لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۳۵

خبرخوان

رکورد گرمای ۳۸ درجه در منطقه سیبری روسیه

دریاچه لنا در یاقوتستان

منطقه ورخویانسک روسیه که زمستان پارسال سرمای منفی ۵۱ درجه سانتی‌گراد را تجربه کرده بود، روز شنبه با دمای بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد مواجه شد که رکوردی بی‌سابقه در گرمایش این منطقه قطبی است.

دمای روز گذشته ۳۲ درجه بالاتر از حد نرمال دما برای این منطقه در تابستان است و این گرمای هوا در چندین محل ورخویانسک منجر به آتش‌سوزی جنگل‌ها شده است.

این منطقه یکی از خشن‌ترین وضعیت آب و هوایی در جهان را داراست و معمولا زمستانها دمای هوا به زیر ۶۰ درجه سانتی‌گراد سقوط می‌کند.

آخرین دمای بالایی که در این منطقه گزارش شده، کمی بیش از ۳۷ درجه بود.

شهر ورخویانسک با ۱۳۰۰ نفر جمعیت در ۳۰۰۰ مایلی مسکو و در منطقه سیبری واقع شده است.

عکس‌های هوایی نشان می‌دهد در جمهوری یاقوتستان روسیه که منطقه ورخویانسک در آن واقع است ۶۸۰ جریب جنگل در حال سوختن است.

طی دهه‌های گذشته موضوع گرمایش زمین نگرانی‌های شدیدی برای دانشمندان و دوست‌داران محیط زیست به وجود آورده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سازمان ملل: با بحران کرونا فقر مطلق و گرسنگی در جهان افزایش یافته است

واکسیناسیون کودکان در یمن

طبق گزارش جدید سازمان ملل که روز دوشنبه ۲۳ تیر منتشر شد تحت تاثیر بحران کرونا فقر مطلق و گرسنگی در جهان افزایش یافته و تعداد گرسنگان به ۶۹۰ میلیون نفر رسیده که معادل یک نفر از هر ۸.۹ نفر از جمعیت جهان است.

افت فعالیت‌های اقتصادی و پدیده‌های جوی و زیست محیطی شدید جمعیت بیشتری را به گرسنگی کشانده و تحت تاثیر قیمت بالای مواد مغذی برای جمعیت فقیر جهان از یک سو بسیاری از مردم با سوء تغذیه روبرو هستند و از سوی دیگر درصد ابتلا به چاقی مفرط در کودکان و بزرگسالان رو به افزایش است.

سازمان ملل متحد در بخشی از پژوهش با عنوان «گزارش سالانه امنیت غذایی و تغذیه» می گوید:«پس از چند دهه کاهش از سال ۲۰۱۴ به مرور گرسنگی در حال افزایش است.»

طبق این پژوهش فقط در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰ میلیون نفر و طی ۵ سال گذشته حدود ۶۰ میلیون نفر به جمعیت گرسنگان جهان افزوده شده است. این پژوهش می افزاید اگر این روند ادامه یابد ریشه کن کردن فقر در سطح جهان که در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از اهداف اصلی برنامه توسعه تعیین شد٬ غیر ممکن خواهد بود.

این پژوهش پیش بینی می کند که در صورت ادامه این روند تا سال ۲۰۳۰ حدود ۸۹۰ میلیون نفر که معادل ۹.۸ درصد از جمعیت جهان است گرسنه خواهند بود.

این پژوهش توسط پنج نهاد سازمان ملل متحد از جمله سازمان غذا و خواربار، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان بهداشت جهانی انجام شده است.

در این گزارش آمده است که بیماری همه گیر کووید ، که در کشورهای فقیر شدت بیشتری داشته است، می تواند امسال ۸۳ تا ۱۳۲ میلیون نفر دیگر را با کمبود مواد غذایی دچار کند.

این گزارش تاکید کرده است که وضعیت گرسنگی در جهان حتی پیش از شیوع ویروس کرونا وخیم بود.

در این گزارش آمده است تا سال ۲۰۳۰ یک چهارم جمعیت آفریقا با گرسنگی شدید مواجه خواهند شد.

انفجار و آتش‌سوزی در کارخانه میعانات گازی فریمان «خسارات زیادی برجای گذاشت»

عکس از آرشیو

مقام‌های محلی در استان خراسان رضوی از مهار آتش‌سوزی در یک شرکت تولیدکننده میعانات گازی در شهرستان فریمان خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس آتش‌نشانی شهرک کاویان در فریمان گفت: «انفجار در یک شرکت تولیدکننده مایع گاز‌های قابل اشتعال موجب شد تا خسارات زیادی به این شرکت و شرکت همجوار وارد شود».

جواد جهاندوست همچنین با اشاره به اینکه این حادثه تلفات جانی نداشت گفته است حضور به موقع آتش‌نشانان باعث جلوگیری از وقوع انفجار در دو مخزن دیگر شد.

این مقام آتش‌نشانی همچنین با اشاره به اینکه شش مخزن این کارخانه درگیر آتش شده بود و یکی از مخازن به دلیل انفجار به بیرون پرتاب شد، به خبرگزاری مهر گفت سپاه و نیروی انتظامی در «کنترل و مهار این حادثه» نقش داشتند و علت وقوع این انفجار در دست بررسی است.

شهرک صنعتی کاویان که این کارخانه در آن واقع شده در جاده مشهد - فریمان ‌است.

در دو ماه اخیر سلسله‌ای از آتش‌سوزی‌ها و انفجارها در مناطق شهری و مراکز صنعتی ایران روی داده است که از جمله تازه‌ترین موارد آن می‌توان به انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز، انفجار در شرق تهران که مقام‌های جمهوری اسلامی محل وقوع آن را «پارچین» و تحلیگران محل آن را «خجیر» ذکر می‌کنند، انفجار و آتش‌سوزی در یک مرکز درمانی در تهران و آتش‌سوزی در نیروگاه زرگان اهواز اشاره کرد.

شورای عالی امنیت ملی دست‌کم در یک مورد، انفجار در نطنز، گفته است علت وقوع مشخص شده اما آن را اعلام نمی‌کند. گمانه‌هایی درباره «خرابکاری» نیز در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده است.

کلی پرستون، هنرپیشه و همسر جان تراولتا در ۵۷ سالگی درگذشت

کلی پرستون و جان تراولتا

کلی پرستون، هنرپیشه آمریکایی و همسر جان تراولتا، در سن ۵۷ سالگی به دلیل بیماری سرطان درگذشت.

جان تراولتا روز یکشنبه در اینستاگرام خود نوشت که همسرش پس از دو سال نبرد با سرطان سینه از دنیا رفت. به گزارش آسوشیتدپرس، این دو ۲۸ سال پیش ازدواج کرده بودند.

جان تراولتا نوشته است: همسر زیبای من نبرد دو ساله با سرطان سینه را باخت. او در حالی با این بیماری جنگید که عشق و پشتبانی بسیاری را با خود به همراه داشت.

کلی پرسjون در فیلم‌هایی مانند «دوقلوها» و «جری مگوایر» بازی کرده بود.

جسد قاضی منصوری «پس از رفع محدودیت‌های کرونایی به ایران منتقل می‌شود»

جسد غلامرضا منصوری روز ۳۰ خرداد در یکی از هتل‌های شهر بخارست پیدا شد

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۲۳ تیر اعلام کرد که جسد قاضی غلامرضا منصوری، پس از رفع محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا از رومانی به کشور بازگردانده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، عباس موسوی در نشستی خبری گفت که مسئولان سفارتخانه ایران در بخارست، پایتخت رومانی، در روزهای اخیر با مقامات پزشکی قانونی رومانی دیدار داشته‌اند و پرونده مرگ قاضی منصوری نیز به دادگاه ارجاع شده است.

وی در نهایت عنوان کرد که پس از بررسی‌ها در دادگاه و رفع محدودیت‌های کرونایی، اجازه داده خواهد شد تا جسد به ایران منتقل شود.

جسد غلامرضا منصوری که به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه در یک پرونده فساد متهم بود، روز ۳۰ خرداد در یکی از هتل‌های شهر بخارست پیدا شد. از آقای منصوری به عنوان یکی از اعضای «باند ارتشا در قوه قضاییه» نام برده شده بود.

وی چند روز قبل از مرگ خود با انتشار ویدیویی اعلام کرده بود که برای درمان به اروپا آمده و قصد دارد به ایران بازگردد.

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس در اثر ابتلا به کرونا درگذشت

عیسی جعفری، نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

عیسی جعفری از روز ۱۸ تیرماه به علت تشدید بیماری در بخش مراقبت‌های ویژه یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود.

این نخستین نماینده مجلس یازدهم است که در اثر ابتلا به کرونا فوت می‌کند.

قبل از آغاز مجلس یازدهم، فاطمه رهبر و محمدعلی رمضانی منتخبان تهران و آستانه اشرفیه نیز به دلیل ابتلا به کرونا فوت کردند.

در روزهای گذشته خبرهایی درباره ابتلای هشت نماینده مجلس یازدهم به کرونا منتشر شده بود.

به گزارش وب‌سایت خبرآنلاین، تاکنون محمد طلا مظلومی (نماینده بهبهان)، وحید جلال‌زاده (نماینده ارومیه)، محمد موحد (نماینده کهگیلویه)، حسینعلی حاجی‌دلیگانی (نماینده شاهین‌شهر)، منصور آرامی (نماینده بندرعباس)، علیرضا ورناصری (نماینده مسجد سلیمان)، حبیب آقاجری (نماینده بندر ماهشهر) و محمدمهدی زاهدی (نماینده کرمان) به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

یک مقام قضایی کرمان: حکم برخی «عناصر سرویس اطلاعاتی بیگانه» صادر شد

رئيس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان می‌گوید «حکم قانونی» علیه برخی از افراد که او آنها را «عناصر سرویس اطلاعاتی بیگانه» و «اعضای گروهک‌های معاند» خواند، صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، احمد قربانی روز دوشنبه ۲۳ تیر گفت پرونده این افراد در دادگاه انقلاب رسیدگی شده ولی به نام، تعداد و هویت افراد بازداشت شده و همچنین جزئیات حکم صادره برای این افراد هیچ اشاره‌ای نکرد.

مهرماه سال گذشته، حسین طائب، رئيس سازمان اطلاعات سپاه مدعی شد که یک تیم سه نفره که قصد انفجار یک حسینیه در کرمان و ترور قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه را داشتند، بازداشت شده‌اند.

همان زمان، دادستان کرمان اعلام کرد که افراد بازداشت شده با «سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه» در ارتباط بوده‌اند و به اتهام «محاربه» محاکمه می‌شوند. این اتهام می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود.

مشخص نیست افرادی که رئيس دادگاه انقلاب اسلامی مطرح کرده، دقیقا مرتبط با این پرونده باشند ولی در یک سال گذشته این پرونده مهم‌ترین پرونده مطرح شده در زمینه ارتباط با «عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه» در شهر کرمان بوده است.

تصویب بسته «بازگشت ارز صادراتی»؛ بدهکاران از کلیه خدمات مالی و اجرایی محروم می‌شوند

بسته سیاستی «نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۹ و رفع تعهدات ایفا نشده سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸» توسط وزیران نفت، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس‌ کل بانک مرکزی تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بر اساس بسته تصویب شده، صادرکنندگانی که از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود به کشور امتناع بورزند از کلیه خدمات دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و صرافی‌ها محروم خواهند شد.

تاکید بر نقش بدهکاران ارزی در وضعیت وخیم اقتصادی ایران در حالی از سوی مقام‌های دولت مطرح شده است، که یک مقام قوه قضاییه جمهوری اسلامی در روزهای گذشته گفته بود بسیاری از کسانی که بانک مرکزی به عنوان صادرکننده متخلف در زمینه ارز معرفی کرده است، «قابل شناسایی» نیستند یا به گفته او «وجود خارجی ندارند».

در همین حال در پی بروز بحران در بازار ارز ایران برخی از افراد به اتهام دریافت ارز دولتی و فروش آن به قیمت آزاد بازداشت شده‌اند.

در ماه‌های اخیر به دلیل تشدید تحریم‌ها و شیوع کرونا قیمت انواع ارزهای خارجی در ایران به شدت افزایش یافته است و هر دلار آمریکا در روز دوشنبه از مرز ۲۳ هزار تومان عبور کرد.

رئیس‌جمهور محافظه‌کار لهستان برنده دور دوم انتخابات شد

آندژی دودا، رئیس‌جمهوری لهستان

آندژی دودا، رئیس‌جمهوری محافظه‌کار لهستان، موفق شد که در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور با اختلاف کم بر رقیب خود پیروز شده و در این منصب باقی بماند.

آقای دودا در این انتخابات ۵۱.۲۱ درصد آرا را کسب کرد، و رقیب او رافاو تراسکووسکی ۴۸.۷۹ درصد آرا را به دست آورد.

دودا از حزب دست راستی و پوپولیستی «قانون و عدالت» از هم‌پیمانان نزدیک دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، است.

آندژی دودا شدیدا مخالف اعطای حقوق مدنی به دگرباشان جنسی است و گفته که دگرباشی جنسی را «بدتر از کمونیسم» می‌داند.

او همچنین قول داده که قوانین ضد سقط جنین را نیز حتی‌الامکان سختگیرانه‌تر کند.

رقیب او رافاو تراسکووسکی نظراتی لیبرال‌تر دارد و خواستار روابط گرم‌تر با اتحادیه اروپاست.

هواداران دودا بیشتر ساکن روستاها و شهرهای کوچک شرق کشور هستند و طرفداران تراسکووسکی را بیشتر، ساکنان شهرهای بزرگ و مناطق مرزی با آلمان تشکیل می‌دهند.

دولت دودا، هم در داخل کشور و هم در خارج از لهستان، به خاطر تغییراتی که در سیستم قضایی کشور داده با انتقاد روبه‌روست. منتقدان در این تغییرات، کوشش برای محدود کردن آزادی‌های دموکراتیک می‌بینند.

لهستان از جمله به دلیل بحران کرونا در حال ورود به رکود اقتصادی است که اولین رکود اقتصادی این کشور از زمان فروپاشی کمونیسم در ۳۰ سال گذشته به شمار می‌رود.

سخنگوی سپاه: دستگاه کرونایاب «مستعان» همچنان در حال تست و راستی‌آزمایی است

خبر اختراع «ویروس‌یاب مستعان ۱۱۰» را حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرده بود.

سخنگوی سپاه پاسداران گفته است دستگاه «مستعان ۱۱۰» که به ادعای مسئولان سپاه می‌تواند ویروس کرونا را ردیابی کند، کماکان در حال گذراندن «تست‌های راستی‌آزمایی» است.

رمضان شریف روز دوشنبه ۲۳ تیرماه در گفت‌وگو با وب‌سایت «رویداد ۲۴» مدعی شده که این دستگاه «بخش عمده‌ای از تست‌های راستی‌آزمایی‌اش را با موفقیت از سر گذرانده» ولی هنوز به «مرحله تولید» نرسیده است.

سخنگوی سپاه پاسداران توضیح نداده که این تست‌ها در کدام بیمارستان یا مرکز علمی در حال انجام است.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، ۲۷ فروردین امسال از دستگاهی رونمایی کرد که به گفته او، هر ویروسی را از فاصله ۱۰۰ متری در مدت پنج ثانیه «شناسایی» می‌کند.

او این دستگاه را یک «پدیده علمی شگفت‌انگیز» خواند و نام آن را «مستعان ۱۱۰» اعلام کرد.

این رونمایی بازتاب گسترده‌ای داشت و با تمسخر کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

وزارت بهداشت هم بلافاصله اعلام کرد که دستگاه «ویروس‌یاب» رونمایی شده توسط سپاه تاییدیه وزارت بهداشت را ندارد. انجمن فیزیک ایران نیز ۲۸ فروردین در بیانیه‌ای این ادعا را «باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی» توصیف کرد.

با افزایش انتقادات از این رونمایی، سخنگوی سپاه گفت واکنش‌ها به این سامانه «ناشی از احساس ضعف، حقارت و استیصال آنان از اقتدار و اراده ایرانی برای حل مشکلات» است و «بزودی فرایند تولید و مختصات و قابلیت‌های فنی» این دستگاه «با حضور اصحاب رسانه و متخصصین تشریح خواهد شد».

به رغم گذشت نزدیک به سه ماه از این وعده، نشست یاد شده تاکنون برگزار نشده است.

شاخص بورس در ایران به مرز دو میلیون واحد نزدیک می‌شود

عرضه سهام عدالت و سهام دولتی‌ها در بازار بورس روز یکشنبه ۲۲ تیرماه روند معاملات را تغییر داد و باعث افزایش عرضه سهام در این بازار شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این موضوع باعث شد تا شاخص کل صعود پرشتابی را در پیش بگیرد و یکباره از کانال یک میلیون و ٧٤٠ هزار واحد به کانال یک میلیون و ٨٠٠ هزار واحد برسد.

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، چنانچه در روز دوشنبه نیز روند معاملات متعادل و مثبت باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که شاخص کل در این هفته از کانال دو میلیون واحد عبور کند.

در پی تحریم‌های ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران کوشیده است با هدایت جریان نقدینگی به سمت بورس، ضمن کاهش رشد قیمت‌ها، بازار سرمایه را به منبعی برای تامین ِ بخشی از هزینه‌های کشور تبدیل کند.

وزیر نفت ایران روز شنبه از مصوبه شش میلیارد دلاری شورای اقتصاد برای توسعه طرح‌های نفتی خبر داد و گفت: از آنجا که منابع داخلی نفت برای توسعه طرح‌های نفتی کافی نیست، ‌این منابع باید از طریق بازار سرمایه تامین شود.

موسوی: درباره حادثه نطنز هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است هنوز جمع‌بندی نهایی درباره حادثه نطنز صورت نگرفته است.

عباس موسوی که روز دوشنبه ۲۳ تیرماه در یک نشست خبری سخن می‌گفت، بدون اشاره به زمان خاصی گفت « بعد از جمع بندی، شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی گزارش کامل را ارائه خواهند داد».

شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۱۳ تیرماه اعلام کرد که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز مشخص شده است، اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلا دراین‌باره اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز جمعه ۲۰ تیرماه در گزارشی از حادثه انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز نوشت که این رخداد برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال با تاخیر مواجه می‌کند.

عباس موسوی اما در نشست امروز گفته است کار اصلی در نطنز روی زمین نیست و این حادثه «هیچ» تاثیری بر فعالیت این تاسیسات ندارد.

او گفت این سوله را «آماده‌سازی برخی اقلام» بود و «جایگزین خواهد شد».

در بوشهر یک سوم مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌‌های ویژه، جوان هستند

معاون وزیر بهداشت ایران گفته است در استان بوشهر، یک سوم بیماران مبتلا به کرونا که در بخش مراقبت‌های ویژه هستند را «جوانان تشکیل می‌دهند».

قاسم جان بابایی که شامگاه یکشنبه ۲۲ تیرماه در نشست ستاد استانی کرونا در استان بوشهر سخن می‌گفت، آمار دقیقی از تعداد مبتلایان در این استان ارائه نداد ولی گفت این استان « جزو استان‌هایی است که بیماران بدحال آن زیاد و میزان مراجعه مردم شامل اطفال، میانسالان و کودکان زیاد است».

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از ابتدای بحران کرونا از ارائه آمارهای تفکیکی استان‌های مختلف خودداری می‌کند و گزارش‌های کلی درباره کرونا می‌دهند.

با این حال در روزهای اخیر هشدارهای مقام‌های این وزارتخانه درباره افزایش ابتلای افراد جوان و اطفال به کرونا افزایش یافته است.

محمدرضا محبوب‌فر، عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا روز گذشته به روزنامه خراسان گفت که ۱۵ درصد مبتلایان به کرونا، مربوط به رده سنی ۳ تا ۱۶ سال است.

او علت افزایش ابتلای کودکان و نوجوانان به کرونا را حضور این افراد به همراه والدین خود در محل‌های که تجمع بالای انسانی بوده، دانسته است.

آزمون دکتری و کارشناسی ارشد ناپیوسته به تعویق افتاد

Ntional competitive examination in Iran

سازمان سنجش و آموزش ایران در اطلاعیه ای که شب گذشته منتشر کرد خبر از تغییر زمان برگزاری آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد ناپیوسته داد.

این سازمان تاریخ جدید برگزاری این آزمون‌ها را اعلام نکرده است ولی طبق برنامه قبلی قرار بود آزمون دکتری روز ۲۶ تیرماه و آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته، روزهای دوم و سوم مرداد برگزار شود.

با وجود لغو این آزمون‌ها، مقام‌های وزارت بهداشت ایران در روزهای اخیر تاکید کرده‌اند که کنکور سراسری ایران طبق زمان تعیین شده برگزار می‌شود.

روز گذشته، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران با دفاع از برگزاری کنکور گفت: «کل طول برگزاری کنکور و شرکت کننده‌های این آزمون به اندازه دو حضور در مراکز خرید در شهرها از جمله تهران خطر ندارد».

با این حال با توجه به لغو آزمون دوره‌های دکترا و کارشناسی ارشد که شرکت‌کنندگان کمتری نسبت به کنکور سراسری دارند، هنوز مشخص نیست که تصمیم نهایی درباره برگزاری کنکور سراسری چیست.

آتش‌سوزی در یک کشتی در پایگاه دریایی سن‌دیگو در آمریکا ۲۱ مجروح برجای‌ گذاشت

بنا به گفته مقام‌های نظامی آمریکا آتش‌سوزی در یک کشتی در پایگاه دریایی سن‌دیگو، کالیفرنیا، ۲۱ مجروح برجای گذاشته که البته هیچ‌یک در شرایط وخیمی نیستند.

یکی از سخنگویان نیروهای زمینی دریایی ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده گفته این واقعه ساعت ۹ صبح در شناور یو‌اس‌اس بانهوم ریچارد، که از شناورهای دوگانه تهاجمی‌ست، رخ داده‌است.

مایک رنی اظهار داشته که ۱۷ ملوان و ۴ شهروند غیرنظامی به بیمارستان انتقال داده شده‌اند، اما جراحت‌های آن‌ها جدی نیست.

اسوشیتدپرس می‌گوید دلیل وقوع این رخداد تحت بررسی‌ست. هنوز مشخص نیست حریق از کجای شناور آغاز شده‌است.

با این حال تصاویر نشان می‌دهد که آتش‌سوزی سبب شده تا دود سیاه و گسترده‌ای دیده شود.

یک مقام نظامی به «سن‌دیگو یونیون تریبیون» گفته احتمال دارد آتش‌سوزی در کارگو (انبار) پایینی کشتی، در جایی‌که محل نگه‌داری خودروها و تجهیزات دریایی‌ست، شروع شده باشد.

دریابان فیلیپ سوبک افزوده است که این حریق به دلیل مواد نفتی یا مواد خطرناک یا اتصالات برقی رخ نداده، بلکه دلیل آن مواد معمولی مانند کاغذ، لباس یا مانند این‌ها بوده‌است.

او همچنین گفته در مورد وضعیت هوا و انتشار مواد سمی نگرانی وجود ندارد.

«صدور کیفرخواست» علیه معاون سابق حسن روحانی در امور زنان

شهیندخت مولاوردی در دولت اول حسن روحانی معاونت امور زنان و خانواده را بر عهده داشت.

یک سایت خبری گزارش داده که برای شهیندخت مولاوردی، معاون سابق رئيس‌جمهوری ایران در امور زنان، کیفرخواست صادر شده است.

وب‌سایت «راه‌دانا» روز دوشنبه ۲۳ تیرماه با انتشار این خبر، نوشته که اتهام خانم مولاوردی «تبلیغ علیه نظام»، «تشویق فساد و فحشا» و «در اختیار قرار دادن اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی شده با هدف بر هم زدن امنیت کشور» است.

این وب‌سایت، شاکیان خانم مولاوردی را «دستگاه امنیتی و انتظامی کشور» معرفی کرده است.

شهیندخت مولاوردی در دولت اول حسن روحانی معاونت امور زنان و خانواده را بر عهده داشت.

او در دولت دوم روحانی به عنوان دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی منصوب شد ولی آذر سال ۹۷،‌ به دنبال اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مشاعل دولتی از سمت خود استعفا کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG