لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۳

خبرخوان

بازداشت سه نفر در ارتباط با فروش اینترنتی نوزاد در ایران

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از بازداشت سه نفر در ارتباط با پرونده فروش اینترنتی نوزاد در ایران خبر داد. بازداشت‌شدگان، دو نوزاد ۲۰ روزه و دو ماهه نیز به همراه داشته‌اند.

این خبر پس از آن منتشر می‌شود که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی، آگهی‌هایی از فروش نوزاد در اینترنت به ویژه اینستاگرام منتشر شده بود.

کاربران شبکه‌های اجتماعی از اینکه خرید و فروش اینترنتی نوزاد به صورت علنی در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود، ابراز تعجب کرده‌اند.

آن‌طور که رئیس پلیس تهران گفته، در روزهای اخیر، تماس‌های زیادی با پلیس برای برخورد با عاملان این نوع خرید و فروش گرفته شده بود.

به گفته رحیمی، یکی از بازداشت‌شدگان، فردی ۲۷ ساله است و هیچ‌یک از این سه متهم، سابقه‌دار نیستند.

به گفته او یکی از متهمان می‌گوید که این نوزادان از «خانواده افراد بی‌بضاعت بوده و در ازای مبلغی اندک واگذار شده بودند.»

یکی از متهمان که هویت وی، مهدی. الف گزارش شده، به خبرگزاری ایسنا گفته است به دلیل «نیاز مالی» دست به این کار زده و نوزادان خانواده‌های فقیر را به خانواده‌هایی که امکان فرزندآوری نداشتند، می‌فروخته است.

وی با دفاع از عملکرد خود، اضافه کرده که «این باعث می‌شد تا زندگی این نوزادان نیز بهتر شود.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اکبر ترکان، مشاور عالی پیشین حسن روحانی درگذشت

اکبر ترکان

اکبر ترکان، مشاور عالی پیشین رئیس جمهوری ایران در دولت یازدهم در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

خبر درگذشت او را ابتدا ناصر ترکان فرزند او، در صفحه اینستاگرامش اعلام کرد.

او از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه و دبیر پیشین شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت حسن روحانی بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ترکان از چهره‌های اقتصادی ایران بود. او در دولت نخست اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح و در دولت دوم او وزیر راه و ترابری شد.

اکبر ترکان تنها فرد غیرنظامی بود که به مقام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسید. او همچنین در کابینه اول محمود احمدی‌نژاد معاونت وزارت نفت را برعهده داشت.

اکبر ترکان از بیماری کلیوی رنج می‌برد و در روزهای آخر زندگی در بیمارستان بستری بود و در نهایت بامداد یکشنبه ۲۶ اردیبهشت در اثر بیماری دیابت در گذشت.

قاآنی در تماس با رهبر حماس به او در مورد پشتیبانی از این گروه اطمینان داد

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران روزشنبه در تماس تلفنی با اسماعیل هنیه، رهبر حماس به او اطمینان داد که در نزاع با اسرائیل از این گروه حمایت می‌کند.

جنبش اسلام‌گرای حماس، که از سوی اتحادیه اروپا، ایالات متحده و چند کشور دیگر یک جنبش تروریستی شناخته می‌شود، از دوشنبه گذشته و با اوج گرفتن دور تازه درگیری‌ها، بیش از هزاران راکت به سوی اسرائیل پرتاب کرده است.

دولت اسرائيل می‌گوید در جریان این حملات تاکنون ده نفر از جمله دو کودک کشته شده‌اند.

مقام‌های فلسطینی نیز اعلام کرده‌اند که در جریان حملات اسرائیل به مناطق مختلف غزه تاکنون ۱۵۰ نفر از جمله ۴۱ کودک کشته شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا همچنین گزارش داده است که اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه با زیاد نخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای نخاله در این تماس تلفنی از حکومت ایران «با همه راه‌ها و ابزارها» به آنها کمک می‌کند، «ستایش کرد».

کاهش ۸۰ درصدی ورود و خروج مسافر به ایران در سال ۹۹

آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد ۴.۳ میلیون نفر مسافر طی سال گذشته خورشیدی وارد کشور شده که این تعداد مسافر ورودی شامل بیش از ۳.۸ میلیون نفر ایرانی و بالغ بر ۵۱۲ هزار نفر خارجی است.

این گزارش می‌گوید شمار کل ورودی مسافر به کشور در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ بیش از ۷۹ درصد افت کرده است.

این گزارش مشخص نکرده افت شمار مسافران ورودی خارجی به صورت جداگانه چه میزان بوده، اما آمارهای سازمان جهانی گردشگری نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۱۹ میزبان ۹.۱ میلیون توریست خارجی بوده است. بدین ترتیب ورود اتباع خارجی به ایران سقوط چشمگیری را تجربه کرده است.

سال ۲۰۱۸ هم حدود ۷.۳ میلیون خارجی وارد ایران شده بودند، اما سازمان جهانی گردشگری هنوز آمارهای سال گذشته میلادی ایران را منتشر نکرده است.

آمارهای گمرک ایران همچنین نشان می‌دهد در سال ۹۹ بیش از ۴.۲ میلیون نفر مسافر از کشور خارج شده که این رقم نیز نسبت به سال ۹۸ حدود ۷۹ درصد افت داشته است.

در مجموع پارسال حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۴ هزار نفر مسافر از مسافران ورودی (با تابعیت ایرانی و خارجی) و همچنین حدود ۱۵ میلیون و ۷۶۲ هزار مسافر از مسافران خروجی ایران نسبت به سال قبل آن کاسته شده است.

پارسال محدودیت‌های اجتماعی، قرنطینه و بسته بودن مرزهای بسیاری از کشورها به روی مسافران ایرانی و بالعکس، به خاطر شیوع کرونا، باعث افت چشمگیر تردد مسافران به ایران و از کشور به خارج شده است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، تسنیم و سازمان جهانی گردشگری؛ د.خ/س.ن

افزایش نگرانی‌ها با تداوم اعتصاب غذای صبا کردافشاری در زندان قرچک

صبا کردافشاری

همزمان با افزایش نگرانی‌ها در مورد شرایط جسمی صبا کردافشاری که در هشتمین روز اعتصاب غذا و دارو به سر می‌برد، کاربران فارسی‌زبان توییتر با راه‌اندازی کارزاری اعتراضی به وضعیت این فعال مدنی زندانی واکنش نشان دادند.

خانم کردافشاری از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری در اعتراض به افزایش فشار‌ها بر خانواده‌اش و دیگر زندانیان سیاسی و همچنین با خواسته آزادی مادرش دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

این در حالی است که او به بیماری گوارشی مبتلاست؛ در گذشته چندین مرتبه دچار خونریزی معده شده و تداوم اعتصاب غذا سلامت و جانش را تهدید می‌کند.

صبا کردافشاری در یادداشتی که در سایت هرانا منتشر شده، به توضیح دلایل این اقدام خود پرداخته است: «به‌خاطر تمام کشتارها، شکنجه‌ها، عذاب‌ها، دل شکستن‌ها و تهدید‌ها که نه‌تنها نثار زندانیان سیاسی می‌شود، بلکه گریبان‌گیر خانواده‌هایشان است، اعلام اعتصاب غذا و دارو کردم و مطالبه‌ام پایان اعمال فشارها بر روی خانواده زندانیان سیاسی و آزادی مادرم راحله اصل احمدی (راحله احمدی) است.»

در بخش دیگری از یادداشت اخیر این فعال مدنی ۲۳ ساله آمده است: «ما تنها حقوق اجتماعی و آزادی‌های مدنی‌مان را که سال‌هاست محروم از آن هستیم، طلب کردیم. ولی حکومت نشان داد که پاسخ مطالبه‌گری پرداخت هزینه‌های گزاف است.»

صبا کردافشاری، متولد ۱۳۷۷ و از فعالان کمپین «چهارشنبه‌های سفید» و معترضان به حجاب اجباری، نخستین‌بار در اعتراضات مرداد سال ۹۷ بازداشت و بهمن‌ماه همان سال آزاد شد. او برای دومین بار در خرداد سال ۹۸ بازداشت و این مرتبه جهت گذراندن دوران محکومیتش روانه زندان شد.

خانم کردافشاری از ۱۸ آذر ۹۹ از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شد و در حال حاضر بدون رعایت اصل تفکیک جرائم، در بند شش زندان قرچک ورامین محکومیت خود را سپری می‌کند.

این فعال مدنی پیش‌تر از بابت اتهاماتی نظیر «تشویق به فساد و فحشا» از سوی دادگاه انفلاب تهران به ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. از این میزان، ۱۵ سال زندان به عنوان اشد مجازات در مورد او قابل اجرا بود. اسفند پارسال، با رای دادگاه تجدیدنظر استان تهران، این حکم به هفت سال و شش ماه حبس کاهش یافت.

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری، که از فعالیت‌های دخترش حمایت می‌کرد نیز به ۳۱ ماه زندان محکوم شده است. خانم احمدی بهمن ۹۸ برای سپری‌کردن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

صبا کردافشاری در یادداشت اخیرش ضمن اشاره به محرومیت مادرش از اعزام به مراکز درمانی و مخالفت مسئولان زندان با آزادی مشروط او نوشته است: «مزدبگیران‌شان را با عناوین مختلف برای تهدید نزد ما می‌فرستند. دختر ۲۳ ساله‌ای که جوانی‌اش را به تباهی کشاندید، تمام زندگی‌اش را نابود کردید، دیگر باید از چه چیز واهمه داشته باشد؟»

سوگند کردافشاری، خواهر صبا کردافشاری، تایید کرده است که مادرشان از مشکلات جسمی ناشی از فشار عصبی و پارگی دیسک رنج می‌برد و «ناتوان از انجام کارهای شخصی خود» در زندان است.

با استفاده از گزارش سایت هرانا و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

فرود کاوشگر چینی بر سطح مریخ

نمونه‌ای از فضاپیمای روباتیک «تیان‌ون-۱»

چین اعلام کرده که یامداد شنبه ۲۵ اردیبهشت کاوشگر سطح‌نشین این کشور، حدود یک سال بعد از پرتاب از زمین با موفقیت به سطح مریخ فرود آمده و مریخ‌نورد «ژورانگ» را به این سیاره رسانده است.

این کاوشگر بسیار پیشرفته چینی فوریه سال جاری با فضاپیمای روباتیک «تیان‌ون-۱» به مدار مریخ رسید و از آن زمان مشغول عکس‌برداری و بررسی بهترین مکان برای فرود در سطح این سیاره بود. این کاوشگر اکنون در محلی به نام «دشت آرمان‌شهر» در مریخ فرود آمده است.

با فرود «ژورانگ»، چین دومین کشور بعد از آمریکا است که با موفقیت توانسته یک سطح‌نشین را بر روی مریخ فرود آورد.

چین گفته است این سطح‌نشین که با انرژی خورشیدی کار می‌کند برای ۹۰ روز هم رویه مریخ و هم لایه‌های زیرسطحی خاک را برای بررسی احتمال وجود آب و زیست آغازین مطالعه خواهد کرد.

حدود پنج دهه پیش اتحادیه جماهیر شوروی نیز تلاش کرده بود کاوشگر خود را بر سطح مریخ فرود آورد، اما این برنامه شکست خورد.

چین و روسیه همچنین پیشتر تلاش ناموفقی برای ارسال فضاپیما به مریخ در سال ۲۰۱۱ انجام داده بودند.

آخرین بار آمریکا کاوشگر «استقامت» را در ماه فوریه امسال بر سطح مریخ فرود آورد. فروردین امسال همچنین سازمان فضایی آمریکا، ناسا، برای اولین بار موفق به پرواز دادن یک بالگرد کوچک با نام «نبوغ» در مریخ شد.

مطالعه سیاره سرخ طی سال‌های گذشته به یکی از اهداف مهم نهادهای فضایی کشورها، به‌ویژه آمریکا، اتحادیه اروپا و چین تبدیل شده است.

با استفاده از گزارش‌های شینهوا و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

ثبت‌نام جلیلی، جهانگیری و همتی‎ برای انتخابات ریاست جمهوری

وزارت کشور ایران در آخرین روز ثبت‌نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شاهد حضور چهره‌های سیاسی نام‌آشنا و کارگزاران دولت‌های کنونی و پیشین بود.‎

روز شنبه ۲۵ اردیبهشت در آخرین ساعات ثبت‌نام سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر سابق شورای امنیت ملی، داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد.

ساعاتی قبل از او نیز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کردند که در دولت حضور دارند.

آخرین روز ثبت‌نام از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری همچنین تحت‌الشعاع حضور ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه، علی لاریجانی رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی، و محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران قرار گرفت.

برخی دیگر چهره‌هایی که روز شنبه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت‌نام کردند عبارتند از مسعود پزشکیان نماینده مجلس، عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی، شمس الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد، مصطفی کواکبیان نماینده سابق مجلس و دبیرکل حزب مردم سالاری، علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای سابق مجلس، زهرا شجاعی دبیر کل مجمع زنان اصلاح طلب، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، و عزت الله ضرغامی رئیس سابق صدا و سیما.

قرار است شورای نگهبان طی روزهای آینده صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری را بررسی کند و نامزدها نیز بین دو تا پنج روز مهلت اعتراض دارند. شورای نگهبان در دهه‌های اخیر با رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان عملا فضای رقابت در انتخابات‌ها در ایران را تعیین کرده است.

بعد از اعلام اسامی نهایی داوطلبان این افراد از هفتم تا ۲۶ خرداد به مدت ۲۰ روز مهلت تبلیغات دارند و بیست و هشتم خرداد نیز روز رای‌گیری است.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و صدا و سیما؛ د.خ/س.ن

هیراد پیربداقی، فعال کارگری، بازداشت و به زندان منتقل شد

عکسی که از هیراد پیربداقی، فعال کارگری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

هیراد پیربداقی، فعال کارگری، برای تحمل دوران محکومیت شش ماهه خود به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، آقای پیربداقی روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت، زمانی که برای بازپس‌گیری لوازم ضبط شده‌اش در جریان بازداشت تجمع روز کارگر به پلیس امنیت گیشا مراجعه کرده بود، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشریِ هرانا، این فعال کارگری به همراه عسل محمدی و سعید ملایری از دیگر فعالان کارگری صبح امروز به این مقر پلیس امنیت مراجعه کرده بودند.

درباره وضعیت دو فعال کارگری دیگر تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

این سه فعال کارگری در تجمعات اعتراض‌آمیز کارگران در روز کارگر امسال، بازداشت و به صورت موقت آزاد شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران از بازداشت بیش از ۳۰ نفر فقط در تهران به دلیل حضور در این تجمعات اعتراض‌آمیز در روز کارگر امسال خبر داده بود.

بنا بر گزارش‌ها همه بازداشت‌شدگان، شامگاه ۱۱ اردیبهشت آزاد شدند، اما وسایل شخصی برخی ضبط شده و به آن‌ها گفته شده بود که طی هفته آینده دوباره احضار خواهند شد.

آقای پیربداقی به همراه دو فعال کارگری دیگر در مرداد ۹۸، در پی حضور در تجمع خانواده متهمان پرونده اعتراضات هفت‌تپه در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب با اتهام «اخلال در نظم عمومی» بازداشت و در نهایت در ماه مهر همان سال با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

کاهش تعداد رسمی مبتلایان به هفت هزار نفر؛ هشدار درباره شیوع کرونای جهش‌یافته در هرمزگان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بار دیگر درباره شیوع دو نوع جهش‌یافته کرونا از آفریقا و هند در این استان هشدار داد.

فاطمه نوروزیان روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت، همچنین به خبرگزاری ایسنا گفت که در هفته گذشته با وجود کاهش آمار مرگ و بستری‌، اما مراجعه سرپایی و موارد مثبت افزایش داشته که بر اساس آن افزایش آمار مرگ و میر و بستری‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه تا دو هفته آینده حتمی است.

همچنین به گفته خانم نوروزیان با توجه به شناسایی موارد مثبت کرونای جهش‌یافته آفریقایی و هندی، استان هرمزگان در معرض خطر جدی شیوع این دو ویروس قرار دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به آماری در این باره اشاره نکرد، اما پیشتر در روز ۲۳ اردیبهشت با اشاره به شناسایی ۴۴ مورد ابتلا به گونه جهش‌یافته آفریقایی در شهرستان‌های پارسیان، بندرعباس و بندرلنگه در استان هرمزگان درباره چرخش گسترده این ویروس در دیگر مناطق استان به دلیل حضور اتباع خارجی هشدار داده بود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت هم پیش از این درباره شیوع ویروس آفریقایی در استان‌های جنوبی کشور، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و فارس هشدار داده بود.

آقای نمکی اولین بار روز ۱۵ اردیبهشت از شناسایی ۳۸ مورد مبتلا و مشکوک به ویروس کرونای جهش‌یافته آفریقایی و ۱۳ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی در ایران خبر داد.

بر اساس اعلام مقامات وزارت بهداشت ایران تا روز ۱۷ اردیبهشت موارد ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی در استان‌های قم، آذربایجان غربی، بوشهر و یزد تائید شده است،‌ اما درباره شهرهای درگیر با ویروس آفریقایی تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

در همین حال، بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز شنبه، ۲۰۰ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و بیش از هفت هزار بیمار جدید شناسایی شد.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۶ هزار و ۶۳۳ نفر رسید و مجموع کل بیماران به دو میلیون و ۷۴۰ هزار نفر نزدیک شد.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

روسیه آمریکا و جمهوری چک را در فهرست «کشورهای غیردوست» قرار داد

روسیه روز جمعه به طور رسمی آمریکا و جمهوری چک را در فهرست «کشورهای غیردوست» قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت روسیه روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت، فرمانی را با امضای نخست وزیر این کشور، میخائیل میشوستین منتشر كرد كه در آن فهرستی از «کشورهای غیر دوست» از جمله ایالات متحده آمریکا و جمهوری چک به چشم می‌خورد.

تهیه این فهرست، اخیرا به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه به منظور معرفی کشورهایی انجام شده كه به «اقدامات غیر دوستانه‌ای» علیه روسیه و اتباع و نهادهای آن دست زده‌اند.

پیشتر روسیه تنها آمریکا را این فهرست قرار داده بود، اما از روز جمعه اعلام شد که جمهوری چک هم به این فهرست اضافه شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در پی انتشار این فهرست در روز جمعه از آمادگی مسکو برای گفت‌وگو با دولت چک خبر داد.

وزارت خارجه چک در واکنش به این اقدام روسیه گفت که این اقدام تنها به تنش‌ها در روابط روسیه با این کشور، متحدان آن و اتحادیه اروپا دامن می‌زند و به طور غیر مستقیم بر توسعه بالقوه روابط بین شهروندان عادی، گردشگری و توسعه روابط تجاری تأثیر خواهد گذاشت.

شارل میشل، رئیس اتحادیه اروپا هم در توییتی با اشاره به تاثیر این اقدام در «تضعیف روابط دیپلماتیک»، بر «همبستگی کامل» اتحادیه اروپا با پراگ تاکید کرد و نوشت: «تلاش‌ها برای تقسیم اتحادیه اروپا بی‌فایده است.»

در ماه‌های اخیر، تنش‌ها بین روسیه و غرب در مورد موضوع‌هایی چون حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین و دخالت در انتخابات ایالات متحده و برخی اقدامات دیگر افزایش یافته است.

دولت آمریکا ۲۶ فروردین اعلام کرد که به تلافی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۲۰ و حمله هکرهای وابسته به کرملین به نهادهای دولتی آمریکا، ۱۰ دیپلمات روس را اخراج و ۳۸ شخصیت حقیقی و حقوقی روسیه را تحریم می‌کند.

جمهوری چک هم در ادامه تنش‌ با روسیه بر سر انفجاری که سال ۲۰۱۴ در یک انبار مهمات این کشور رخ داد، دستور اخراج دیپلمات‌های روس را صادر کرد.

روسیه هم در اقدامی متقابل، دیپلمات‌های این دو کشور را اخراج کرد.

بحران غزه؛ نماینده آمریکا در اورشلیم، تظاهرات در اروپا

یک هفته پس از اوج گرفتن دور جدید درگیری‌های اسرائیل و فلسطینیان، هادی عمرو، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور اسرائیل و فلسطین، روز شنبه در اورشلیم با مقام‌های دولت اسرائيل دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز ۲۳ اردیبهشت گفته بود که هادی عمرو « از جانب من و رئیس جمهور بایدن خواستار کاهش خشونت خواهد شد».

درگیری‌های اخیر پس از اختلاف بر سر مالکیت چند خانه در محله فلسطینی‌نشین «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس آغاز شد و تا روز جمعه منجر به کشته شدن ۱۳۲ فلسطینی و ۸ اسرائيلی شده است.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند در درگیری‌های اخیر بیش از ۱۵۰ اسرائيلی در جریان حملات راکتی زخمی شده‌اند. وزارت بهداشت فلسطین هم از زخمی شدن ۹۵۰ نفر در جریان حملات اسرائيل خبر داده است.

در روزهای اخیر دولت مصر تلاش‌هایی برای آتش بس انجام داده که با استقبال و همراهی دولت آمریکا مواجه شده است.

همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک، اعتراض‌هایی در برخی کشورهایی اروپایی در واکنش به حملات اسرائیل برگزار شده است.

این اعتراض‌ها در کپنهاگ دانمارک در مقابل سفارت اسرائیل در این شهر به خشونت کشیده شد و پلیس سه نفر از معترضان را بازداشت کرد.

خبرگزاری فرانسه تعداد این معترضان را چهار هزار نفر گزارش داده و نوشته است پس از آن که برخی معترضان به سمت ساختمان سفارت سنگ پرتاب کردند، پلیس برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

در پاریس اما معترضان به حملات اسرائيل با حکم یک دادگاه مواجه شده‌اند که رای به ممنوعیت برگزاری تجمعات داده است.

معترضان می‌گویند قصد برگزاری راهپیمایی را دارند و علیه این حکم به دادگاه عالی فرانسه شکایت می‌برند.

وزیر کشور فرانسه نیز از ممنوعیت برگزاری تجمعات دفاع کرده و خواستار محافظت پلیس از جوامع یهودیان ساکن این کشور شده است.

برخلاف پاریس، در شهرهای لیون و بوردوی فرانسه مقام‌های پلیس به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که محدودیتی در زمینه برگزاری تجمعات اعتراضی وجود ندارد.

تردد بیش از پنج میلیون خودرو در جاده‌های کشور در تعطیلات عید فطر

با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات عید فطر از سوی ستاد ملی کرونا، آمارها از تردد بیش از پنج میلیون خودرو در محورهای مواصلاتی کشور در این روزها حکایت دارد.

ستاد کرونا پیش از تعطیلات عید فطر، هرگونه سفر را از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت تا ظهر روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت ممنوع اعلام کرد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا، روز ۱۸ اردیبهشت، از جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای تردد خودروهای غیربومی در تعطیلات عید فطر حتی در شهرهای زرد خبر داده و گفته بود که جریمه تردد در شهرهای قرمز و نارنجی همانند گذشته به ترتیب یک میلیون تومان و۵۰۰ هزار تومان است.

با این حال بنا بر گزارش مرکز مدیریت راه‌های کشور در روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت، متوسط تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی، یک میلیون و ۴۵۶ هزار و ۲۵۷ وسیله نقلیه بوده است.

در این گزارش همچنین آمده است که در همین بازه زمانی پنج میلیون و ۶۳۰ هزار پلاک یکتا در محورهای مواصلاتی مشاهده شده و خودروهای متعلق به استان‌های تهران و البرز، ۲۰ درصد حجم ترددها را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از آن خودروهای با پلاک استان‌های فارس، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران و گیلان در رتبه‌های بعدی این ترددها قرار دارند.

مرکز مدیریت راه‌ها روز شنبه همچنین اعلام کرد که بر اساس اطلاعات دریافتی از ۲۲۸۶ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری طی شبانه‌روز گذشته، ترددها نسبت به روز قبل از آن ۱۲ درصد افزایش یافته و آزادراه تهران-کرج شاهد بیشترین تردد بوده است.

با خیز آمار کرونا در ایران پس از تعطیلات نوروز بسیاری از مسئولان و کارشناسان با انتقاد از عملکرد دولت در مدیریت سفرها و عدم اعمال محدودیت، «سفرهای نوروزی» را مهم‌ترین دلیل بحرانی شدن کرونا در کشور عنوان کردند.

مرکز مدیریت راه‌های کشور، پس از نوروز اعلام کرد که در سفرهای انجام‌شده در بازه زمانی ۲۰ اسفند ۹۹ تا ۱۲ فروردین امسال‌ بیش از ۴۱ میلیون خودروی شخصی و عمومی و۱۲۳ میلیون ‌نفر در جاده‌های کشور تردد داشته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین از سفر بیش ۱۵ هزار نفر مبتلا به کرونا در حالی که از بیماری خود خبر داشتند در تعطیلات نوروز خبر داده بود.

در مورد آمار کرونا پس از نوروز رکوردهای تازه‌ای در کشور ثبت شد و در دوره اوج بیماری، آمار رسمی روزانه جان‌باختگان و مبتلایان به ترتیب به حدود ۵۰۰ نفر و ۲۵ هزار نفر اعلام شد.

این در حالی است که منابع مستقل،‌ آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی عنوان می‌کنند.

شماری از وکلا خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت‌تپه، شدند

فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت‌تپه

شماری از وکلای دادگستری با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به احضار فرزانه زیلابی، وکیل مدافع پرونده هفت‌تپه، خواستار «توقف تعقیب قضایی» و «مختومه کردن پرونده» این وکیل از سوی قوه قضاییه شدند.

بنا بر گزارش‌ها، فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه، در روزهای گذشته با اتهاماتی نظیر «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» به دادسرای اهواز فراخوانده شده است.

احضار خانم زیلابی چند روز پس از آن رخ می‌دهد که دادگاه، واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی را باطل اعلام کرد و بر این اساس این شرکت باید به دولت بازگردانده شود.

در واکنش به احضار وکیل مدافع پرونده هفت‌تپه، تعدادی از وکلای دادگستری روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت، در بیانیه‌ای با انتقاد از احضار خانم زیلابی، اساس تشکیل پرونده اخیر علیه او را «دفاع از مطالبات بر حق کارگران هفت‌تپه و انجام وظایف وکالتی در دفاع از برخی متهمان این پرونده» اعلام کردند.

در ادامه این بیانیه هم‌چنین آمده است که «با توجه به اثبات حقانیت خواسته کارگران نزد افکار عمومی و مراجع قضایی، اینجانبان وکلای مدافع متهمان پرونده هفت تپه، شهادت می‌دهیم که اقدامات خانم زیلابی، چه در زمینه اطلاع‌رسانی به افکار عمومی و چه در حوزه دفاع در محاکم، در نهایت قانونمداری و رعایت اصول و ارزش‌های حرفه‌ای بوده است.»

در این بیانیه که به امضای نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج رسیده، هم‌چنین بر لزوم به رسمیت شناختن «مصونیت وکیل در انجام وظایف حرفه‌ای» در جریان تحقق «دادرسی منصفانه» تاکید شده است.

در واکنش به احضار وکیل مدافع پرونده هفت‌تپه، سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه هم روز پنج‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن احضار خانم زیلابی، پرونده‌سازی علیه او را پرونده‌سازی علیه تمام کارگران هفت تپه عنوان کرد.

خانم زیلابی پیشتر نیز چند بار در جریان دفاع از کارگران نیشکر هفت‌تپه احضار شده بود.

گروهی از دانشمندان: فرضیه انتقال ویروس کرونا از آزمایشگاه منتفی نشده است

نویسندگان این نامه می‌گویند، سازمان بهداشت جهانی در تحقیقات مربوط به منشاء ویروس، فرضیه انتقال آن از محیط‌های آزمایشگاهی را «بی‌طرفانه» بررسی نکرده است

گروهی از دانشمندان برجسته رشته‌های بیولوژی میکروبی و ویروس‌شناسی می‌گویند منشا ویروس کرونا هنوز دقيقا شناخته نشده و فرضیه‌های مربوط به احتمال شیوع این ویروس از آزمایشگاه را تا زمانی که يک تحقیقات کامل و دقیق خلاف آن را ثابت نکرده است نباید منتفی دانست.

این ۱۸ دانشمند و پژوهشگر در نامه‌ای خطاب به مجله علمی «ساینس» نوشته‌اند: «برای تشخیص منشاء همه‌گیری ویروس کرونا باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. فرضیه‌های مربوط به احتمال شیوع این ویروس از محیط آزمایشگاه و فرضیه‌های مربوط به احتمال انتقال آن از جانوران به انسان هر دو کماکان محتمل هستند.»

نویسندگان این نامه می‌گویند، سازمان بهداشت جهانی در تحقیقات مربوط به منشاء ویروس، فرضیه انتقال آن از محیط‌های آزمایشگاهی را «بی‌طرفانه» بررسی نکرده است.

هیئت کارشناسی سازمان بهداشت جهانی پس از حدود چهار هفته تحقیق و بازرسی در شهر ووهان و اطراف آن در گزارش نهایی خود که با مشارکت پژوهشگران چینی تهیه شده اعلام کرد که ویروس کرونا به احتمال فراوان از خفاش‌ها توسط جانواران دیگری به انسان منتقل شده و احتمال انتقال آن از آزمایشگاه‌ها «بسیار ضعیف» است.

با این همه، هنوز هم در مورد منشاء ویروس کرونا نظرات گوناگونی از جمله فرضیه‌های توطئه مطرح می شود.

اين ۱۸ دانشمند و پژوهشگر در بخشی از نامه خود که در مجله «ساینس» منتشر شده می‌گویند: «تا زمانی که داده‌ها و شواهد کافی به دست نیاورده‌ایم هر دو احتمال، یعنی منشاء طبیعی و منشاء آزمایشگاهی، باید به طور جدی مد نظر قرار بگیرند. برای پاسخ به این سئوال باید یک تحقیقات علمی دقیق و بی‌طرفانه انجام شود.»

آنها ضمن ابراز تاسف از بروز احساسات منفی علیه آسیایی‌تباران در برخی از کشورهای جهان یادآوری می‌کنند که در آغاز پاندمی پزشکان، پژوهشگران، روزنامه‌نگاران و حتی مردم عادی چین با قبول هزینه‌های سنگین اطلاعات بسیار مهمی از شیوع ویروس کرونا را در اختیار جامعه جهانی قرار دادند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

کمبود چشمگیر بنزین و گازوئیل در ایالات شرقی آمریکا

صف خودروهای در انتظار ورود به جایگاه‌های سوخت در آمریکا

به‌رغم راه‌اندازی مجدد شبکه اصلی خط لوله انتقال سوخت در آمریکا پس از حمله سایبری جمعه گذشته، گزارش‌ها حاکی از کمبود چشمگیر بنزین و گازوئیل در پمپ بنزین‌های شرق ایالات متحده است.

شرکت «کلونیال پایپ‌لاین» پیشاپیش هشدار داده بود که بازگشت کامل منابع این شبکه به حالت عادی و احیای زنجیره سوخت‌رسانی، چند روز طول خواهد کشید.

آمارهای یک پایگاه رهگیری خدمات سوخت در روز جمعه ۲۴ اردیبهشت نشان می‌دهد که ۸۶ درصد جایگاه‌های سوخت در واشینگتن، بیش از نیمی از جایگاه‌های سوخت در ویرجینیا و ۴۲ درصد از جایگاه‌های مریلند عملا هیچ سوختی برای عرضه ندارند.

علاوه‌بر این، بیش از ۷۰ درصد جایگاه‌های سوخت در کارولینای شمالی و بیش از نیمی از این مراکز در جورجیا و کارولینای جنوبی با بحران کمبود گازوئیل روبه‌رو هستند.

اعلام وضعیت اضطراری، به نگرانی‌های مصرف‌کنندگانی که برای پر کردن دبه‌های سوخت به پمپ بنزین‌ها مراجعه می‌کردند، دامن زد.

شرکت انرژی «کلونیال پایپ‌لاین» بزرگ‌ترین اپراتور شبکه خط لوله سوخت در آمریکاست. این شرکت پس از آن که جمعه گذشته (۱۷ اردیبهشت) هدف حمله سایبری قرار گرفت، مجبور به تعطیلی موقت خط لوله خود شد.

قطعی سوخت‌رسانی باعث شد تا قیمت بنزین در آمریکا در یک هفته گذشته به ۳.۰۲۸ دلار در هر گالن برسد. این نخستین‌بار است که از سال ۲۰۱۴ به این سو، قیمت سوخت در آمریکا به بالای سه دلار می‌رسد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

ادامه رایزنی ها در وین؛ دیدار هیات‌های ایران، روسیه و چین

وزارت امور خارجه ایران از ادامه رایزنی ها در وین و برگزاری دو نشست چهارجانبه میان روسای هیات‌های ایرانی و سه کشور اروپایی در دو روز گذشته خبر داده است.

بر اساس این گزارش عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی با انریکه مورا، معاون سرویس خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرده و چندین جلسه کارگروه هسته‌ای و چند جلسه کارشناسی ایران و سه کشور اروپایی در حوزه رفع تحریم برگزار شده است.

این گزارش می‌افزاید که روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت هم جلسه سه‌جانبه‌ای با حضور روسای هیأت‌های ایران، روسیه و چین در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار شده است.

دور چهارم مذاکرات احیای برجام، با قدرت‌های جهانی که هنوز عضو توافق برجام هستند یعنی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان و همچنین ایران از روز ۱۷ اردیبهشت در وین، پایتخت اتریش آغاز شده است. هیئت نمایندگی دولت آمریکا نیز به صورت غیر مستقیم در این مذاکرات حضور دارد و در هتل دیگری در همان خیابان مستقر است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG