لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۴

خبرهای کوتاه

جسد یک روزنامه‌نگار پاکستانی تبعیدی در سوئد پیدا شد

جسد یک روزنامه نگار پاکستانی تبعیدی ساکن سوئد که از اواسط اسفند مفقود شده بود یک هفته پیش در رودخانه‌ای کشف شد.

به گزارش روزنامه گاردین ساجد حسین که مطالب متعددی در مورد نقض حقوق بشر در پاکستان منتشر کرده بود پس از فرار از کشورش در سال ۲۰۱۹ از سوئد پناهندگی سیاسی دریافت کرد. آخرین بار او روز ۱۳ اسفند هنگام سوار شدن به قطاری در شهر اوپسالا، واقع در ۵۶ کیلومتری شمال استکهلم مشاهده شده بود.

سخنگوی پلیس سوئد گفت: «جسد او روز ۴ اردیبهشت در رودخانه‌ای در خارج از شهر اوپسالا پیدا شد.»

ساجد حسین پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد مفقود شدن افراد و نقض حقوق بشر در بلوچستان پاکستان که به حمله پلیس به خانه او، بازجویی از اعضای خانواده‌اش و دریافت تهدید مرگ منجر شد در سال ۲۰۱۲ از پاکستان گریخت.

سخنگوی پلیس گفت با وجودی که احتمال وقوع جنایت را نادیده نمی‌گیرند مرگ ساجد حسین ممکن است تصادفی و یا خودکشی باشد. او افزود:«کالبدشکافی برخی از سوءظن‌ها در مورد احتمال قتل را برطرف کرده است.»

گزارشگران بدون مرز گفت به دلیل سوابق حرفه‌ای بحث برانگیز ساجد حسین نمی‌توان این احتمال را منتفی دانست که او «به دستور و به نیابت از سوی نهادهای امنیتی پاکستان به قتل رسیده است».

وزارت خارجه پاکستان از اظهارنظر در اين مورد امتناع کرد.

ساجد حسین در خارج نیز فعالیت روزنامه نگاری شجاعانه خود به عنوان سردبیر «تایمز بلوچستان» ادامه می‌داد. او در این رسانه که خودش تاسیس کرده بود مطالبی در مورد قاچاق مواد مخدر، مفقود شدن افراد و تداوم شورش مسلحانه در بلوچستان پاکستان منتشر می‌کرد.

پاکستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای روزنامه‌نگاران تلقی می‌شود. طبق گزارش سال ۲۰۱۹ گزارشگران بدون مرز در مورد آزادی رسانه‌ها پاکستان در بین ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۴۲ قرار دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اسکای‌نیوز: «ایران یک میلیون دلار مهمات به روسیه فروخته است»

مهمات توپخانه در ایران

شبکه خبری اسکای‌نیوز اعلام کرد سندی ۱۶ صفحه‌ای را از «یک منبع مطلع امنیتی» دیده است که نشان می‌دهد ایران برای جنگ اوکراین به روسیه مهمات جنگی به ارزش حدود یک میلیون دلار فروخته است.

این مدرک که تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۳ شهریور ۱۴۰۱) را دارد، مربوط به فروش «مهمات توپخانه و تانک و موشک» در اندازه‌های مختلف از ایران به روسیه است.

این منبع گفته است که بررسی‌ها نشان می‌دهد این مهمات «نمونه محصولاتی» بودند که پیش از ارسال محموله‌های بیشتر بعدی، در این سند ذکر شده‌اند.

اسکای‌نیوز می‌گوید همچنین به قرارداد ضمیمه‌شده‌‌ای دست یافته است که شامل فروش لوله‌های تانک تی‌۷۲، لوله‌های توپخانه هویتزر و مهمات آنها بوده و ۷۴۰ هزار دلار ارزش داشته است.

این رسانه نوشته که به شکل مستقل نمی‌تواند اعتبار این مدارک را تایید کند.

اما این منبع امنیتی به اسکای‌نیوز گفته است که این قرارداد بین ایران و روسیه برای فروش جنگ‌افزار بسته شده و «۱۰۰ درصد معتبر» است.

سفارتخانه‌های روسیه و ایران در بریتانیا حاضر به اظهار نظر درباره قرارداد تسلیحاتی و اعتبار این اسناد نشدند.

شبکه اسکای‌نیوز می‌گوید این اسناد را ماه گذشته وقتی دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین، به بریتانیا سفر کرد، به او نشان داده و همچنین در اختیار جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، قرار داده است.

کی‌یف و لندن گفتند که درباره این اسناد تحقیق می‌کنند و اگر آنها را معتبر تشخیص دهند، اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

وادیم پریستاکیو، سفیر اوکراین در بریتانیا، در مصاحبه اخیرش به اسکای‌نیوز گفت «ما ظن این را داشتیم که چنین اتفاقی رخ داده است.»

آقای کلورلی هم در مصاحبه‌ای دیگر گفت وقتی اسناد به دست وزارت خارجه بریتانیا برسد، آنها را «ارزیابی و تأیید اعتبار» می‌کنند و بر اساس آن «تصمیم‌گیری» خواهند کرد.

او گفت بریتانیا پس از آن که حکومت ایران برای حمله به شهرهای اوکراین، پهپاد در اختیار روسیه قرار داد، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد.

منبع امنیتی به اسکای‌نیوز می‌گوید قرارداد ادعایی نشان می‌دهد پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه پس از ارسال پهپاد، به رساندن مهمات و دیگر تجهیزات نظامی گسترش یافته است.

وزارت دفاع بریتانیا در تازه‌ترین ارزیابی خود از جنگ اوکراین گزارش داد که روسیه در ماه گذشته میلادی از بیش از ۳۰۰ پهپادِ ساخت ایران برای هدف قرار دادن اوکراین استفاده کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در این گزارش با اشاره به استفاده از پهپادهای شاهد ۱۳۶ گفته که این بیشترین میزان استفاده از آنها در جنگ روسیه علیه اوکراین است.

مقام‌های اوکراین بارها از حکومت ایران خواسته‌اند که از ارسال پهپاد به روسیه خودداری کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی با تایید ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه می‌گویند فروش این تسلیحات پیش از تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین انجام شده بود.

قتل یک دختر ۱۷ ساله با انگیزه «ناموسی» در کردستان

بر اساس گزارش‌ها یک دختر ۱۷ ساله به نام «روژین عظیمی» در شهرستان دیواندره استان کردستان با انگیزه «ناموسی» توسط برادرش به قتل رسیده است.

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» اعلام کرد که روژین عظیمی روز شنبه ١٣ خرداد در خانه خانوادگی خود در روستای آخکند شهرستان دیواندره «با ضربات متعدد چکش به طرز فجیعی بە قتل رسیدە است.»

منابع آگاه در گفت‌وگو با هه‌نگاو، انگیزه برادر این دختر نوجوان را «داشتن رابطه با یک پسر» عنوان کرده‌اند.

سایت خبری «کردپا» هم ضمن تأیید این خبر اعلام کرده است که پدر و برادر روژین عظیمی بعد از این حادثه بازداشت شده‌اند.

سایت‌های خبری در روزهای گذشته از قربانی شدن یک زن جوانِ قربانی کودک‌همسری به نام «پرستو شهبازی» نیز خبر داده بودند.

بنابر گزارش‌های هه‌نگاو و کردپا خانم شهبازی، ۱۸ ساله و اهل شهرستان دهگلان استان کردستان، ابتدا توسط همسرش حلق‌آویز شده و پس از آن جسد او مورد حمله با چاقو قرار گرفته است.

به گزارش این دو سایت، همسر خانم شهبازی به مواد مخدر اعتیاد داشته است. درباره انگیزه‌های قتل او تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

‌در سال‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از خشونت علیه زنان و قتل‌های‌ موسوم به «ناموسی» در ایران منتشر شده که بیشتر توسط یکی از مردان نزدیک به خانواده رخ داده است.

در مواجهه با عاملان قتل‌های ناموسی در ایران خلاء‌های قانونی بسیاری وجود دارد که مورد انتقاد فعالان حقوق بشری است. ازجمله این‌که بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، پدران قاتل محسوب نمی‌شوند و در صورت اثبات جرم به دلیل قتل فرزندان خود، حداکثر به پرداخت دیه و حبس تا ده سال محکوم می‌شوند.

در بسیاری از موارد هم که قتل ناموسی توسط سایر مردان خانواده صورت می‌گیرد، اولیای دم با گذشت از خون فرزند خود، زمینه آزادی قاتل را فراهم می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های هه‌نگاو و کردپا؛ ف.ع/پ.پ

«کاهش ۶۴ درصدی» صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی ۱۴ سال اخیر

رسانه‌های ایران به نقل از آمارهای گمرک گزارش دادند که صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا طی ۱۴ سال اخیر ۶۴ درصد کاهش داشته است.

به گزارش رسانه «نود اقتصادی»، این آمارها نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از حدود ۲ میلیارد دلار در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ به ۷۲۵ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

این پایگاه خبری اضافه کرد که علاوه بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اواخر سال ۱۳۹۸ و کاهش تعداد کشورهای عضو این اتحادیه، روند کاهش صادرات ایران به اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

این در حالی است که گروه اف‌ای‌تی‌اف روز دوم اسفند سال ۹۸ پس از این‌که حکومت ایران از تصویب برخی لوایح مربوط به پولشویی و اصلاحات لازم در نظام مالی خود خودداری کرد، خبر داد که ایران را به فهرست سیاه خود بازگردانده است.

گروه ویژه اقدام مالی، «اف‌ای‌تی‌اف»، گروهی بین‌المللی است که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند.

از میان همه کشورها، تنها ایران و کره شمالی در فهرست سیاه این نهاد بین‌المللی هستند.

پیشتر آمارهای اتحادیه اروپا نشان می‌داد که واردات ۲۷ عضو این اتحادیه از ایران از بالای ۱۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷، به ۹۲۲ میلیون یورو در سال ۲۰۲۱ رسیده بود.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران نیز در این مدت از بالای ۱۰.۵ میلیارد یورو به زیر ۴ میلیارد یورو افت کرده بود.

قرار بود کشورهای اروپایی از طریق یک کانال مالی با ایران ارتباط برقرار کنند، اما مهرماه گذشته، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس اعلام کرد که کانال ویژه مالی ایران با سوئیس منتفی شد.

شریف نظام مافی تاکید کرد که اعتراضات مردمی اخیر که با جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد اثر منفی بر حجم تجارت دو کشور داشت.

سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست، اما یکی از مبادی عمده صادرات و واردات ایران در اروپا است و مانند امارات متحده، نقش صادرات مجدد کالاهای دیگر کشورها به ایران را انجام می‌دهد.

فرودگاه باکو خبر رسانه‌ها در مورد لغو پروازها به ایران را تکذیب کرد

یک بوئینگ ۷۸۷ شرکت خطوط هوایی جمهوری آذربایجان

ساعاتی پس از آن‌‌که رسانه‌های داخل ایران خبری در مورد «لغو» پروازهای جمهوری آذربایجان به ایران منتشر کردند، فرودگاه بین‌المللی باکو این موضوع را تکذیب کرد.

رسانه‌های ایرانی از جمله «اعتماد آنلاين» شامگاه یک‌شنبه ۱۴ خرداد نوشته بودند که «پروازهای باکو به تهران از روز یک‌شنبه بدون اطلاع عمومی به طور کامل متوقف شده است.»

«اعتماد آنلاين» در ادامه به نقل از برخی رسانه‌های باکو گفته بود که قرار است «مبلغ بلیت مسافران شرکت آزال که پیش‌خرید کرده‌ بودند و قرار بود روزهای آینده به ایران سفر کنند، به آنها بازگردانده می‌شود.»

در واکنش به این خبر، خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان بامداد دوشنبه به نقل از فرودگاه بین‌المللی «حیدر علی‌اف» گزارش‌ها مبنی بر لغو پروازهای باکو به تهران را تکذیب کرد.

بر اساس گزارش این خبرگزاری مسئولان فرودگاه بین‌المللی باکو اعلام کرده‌اند که «پروازها به ایران طبق معمول انجام می‌شود.»

خبر لغو پرواز‌های باکو به تهران در پی آن اعلام شد که پرواز شماره جی۲۰۰۶ از تهران به مقصد باکو لغو شد. خبرگزاری میزان روز دوشنبه نوشت که «دلیل لغو پرواز مذکور مشکلات فنی هواپیما بود.»

خبر لغو پروازهای باکو به تهران یک روز پس از هشدار جمهوری آذربایجان به شهروندانش درباره سفر به ایران منتشر شد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز شنبه ۱۳ خرداد با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست تا از سفرهای غیرضروری به ایران خودداری کنند و به آن‌دسته از اتباع خود که در حال حاضر در ایران به سر می‌برند، توصیه کرد تا اصول امنیتی و «نهایت احتیاط» را رعایت کنند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به «حمله تروریستی» به سفارت این کشور در تهران که هفتم بهمن ۱۴۰۱ رخ داد، اشاره و تأکید کرد که با توجه به این حمله و شرایط «بی‌ثبات» ایران، شهروندان این کشور بهتر است به ایران سفر نکنند.

دولت جمهوری آذربایجان به دنبال این حمله سفارت خود در تهران را بست و همه دیپلمات‌های خود را از تهران خارج کرد و تنها کنسولگری این کشور در تبریز فعال ماند.

جمهوری اسلامی نیز در واکنش، اردیبهشت‌ امسال، چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ترند و رادیوفردا؛ ف.ع/ پ.پ

واشینگتن: عبور «ناایمن» ناو چینی از نزدیکی ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان

مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند، یک ناو چینی به شکلی ناایمن از ۱۵۰ یاردی (۱۳۷ متری) یک ناوشکن آمریکایی در تنگه تایوان عبور کرده است.

فرماندهی اقیانوس هند‌ - آرام ایالات متحده در بیانیه‌ای نوشت، حین مانور مشترک نیروهای دریایی آمریکا و کانادا در روز شنبه ۱۳ خرداد در تنگه تایوان – تنگه‌ای که حد فاصل جزیره تایوان و چین است – یک ناو چینی از مقابل ناوشکن آمریکاییِ چانگ‌هون عبور کرد و این ناوشکن را وادار به کاهش سرعت خود ساخت تا مانع از تصادم بین آنها شود.

از طرفی چین نیز ایالات متحده و کانادا را پس از مانور مشترک‌شان در تنگه تایوان که رویدادی بی‌سابقه در آن ناحیه حساس محسوب می‌شد، بابت «ایجاد خطر تعمدی» در آن ناحیه ملامت کرده است.

از سال ۱۹۴۹ که دولت سابق چین در جنگ داخلی این کشور از نیروهای کمونیست مائو تسه‌تونگ شکست خورد و به تایوان گریخت، جمهوری خلق چین، تایوان را که جزیره‌ای خودمختار است، جزء قلمرو خود اعلام کرده است.

دولت تایوان می‌گوید، این جزیره هیچ‌گاه تحت حکمرانی چین نبوده و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز اعلام کرده که در صورت تهاجم چین به تایوان، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

با استفاده از گزارش رویترز؛ س.ن

«مرگ مشکوک» منصوره سگوند، پس از قطع همکاری با نیروی انتظامی در اعتراض به سرکوب‌ها

به دنبال گزارش‌هایی درباره مرگ مشکوک «منصوره سگوند» دانشجوی حقوق ساکن شهر آبدانان «در پی کناره‌گیری اعتراضی از همکاری با نیروی انتظامی»، شامگاه یکشنبه مسئولان درمانی استان ایلام با تایید جان باختن این دانشجو، دلیل آن را «ایست قلبی» عنوان کردند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در ساعات پایانی شامگاه یکشنبه جان باختن منصوره سگوند را به نقل از صیدنور علیمرادی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تایید کرد و دلیل آن را «ایست قلبی و تنفسی» دانست.

به گفته این مقام پزشکی و درمانی، نیروهای اورژانس ظهر یکشنبه در پی گزارشی تلفنی درباره یک مورد بیمار با کاهش سطح هوشیاری به محل اعزام شدند و پیکر منصوره سگوندرا که دچار ایست قلبی تنفسی و سیانوز شده بود تحویل گرفتند.

وی افزود که عملیات احیاء در همان محل حادثه شروع و سپس در آمبولانس تا بیمارستان ادامه یافت.

خبرگزاری ایرنا همچنین از قول ایرج صفری، رییس بیمارستان رسول اکرم آبدانان، نوشت: «راس ساعت ۱۵:۱۵عصر بیمار جوان ۱۸ساله‌ای بنام منصوره سگوند با ارست کامل قلبی تنفسی به اورژانس بیمارستان رسول اکرم آبدانان توسط واحد فوریت‌های پزشکی منتقل شد» اما «بیمار فاقد هر گونه علائم حیاتی بود.»

رییس بیمارستان رسول اکرم آبدانان افزود: «بلافاصله عملیات احیاء توسط پرسنل اورژانس بیمارستان شروع و پس از یک ساعت تلاش، متاسفانه این اقدامات درمانی بی‌نتیجه بوده و در ساعت ۱۶ و ده دقیقه با دستور پزشک اورژانس عملیات درمانی متوقف و فوت این دختر دانشجو اعلام شد.»

پیشتر عیسی بازیار، فعال مدنی اهل آبدانان و ساکن خارج از کشور در صفحه توییتر خود نوشته بود که منصوره سگوند، «مامور سابق نیروی انتظامی اهل خرم آباد و دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد آبدانان بعد از آزادی از بازداشت بدون هیچ بیماری زمینه‌ای با علائم ایست قلبی روز یکشنبه ساعت ۲ بعدازظهر در بیمارستان آبدانان» جان باخته است. این فعال مدنی همچنین نوشت که منصوره سگوند «مدتی در بازداشت نیروی انتظامی» بوده است.

از زمان بازداشت، اتهام و همچنین زمان آزادی منصوره سگوند اطلاع دقیقی در دست نیست اما حساب توییتری «صدای شهریور» که اخبار اعتراضات را پوشش می‌دهد تاکید کرد که «منصوره سگوند سابقا عضو نیروی انتظامی بوده» است و در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی با این نیرو «قطع همکاری کرده» و بارها از اعتراضات حمایت کرده بود و به همین دلیل نیز مدتی در بازداشت بوده است.

در حساب اینستاگرامی که به نام «منصوره سگوند» فعال بوده، تصویری از او با چادر فرم نیروهای زن شاغل در «نیروی انتظامی» منتشر شده و آمده است: «من منصوره سگوند اهل لرستان، در پلیس افتخاری نیروی انتظامی خرم‌آباد مشغول به کار بوده‌ام. زین پس هیچگونه همکاری با نیروهای مسلح نخواهم داشت و با افتخار در کنار هموطنانم خواهم ماند.»

مقام‌های قضایی و امنیتی ایلام تاکنون توضیحی درباره «مرگ مشکوک» این دانشجوی دختر و همکار پیشین فرماندهی انتظامی ایلام ارائه نکرده‌اند.

در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی که پس از کشته شدن مهیسا امینی حین بازداشت توسط گشت ارشاد آغاز شده، موارد متعددی از کشته شدن و «مرگ مشکوک» معترضان گزارش شده است اما مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در موارد متعددی خودکشی، مسمومیت، ایست قلبی، تصادف، سقوط از ارتفاع و موارد مشابه را دلیل مرگ این معترضان عنوان کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و شبکه‌های اجتماعی توییتر و ایسنتاگرام؛ ش.ر/س.ن

نرگس محمدی مسئولان قوه قضائیه را به آزار بی‌حد و حصر «زندانی بیمار» متهم کرد

ناهید تقوی، زندانی سیاسی دوتابعیتی، مهرماه ۱۳۹۹ توسط اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت شد و ۲۲۰ روز را در سلول انفرادی گذراند

این فعال حقوق بشر در پیامی از زندان اوین در مورد وضعیت سلامتی ناهید تقوی،‌ زندانی سیاسی دوتابعیتی، نوشته است که مسئولان قوه قضائیه جمهوری اسلامی، «زندانیِ بیمار را تا نهایت مرز ممکن، تا مرز از دست دادن سلامتی، آزار و محرومیت می‌دهند».

در این پیام که روز یکشنبه ۱۴ خرداد در صفحه اینستاگرام خانم محمدی منتشر شد، آمده است: ناهید تقوی ۶۸ ساله، «دوباره درگیر خشک شدن انگشتان دست و درد شدید در گردن، کمر و دستانش» شده و «درد را به وضوح در چهره‌اش می‌توان دید».

خانم محمدی تصریح کرده که علی‌رغم دستور پزشکی قانونی وابسته به قوه قضائیه مبنی بر اینکه خانم تقوی نباید در محیط پُر استرس باشد، «هر دوبار پس از تزریق بسیار دشوار و دردناک کورتون به مفاصل از روی تخت بیمارستان یک راست به روی تخت زندان» منتقل شده است.

این فعال حقوق بشر زندانی در اوین افزوده: «نبود نور، هوا، ‌فضا برای تحرک، غذای بی‌کیفیت، فشار ممتد بازجویی و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و امکانات بهداشتی» باعث شده تا وضعیت دیسک کمر، گردن،‌ فشار خون و دیابت ناهید تقوی حادتر شود.

ناهید تقوی ۶۸ ساله و مهندس معمار بازنشسته، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آلمانی است که مهر ۱۳۹۹ توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و بعد از ۲۲۰ روز حبس در سلول انفرادی و بازجویی، از سوی دادگاه انقلاب به ۱۰ سال و هشت ماه زندان محکوم شد.

«مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از اتهام‌های انتسابی در پروندۀ خانم تقوی عنوان شده است.

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، دلیل بازداشت خانم تقوی را «فعالیت دیرینه او در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به خصوص حقوق زنان و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

جمهوری اسلامی متهم است که با بازداشت غیرقانونی یا «گروگان‌گیری» اتباع کشورهای خارجی از جمله شهروندان دوتابعیتی، برای عملی کردن خواسته‌های خود به دولت‌های خارجی فشار وارد می‌کند.

اخیراً در جریان مبادلۀ چهار شهروند اروپایی که در ایران زندانی بودند با اسدالله اسدی، دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی، دولت بلژیک اعلام کرد که بر پایۀ آمار رسمی هم‌اکنون ۲۲ شهروند اروپایی دیگر در زندان‌های جمهوری اسلامی در بازداشت هستند.

خبرگزاری فرانسه اما به نقل از دولت فرانسه، این رقم را بیش از ۳۰ شهروند اتحادیه اروپا گزارش کرده است که با اتهام‌های انتسابی امنیتی مانند «جاسوسی» از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در بازداشت به‌سر می‌برند.

کمپانی دیزنی ۷۵ تن از کارکنان استودیو پیکسار را اخراج کرد

این نخستین اخراج گستردۀ کارکنان پیکسار طی یک دهه اخیر به شمار می‌رود

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد استودیوی انیمیشن‌سازی پیکسار با ۷۵ تن از کارکنانش از جمله نیروهای ارشد و قدیمی خود قطع همکاری کرده است.

این نخستین اخراج گستردۀ کارکنان پیکسار طی یک دهه اخیر به شمار می‌رود و شامل کارگردان و تهیه‌کننده انیمیشن نه چندان موفق «لایت‌یر/ Lightyear» می‌شود.

انگس مک‌لین ۲۶ ساله، کارگردان این انیمیشن و از انیماتورهای ارشد فیلم‌هایی مانند «داستان اسباب‌بازی ۴» و «کوکو» بوده است.

گالین سوسمن دیگر عضو استودیو پیکسار که تهیه‌کننده «لایت‌یر» بود، از زمان ساخت اولین قسمت «داستان اسباب‌بازی» در سال ۱۹۹۵ در این استودیو مشغول به کار بود و حالا بیکار شده است.

پیکسار که سازنده تعدادی از موفق‌ترین انیمیشن‌های سه دهه اخیر است، از سال ۲۰۰۶ تحت مالکیت کمپانی دیزنی قرار گرفت.

به نوشته رویترز، تعدیل نیروی اخیر در پیکسار در روز دوم خرداد اعلام شده و بخشی از برنامه‌های جدید باب ایگر، مدیرعامل دیزنی، برای کاهش ۵.۵ میلیارد دلاری هزینه‌های این شرکت بزرگ فیلم‌سازی است.

انیمیشن بلند «لایت‌یر» که در سال ۲۰۲۲ اکران شد، داستان باز لایت‌یر یکی از شخصیت‌های اصلی مجموعه فیلم‌های «داستان اسباب‌بازی» را به شکل مستقل از سایر شخصیت‌ها دنبال می‌کرد.

این فیلم در گیشه چندان موفق نبود و به‌رغم صرف بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری، در سینماهای آمریکای شمالی ۲۲۶ میلیون دلار به دست آورد.

ناهید کیانی اولین زن ایرانی که قهرمان تکواندوی جهان شد

ناهید کیانی با پیروزی مقابل حریف چینی خود در آخرین روز از رقابت‌های جهانی ۲۰۲۳ تکواندو بر سکوی نخست ایستاد

در روز پایانی از رقابت‌های جهانی ۲۰۲۳ تکواندو، ناهید کیانی اولین نشان طلای جهانی در تاریخ تکواندوی زنان ایران را به گردن آویخت.

این رقابت‌ها در جمهوری آذربایجان برگزار شد و خانم کیانی در وزن ۵۳ کیلوگرم با پیروزی مقابل جی ژو از چین روی سکوی نخست ایستاد.

او برای راهیابی به فینال، ابتدا رقیب اهل کره جنوبی را شکست داد. سپس نماینده مجارستان را دو بر یک از پیش رو برداشت. در یک‌چهارم نهایی هم مقابل نیکا کاراباتیچ (کرواسی) پیروز شد.

قهرمان ۲۴ ساله ایرانی، در نیمه‌نهایی تاتیانا مینینا از روسیه (با پرچم فدراسیون جهانی) را تسلیم کرد. مینینا که سه نقره جهان و المپیک را در کارنامه دارد، در باکو به ایستادن روی سکوی سومی بسنده کرد.

در وزن ۵۷ کیلوگرم المپیک توکیو، کیانی فقط یک بار به روی شیاپ ‌چانگ رفت و با قبول شکست از کیمیا علیزاده (تیم پناهندگان) حذف شد.

علیزاده نیز در نیمه‌نهایی به مینینا باخت؛ همان رزمی‌کاری که با ناکامی در برابر کیانی، از راه‌یابی به فینال مسابقات جهانی بازماند.

کیانی پارسال در همین وزن روی سکوی نخست آسیا ایستاد. او چهار نشان نقره و برنز هم از قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی به دست آورده، دو بار نیز قهرمان بازی‌های کشورهای اسلامی شده است.

در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ مینو مداح سرمربیگری تیم ملی زنان را برعهده داشت. مهروز ساعی (خواهر رئیس فدراسیون تکواندو) نیز او را همراهی می‌کرد.

در روز پایانی مسابقات، علیرضا نادعلیان در ۸۷+ کیلوگرم در همان دیدار نخست با شکست از چانینگهام بریتانیایی، از گردونه رقابت‌ها خارج شد.

ایران در ردۀ مردان، بار دیگر مسابقات را بدون حتی یک فینالیست به پایان رساند. متین رضایی و آرین سلیمی دو برنز تکواندوی مردان ایران را به دست آوردند؛ مشابه نتایج ضعیف پارسال در مکزیک که فقط سه برنز به ایران رسید.

این عملکرد در قیاس با کارنامه درخشان مردان ایران در سال‌های گذشته، نتیجه‌ای ضعیف و دور از انتظار است.

محمد پولادگر، رئیس پیشین فدراسیون تکواندو، که در حال حاضر، معاون وزیر ورزش است روابطی پرتنش با جانشین خود هادی ساعی دارد. آقای پولادگر درباره بودجه تکواندو، ساعی را به «دروغ‌گویی» متهم کرده است.

قهرمان اسبق تکواندوی المپیک هم برای دفاع از خود به خبرگزاری ایسنا گفت: «اگر مدرک دارد که بیشتر از ۲۲ میلیارد به ما داده‌، صحبتش را تأیید می‌کنم که دروغ گفته‌ام. این اختلافات به تکواندو ضربه می‌زند. اذیت شدیم و تحمل کردیم. در شورای برون مرزی تفاوت گرند اسلم و گرندپری را نمی‌دانند اما پولادگر می‌داند و انتظار داریم از تکواندو حمایت کند.»

تیم ملی تکواندوی مردان ایران با سرمربی‌گری بیژن مغانلو و مربی‌گری مسعود حجی زواره به باکو اعزام شد. تیمی که از سال ۲۰۱۵ تاکنون موفق به کسب نشان طلای جهانی نشده است.

سعیده نصیری، غزل سلطانی، تینا مدانلو، نرگس میرنوراللهی، زینب اسماعیلی و زهرا پوراسماعیل سایر نمایندگان تیم زنان ایران بودند که برخلاف درخشش تاریخی کیانی، همگی از دور مسابقات حذف شدند.

در تکواندوی مردان، میرهاشم حسینی در ۷۴ کیلو به استفان تاووک از صربستان باخت و حذف شد. مهدی حاجی موسایی، علیرضا حسین‌پور، فرزان عاشورزاده و مهران برخورداری نیز با شکست در برابر رقبای خود، سهمی از مدال‌ها نبردند.

جهش ۵۷ درصدی واردات ایران در اردیبهشت‌ماه

بازار بزرگ تهران

آمارهای اتاق بازرگانی از جهش ۵۷ درصدی واردات کشور در اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه پارسال حکایت دارد.

بر اساس جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی تهران، ایران در ماه گذشته ۴.۹ میلیارد دلار واردات داشته و بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده کالا به ایران چین، امارات، ترکیه، آلمان و روسیه بوده است.

ماه گذشته صادرات «غیرنفتی» کشور نیز ۳.۸ میلیارد دلار بوده که رشدی ۶.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

به این ترتیب، در ماه گذشته تراز تجارت غیرنفتی کشور منفی ۱.۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

بخش عمده‌ای از آن‌چه که نهادهای جمهوری اسلامی صادرات «غیرنفتی» عنوان می‌کنند، در واقع محصولات خام نفتی هستند.

آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که در دو ماهه ابتدایی امسال پنج قلم کالای اصلی صادراتی کشور عبارت از پروپان، گاز طبیعی مایع شده، بوتان، متانول و قیر بوده که همه این اقلام، در زمره محصولات خام نفتی و گازی به‌شمار می‌رود.

از طرفی، سهم فقط این پنج قلم در کل صادرات غیرنفتی کشور، ۳۰ درصد بوده است.

در میان کالاهای وارداتی ذرت، گوشی تلفن هوشمند، دانه سویا، قطعات خودرو و برنج صدرنشین هستند و هم این اقلام از کل واردات کشور نیز ۱۵درصد است.

پارسال نیز تراز تجارت غیرنفتی کشور منفی بود؛ به این صورت که صادرات کشور ۵۳ میلیارد دلار و واردات کشور نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار بود.

برای چندمین سال متوالی است که واردات کشور از صادرات غیرنفتی پیشی می‌گیرد.

با استفاده از گزارش‌های خبری گمرک، ایسنا و رادیو فردا/د.خ/آ.ت.

نخست‌وزیر اسرائیل درگیری خونبار در مرز مصر را «وخیم و غیرعادی» خواند

محل حادثه گزارش‌شده در نزدیکی مرز جنوبی اسرائیل با مصر

یک روز پس از کشته‌شدن سه سرباز اسرائیلی در نزدیکی یک گذرگاه مرزی این کشور با مصر، نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۱۴ خرداد در نشست دولت اسرائیل گفت «این حادثه یک حمله تروریستی فاجعه‌بار بود، یک رویداد وخیم و غیرعادی که باید به‌طور کامل بررسی شود».

بنیامین نتانیاهو افزود: «ما انتظار داریم تحقیقات به‌صورت مشترک و جامع انجام شود». به‌گفته او، این رویه «بخشی از همکاری‌های امنیتی مهم میان اسرائیل و مصر بوده است که سال‌ها در راستای منافع دو کشور ادامه یافته بود».

آقای نتانیاهو شنبه‌شب در نخستین واکنش خود به مرگ سه سرباز اسرائیلی گفته بود این یک «رخداد استثنائی بود و با همکاری امنیتی و کار مشترک همیشگی اسرائیل و مصر در محافظت از امنیت مرزها مغایرت داشت».

با این حال، رسانه‌های اسرائیل روز ۱۴ خرداد به نقل از مقامات کشورشان نوشتند نظامیِ مصری که به‌سوی سربازان اسرائیلی تیراندازی کرد، یک «تروریست» بوده است که به‌احتمال زیاد از روی مقاصد «خرابکاری» حمله به نظامیان اسرائیلی را «برنامه‌ریزی» کرده بود. این رسانه‌ها وجود یک کتاب قرآن را در لباس نظامی مصری را هم نشانه‌ای از انگیزه اسلامی او عنوان کردند.


با این حال، وزیر دفاع مصر در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود گفت «سنت کشورش» تسلیت‌گفتن به هر دو طرفِ قربانی است.

بیانیه ارتش مصر در روز ۱۳ خرداد حاکی بود که «یک نیروی امنیتی مرزبانی در تعقیب قاچاقچیان مواد مخدر، از موانع مرزی عبور و اقدام به تیراندازی کرد، سه نیروی مرزبانی اسرائیلی کشته و دو تن دیگر زخمی شده و نیروی مرزبانی مصری نیز در تبادل آتش کشته شد».

رسانه‌های اسرائیل از عملکرد ارتش در ماجرای منجر به کشته شدن سه نظامی انتقادهای شدیدی بیان کرده‌اند.

یکی از سربازان کشته‌شده یک زن جوان بود. مافوق او (یک نظامی کشته‌شده دیگر) هنگامی از مرگ آن‌ها باخبر شد که سه ساعت از مرگ‌شان سپری شده بود. با ورود سربازان اعزامی به محل و تبادل آتش میان آن‌ها با همان نظامی مصری، یک سرباز دیگر کشته و دو تن هم زخمی شدند.

از ۴۵ سال پیش که اسرائیل و مصر پیمان کامل سیاسی دارند، چنین برخوردهای مرزی امری کم‌سابقه بوده است. گذرگاه مرزی «نیتسانا»، محل کشته‌شدن سه سرباز اسرائیلی در رویداد روز شنبه، از زمان برپایی آن در ۴۰ سال گذشته از آرام‌ترین بخش‌های مرزی اسرائیل بوده است.

ویدئوی تخیلی هنرمند آمریکایی از پرچم رنگین‌کمانی دور طاق نصرت پاریس جنجالی شد

عکسی از «راهپیمایی افتخار» در پاریس مربوط به سال ۲۰۲۱

ویدئویی ساختۀ یک هنرمند آمریکایی که در آن یک نوار رنگین‌کمانی دور طاق نصرت پاریس دیده می‌شود، شمار بسیاری را به اشتباه انداخت و موجی از واکنش‌ها را هم در شبکه‌های اجتماعی پدید آورد.

پس از آن‌که یان پادگام، هنرمند آمریکایی، این ویدئو را در حساب توئیتر و اینستاگرامش منتشر کرد، این تصور را در میان بسیاری از کاربران حتی سیاستمداران فرانسوی ایجاد کرد که این اثر هنری یک ویدئوی واقعی است.

درحالی‌که قرار است راهپیمایی افتخار همجنسگرایان سه هفته دیگر در پاریس برگزار شود، در پایان نوار رنگین‌کمانی که در این ویدئو به دور طاق نصرت پیچیده شده، به این راهپیمایی اشاره شده است.

در این میان برخی از فرانسوی‌ها هم آن‌چه را «تسخیر مجدد» این بنای یادبود فرانسه خوانده بودند، محکوم کردند.

با این اوصاف، هنرمند ۴۱ ساله آمریکایی که پیشتر نیز آثار مشابهی را خلق کرده، به رسانه‌های فرانسوی گفت که از این واکنش‌ها شگفت‌زده نشده است.

او گفت پیشتر نیز بسیاری از فرانسوی‌ها یک اثر تخیلی دیگر او را باور کرده بودند که در آن هرم شیشه‌ای موزه لوور باز می‌شود و بادکنک‌هایی از آن بیرون می‌زنند.

این هنرمند ستایشگر آثار سوررئالیست‌ها ضمن تأکید بر این‌که «هدف کار من فریب‌دادن مردم نیست»، افزود جامعه کنونی هنوز آمادۀ دیدن چیزهایی نیست «که واقعی به نظر می‌رسند اما نمی‌توانند واقعی باشند».

پادگام که در شهر سانفرانسیسکو، زادگاه راهپیمایی افتخار همجنسگرایان، به دنیا آمده و اکنون در شهر بوردو فرانسه ساکن است، گفت: «این ویدئو تلاشی برای نشان‌دادن اهمیت عشق، درک و حمایت است.»

درحالی‌که راست افراطی فرانسه انتقادهایی را به این اثر هنری مطرح کرده، این هنرمند تأکید کرد: «من بیشتر نگران توهین به افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی بودم تا [حملات از سوی] راست افراطی».

طاق نصرت معروف پاریس که ساخت آن به دستور ناپلئون اول، امپراتور فرانسه، در سال ۱۸۰۶ آغاز شد، در ابتدا نشانه‌ای از پیروزی‌های فرانسه در نبرد استرلیتز به شمار می‌رفت. اما از زمان پایان جنگ جهانی اول به این سو، از این اثر تاریخی به عنوان مکانی برای ادای احترام به سربازان گمنام جنگ استفاده شده است.

لایحه «پرداخت حق روزنامه‌نگاری» کالیفرنیا صدای گوگل و متا را درآورد

تصویب یک لایحه جدید در مجلس ایالتی کالیفرنیای آمریکا برای وادارکردن غول‌های بزرگ اینترنتی به پرداخت حق فروش تبلیغات در کنار محتوای اخبار با واکنش تند گوگل و متا، شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام، روبه‌رو شده است.

این لایحه که با نام «قانون حمایت از روزنامه‌نگاری کالیفرنیا» ۱۱ خرداد به تأیید مجلس این ایالت رسید، پلت‌فرم‌های بزرگ اینترنتی را به پرداخت ماهانه «حق روزنامه‌نگاری» بابت انتشار تبلیغات در کنار مطالب خبری ملزم خواهد کرد.

نهادهای خبری محلی در این ایالت امیدوارند با حمایت قانونگذاران کالیفرنیایی از بخشی از درآمدهای سرشار غول‌های مهم اینترنتی مانند گوگل و فیسبوک برخوردار شوند.

لایحه تأکید کرده است که سکوهای آنلاین، بر اساس بازدید صفحات خبری و سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات خبری، سهم خود از «حق روزنامه‌نگاری» را بپردازند. این لایحه همچنین ناشران اخبار در اینترنت را ملزم می‌کند تا ۷۰ درصد از سود را برای حفظ مشاغل روزنامه‌نگاری در این ایالت اختصاص دهند.

مصوبه مجلس محلی که با حمایت اعضای هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات تأیید شده است، هنوز نیاز به تصویب در سنای کالیفرنیا و امضای فرماندار ایالت دارد.

متا در واکنش به این لایحه اعلام کرده است که در صورت نهایی شدن قانون، فیسبوک و اینستاگرام بخش اخبار را حذف خواهند کرد. اندی استون، سخنگوی متا، به خبرگزاری فرانسه گفت که به‌جای شرکت‌های خبری محلی، خبرگزاری‌های عمده بین‌المللی از این لایحه سود خواهند برد.

گروه تجاری «ائتلاف رسانه‌های خبری» در کالیفرنیا هشدار متا را رویکردی «غیردموکراتیک و نامناسب» نامید.

علاوه بر شرکت متا، گوگل هم هشدار داده است که تبدیل‌شدن مصوبه مجلس کالیفرنیا به قانون سبب خواهد شد که این شرکت نیز اخبار را از پلت‌فرم‌های خود در این ایالت حذف کند.

موضع گوین کریستوفر نیوسام، فرماندار دموکرات این ایالت، هنوز در این باره اعلام نشده، اما به‌نوشتۀ «لس‌آنجلس تایمز»، نظر به نگرانی‌های مطرح‌شده از سوی غول‌های اینترنتی، احتمال بازنگری در آن وجود دارد.

فیسبوک دو سال پیش برای دوره‌ای کوتاه به‌دلیل مشابه اخبار را از خدمات خود در استرالیا حذف کرد، اما آن را برگرداند.

هنگامی که کانادا دو ماه پیش قانونی مشابه استرالیا را به بررسی پارلمان گذاشت، مالک متا احتمال حذف اخبار در فیسبوک و اینستاگرام در کانادا را عنوان کرد که با واکنش تند جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روبه‌رو شد.

روزنامه‌نگاری محلی در سراسر آمریکا از جمله در کالیفرنیا، که پرجمعیت‌ترین و ثروتمندترین ایالت آمریکاست، در نتیجۀ تحولات دنیای اینترنتی محدود شده است.

دانشگاه «نورث وسترن» آمریکا در تحقیقی نشان داده است که با وجود استفاده زیاد مردم از پلت‌فرم‌های اینترنتی، اکثر کاربران به اخبار دیجیتال روی نمی‌آورند و در نتیجه آن، دانش و مشارکت مدنی شهروندان آمریکایی کاهش یافته و دموکراسی در تهدید قرار گرفته است.

هشدار نماینده مجلس: عمق چاه‌های آب در یزد به ۱۲۰ متر رسیده است

عکس آرشیوی است.

نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی، ضمن هشدار درباره پیامدهای فرونشست زمین در این استان، اعلام کرد که عمق چاه‌های آب در این استان از ۱۲۰ متر بیشتر شده است.

محمدصالح جوکار روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت با توجه به افزایش عمق چاه‌ها در یزد با هدف تزریق آب به شبکه، حتی در صورت بارندگی هم کمبود و کسری آب جبران نمی‌شود.

به‌گفته آقای جوکار، افت سطح آب در استان یزد «به ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر در سال رسیده است و در شرایط فعلی در یکی از شهرها ۳۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم».

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب ایران دی‌ماه پارسال گفته بود که به‌دلیل کاهش منابع آبی و مخازن سدهای کشور حدود ۲۷۰ شهر کشور دچار تنش آبی هستند.

با وخامت سال به سال بحران بی‌آبی که ناشی از تغییرات اقلیمی جهان توأم با مدیریت ناکارآمد جمهوری اسلامی در حوزه آب است، کارشناسان هشدارهای متعددی هم در مورد بروز بحران‌های شدید اجتماعی و سیاسی داده‌اند.

یکی از جدی‌ترین پیامدهای کم‌آبی فرونشست زمین است که زنگ خطر آن در ایران در سال‌های گذشته به‌صدا درآمده است.

در همین باره محمدصالح جوکار،‌ نماینده یزد، درباره فرونشست در زمین‌های کشاورزی و جاده‌ها در استان یزد هشدار داده و گفته است «خطوط ریلی، راه‌آهن و ساختمان‌ها و سازه‌های میراث فرهنگی و تاریخی یزد نیز در پی این پدیده دچار آسیب شده‌اند».


فرونشست زمین اشاره به حرکت عمودی و رو به سمت پایین سطح زمین دارد و می‌تواند به‌دلیل فرایندهای طبیعی، فعالیت انسانی یا هر دو عامل رخ دهد. این پدیده که در بسیاری مناطق ایران در حال حاضر به‌‌صورت بالقوه وجود دارد، علاوه بر خطرات احتمالی روزانه در صورت بروز کوچک‌ترین زمین‌لرزه یا سیل می‌تواند موجب تلفات مالی و جانی گسترده شود.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیوفردا؛ ف.ع/ ر.ش

اظهارات ضدونقیض درباره آلوده‌شدن کارکنان بیمارستان «امام رضا» در پی نشت اشعه

عکس آرشیوی است

با وجود گذشت چند ماه از سرقت سرب‌های واحد رادیوتراپی بیمارستان «امام رضا» در کرمانشاه و تأیید نشت اشعه، مسئولان درباره احتمال آلوده‌شدن پرسنل بیمارستان و مراجعه‌کنندگان به‌صورت‌ متفاوتی اظهارنظر می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۱۳ خرداد گزارش داد که محمدطیب صحرایی، استاندار کرمانشاه، در بازدید از این بیمارستان، «یک تیم ویژه را مأمور پیگیری مستمر تا رسیدن موضوع به نتیجه نهایی» کرده است.

در ادامه این گزارش آمده که در جریان این بازدید، مسئول پزشکی هسته‌ای بیمارستان با اشاره به آخرین دزیمتری انجام‌شده، از عدم نشت هرگونه اشعه خطرساز خبر داده و گفته است که «طبق اسناد و سنجه‌های علمی هیچ خطری پرسنل محوطه بالای رادیوتراپی را تهدید نکرده و نمی‌کند.»

قباد محمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، هشتم خرداد در یک نشست خبری درباره سرقت ورقه‌های سربی واحد رادیوتراپی بیمارستان «امام رضا» اطلاع‌رسانی کرد و گفت که نیروهای «حراست» ماه اردیبهشت متوجه سرقت این ورقه‌ها توسط «چند نفر از جمله کارکنان بیمارستان» شدند.

آقای محمدی در ادامه اما گفته بود که «دزیمتری رادیوتراپی این بیمارستان دو ماه پیش انجام شد و متوجه نشت اشعه حتی در طبقه بالای رادیوتراپی و چند نقطه دیگر شدیم».

با این حال برخی منابع زمان این رویداد را بین دو تا پنج ماه پیش عنوان کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین افزوده بود: «این‌که در این فاصله چه افرادی و به چه مقدار تحت تأثیر اشعه بوده‌اند و چه عوارضی به دنبال خواهد داشت، برای ما مبهم است و تاکنون موردی گزارش نشده است.»

اتاق رادیوگرافی بیمارستان «امام رضا» تنها دستگاه رایوتراپی دولتی استان‌های کرمانشاه و ایلام است که شمار زیادی مراجعه‌کننده دارد.

رسانه‌های ایران بدون اشاره به جزئیات از بازداشت متهمان پرونده سرقت ورقه‌های سربی رادیوگرافی این بیمارستان خبر داده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG