لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۷

دادگاه غیابی رسیدگی به پرونده قتل خاشقجی در استانبول برگزار شد


خدیجه چنگیز نامزد روزنامه‌نگار منتقد سعودی بود

دادگاهی در استانبول رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را شروع کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه، ۲۰ نفر در این پرونده مظنون هستند که هیچکدام در دادگاه حضور ندارند.

انی دادگاه بر اساس شکایت خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی تشکیل شده است.

اتهام افراد مظنون در این پرونده «طراحی و ترغیب به قتل عمد وحشیانه» و «طراحی و شکنجه با هدف قتل عمد» اعلام شده است.

بر اساس متن کیفرخواست، یک تیم ۱۵ نفره که تحت نظر احمد بن محمد العسیری، مهره ارشد دستگاه اطلاعات عربستان سعودی و سيف سعد القحطانی، مشاور سابق بن‌سلمان در این قتل نقش داشته‌اند.

در متن کیفرخواست تاکید شده که «دستور بازگرداندن جمال خاشقجی» به عربستان در دفتر بن سلمان داده شد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس اهل عربستان سعودی که منتقد حکومت آن کشور بود، روز ده مهر سال ۹۷ وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد.

او پس از ورود به کنسولگری عربستان بازداشت و در محل کنسولگری به قتل رسید. عاملان قتل جسد او را تکه‌تکه کرده و از کنسولگری خارج کردند. عربستان می‌گوید عملیات قتل خاشقجی «خودسرانه» بوده است.

حکومت عربستان دی‌ماه پارسال، پنج نفر از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی را به اعدام و سه نفر دیگر از متهمان پرونده را نیز در مجموع به ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

اوایل خرداد سالجاری صلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول عربستانی، اعلام کرد که به مناسبت عید فطر قاتلان پدرش را می‌بخشد.

این اظهارنظر با واکنش خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی مواجه شد. او در توییتی نوشت قتل خاشقجی «خیانت و فریب بود» و ما قاتل و «کسی که دستور قتل داد» را نمی‌بخشیم.

XS
SM
MD
LG