لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۱

دولت آمریکا خروج خود از سازمان جهانی بهداشت را رسما به اطلاع سازمان ملل رساند


در این عکس از فوریه از سمت راست: تدروس و گوترش، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت و دبیرکل سازمان ملل

دولت ایالات متحده رسما به سازمان ملل متحد اطلاع داده‌است که دقیقا طی یک سال از روز ۱۷ تیر ۱۳۹۹، از نهاد وابسته به آن؛ سازمان جهانی بهداشت، خارج می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، و شماری از مقام‌های آمریکا شدیدا از عملکرد سازمان جهانی بهداشت و رویکرد مدیریت آن به چین انتقاد کرده‌اند. دبیرکل سازمان ملل پیشتر در حمایت از این نهاد، نقش آن در مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ را «حیاتی» توصیف کرده بود.

ایالات متحده روز سه‌شنبه به آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد، اطلاع داد که دقیقا در بازه زمانی یک ساله از امروز از سازمان بهداشت جهانی خارج می‌شود.

آمریکا بزرگ‌ترین اهداکننده کمک‌های مالی به این نهاد است و در حدود ۱۵ درصد کل بودجه آن را تامین می‌کند.

آقای ترامپ ۲۶ فروردین اعلام کرده بود به دلیل «کوتاهی» این سازمان در رویارویی با بحران ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، کمک مالی آمریکا به آن را تعلیق می‌کند.

واشینگتن در عین حال سازمان جهانی بهداشت را به «هم‌سویی با چین» متهم کرده‌است.

یک ماه بعد در اواخر اردیبهشت ترامپ گفت شاید بخشی از بودجه سازمان را تامین کند. اما دو هفته بعد اعلام کرد روابط کشورش با این نهاد وابسته به ملل متحد را قطع می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفته بود «با وجود این که چین سالانه ۴۰ میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت کمک می‌کند در مقایسه با آمریکا که سالانه حدود ۴۵۰ میلیون دلار کمک می‌کند، سازمان جهانی بهداشت به طور کامل تحت کنترل چین است. ما اصلاحاتی که باید انجام شود را با جزئیات ارائه کردیم، اما از اقدام در این زمینه خودداری کردند».

سازمان جهانی بهداشت اتهام «همسویی» خود با چین را رد کرده است. مدیر این سازمان در اروپا نیز پیشتر گفته بود «ما هنوز در مرحله حاد یک بیماری همه‌گیر به‌سرمی‌بریم و از این رو زمان مناسبی برای کاهش کمک‌های مالی نیست».

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نیز در جریان یک سخنرانی برای کارکنان این نهاد گفته بود شیوع ویروس کرونا «یکی از خطرناک‌ترین چالش‌هایی‌ست که جهان در طول زندگی ما با آن دست به گریبان شده» و سازمان جهانی بهداشت در مقابله با آن «نقشی کاملا حیاتی دارد».

همه‌گیری جهانی ویروس کرونا گسترده‌ترین همه‌گیری از این دست طی صد سال گذشته است.

از بیش از ۱۱.۵ میلیون مورد رسمی ابتلا به ویروس در جهان تا امروز، نزدیک به سه میلیون مورد در آمریکا ثبت شده که از نظر موارد رسمی بیشتر از هر کشور دیگری‌ست. بیش از ۱۳۰ هزار نفر نیز در این کشور و مجموعا ۵۳۰ هزار نفر در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند.

آمارهای کشورهای مختلف، به دلایل مختلف، چه از نظر نحوه و کیفیت تست‌گیری، موارد بدون علائم و رویت‌نشده یا شفافیت در اطلاع‌رسانی، قطعیتی ندارد. در عین حال که شمار واقعی مبتلایان و درگذشت‌ها در سطح جهانی می‌تواند به مراتب بیشتر از رقم فعلی باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG