لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۲

خبرخوان

گزارش کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان بریتانیا در مورد روسیه منتشر شد

کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان بریتانیا روز سه‌شنبه ۳۱ تیرماه پس از مدت‌ها انتظار، گزارش خود را درباره فعالیت‌های ایذایی روسیه در بریتانیا منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که بریتانیا یکی از مهمترین اهداف روسیه در غرب به‌شمار می‌رود. عملیاتی نظیر حملات سایبری، انتشار اطلاعات غلط و انحرافی و اقدامات اتباع روسیه در بریتانیا از موضوعات این گزارش هستند.

این گزارش دولت‌های متعدد بریتانیا را متهم کرده است که از اولیگارش‌های روس با آغوش باز استقبال کرده‌اند.

کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان بریتانیا همچنین از نخست‌وزیر بریتانیا به دلیل تاخیر در اجازه انتشار این گزارش انتقاد کرده و از دولت خواسته است برای کمک به دستگاه‌های اطلاعاتی بریتانیا برای مقابله با این حریف خطرناک اقدامات فوری انجام دهند.

با این‌همه، بخش زیادی از جزئیات «بسیار حساس» این گزارش، همچنان محرمانه مانده و منتشر نشده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

گزارش‌ها درباره «خودسوزی یک زندانی سیاسی در زندان اوین»

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی، در کانال تلگرام خود از خودسوزی مهدی دارینی، فعال سیاسی زندانی در زندان اوین خبر داد.

به نوشته کیوان صمیمی درپی بی‌نتیجه ماندن مکاتبات و اعتراضات چند ماهه مهدی دارینی برای استفاده از عفو مشروط، وی روز چهارشنبه اقدام به خودسوزی کرد. با دخالت نگهبانان و زندانیان، پس از خاموش کردن آتش، مهدی دارینی به بهداری اوین منتقل شد.

به نوشته کیوان صمیمی، مهدی دارینی چند روز پیش به مسئولان مربوطه در زندان اوین هشدار داده و گفته بود چنانچه بازجوی پرونده به خواسته‌اش توجه نکند، اقدام به خودسوزی خواهد کرد.

مهدی دارینی خرداد ۹۸ بازداشت شده و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به نشر اطلاعات محرمانه هسته‌ای متهم کرد

بهروز کمالوندی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به نشر اطلاعات و نامه‌های محرمانه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران متهم کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «آژانس نباید با انتشار اطلاعات و جزئیات اقدامات فنی ایران پا را فرا‌تر از اختیارات و وظایف خود قرار دهد، اگر این وضعیت ادامه یابد ممکن است اقداماتی برای اصلاح این وضع انجام بدهیم.»

ایران طی ماه‌های اخیر فعالیتهای آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود کرده است.

ایران بر اساس مصوبه آذرماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای خود را محدود و از اسفندماه ۹۹ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

در چارچوب این اقدام، آژانس ماه‌هاست که اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای ایران را ندارد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته با اشاره به این عدم همکاری تهران، درباره تکرار سناریو کره شمالی و تجربه قطع همکاری با آژانس هشدار داد.

تاکنون چندین بار خبرگزاری‌های بین‌المللی اخباری را براساس مدارک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کرده‌اند، اطلاعاتی که اکنون ایران آنها را محرمانه می‌خواند.

فردی که به استاندار جدید آذربایجان شرقی سیلی زده بود، «در بازداشت است»

عابدین خرم، استاندار جدید آذربایجان شرقی، که روز اول آبان در مراسم معارفه خود سیلی خورد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران می‌گوید فردی که به استاندار جدید آذربایجان شرقی سیلی زده بود، در بازداشت است.

ذبیح الله خدائیان روز چهارشنبه پنجم آبان گفت اظهاراتی که به نقل از این فرد در فضای مجازی منتشر شده است صحت ندارد و انگیزه وی شخصی بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران افزود: «او اظهار کرده است که در یکی از بازدیدهای استاندار در گذشته برخورد شایسته نداشته و این انگیزه را بیان کرده اما این موضوع صحت ندارد و دستگاه قضایی حتما با این موارد برخورد قاطع می‌کند».

برخی از رسانه‌های ایران، این فرد را ایوب علیزاده و سرهنگ نیروهای مسلح معرفی کرده‌اند. خبرگزاری ایرنا او را یکی از کارکنان سپاه عاشورا معرفی کرده است.

عابدین خرم، فرمانده پیشین سپاه آذربایجان شرقی که به عنوان استاندار جدید این استان منصوب شده است، روز اول آبان در مراسم معارفه خود در حضور وزیر کشور از این فرد سیلی خورد.

صحنه سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.

سخنگوی قوه قضائیه ایران: حکم زندان نازنین زاغری هنوز به اجرای احکام ارسال نشده است

نازنین زاغری بار دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک‌سال حبس و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

ذبیح الله خدائیان، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید حکم یک‌سال زندان نازنین زاغری قطعی است اما پرونده وی هنوز به اجرای احکام ارسال نشده است.

نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی – بریتانیایی، فروردین سال ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد.

پس از پایان دوران محکومیت پنج ساله خانم زاغری، او بار دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک‌سال حبس و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، از روز یکشنبه هفته جاری در محوطه بیرونی وزارت خارجه بریتانیا در لندن دست به اعتصاب غدا زده است.

آقای رتکلیف در گفت‌وگو با رادیو فردا دلیل این اقدام خود را نگرانی از حبس مجدد همسرش و نارضایتی از رویکرد دولت بریتانیا به این موضوع عنوان کرده است.

نخست‌وزیر و وزیر خارجه بریتانیا تاکنون به اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری واکنش نشان نداده‌اند.

برگزاری جلسه رسیدگی به پرونده «دادخواهان سلامت»

از راست به چپ: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان

وکیل یکی از متهمان پرونده وکلا و فعالان مدنی مرتبط با پرونده سوءمدیریت در بحران کرونا، در گفت‌وگو با رادیو فردا، تشکیل جلسه رسیدگی به این پرونده را تأیید کرد.

او روز چهارشنبه پنجم آبان در این‌ زمینه گفت که جلسه حدود سه ساعت طول کشید و بیشتر این زمان به قرائت کیفرخواست و همچنین دفاعیات وکلای مهدی محمودیان گذشت.

مهدی محمودیان، فعال مدنی، همراه با مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم فرا افراز و لیلا حیدری، وکلای دادگستری، روز ۲۳ مرداد در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند و پس از مدتی سه نفر از آن‌ها یعنی محمدرضا فقیهی، مریم فراافراز و لیلا حیدری به‌طور موقت آزاد شدند.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز ۹ شهریور اتهام بازداشت‌شدگان را «اخلال در نظم» و برخی جرایم علیه امنیت ملی اعلام کرد.

وکیل یکی از متهمان که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با رادیو فردا افزود که مهدی محمودیان و مصطفی نیلی به دلیل خودداری از پوشیدن لباس زندان، در جلسه روز چهارشنبه حاضر نبودند و آرش کیخسروی از زندان به دادگاه آورده شده بود و در این جلسه محمدرضا فقیهی و مریم فرا افراز هم حاضر بودند.

مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، وکلای بازداشتی و مهدی محمودیان، فعال مدنی، در نامه‌ای به هیات نظارت مرکزی بر حقوق شهروندی، دلیل بازداشت خود را خودداری از امضای تعهدنامه مبنی بر عدم شکایت از علی خامنه‌ای و دیگر مقامات جمهوری اسلامی به دلیل سوءمدیریت کرونا عنوان کردند.

اتهامات محمودیان، نیلی و کیخسروی «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است که مجازات اتهام اول ده سال و اتهام دوم یک سال است.

فقیهی و فراافراز به «عضویت در گروه معاند» متهم شده‌اند که می‌تواند به پنج سال زندان منجر شود. مهدی محمودیان در حال سپری کردن دوره زندان خود در ارتباط با یک پرونده قبلی است.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ افزایش دوباره شمار قربانیان و مبتلایان

وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۷ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان باختند که ۴۱ نفر نسبت به روز سه‌شنبه افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه، پنجم آبان، ۱۰ هزار و ۶۴۴ بیمار تازه مبتلا به کرونا نیز شناسایی شد که ۱۵۴۸ نفر بیشتر از روز گذشته بود.

بر اساس تازه‌ترین آمار، شمار رسمی قربانیان و مبتلایان به کرونا در ایران تاکنون به ترتیب به ۱۲۵ هزار و ۷۱۶ نفر و به ۵ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است.

از میان بیماران تازه‌شناسایی شده، ۱۴۶۲ نفر بستری شدند که ۱۸۵ نفر بیشتر از روز گذشته است. شمار بیماران بدحال بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در سراسر کشور نیز ۴۱۲۷ نفر گزارش شده است.

آمار مبتلایان و قربانیان امروز در ایران در شرایطی افزایش یافته که پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفته «فعلاً آمار در اکثر مناطق رو به کاهش است.»

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران، نیز از وجود «شرایط بسیار سخت» در وزارت بهداشت خبر داده و گفت: «کمبود نیرو، منابع و گاهی اوقات هم نقض قوانین سبب می‌شوند انتظاراتی که از ما دارند را نتوانیم محقق کنیم.»

افزایش آمار مربوط به مرگ و ابتلا به کرونا در ایران، موجب افزایش شمار شهرهای قرمز نیز شده است.

در حال حاضر ۲۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۲۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۱۵ شهر در وضعیت زرد و ۸۳ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

نصرت بهشتی، معلم زندانی در مشهد، اعتصاب غذا کرد

نصرت بهشتی

نصرت بهشتی، معلم زندانی، در پیامی از زندان وکیل‌آباد مشهد از اعتصاب غذای خود در اعتراض به بازداشت موقت و موارد اتهامی «غیر قابل» قبول علیه خود خبر داد.

آن طور که خانم بهشتی خبر داده، وی از روز دوم آبان‌ اعتصاب غذای خود را شروع کرده و تا هنگام رسیدگی و رفع بلاتکلیفی، «لب از سخن» نیز فرو خواهد بست.

وی «مسئولیت زندگی خود در این شرایط» را بر عهده مقام‌های مسئول دانسته و خواستار «آزادی، رفع حصر و رفع موارد اتهامی» علیه خود شده است.

نصرت بهشتی یکی از ۱۴ زنی است که نامه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی ایران را امضا کرده بود.

او معلم بازنشسته و مادر شش فرزند است که از سه ماه پیش، به گفته خود، تنها به‌ دلیل «شرکت در تجمعات صنفی فرهنگیان و درخواست برای هماهنگ کردن حقوق معلمان با دیگر کارمندان دولت»، در اداره اطلاعات و زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است.

رویه مقام‌های جمهوری اسلامی در واکنش به تجمعات صنفی از جمله تجمعات معلمان و کارگران، بازداشت و طرح اتهام علیه فعالان صنفی به جای رسیدگی به مشکلات آنها بوده است.

واکنش چین به آمریکا: تایوان حق پیوستن به سازمان ملل را ندارد

تایپه، پایتخت تایوان

در پی فراخوان ایالات متحده از تایوان برای مشارکت بیشتر در امور سازمان ملل، چین روز چهارشنبه، پنجم آبان، تأکید کرد که تایوان «حق پیوستن» به سازمان ملل را ندارد.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند که در صورت لزوم باید با زور تصرف شود. تایوان می‌گوید که یک کشور مستقل است و از آزادی‌ها و دموکراسی خود دفاع می‌کند و چین را مسئول تنش‌ می‌داند.

مجمع عمومی سازمان ملل ۵۰ سال پیش از این، در یک رأی‌گیری، تصمیم به پیوستن پکن به این سازمان و حذف تایپه کرد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای به این مناسبت گفت از این که تایوان به‌طور فزاینده‌ای از صحنه جهانی کنار گذاشته شده، متأسف است.

آقای بلینکن گفت: «از آنجا که جامعه بین‌المللی با تعداد بی‌سابقه‌ای از مسائل پیچیده و جهانی مواجه است، کمک به حل این مشکلات برای همه ذی‌نفعان ضروری است و این شامل ۲۴ میلیون نفری که در تایوان زندگی می‌کنند نیز می‌شود.»

در واکنش به این اظهارات، ما شیائوگوانگ، سخنگوی دفتر امور تایوان در پکن به خبرنگاران گفت: «تایوان حق پیوستن به سازمان ملل را ندارد. سازمان ملل متحد یک سازمان دولتی بین‌المللی است که از کشورهای مستقل تشکیل شده… و تایوان بخشی از چین است.»

وزیر دفاع تایوان به تازگی هشدار داده است که تنش بین کشورش و چین در بدترین حالت خود در ۴۰ سال گذشته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سی‌ام مهر امسال گفت در صورتی که چین به تایوان حمله کند، ایالات متحده از تایوان دفاع خواهد کرد.

تراز دریای خزر طی ۲۶ سال «بیش از ۱.۵ متر» کاهش یافته است

یک مقام سازمان هواشناسی ایران از کاهش ۱.۵ متری در تراز دریاچه خزر با توجه به کاهش بارندگی در حوضه این دریاچه خبر داد.

به گفته بهزاد لایقی، مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی ایران، این اتفاق طی ۲۶ سال اخیر رخ داده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای لایقی نوشت که از سال ۱۳۷۴ تاکنون، روندی کاهشی در تراز آب این دریاچه دیده می‌شود و این رقم در سال جاری نسبت به سال گذشته، پنج سانتی‌متر بوده است.

بررسی‌های این سازمان نشان می‌دهد که سطح آب دریاچه خزر از سال ۱۳۷۴ به طور متوسط، سالیانه حدود شش سانتی‌متر کاهش یافته است.

به گفته این مقام رسمی، تنها «بارش» است که می‌تواند این شرایط را تغییر دهد و مانع کاهش سالیانه تراز این دریاچه شود.

سایر دریاچه‌ها و رودخانه‌ها در ایران نیز در شرایط مشابهی قرار دارند و بر اساس برآورد «موسسه منابع جهان» در سال ۲۰۱۹، ایران در صدر کشورهایی‌ است که با یک «بحران فوق‌العاده» در زمینه آب دست به گریبان است و در لبه «روز آخر» قرار گرفته‌، یعنی روزی که منابع آبی در آن ممکن است به پایان برسد.

مجوز فعالیت بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی چین در آمریکا لغو شد

دولت آمریکا روز سه‌شنبه، چهارم آبان، اعلام کرد که به دلیل نگرانی‌های «قابل ملاحظه» امنیت ملی، شرکت مخابرات «چاینا تِلِه‌کام» چین را از فعالیت در ایالات متحده منع کرده است.

واشینگتن مدتی است از احتمال نفوذ شرکت‌های چینی به شبکه‌های کلیدی آمریکا نگران است و اقدام روز سه‌شنبه «کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده» در لغو مجوز شرکت «چاینا تله‌کام» در آمریکا نیز در همین راستا انجام می‌شود.

بنا به دستور نهاد یادشده، شرکت «چاینا تله‌کام» باید خدمات خود در ایالات متحده را ظرف ۶۰ روز متوقف کند.

«چاینا تله‌کام» که می‌گوید بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خط ثابت و پهنای باند جهان است، از ۲۰ سال پیش مجوز ارائه خدمات مخابراتی در ایالات متحده را داشته و اکنون در ایالات متحده میلیون‌ها مشتری دارد.

«کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مالکیت و کنترل این شرکت توسط دولت چین خطرات قابل توجهی را برای امنیت ملی و اجرای قانون ایجاد می‌کند.»

این سازمان هشدار داد که فعالیت‌های این شرکت «به پکن فرصت می‌دهد تا به ارتباطات ایالات متحده دسترسی پیدا کرده، این داده‌ها را ذخیره و مختل کند یا از آن برای جاسوسی و سایر فعالیت‌های مضر علیه ایالات متحده استفاده کند.»

چین این‌گونه اتهام‌ها را رد می‌کند و سخنگوی «چاینا تله‌کام» هم در ایمیلی نوشته است که تصمیم کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده «مأیوس‌کننده» است.

روابط آمریکا و چین مدتی است بر سر طیفی از مسائل از جمله تایوان، هنگ کنگ، حقوق بشر و تجارت و فناوری با چالش مواجه شده و رو به تیرگی گذاشته است.

پنتاگون می‌گوید داعش قصد حمله به آمریکا را دارد

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، هشدار داد که گروه حکومت اسلامی٬ داعش٬ در افغانستان می‌تواند در مدت شش ماه به ایالات متحده حمله کند و قصد دارد این کار را انجام دهد.

کولین کال، معاون سیاسی وزیر دفاع همچنین گفت که هنوز مشخص نیست که آیا طالبان توانایی مبارزه با داعش را دارد یا خیر.

در واکنش به این سخنان مقام پنتاگون، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی، بخش افعانستان رادیو اروپای آزاد گفت: «موجودیت، فعالیت و تهدید القاعده و نیز داعش در افغانستان، یک تحلیل نادرست بوده و ما آن را رد می‌کنیم.»

سخنگوی طالبان بار دیگر اطمینان داده است که آنها هیچ گونه تهدیدی برای همسایه‌ها و یا به هیچ کشور جهان ایجاد نخواهند کرد.

مقامات بین‌المللی تاکید کرده‌اند که براساس عملکرد طالبان تصمیم‌گیری می‌کنند و نه سخنانشان. با گذشت بیش از ۴۵ روز از تصرف افعانستان از سوی گروه طالبان، تاکنون هیچ کشور جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و عربستان درباره کودتای نظامی در سودان

تظاهرات طرفداران دموکراسی و درگیری با نیروهای امنیتی و ارتش در شهرهای سودان ادامه دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید٬ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور روز سه‌شنبه با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در خصوص کودتای نظامی در سودان گفت‌وگو کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته است، آنتونی بلینکن و فیصل بن فرحان به دست گرفتن قدرت توسط نظامیان در سودان را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است، آنتونی بلینکن بر حمایت قاطع آمریکا از آرمان‌های مردم سودان برای دموکراسی تاکید کرد و احیای فوری دولت انتقالی سودان به رهبری غیرنظامیان را ضروری دانست.

ژنرال عبدالفتاح البرهان، رهبر نظامی سودان روز دوشنبه با ساقط کردن دولت عبدالله حمدوک، نخست وزیر پیشین، قدرت را به دست گرفته است.

کودتای سودان از سوی اکثر کشورهای غربی و سازمان ملل محکوم شده و تظاهرات طرفداران دموکراسی و درگیری با نیروهای امنیتی و ارتش در خارطوم و سایر شهرها ادامه دارد.

کودتای نظامی درست یک ماه قبل از مهلت تعیین شده برای واگذاری کامل اداره امور کشور به دولت غیرنظامی روی داد که می‌توانست نفوذ و دخالت ارتش سودان را محدود کند.

باقر نمازی، شهروند ایرانی- آمریکایی ممنوع‌الخروج‌ شده، تحت عمل جراحی قرار گرفت

سیامک نمازی به همراه پدرش باقر نمازی

جارد گِنسر، وکیل باقر نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی که پس از بازداشت در ایران ممنوع‌الخروج شده، می‌گوید که وی برای بازکردن یکی از شریان‌های مغزش با موفقیت تحت عمل جراحی قرار گرفته و اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.

جارد گنسر در حساب توئیتری خود خبر داده است که قرار است باقر نمازی ۸۵ ساله تا دو روز دیگر در بخش مراقبت‌های ویژه بماند.

وکیل باقر نمازی با ابراز نگرانی نسبت به کیفیت مراقبت‌های بعد از عمل در ایران، تاکید کرد که نمازی نیاز دارد تا در محیطی بدون تنش تحت مراقبت باشد چرا که شرایط موجود، زندگی و سلامت او را تهدید می‌کنند. او بار دیگر از مقامات ایران خواست تا اجازه خروج موکلش از ایران برای ادامه درمان را صادر کنند.

باقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف است که سال ۹۵ برای پی‌گیری وضعیت فرزندش سیامک نمازی، به ایران رفته و بازداشت شد. باقر نمازی، با وجود اینکه پرونده‌اش از سوی مقام‌های قضایی بسته شده است، اجازه خروج از کشور ندارد.

دادگاه تجدید نظر حکم حبس و مجازات‌های تکمیلی ضیا نبوی را تایید کرد

ضیا نبوی پیش از این در پی اعتراضات سال ۸۸ در ایران بازداشت شد و بیش از هشت سال را در زندان گذراند.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم دادگاه بدوی علیه ضیاء نبوی، فعال دانشجویی، را «عینا» تایید کرده است.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، روز دوشنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «تقاضای تجدیدنظرخواهی آقای ضیاء نبوی بدون بررسی و تشکیل جلسه رسیدگی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر، برخلاف ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری رد شد و حکم یک سال حبس تعزیری و مجازات‌های تکمیلی عینا تایید شد.»

ضیاء نبوی هم در توییتر خود با اشاره به «یک سال حبس تعزیری بعلاوه مقداری مجازات تکمیلیِ مضحک» بخشی از دادنامه را منتشر کرده است:: «از آنجائی‌که آنچه متهم ردیف اول در مواردی انجام داده و مسبوق به موارد مشابه می‌باشد، حکایت از انگیزش نادرست و یک تمایل درونی به فضاسازی علیه نظام دینی و عدم هدایت کننده و نگهدارنده رفتار دارد، صرفاً مجازات یاد شده را برای وی کافی ندانسته» و مجازات‌های تکمیلی علیه او صادر شده است.

ضیا نبوی همچنین به مجازات‌های تکمیلی از جمله دو سال ممنوعیت خروج از کشور، حضور در بهشت‌زهرا، آسایشگاه جانبازان و کلاس‌های کنترل‌هیجان در قم نیز محکوم شده است.

ضیا نبوی پیش از این در پی اعتراضات سال ۸۸ در ایران بازداشت شد و بیش از هشت سال را در زندان گذراند. او در اسفند ۱۳۹۸ نیز برای مدت کوتاهی دوباره بازداشت شد.

اولین رزمایش پهپادی مشترک آمریکا و بحرین در خلیج فارس

عکسی آرشیوی از شناور آمریکایی در سواحل بحرین

نیروهای دریایی آمریکا و بحرین در یک رزمایش مشترک در آب‌های خلیج فارس برای اولین بار از سامانه‌های هدایت شونده بدون سرنشین از جمله پهپادهای مخصوص عملیات دریایی استفاده کردند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که فرماندهی آن در بحرین مستقر است ماه گذشته اعلام کرد که یک نیروی ضربتی متشکل از سامانه‌های پهپادی و فناوری هوش مصنوعی، موسوم به «گروه ضربت ۵۹» را به خدمت خواهد گرفت که از امکانات و قابلیت‌های رزمی متحدان واشنگتن در منطقه خلیج فارس نیز بهره می‌گیرد.

افزايش قابلیت‌های رزمی آمريکا در شرایطی است که تنش‌های نظامی بین ایران و اسراییل به آب‌های منطقه کشیده شده و حکومت بحرین از سال گذشته با اسراییل مناسبات عادی دیپلماتیک برقرار کرده است.

از اوایل سال جاری میلادی ایران و اسراییل طرف مقابل را به حمله و یا خرابکاری در شناورهای یکدیگر متهم کرده و کارشناسان می‌گویند «نبرد در سایه» بين دو کشور به آب‌های منطقه گسترش یافته است.

کشورهای غربی در ماه اوت ایران را متهم کردند که با پهپاد به یک نفتکش متعلق به شرکت‌های اسراییلی در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی حمله کرده است. در اين حادثه دو خدمه اين کشتی جان خود را از دست دادند.

حکومت ایران ضمن رد این اتهام مدعی است که اسراییل با جعل چنین سناریوهایی قصد دارد به ایران ضربه بزند.

سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفت هدف رزمایش مشترک با بحرین تقویت همکاری با کشورهای متحد در زمینه مهار تهدیدهای موجود و حفظ هوشیاری و احاطه نیروهای آمریکایی در سطح منطقه است.

به گفته او، در این رزمایش چند شناور بدون سرنشین و سامانه‌های پهپاد دریایی مورد آزمایش قرار گرفته و نیروی دریایی بحرین توانست در این زمینه تجارب عملیاتی کسب کند.

بحرین به دلیل نزدیکی به آبراه هرمز که در سال‌های اخیر نقطه اصلی رویارویی نیروهای آمریکا و ایران بوده از اهمیت راهبردی فراوانی برخوردار است.

دولت آمریکا در ماه فوریه یکی از ناوهای هواپیمابر خود را از خلیج فارس خارج کرد. کارشناسان می‌گویند هدف این اقدام کاهش تنش نظامی با ایران بوده که در سال‌های ریاست جمهوری دونالد ترامپ به مرحله خطرناکی رسیده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر/س.ن

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG