لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۴۸

سازمان ملل: بیش از ۱۲۰۰ هزار افغان در نیمه اول سال ۲۰۲۰ کشته شده‌اند


۳۴۰ نفر از کشته‌شدگان و ۷۲۷ نفر از مجروحان کودک بوده‌اند.

دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان روز دوشنبه ششم مرداد گزارش داد که در نیمه اول سال ۲۰۲۰، هزار و ۲۸۲ نفر در این کشور کشته و دو هزار و ۱۷۶ نفر نیز زخمی شده‌اند.

گزارش این دفتر حاکی است که ۳۴۰ نفر از کشته‌شدگان و ۷۲۷ نفر از مجروحان کودک بوده‌اند.

دبورا لیونز، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، گفته است: «درشرایطی که دولت افغانستان و گروه طالبان برای پیشبرد مذاکرات صلح یک فرصت تاریخی دارند واقعیت فاجعه بار این است که درگیری‌های مسلحانه ادامه دارد و این درگیری‌ها هر روز از غيرنظامیان قربانی می گیرد.»

دبرا لیونز همچنین گفته است:«ازطرف‌های درگیر می‌خواهم به این حوادث وحشتناک و مرگبار و هزینه سنگینی که غیرنظامیان می پردازند بیاندیشند، برای توقف کشتار و خونریزی اقدامات قاطعی انجام داده و با یکدیگر مذاکره کنند.»

این گزارش می‌افزاید٬ گروه طالبان و حکومت اسلامی مسئول ۵۸ درصد تلفات شهروندان افغان هستند و نیروهای هوادار دولت نیز در ۲۳ درصد از قتل و مجروح شدن غیرنظامیان در این کشور دست داشته‌اند.

طبق این گزارش، تلفات غیرنظامی (کشته‌ها و مجروحان) در افغانستان در ۶ ماهه سال جاری به نسبت بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس سازمان ملل می گوید دلیل آن کاهش عملیات نیروهای بین المللی است که در سال جاری فقط هنگام درخواست کمک از سوی ارتش افغانستان وارد عملیات می شوند و همینطور کاهش حملات گروه موسوم به خلافت اسلامی است.

با این همه گزارش سازمان ملل می‌گوید که تلفات غیرنظامیان کماکان بسیار زیاد است و به شدت از گروه طالبان و دولت افغانستان انتقاد می‌کند.

دولت آمریکا و گروه طالبان در ماه فوریه یک توافق صلح امضا کردند که بهترین موقعیت برای پایان دادن درگیری‌های نظامی در افغانستان تلقی می شود. با وجود خروج بخشی از نیروهای آمریکا و ناتو از خاک افغانستان گفت‌‌وگوهای بین افغانی که فاز دوم روند صلح قلمداد می شود تاکنون به تاخیر افتاده است. یکی از دلایل این تاخیر عدم تمایل دولت افغانستان به آزادی تعدادی از زندانیان طالبان است.

سازمان ملل در این گزارش همچنین می‌گوید، که تعداد حملات گروه موسوم به خلافت اسلامی از بازه زمانی مشابه در سال گذشته که ۹۷ مورد بود در شش ماهه اول سال جاری به ۱۷ مورد کاهش يافته است.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان این گزارش را پروپاگاندا با هدف بدنام کردن طالبان توصیف کرد. او افزود حملات هوایی و توپخانه سنگین نیروهای دولتی و متحدان آن «مسئول بخش اعظم تلفات غیر نظامی» هستند.

دولت افغانستان هم گفته است، گزارش سازمان ملل تاکیدی بر یافته‌های دولت است که نشان می‌دهد حملات طالبان مسئول بخش اعظم تلفات غیرنظامی است. دولت افغانستان در بیانیه خود افزود که با وجود توافق صلح بین طالبان و آمریکا این گروه حملات خود را تشدید کرده است.

طبق گزارش سازمان ملل تلفات ناشی از حملات هوایی نیروهای دولتی طی شش ماهه اول سال جاری در مقایسه با همین دوره در سال گذشته سه برابر شده است. این گزارش می افزايد نیروهای دولتی مسئول ۲۳ درصد و طالبان نیز مسئول ۴۳ درصد از تلفات غیرنظامی در این دوره هستند.

زنان و کودکان ۴۰ درصد تلفات غیرنظامی را تشکیل می‌دهند. گزارش سازمان ملل متحد درعین حال یادآوری می کند که کودکان در معرض آزار هر دو طرف هستند و برای جنگیدن عضو گیری و بسيج می شوند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG