لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۲۴

احمد توکلی: طرح شفافیت دفتر رهبر را دادم ولی از آن استقبال نشد


احمد توکلی با اشاره به وضعیت بنیاد مستضعفان گفته است این نهاد ۳۶ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و «باید حساسیت روی آن دو چندان باشد».

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است سال ۹۷ پس از مشورت با علی خامنه‌ای، طرح شفافیت دفتر رهبر جمهوری اسلامی را ارائه داده است ولی از آن «استقبال نشد».

او در گفت‌وگویی که روز یک‌شنبه ۲۶ مرداد در روزنامه اعتماد منتشر شد، علت تنظیم این طرح را «انتظارات مردم» و «حساسیت بیشتر» درباره نهادهای زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی دانسته ولی نگفته است که کدام مقام دفتر رهبر با این طرح مخالفت کرده است.

آقای توکلی مدعی شده که آیت‌الله خامنه‌ای از شفافیت استقبال می‌کند «ولی نيروهايش به هر دليلی اين‌ كار را نمی‌كنند» و او هم پس از این ماجرا، دیگر نرسیده است که «اين مسئله» را با رهبر جمهوری اسلامی در میان بگذارد.

دفتر رهبر جمهوری اسلامی که حداقل شامل ۸ معاونت و ۷ دفتر ویژه و تعدادی موسسه انتشاراتی و رسانه‌ای است، بر عملکرد تمام نهادی اقتصادی و فرهنگی زیر نظر علی خامنه‌ای نظارت دارد.

این دفتر در طول سه دهه گذشته هیچ گزارشی درباره ساختار سازمانی، عملکرد و چگونگی نظارت بر نهادهای اقتصادی عظیم وابسته به رهبر جمهوری اسلامی مانند ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان ارائه نداده است.

آقای توکلی که یک موسسه به نام ديد‌بان شفافيت و عدالت را اداره می‌کند، تایید کرده است که در بسیاری از اموال متعلق به نهادهای زیر نظر دفتر رهبر از جمله بنیاد مستضعفان «سواستفاده» صورت می‌گیرد.

او همچنین با اشاره به امتیازهایی که مدیران نظام دریافت می‌کنند، گفته است که سال ۶۹ با مجوز رهبر جمهوری اسلامی یک زمین سه هزار متری در سعادت‌آباد تهران برای ساخت مدرسه گرفته و پول را آن در اقساط ۱۰ ساله داده است.

آقای توکلی درباره وضعیت فعلی این مدرسه و ارزش آن توضیح نداده ولی گفته است اگر الان بخواهد در این زمین نظر مشورتی بدهد، «ممكن است نظر ديگری» داشته باشد.

پیش از این پرویز فتاح، رئیس سازمان بنیاد مستضعفان، نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به بهره‌برداری گسترده برخی نهادها و مقام‌های عالی جمهوری اسلامی مانند غلامعلی حدادعادل، مشاور عالی خامنه‌ای، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق و مرکز پژوهش‌های مجلس از اموال و املاک این نهاد اشاره کرده بود.

احمد توکلی با اشاره به وضعیت بنیاد مستضعفان گفته است این نهاد ۳۶ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و «باید حساسیت روی آن دو چندان باشد».

او تاکید کرده است که اگر وضع دفتر رهبر جمهوری اسلامی شفاف باشد، «نهادهایی مثل بنياد مستضعفان هم ديگر نمی‌توانند از اين مساله پيروی نكنند».

​این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به بی‌اعتمادی گسترده مردم به مسئولان جمهوری اسلامی گفته است: «ما شده‌ايم چوپان دروغگو و بايد بپذيريم كه اعتماد مردم به ما مسئولان در قياس با گذشته بسيار كمتر شده است.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG