لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۲۰

بحران کرونا؛ پروازهای عبوری از آسمان ایران از ۹۰۰ به ۲۰۰ پرواز در روز رسیده است


احسن علوی، نماینده مجلس گفته است در دوران شیوع کرونا، تعداد هواپیماهای خارجی که از آسمان ایران عبور می‌کردند از ۹۰۰ پرواز در روز به ۲۰۰ پرواز کاهش یافته است.

او که روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده، کاهش شدید پروازها را موجب «کاهش درآمد حمل و نقل هوایی کشور» دانسته است.

این نماینده مجلس همچنین گفته است ۵۰ تا ۶۰ درصد هواپیماهای کشور به دلیل فرسودگی زمین‌گیر هستند و « از حدود ۲۰۰ هواپیما، بیشتر از نیمی از آنها باید جایگزین شوند».

آقای علوی میزان دقیق خسارت کاهش پروازهای عبوری از آسمان ایران را اعلام نکرده است ولی پیش از این خبرگزاری ایرنا در گزارشی نوشت متوسط درآمد ایران از هر پرواز عبوری حدود ۸۰۰ دلار است.

همچنین به گفته سیاوش امیر مکری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، میزان درآمد سالانه از محل پروازهای عبوری حدود ۱۸۰۰میلیارد تومان در سال بوده‌ است.

بحران شیوع کرونا همچنین خسارت گسترده‌ای به شرکت‌های هواپیمایی وارد کرده است.

به گفته مقصود اسعدی‌ سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران، بحران کرونا تا تاریخ ۱۵ فروردین، سه هزار میلیارد تومان به شرکت‌های هواپیمایی ایران زیان وارد کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG