لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۱

خبرخوان

ادعای فرمانده نیروی هوافضای سپاه: آمریکا می‌خواست «بیت رهبری» را بزند

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه (سمت چپ) در کنار رهبر جمهوری اسلامی

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته است آمریکا قصد داشت به «بیت رهبری» حمله کند.

امیرعلی حاجی‌زاده که شامگاه پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، با اشاره به تهدید ترامپ مبنی بر حمله به ۵۲ نقطه ایران گفت: «گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود.»

۱۵ دی‌ماه سال گذشته، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده با اشاره به تهدیدها و هشدارهای مقام‌های ایران به انتقام‌گیری به‌ خاطر مرگ قاسم سلیمانی، در حساب کاربری توییتری خود گفت در صورت تهدید شهروندان یا منافع کشورش ۵۲ نقطه ایران، از جمله نقاط مهم از نظر فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت.

دونالد ترامپ اشاره نکرد که منظورش از «نقاط مهم فرهنگی» چیست، ولی تهدید رئیس‌ جمهوری آمریکا بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت. پس از طرح انتقادات متعدد، آقای ترامپ گفت که اگر اتفاقی رخ داد، «بسیار مراقب آثار فرهنگی» ایران خواهد بود.

با این حال بسیار بعید به نظر می‌رسد که مقصود آقای ترامپ از اماکن «فرهنگی» محل زندگی رهبر جمهوری اسلامی بوده باشد.

آقای حاجی‌‌زاده گفته است که پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا در عراق تصور می‌کرده‌‌اند که آمریکا پاسخ می‌دهد و «۴۰۰ نقطه را آماده کرده بودیم که بزنیم».

او به هیچ یک از این نقاط اشاره نکرده و مجری برنامه تلویزیونی هم از او درخواست مثال و نمونه نمی‌کند.

آقای حاجی‌زاده همچنین تاکید کرد که در واکنش به تهدید آمریکا برای زدن دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، روز ۱۸ دی ۹۸ که حمله موشکی به پایگاه آمریکا صورت گرفت، دیدار عمومی خامنه‌ای از «حسینه امام خمینی» که در کنار دفتر رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد، «به صورت زنده پخش شد».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

لیز تراس:‌ مذاکرات هسته‌ای ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا (سمت چپ)

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا می‌گوید مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بین قدرت‌های غربی و ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

خانم تراس روز سه‌شنبه، پنجم بهمن به پارلمان کشورش گفت: «این یک مذاکره فوری است و پیشرفت به اندازه کافی سریع نبوده است.»

وی اضافه کرده که «ما به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات در حال رسیدن به بن‌بست خطرناکی است.»

او هشدار داده: «ایران اکنون باید انتخاب کند که آیا می‌خواهد توافقی را منعقد کند یا مسئول فروپاشی برجام باشد؛ و اگر برجام فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است.»

هشدار لیز تراس به ایران پس از آن مطرح می‌شود که گزارش‌های روزهای اخیر از وین حاکی از پیشرفت‌‌هایی در مذاکرات است، اگرچه غرب و به‌ویژه ایالات متحده نسبت به سرعت پایین مذاکرات ابراز ناخرسندی کرده و تاکید داشته‌اند که برای احیای برجام زمان زیادی نمانده است.

علاوه بر این در این میان بحث آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران نیز در خبرها مطرح شده است.

ایالات متحده و ایران هم هر دو از امکان گفت‌و‌گوی مستقیم در جریان مذاکرات وین نیز سخن گفته‌اند.

احمدرضا جلالی پس از عمل جراحی در وضعیت جسمی «نامساعد» به‌سر می‌برد

همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی زندانی، از وضعیت جسمی نامساعد همسرش پس از انجام یک عمل جراحی خبر داد.

به گفته ویدا مهران‌نیا، این پزشک دو تابعیتی زندانی در ایران به دلیل مشکل چسبندگی حاد روده در بیمارستانی خارج از زندان اوین مورد عمل جراحی قرار گرفته و وضعیت جسمی او مساعد نیست.

مهران‌نیا افزوده که آقای جلالی روز دوم بهمن، جراحی شده و با وجود نیاز به مرخصی درمانی روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه یعنی تنها یک روز پس از عمل جراحی بار دیگر به زندان منتقل شده است.

این برای دومین‌بار طی سه سال اخیر است که احمدرضا جلالی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و به گفته همسرش، بستگان وی از حال نامساعد «جسمی و روحی» وی خبر می‌دهند.

احمدرضا جلالی اردیبهشت ۹۵ در حالی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود، به اتهام «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

او که با حکم اعدام نیز روبه‌رو بوده و اتهامات علیه خود را رد کرده است، از سال گذشته اجازه تماس تلفنی ندارد.

ویدا مهران‌نیا همچنین از «بی‌عملی» مقامات اروپایی و پارلمان اروپا باوجود «وعده‌ها» در قبال وضعیت همسرش انتقاد کرده و گفته است: «اگر دولت‌های اروپایی نخواهند برای آزادی زندانیان سیاسی و دوتابعیتی کاری انجام دهند، ‌مطمئنا ایران آنها را آزاد نخواهد کرد.»

تداوم بازداشت آقای جلالی تاکنون بارها مورد انتقاد شخصیت‌ها و نهادی علمی و حقوق بشری قرار گرفته است.

اسفند سال گذشته کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، خواستار آزادی فوری این پژوهشگر زندانی شدند و اعلام کردند که او در سلول انفرادی در آستانه مرگ است.

با استفاده از گزارش‌های صدای آمریکا و رادیو فردا؛‌ ب.ب / پ.پ

سخنگوی دولت رئیسی در ارتباط با برجام: موضوع توافق موقت در دستور ما نیست

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت رئیسی

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت رئیسی، روز سه‌شنبه ۵ بهمن در نشست خبری هفتگی خود گفت که در سفر تازه رئیس جمهور ایران به روسیه «بحثی پیرامون قرارداد موقت» برای احیای برجام نشده و تأکید کرد که «موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست.»

شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز روز شنبه، دوم بهمن‌ماه، به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که در راستای مذاکرات وین برای احیای برجام، روسیه در هفته‌های اخیر پیشنهاد «توافق اتمی موقت» را در برابر ایران روی میز گذاشته است.

این «توافق موقت» شامل لغو «محدود» تحریم‌ها در ازای اعمال مجدد برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای تهران خواهد بود، اما علی بهادری جهرمی روز سه‌شنبه تأکید کرد که ایران دنبال چنین توافقی نیست و متمرکز بر رفع تحریم‌ها «به‌صورت پایدار و مطمئن است.»

سخنگوی دولت رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا اظهار داشت که «درخواست مذاکره از سوی آمریکا بارها مطرح شده، اما هیچ گونه مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا برقرار نشده است.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه چهارم بهمن به خبرنگاران گفت: «برای گفت‌وگوی مستقیم آماده‌ایم. ما همواره بر این موضع اصرار داشته‌ایم که مذاکره مستقیم با ایران بر سر توافق هسته‌ای و دیگر موضوعات به‌مراتب بیشتر سازنده خواهد بود.»

ایران تاکنون از مذاکره مستقیم با ایالات متحده برای احیای توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، خودداری کرده و گفت‌وگوهای مقامات این دو کشور در وین به صورت غیرمستقیم و با واسطه نمایندگان روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه عنوان کرد که اگر برای رسیدن به «توافق خوب با تضمین بالا» نیاز باشد «سطحی از گفت‌وگوها» بین ایران و آمریکا انجام شود، ایران آن را نادیده نمی‌گیرد.

در همین حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز سه‌شنبه در توئیتی برای تغییر روش ارتباط با آمریکا شرط گذاشت.

او گفت که در مذاکرات اتمی وین، تا کنون ارتباط با هیئت آمریکایی از طریق «مبادله نوشتار غیر رسمی» بوده است و تغییر این روش مشروط است به اینکه «توافق خوب» در دسترس باشد.

گروه‌هایی از کارگران و استادکاران ساختمانی در مقابل مجلس تجمع کردند

Iran - Iranian Parliament Building, Majles

گروه‌هایی از کارگران و استادکاران ساختمانی از شهرها و استان‌های مختلف ایران، روز سه‌شنبه با تجمع در مقابل مجلس نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات خود اعتراض کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، حذف سهمیه بیمه کارگران ساختمانی و تأیید نهایی اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی در مجلس از مهمترین مطالبات کارگران و استادکاران ساختمانی است.

آنها همچنین بر لزوم بیمه شدن تمامی کارگران و استادکاران ساختمانی که در نوبت بیمه هستند، تأکید دارند.

از دیگر مطالبات تجمع‌کنندگان، برخورداری از مزایای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، دریافت غرامت ایام بیماری، الزام کارفرمایان به رعایت مسائل ایمنی در صنعت ساختمان و به رسمیت شناختن تشکل‌های کارگری هستند.

آنها در عین حال خواستار لغو دستورالعمل‌های حذف بیمه کارگران تأسیسات، لوله‌کش آب و لوله‌کش گاز و نیز قطع بیمه کارگران به بهانه عدم پرداخت بیمه به مدت سه ماه هستند.

یک کشته و سه زخمی در تیراندازی در دانشگاه هایدلبرگ آلمان

مقابل دانشگاه شهر هایدلبرگ در جنوب غرب آلمان. روز دوشنبه چهارم بهمن

مقامات آلمانی می‌گویند که یک فرد مسلح در حمله به سالن سخنرانی دانشگاه شهر هایدلبرگ در جنوب غربی این کشور یک نفر را کشته و سه نفر دیگر را زخمی کرده است.

پلیس آلمان روز دوشنبه چهارم بهمن گفت که فرد تیرانداز، یک دانش‌آموز ۱۸ ساله بود که مجهز به دو قبضه سلاح، به‌طور «وحشیانه‌ای» در اطراف سالن آمفی تئاتر دانشگاه شلیک می‌کرد و سپس خود را کشت.

یک دادستان ایالتی در یک نشست خبری گفت گه پلیس خانه او را در مانهایم جستجو کرده، اما برای کشف انگیزه این افرد از این اقدام «خیلی زود است.» دادستان گفت که فرد مظنون پیشینه کیفری در آلمان ندارد.

توماس اشتروبل، وزیر امور داخلی ایالت بادن-وورتمبرگ در همین نشست خبری گفت که یکی از چهار دانشجوی آلمانی مجروح شده در این حمله یک زن ۲۳ ساله بود که بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داد.

دانشگاه هایدلبرگ که در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد، قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان است. این شهر حدود ۱۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.

توماج صالحی، خواننده معترض، به «حبس تعلیقی و جریمه» محکوم شد

توماج صالحی، ‌خواننده رپ اعتراضی، خبر داده است که دادگاه درباره «اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» که علیه او مطرح شده بود، رای به جریمه نقدی و شش ماه حبس تعلیقی داده است.

او در توییتی که در این زمینه منتشر کرد، جزییات بیشتری از حکم خود نداده است ولی نوشته است که حکم حبس او شش ماه بوده که به مدت یک سال تعلیق شده است.

آقای صالحی ۲۱ شهریور امسال در پی هجوم مامواران امنیتی در خانه‌اش بازداشت و چند روز بعد با قرار کفالت آزاد شد. توماج صالحی در دو اثر خود به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش بخر» به سیاست‌های جمهوری اسلامی و برخی حامیانش اعتراض کرده و ویدیوهای رپ او با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبه‌رو شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل، روز ۲۶ شهریور به بازداشت این خواننده رپ به دلیل «استفاده از حق آزادی بیان خود» و پرداختن به «سرکوب، فساد و فقر» اعتراض کرده بود.

ترکمنستان برای صادرات برق از طریق ایران برنامه‌ریزی می‌کند

قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس‌جمهور ترکمنستان، می‌گوید این کشور به ایران، ازبکستان، قرقیزستان و افغانستان صادرات برق دارد و در حال برنامه‌ریزی برای صادرات برق از طریق ایران و ازبکستان به کشورهای ثالث است.

تولید برق ترکمنستان طی دهه گذشته نزدیک ۶۰ درصد رشد داشته است. ایران نیمی از برق وارداتی خود را از ترکمنستان و نیمی دیگر را از ارمنستان تامین می‌کند.

آمارهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که به خاطر کسری برق، ایران مجبور شده است در سال ۹۹ واردات برق خود را بیش از دو برابر سال ۹۸ کند و در ۹ ماه ابتدایی امسال نیز واردات برق ایران واردات برق ایران بیش از ۸ درصد رشد داشته است.

همچنین از ابتدای سال جاری میلادی ترکمنستان عملیات معاوضه گاز با ایران و آذربایجان را اجرایی کرد.

بر اساس این توافق، سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان به ایران تحویل داده می‌شود و ایران با کسر ۵ درصد حق سوآپ (۱۰۰ میلیون متر مکعب در سال)، بقیه گاز را تحویل جمهوری آذربایجان می‌دهد تا آن کشور به بازارهای غربی صادر کند.

صادرات گاز ترکمنستان به ایران به خاطر تاخیر جمهوری اسلامی در تسویه بدهی ۲ میلیارد دلاری به دولت عشق‌آباد، از ابتدای سال ۲۰۱۷ قطع شد.

جواد اوجی وزیر نفت ایران اخیرا اعلام کرد با توجه به کسری گاز کشور، مذاکراتی با ترکمنستان برای تسویه بدهی و از سرگیری واردات گاز آغاز شده است.

با استفاده از گزارش روزنامه دولتی «ترکمنستان بی‌طرف»، وزارت نیروی ایران د.خ

هفته گذشته دو روزنامه‌نگار در شمال مکزیک کشته شدند

تصویر آرشیوی است

مقامات دولت مکزیک اعلام کردند که لوردس مالدونادو، روزنامه‌نگار زن باسابقه مکزیکی، روز یک‌شنبه، ۳ بهمن در شهر تیخوانا، واقع در شمال مکزیک، با شلیک گلوله به قتل رسیده است.

این دومین روزنامه‌نگاری است که طی یک هفته اخیر در این شهر به ضرب گلوله کشته می‌شود. حدود یک هفته پیش نیز یک مارگاریتو مارتینز، عکاس خبری، در نزدیکی منزل خود به ضرب گلوله به قتل رسید.

خانم مالدونادو به دلیل تهدیدهای قبلی تحت حفاظت پلیس بود. مارگاریتو مارتینز نیز قبلا توسط افراد وابسته به باندهای تبهکار تهدید شده بود. پلیس ایالتی گفته است هنوز به این نتیجه نرسیده است که قتل مارگاریتو مارتینز مربوط به فعالیت‌های حرفه‌ای او بوده است.

در ویدئویی که پس از قتل لوردس مالدونادو بازنشر شد، این روزنامه‌نگار سرشناس از رییس‌جمهور مکزیک خواسته بود که از او و سایر روزنامه‌نگارانی که در معرض خطر هستند، حمایت کند.

او در ماه‌های اخیر درگیر یک دعوای حقوقی با موسسه رسانه‌ای بود و چند روز قبل از اینکه کشته شود، در این دعوای حقوقی که موضوع آن اخراج ناعادلانه بود، پیروز شده بود.

نهادهای مدافع حقوق بشر و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در مکزیک می‌گویند از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۱ حداقل ۱۴۵ روزنامه‌نگار و کارکنان رسانه‌ها در اين کشور به قتل رسیده‌اند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش‌های سالانه خود معمولا مکزیک را در کنار افغانستان و یمن یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان برای روزنامه‌نگاران اعلام می‌کند.

سازمان راهداری: خسارت سرقت تابلوهای جاده‌ای به سالانه ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد

معاون سازمان راهداری ایران از افزایش سرقت از تجهیزات جاده‌ای خبر داده و گفته است « فقط در بخش علایم و تابلو‌ها، سرقت‌های جاده‌ای سالانه حداقل 20 میلیارد تومان» به این سازمان خسارت می‌زند و خسارت ناشی از سرقت کابل‌های برق «ارقام سنگین‌تری است».

رضا اکبری به خبرگزاری ایلنا گفته است سرقت تابلو‌، علایم و تجهیزات جاده‌‌ای در همه استان‌ها به چشم می‌خورد و «شاهد دزدی در حد کابل‌های برق تیرهای روشنایی در سطح جاده‌های کشور هستیم و حتی لامپ‌ها به سرقت می‌روند».

سرقت تجهیزات شهری و جاده‌ای در سال‌های گذشته افزایش یافته و بر اساس گزارش رسانه‌های داخل ایران، بسیاری از این سرقت‌ها «با همکاری برخی مسئولان و پیمانکاران به صورت سازمان‌دهی‌شده» انجام می‌شود.

اوایل آذر امسال معاون شرکت فاضلاب تهران از سرقت چند هزار دریچه چدنی در طول در سال در تهران خبر داد و گفت ۸۰ تا ۹۰ درصد سارقان ورق‌های موج‌دار این شرکت را نیز دزدیده‌اند و آنها مجبور هستند روق‌های سرقتی را از بازار کالاهای دست دوم بخرند.

پیش از این محمود ترفع، مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، خبر داده بود «سرقت در ایستگاه‌های اتوبوس اخیراً شایع شده است» و «هرچیزی که به دست برسد از پیچ و مهره گاردریل گرفته تا تابلو و در داخل اتوبوس، پشت سری صندلی‌ها و قطعات فلزی درون اتوبوس به سرقت می‌رود.»

گسترش فقر و همچنین افزایش تعداد معتادان از جمله عواملی است که در گزارش رسانه‌ها به عنوان دلایل افزایش سرقت‌های خرد نام برده شده است.

مجازات سنگین برای دزد گردن‌بند علی دایی و «بیست نفر دیگر»

بریده ویدیوی سرقت گردن‌بند علی دایی

سارق گردن‌بند علی دایی با شکایت این فوتبالیست سابق و شمار دیگری از مال‌باختگان در مجموع به ۹ سال حبس، ۱۴۸ ضربه شلاق و رد مال محکوم شد.

انتشار ویدیوی سرقت گردن‌بند علی دایی در خیابانی در تهران توسط دو سارق در اوایل ماه آبان سال گذشته بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.

در جریان این سرقت، دو سارق، گردن‌بندی طلای این فوتبالیست به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان را از گردن او قاپیدند.

بنا بر اعلام پلیس تهران تاکنون یکی از سارقان بازداشت و و همدست او از کشور متواری شده است.

به گزارش جام جم، متهم بازداشت‌شده که به ۲۰ مورد سرقت مشابه دیگر نیز اعتراف کرده از سوی دادگاه از بابت سرقت‌های مقرون به آزار به پنج سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق و از باب مشارکت در قاپیدن گردن‌بند به تحمل سه سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق و ردمال به علی‌دایی و بقیه شاکیان محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، این سارق در جلسه دادگاه گفته است که اگر می‌دانسته صاحب گردن‌بند علی دایی است، این سرقت را مرتکب نمی‌شده است.

با وجود تقاضای بخشش از سوی سارق گردن‌بند، علی دایی حاضر به بخشش او نشده است.

صدور حکم شلاق در مورد متهمان جرایم مختلف در حالی در دادگاه‌های ایران صادر می‌شود که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی استفاده از مجازات‌های تحقیر‌آمیز و نافی حقوق انسانی مانند شلاق به‌ویژه در ملا عام را ممنوع کرده است.

شماری از معلمان و بازنشستگان بار دیگر در چند شهر ایران تجمع کردند

شماری از معلمان و بازنشستگان فرهنگی در چند شهر ایران، روز دوشنبه در تجمع‌هایی خواستار تحقق مطالبات صنفی خود شدند.

این تجمع‌ها از جمله در شیراز، سنندج، همدان، داراب و رشت برگزار شد و در آن حاضران شعارهای مختلفی سر دادند.

آموزگاران و بازنشستگان فرهنگی خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی و قانون همسان‌سازی پرداخت‌ها هستند.

در هفته‌های اخیر تجمعات اعتراضی گسترده‌ای از سوی معلمان و بازنشستگان در شهرهای گوناگون ایران برگزار شده که در مواردی با برخوردهای نیروهای امنیتی مواجه شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد از احضار اعضایش به پلیس امنیت خبر داد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران خبر داد که چندین تن از اعضای این تشکل به حراست شرکت و گروهی دیگر به پلیس امنیت احضار شده‌اند.

به گفته سندیکا، طی دو ماه گذشته و به‌ویژه، پیش از تجمع ۲۸ آذر در مقابل شهرداری تهران و پس از آن اقدام اعتراضی روشن کردن چراغ اتوبوس‌ها و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر در ۱۸ دی، پلیس امنیت و حراست شرکت واحد در تماس با ده‌ها تن از رانندگان خطوط و اعضای فعال سندیکا، آنها را تهدید کرده بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران فشار و تهدید بر اعضای این سندیکا را محکوم کرده و گفته است که اعتراضات جمعی، از حقوق اولیه همه کارگران است.

در ماه‌های اخیر اعتراض‌های کارگران واحدهای مختلف صنفی در ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

محمد نوری‌زاد برای تحمل باقی دوران محکومیتش بار دیگر به زندان بازگشت

محمد نوری‌زاد در کنار وکیلش محمدحسین آقاسی پیش از بازگشت دوباره به زندان

محمد نوری‌زاد از منتقدان سرشناس رهبر جمهوری اسلامی، دو ماه و نیم پس از آزادی از زندان با رای دادستان در میانه دوران محکومیتش، بار دیگر برای تحمل باقی‌مانده محکومیت خود به زندان بازگشت.

محمدحسین آقاسی، وکیل این فعال سیاسی روز یک‌شنبه، سوم بهمن در توییتی گفت که بازگشت آقای نوری‌زاد به زندان پس از تماس دادیاری ناظر زندان اوین مبنی بر معرفی دوباره او به زندان، صورت گرفته است.

آقای آقاسی در ادامه آورده است که «امروز با ارائه گواهی اعلام کردم که معالجاتش نیمه‌کاره است، ولی درصورت مخالفت با ادامه آن، موکل آماده بازگشت است».

وکیل آقای نوری‌زاد در این توییت «زندان را مسئول حفظ سلامتی» موکل خود اعلام کرد.

دادستانی و مسئولان زندان تاکنون درباره دلایل بازگشت آقای نوری‌زاد برای تحمل ادامه محکومیتش توضیحی نداده‌اند.

محمد نوری‌زاد یکی از ۱۴ فعال مدنی موسوم به «گروه ۱۴» است که خرداد ۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شدند.

او مرداد همان سال بازداشت و پس از آن به ۱۵ سال زندان، دو سال تبعید به ایذه و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. بر اساس رای دادگاه در مرداد پارسال محکومیت این فعال مدنی به هشت ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق و یک سال تبعید به طبس تبدیل شد.

وکیل محمد نوری‌زاد روز چهارشنبه ۲۶ آبان با انتشار توییتی از آزادی موکل خود خبر داده و گفته بود که در پی تماس دادیاری ناظر زندان اوین به او اعلام شد که دادستان با توقف اجرای حکم موکلش موافقت کرده است.

اتحادیه عرب خواستار افزودن دوباره حوثی‌ها به «فهرست تروریستی» شد

یکی از نشست‌های اتحادیه عرب در قاهره مصر

اتحادیه عرب روز یکشنبه سوم بهمن اعلام کرد که شورشیان حوثی یمن که مورد حمایت ایران هستند پس از حمله به امارات متحده عربی باید به عنوان گروه «تروریستی» شناخته شوند.

حوثی‌ها به تازگی امارات متحده عربی را هدف حملات پهپادی خود قرار دادند که این حملات به کشته شدن ۳ شهروند پاکستانی و هندی و زخمی شدن شش نفر دیگر منجر شد.

این اولین حمله مرگبار حوثی‌ها است که امارات متحده از وقوع آن در داخل مرزهای خود خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه کشورهای عرب مستقر در قاهره روز یک‌شنبه تأکید کرد که حوثی‌ها باید پس از این حمله «به عنوان یک سازمان تروریستی» معرفی شوند.

در بیانیه‌ای که پس از یک نشست فوق‌العاده این اتحادیه منتشر شد، اتحادیه عرب این حملات را «نقض آشکار قوانین بین‌المللی… و تهدیدی واقعی برای تاسیسات حیاتی غیرنظامی، منابع انرژی، و ثبات اقتصادی جهانی» و همچنین تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه خواند.

این درخواست سه روز پس از آن مطرح می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در نشست خبری خود در کاخ سفید گفت در حال بررسی بازگرداندن حوثی‌های یمن به فهرست «گروه‌های تروریستی» است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، حوثی‌ها را یک جنبش «تروریستی» می‌دانست، اما دولت جو بایدن روز جمعه ۱۷ بهمن ۹۹ به کنگره آمریکا اطلاع داد که با توجه به وخامت وضعیت انسانی در یمن با لغو تصمیم روزهای آخر دولت دونالد ترامپ، حوثی‌های یمن را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج می‌کند. با این حال، دولت بایدن افراد ارشد مختلف حوثی را تحریم کرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ ۱۹ دی ماه ۹۹ یک روز قبل از پایان عمر این دولت، شبه نظامیان حوثی را به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کرد.

در آن زمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و گروه‌های بین المللی کمک‌رسانی نسبت به پیامدهای این اقدام هشدار داده و گفته بودند این اقدام دولت دونالد ترامپ خطر قحطی گسترده در یمن را افزایش داده و به اقدامات دیپلماتیک برای دستیابی به صلح لطمه می‌زند.

گروه حوثی‌های مورد حمایت ایران، شمال یمن را در دست دارد و گروه‌های امدادی برای کمک‌رسانی به مردم یمن ناگزیرند که با این گروه کار کنند. امدادگران و کمک‌های امدادی از طریق فرودگاه صنعا و بندر حُدیده که در اختیار حوثی‌هاست وارد یمن می‌شوند.

یک کشته و یک مصدوم بر اثر آتش‌سوزی در مسافرخانه‌ای در میدان راه‌آهن تهران

عکسی که خبرگزاری‌های ایران از حادثه آتش‌سوزی مسافرخانه منتشر کرده‌اند

در پی حادثه آتش‌سوزی در مسافرخانه‌ای در میدان راه‌آهن تهران که منجر به محبوس شدن ۳۰ مسافر در ساختمان شده بود، یک نفر کشته و یک نفر مصدوم شد.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا زمان وقوع این حادثه را حدود ساعت ۹ صبح روز دوشنبه، ۴ بهمن اعلام کرد و گفت که این حادثه در طبقه دوم یک مسافرخانه که در آن حدود ۱۵ اتاق قرار داشته رخ داده و طی آن حدود ۳۰ نفر در آتش گرفتار شده بودند.

به گفته آقای ملکی بر اثر این حادثه تاکنون یک نفر جان خود را از دست داده و یک نفر دچار سوختگی شدید و سه نفر دچار دودگرفتگی شده‌اند. دلایل این حادثه در حال بررسی است.

آمار حوادث آتش‌سوزی و تلفات ناشی از آن در ایران بالا است و به دلیل عدم توجه به نکات ایمنی از سوی شهروندان و نبود نظارت از سوی دستگاه‌های ناظر در ماه‌های سرد سال افزایش می‌یابد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG