان تشخیص داده شده‌است.

XS
SM
MD
LG