لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۸

رئيس سازمان پدافند غیرعامل: وجود مخازن گاز کلر در منطقه مرکزی تهران خطرناک است


غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران گفته است در تاسیسات تصفیه آب «یکی از مناطق مرکزی» شهر تهران «مخازن گاز کلر» وجود دارد که خطرناک است و «شاید نیازمند انتقال این تاسیسات باشیم».

او که روز دوشنبه سوم شهریور با خبرگزاری فارس گفت‌وگو می‌کرد، بدون اشاره دقیق به منطقه مورد نظر گفت که از این مخازن در «مکانیزم گندزدایی» استفاده می‌شود و می‌توان از روش‌های دیگری مثل «گندزدایی بر پایه کلر اما بدون استفاده مستقیم از مخازن گاز کلر» استفاده کرد.

آقای جلالی با اشاره به حادثه انفجار بیروت که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر و ویرانی بخش وسیعی از بندر بیروت شد، گفت این انفجار مثل یک درس عبرت بود و همه کشورها نیازمند «بازنگری در موضوع وجود تاسیسات پرخطر در شهرها هستند».

با این حال او گفت در زمینه جابجایی تاسیسات پرخطر در شهرهای ایران، مهم‌ترین مشکل «هزینه بالای انتقال و جابجایی این تاسیسات» است.

پس از انفجار بزرگ شهر بیروت که بازتاب خبری گسترده‌ای داشت، مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران روز ۱۶ مرداد با اشاره به وجود انبار نفت در محله شهران در شمال غرب تهران، آن را یک بمب ساعتی توصیف کرد که ممکن است «فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از انفجار بیروت» برای تهران به بار آورد.

او انبار نفت شهران را فقط یک نمونه از تأسیسات پرخطر در بافت مسکونی شهر عنوان کرد و گفت این انبار نفت «با مخازنی غول‌پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده است».

رضا کرمی‌محمدی، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران هم، روز جمعه ۱۷ مرداد از خطرناک بودن موقعیت دیگر انبارهای بزرگ مواد شیمیایی داخل تهران خبر داد.

این هشدارها با واکنش مقام‌های وزارت نفت مواجه شد و کرامت ویس‌کرمی، مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گفت امکان جابجایی این انبار و دو انبار نفتی دیگر در تهران وجود ندارد.

مقام‌های وزارت نفت ایران می‌گویند در صورت انتقال این انبارها، فرایند سوخت‌رسانی به برخی مناطق تهران از جمله شمال پایتخت مختل می‌شود و این جابجایی هزینه اقتصادی بالایی دارد.

علاوه بر انبارهای نفتی، هشدارهایی درباره انبار بزرگ بعثت متعلق به وزارت نیرو که در جنوب تهران قرار دارد نیز مطرح شده است.

خرداد سال گذشته، قسمت پست نیروگاه بعثت که انبار شیمیایی آن نیز در محدوده آن قرار دارد، دچار آتش‌سوزی شد، اما جلوی پیشروی آتش گرفته شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG