لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۳۹

خبرهای کوتاه

یونیسف: یک‌سوم کودکان در جهان به آموزش از راه دور دسترسی نداشتند

مدرسه ابتدایی در سیستان و بلوچستان ایران

یونیسف، آژانس کودکان سازمان ملل، چهارشنبه شب در گزارشی اعلام کرد که در دوران همه‌گیری کرونا و بسته شدن مدارس، یک‌سوم کودکان در جهان از دسترسی به آموزش از راه دور محروم بوده‌اند.

یونیسف از این امر به عنوان «وضعیت اضطراری در آموزش و پرورش جهانی» یاد می‌کند.

یونیسف می‌گوید که در اوج دوران قرنطینه و خانه‌مانی نزدیک به ۱.۵ میلیارد کودک با مدرسه‌های تعطیل مواجه شدند.

از میان این تعداد، «دست‌کم ۴۶۳ میلیون» کودک مدرسه‌رو به هیچ وجه به آموزش از راه دور دسترسی نداشتند.

در بیانیه یونیسف آمده است که «عواقب و بازتاب این امر احتمالا تا چند دهه آینده در اقتصاد و جوامع مختلف محسوس خواهد بود».

از میان کودکانی که به مدرسه دسترسی نداشتند کودکان صحرای آفریقا بیش از همه از این امر آسیب دیدند، اما از نظر تعداد منطقه جنوب آسیا با نزدیک به ۱۴۷ میلیون بیشترین کودک مدرسه‌روی محروم از تحصیل را داشت.

در همین زمینه وزارت آموزش و پرورش ایران در میانه مردادماه اعلام کرد که سه میلیون و ۲۲۵ هزار دانش‌آموز، به ‌دلیل نداشتن تبلت یا گوشی، امکان عضویت در شبکه «شاد» را ندارند و با خطر «بازماندگی از تحصیل» روبه‌رو هستند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در آتش سوخت

عکس از دفتر بسیج دانشگاه شریف پس از آتش‌سوزی

رسانه‌ها در ایران روز شنبه، ۱۹ آذر، از آتش گرفتن دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در نیمه‌شب گذشته خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، آتش‌سوزی این دفتر توسط «عوامل ناشناس» آغاز شده و تمامی وسایل در آتش سوخته‌اند.

درباره جزئیات این حادثه، تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

اما اکانتی در توییتر با عنوان «اعتصاب شریف» که اعتراضات دانشجویان این دانشگاه را پوشش می‌دهد این گمانه را مطرح کرده است که «بسیج خود عامل این کار بوده است». رادیوفردا قادر به تایید مستقل این خبر نیست.

همزمان با اعتراضات سراسری در ایران طی نزدیک به سه ماه گذشته، گزارش‌های متعددی از آتش‌سوزی مراکز بسیج در مناطق مختلف کشور گزارش شده است.

در همین زمینه ویدئوهای بسیاری نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در آن‌ها معترضان در حال پرتاب کوکتل مولوتوف با هدف به آتش کشیدن این مراکز دیده می‌شوند.

پس از آن که خبر اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، در روز پنج‌شنبه گذشته منتشر شد، چندین خبر با همین موضوع منتشر شده و در دست‌کم یکی از این ویدئوها گفته می‌شود که آغاز حریق به «انتقام» اعدام محسن شکاری است.

بامداد شنبه نیز تصاویر ویدئویی از آتش‌سوزی گسترده در پادگان بسیج ناحیه امام حسین اهواز منتشر شد.

این پادگان واقع در یک منطقه نظامی ویژه سپاه، از مراکز اصلی این نهاد نظامی در استان خوزستان است که نقش محوری در اقدامات امنیتی، تبلیغاتی و همچنین فرماندهی سرکوب اعتراضات در اهواز دارد.

ابهام در مرگ دانشجوی علامه؛ برادر شهاب هاشمی خبر خودکشی او را تکذیب کرد

عکسی که از شهاب‌الدین هاشمی، دانشجوی درگذشته دانشگاه علامه‌طباطبائی منتشر شده است

برادر شهاب‌الدین هاشمی، دانشجوی درگذشته دانشگاه علامه طباطبایی، ضمن رد خبر «خودکشی» او، از مرگ برادرش با عنوان «قتل مشکوک» نام برد.

مهدی هاشمی در یک استوری در صفحه کاربری خود در اینستاگرام، بیانیه دانشگاه علامه طباطبایی در مورد مرگ برادرش را «کثیف و سرشار از دروغ و تهمت» خواند و در ادامه اعلام علت «قتل مشکوک» برادرش «به‌ عنوان ساختگی خودکشی از سوی مراجع قانونی» را «محکوم و تکذیب» کرد.

در پی انتشار خبر پیدا شدن جسد حلق‌آویزشده شهاب‌الدین هاشمی در خوابگاه دانشگاه علامه‌طباطبایی در تهران، رسانه‌های حکومتی در روزهای گذشته علت مرگ او را خودکشی اعلام کردند.

از جمله «همشهری‌ آنلاین» روز شنبه، ۱۹ آذر، در گزارش مفصلی در تکرار ادعای مقامات دانشگاه نوشت که آقای هاشمی «سابقه بیماری روحی روانی» داشته و «در صحنه حادثه، یک دست‌نوشته از این دانشجو با اشاره به قصد انجام خودکشی کشف شده است.»

مهدی واحدی، معاون دانشگاه علامه طباطبایی روز پنج‌شنبه، ۱۷ آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا ضمن تاکید بر غیر سیاسی بودن آقای هاشمی گفته بود که او حتی در اتفاقات اخیر این دانشگاه نیز سابقه‌ای نداشته است.

شورای صنفی دانشجویان کشور پیشتر در خبری اعلام کرده بود که جسد آقای هاشمی در حالی در خوابگاه پیدا شده که چند روز خبری از او نبوده و دوستان او نتوانسته‌ بودند هیچ‌گونه ارتباطی با او داشته باشند.

همزمان با انتشار فراخوان‌هایی از سوی دانشجویان دانشگاه علامه‌طباطبایی برای برگزاری تجمع در روزهای شنبه و یک‌شنبه، ۱۹ و ۲۰ آذر در پی مرگ هم‌دانشگاهی‌شان که آن را «مشکوک» اعلام کرده‌اند، شورای صنفی دانشجویان کشور از ممنوع‌الورود شدن دست‌کم صد دانشجوی دیگر این دانشگاه خبر داده‌ است.

بر اساس گزارش این شورا، مسئولان دانشگاه شامگاه جمعه با ارسال پیامک به این دانشجویان اعلام کرده‌اند که ورود آن‌ها به مدت یک ماه به دانشگاه ممنوع است.

در همین حال مهدی هاشمی نیز در اینستاگرام از فشار نهادهای امنیتی و غیر امنیتی بر او برای خودداری از اطلاع‌رسانی درباره مرگ برادرش خبر داده‌ است.

«آتش‌سوزی گسترده» در پادگان امام حسین اهواز

عکسی برگرفته از تصاویر ویدئویی

تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی حاکی از وقوع آتش‌سوزی گسترده در پادگان بسیج ناحیه امام حسین اهواز در بامداد شنبه نوزدهم آذر ماه است.

این تصاویر شعله‌های بلند و گسترده آتش در یک منطقه نظامی در داخل شهر اهواز را نشان می‌دهد از ساعت‌های اولیه بامداد دچار آتش‌سوزی شده و تا ساعاتی بعد همچنان در آتش می‌سوزد.

در یکی از ویدیوها شاهدان عینی می‌گویند که «پادگان امام حسین اهواز» در بامداد نوزدهم آذر دچار آتش‌سوزی شده است.

در شهر اهواز پادگانی نظامی به نام «ناحیه مقاومت بسیج امام حسین اهواز» در محدوده تقاطع اتوبان مدرس و میدان چهار شیر این شهر قرار دارد.

این منطقه نظامی از مناطقی است که در اختیار سپاه استان خوزستان قرار دارد و این سپاه استانی از آن به عنوان محل استقرار «سپاه ناحیه امام حسین اهواز» و «ناحیه بسیج امام حسین اهواز» استفاده می‌کند.

«سپاه ناحیه امام حسین اهواز» و «ناحیه بسیج امام حسین اهواز» از مراکز اصلی و محوری سپاه شهر اهواز و سپاه استان خوزستان است که در اقدامات امنیتی، تبلیغاتی و همچنین فرماندهی سرکوب اعتراضات شهر اهواز نقش محوری دارد.

مقام‌های شهر اهواز و سپاه خوزستان تاکنون درباره آتش‌سوزی گسترده بامداد شنبه در پادگان امام حسین اهواز توضیحی ارائه نکرده‌اند.

همزمان با آتش‌سوزی این پادگان در اهواز، ویدیوهای دیگری از آتش‌سوزی چند پایگاه بسیج در شهرهای مختلف از جمله آتش سوزی گسترده در پایگاه بسیج رضوانشهر در استان گیلان و به آتش کشیده شدن شدن یک پایگاه بسیج در شهر مشهد نیز منتشر شده است.

در تصاویر مربوط به آتش‌سوزی پایگاه بسیج در مشهد، فردی به آتش کشیدن بخشی از این پایگاه را اعتراضی به اعدام محسن شکاری توصیف می‌کند.

مذاکرات ترکیه با روسیه و اکراین برای تقویت توافق مورد حمایت سازمان ملل برای صدور غله

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز جمعه ۱۸ آذر گفت که برای تقویت توافق مورد حمایت سازمان ملل برای صدور غله اوکراین از مسیر دریای سیاه روز یکشنبه با رهبران روسیه و اوکراین تلفنی گفت‌وگو خواهد کرد.

این توافق که در ماه ژوئیه با میانجیگری سازمان ملل و دولت ترکیه صورت گرفت پس از انقضای مدت آن در ماه نوامبر برای چهار ماه دیگر تمدید شد. اوکراین و روسیه هر یک به دلایل جداگانه‌ای از عدم اجرای کامل این توافق شکایت کرده اند.

براساس این توافق کشتی‌های حامل غله اوکراین از مسیرهای امنی که در دریای سیاه تعيين شده عبور کرده و در بندرگاه استانبول توسط ناظران بین المللی بازرسی می شوند.

مرکز نظارت بر این برنامه در استانبول روز پنجشنبه اعلام کرد که تاکنون حدود ۱۳ میلیون تن غله و محصولات غذایی اوکراین از طریق این مسیر صادر شده ولی اذعان کرد که به دلیل بروز تاخیر اجرای توافق به حالت مطلوب نرسیده است. به گفته این مرکز هم اکنون ۸۴ کشتی در بندرگاه استانبول منتظر بازرسی هستند و دوره انتظار برخی از آنها بالغ بر یک ماه است.

خبرگزاری‌های اوکراین نیز از قول ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری این کشور گزارش دادند که به دلیل تاخیر روسیه در اجرای تعهدات خود در حال حاضر اوکراین فقط قادر است از نیمی از ظرفیت صادراتی بنادر خود در دریای سیاه استفاده کند.

ابراز نگرانی ناتو از گسترش جنگ اوکراین

همزمان، دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای با یک رسانه نروژی که روز جمعه منتشر شد در مورد احتمال از کنترل خارج شدن جنگ اوکراین و تبدیل آن به یک رویارویی نظامی بین ناتو و روسیه ابراز نگرانی کرد.

ینس استولتنبرگ در بخشی از این مصاحبه گفت:«جنگ اوکراین ممکن است به یک رویارویی نظامی تمام عیار بین روسیه و ناتو بدل شود. ما هر روز تلاش می کنیم که از وقوع چنین حالتی جلوگیری کنیم».

او افزود که وقوع چنین حالتی محتمل است و تاکید کرد که پرهیز از گسترش جنگ اوکراین به سایر کشورهای اروپایی و تبدیل شدن آن به یک جنگ گسترده و تمام عیار در اروپا بسیار اهمیت دارد.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز جمعه در یک سخنرانی ویدئویی در نشست مقامات امنیتی چندین کشور سابق اتحاد شوروی گفت غرب از اوکراین به عنوان ابزاری علیه روسیه استفاده می کند.

آقای پوتین افزود:«قدرت‌های غربی سالها بی‌شرمانه منابع اوکراین را غارت کرده، نسل‌کشی و ترور در ناحیه دونباس را تشویق کرده و در عمل اوکراین را به مستعمره خود بدل کرده اند و اکنون از اوکراینی‌ها به عنوان گوشت دم توپ و سکویی برای تعرض به روسیه استفاده می کنند».

گزارش‌ها حاکی است که روز جمعه نبردهای سنگین بین نيروهای روسیه و اوکراین در جبهه‌های شرقی و جنوبی ادامه یافت. دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت بر اثر گلوله باران مناطق غیرنظامی در ۲۴ ساعت گذشته حداقل پنج نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر مجروح شده اند.

اردوغان از راه‌اندازی شبکه تی‌آر‌تیِ فارسی‌زبان در سال آینده خبر داد

رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در همایش بین‌المللی تی‌آرتی جهانی در استانبول از افتتاح شبکه‌های دیجیتالی به زبان‌های فارسی و اسپانیایی در سال ۲۰۲۳ خبر داد.

رجب طیب اردوغان تاکید کرد هدف تی‌آرتی، به چالش کشیدن کلیشه‌های قالبی و ارائه اطلاعات صحیح به جهان است.

به گفته رئیس جمهور ترکیه، این کشور اکنون دومین صادر کننده سریال در دنیا است.

رجب طیب اردوغان با اشاره به این که در سال جاری شبکه‌های دیجیتالی تی‌آرتی آلمانی و روسی راه اندازی شده و در سال آینده نیز شبکه‌های فارسی و اسپانیایی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد، گفت: هدف ما این است که سخنگوی خیر، حقیقت و حقانیت در سراسر جهان باشیم.

استرالیا گشت ارشاد، بسیج و شش مقام حکومت ایران را به دلیل سرکوب اعتراضات تحریم کرد

پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا

پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا، روز شنبه اعلام کرد که کشورش علیه گشت ارشاد، نیروی مقاومت بسیج و شش فرد ایرانی به دلیل سرکوب خشونت آمیز اعتراضات اخیر، تحریم‌های حقوق بشری اعمال خواهد کرد.

در این بیانیه تصریح شده است که این افراد و نهادها در سرکوب اعتراضات سراسری در ایران به دنبال جان باختن مهسا (ژینا) امینی نقش داشته‌اند.

استرالیا همچنین اعلام کرده است که تحریم‌های حقوق بشری را علیه هفت فرد روس که در تلاش برای ترور الکسی ناوالنی، از رهبران مخالفان حکومت روسیه دست داشتند، اعمال خواهد کرد.

طبق این گزارش٬ دولت استرالیا همچنین سه فرد ایرانی و یک شرکت فعال در عرضه پهپاد به روسیه برای استفاده علیه اوکراین را نیز مورد تحریم قرار داده است.

پنی وانگ در بیانیه مشترکی با تیم واتس، دستیار وزیر خارجه استرالیا، اعلام کرد: «استرالیا در کنار مردم اوکراین و در کنار مردم ایران است.»

آنها اضافه کرده‌اند: «ما از تمامی راهبردهایی که در اختیار داریم برای حمایت از حقوق بشر - از گفت‌وگو و دیپلماسی گرفته تا تحریم‌ها - مطابق با ارزش‌ها و منافع خود، استفاده می کنیم.»

شهرهای مختلف ایران از زمان خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی در ۲۶ شهریور سال جاری، شاهد تظاهرات اعتراضی بوده‌اند. به رغم سرکوب گسترده معترضان، جمهوری اسلامی تاکنون نتوانسته است این اعتراضات را متوقف کند.

بیانیه مشترک آمریکا و کانادا: تحمیل هزینه بر سرکوبگران در ایران را افزایش می‌دهیم

کانادا و ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه مشترکی «اقدامات خشونت آمیز وحشیانه» جمهوری اسلامی ایران علیه معترضان مسالمت آمیز و سرکوب مداوم مردم ایران را محکوم کردند.

این بیانیه که روز جمعه ۱۸ آذرماه منتشر شده می‌افزاید، تشدید خشونت مقامات ایرانی علیه مردم ایران موید لزوم واکنش‌های پی‌درپی از سراسر جهان است: به رغم تحریمهای حقوق بشری ما، رهبری ایران بی‌هیچ ملاحظه‌ای به اعمال خشونت علیه مردم خود ادامه می‌دهد.

این بیانیه با اشاره به کشتار صدها معترض، از جمله کودکان و بازداشتهای خودسرانه هزاران نفر، تاکید کرده است گزارش‌های اخیر درباره استفاده مقامات ایرانی از خشونت جنسی به عنوان وسیله‌ای شنیع برای سرکوب اعتراضات، به شدت نگران‌کننده است.

آمریکا و کانادا در ادامه تصریح کرده‌اند دادگاه‌های ایران نیز شروع به صدور احکام سختگیرانه از حبسهای طولانی‌مدت تا اعدام کرده‌اند: ما در حمایت از مردم شجاع ایران متحد و متعهد به یافتن راه‌های بیشتر برای تحمیل هزینه‌ بر عاملان نقض حقوق بشر علیه مردم ایران هستیم.

کریستن استوارت رییس هیات داوران جشنواره فیلم برلین شد

کریستن استوارت، بازیگر آمریکایی

برگزار کنندگان جشنواره سینمایی برلین روز جمعه ۱۸ آذر اعلام کردند که کریستین استوارت، بازیگر آمریکایی ریاست هیات داوری هفتاد و سومین برلیناله را که در سال ۲۰۲۳ برگزار می شود، برعهده خواهد داشت.

کریستین استوارت، بازیگر، کارگردان و فیلمنامه‌نویس ۳۲ ساله یکی از بازیگران اصلی مجموعه فیلم «گرگ و میش» است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون پنج قسمت آن در سینماها به نمایش درآمده است.

او در فیلم «اسپنسر» محصول سال ۲۰۲۱ نقش شاهزاده دایانا، همسر فقید شاهزاده چارلز که اکنون پادشاه بریتانیاست را ایفا کرد و برای بازی در این نقش نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

مدیران جشنواره سینمایی برلین در بیانیه‌ای مشترک، کریستن استوارت را «از بااستعدادترین و چندوجهی‌ترین بازیگران نسل خود» خواندند و افزودند: «او با کارنامه درخشان هنری‌اش بهترین پل بین سینمای اروپا و آمریکاست.»

کریستن استوارت کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد و یک سال بعد، به عنوان یکی از اعضای هیات داوری در جشنواره فیلم حاضر شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین يا برلیناله از روز ۱۶ تا ۲۶ فوریه ۲۰۲۳ (یا ۲۷ بهمن تا هفتم اسفند امسال) برگزار می‌شود.

بریتانیا می‌گوید روسیه استفاده از پهپادهای ایرانی در تهاجم نظامی به اوکراین را از سرگرفته است

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که داده‌های اطلاعاتی و شواهد ارائه‌شده از سوی کی‌یف حاکی است روسیه محموله جدیدی از پهپادهای «شاهد ۱۳۱» و «شاهد ۱۳۶» از ایران دریافت کرده است

وزارت دفاع بریتانیا در جدیدترین بولتن مربوط به تحولات جنگ در اوکراین با استناد به داده‌های اطلاعاتی و شواهد ارائه‌شده از سوی ارتش اوکراین گفت ارتش روسیه پس از چند هفته استفاده از پهپادهای ایرانی در حملات به زیرساخت‌های اوکراین را از سر گرفته است.

در این بولتن به تاریخ ۱۸ آذر تصریح شده است که به کارگیری مجدد این پهپادها به احتمال فراوان ثابت می‌کند روسیه محموله جدیدی از پهپادهای «شاهد ۱۳۱» و «شاهد ۱۳۶» از ایران دریافت کرده است.

در همین روز، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز گزارش داد که روسیه خواستار دریافت تسلیحات بیشتر از ایران از جمله صدها موشک بالستیک شده و در ازای آن به ایران پیشنهاد کمک‌های نظامی و فنی در سطحی بی‌سابقه‌ را ارائه داده است.

باربارا وووارد اظهار داشت که ایران از ماه اوت (مرداد و شهریور) «صدها فروند پهپاد به روسیه داده که برای کشتار شهروندان اوکراینی و تخریب غیرقانونی زیربناهای غیرنظامی در اوکراین» به کار گرفته شده‌اند.

او به خبرنگاران گفت: «روسیه اکنون می‌کوشد تسلیحات بیشتری به دست بیاورد، از جمله صدها موشک بالستیک.»

این دیپلمات بریتانیایی افزود: «در ازای آن روسیه به ایران پیشنهاد کمک‌های نظامی و فنی در سطح بی‌سابقه‌ای داده است. ما این نگرانی را داریم که روسیه قصد داشته باشد تجهیزات نظامی پیشرفته‌تری در اختیار ایران بگذارد که این امر به ایران اجازه می‌دهد توانایی تسلیحاتی خود را تقویت کند.»

او همچنین گفت، بریتانیا «تقریبا مطمئن است که روسیه از کره شمالی و دیگر کشورهایی نیز که تحت تحریم‌های سنگین هستند درخواست تسلیحات کرده، چرا که ذخایر تسلیحاتی آن احتمالا کاهش یافته است».

طی سه هفته گذشته، نشانه‌ای از کاربرد پهپادهای ساخت ایران درحملات روسیه مشاهده نشده بود؛ از همین رو، مقامات اوکراینی و کارشناسان دفاعی حدس می‌زدند که اولین محموله از پهپادهای ایرانی که روسیه دریافت کرده بود تمام شده است.

چند روز پیش بخش اطلاعات ارتش اوکراین اعلام کرد که در حملات اخیر روسیه ۱۷ پهپاد از جمله ۱۴ پهپاد «شاهد ۱۳۶» توسط پدافند ضدهوایی این کشور منهدم شده‌اند. به گفته اوکراین ارتش روسیه در حملات روز‌های اخیر به نواحی زاپوریژیا و دنیپرو از این پهپادهای انتحاری استفاده کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در پنجم اسفند گذشته هر روز بولتنی حاوی تازه‌ترین تحولات جنگ منتشر می‌کند.

روسیه بارها دولت بریتانیا را به هدایت یک کارزار اطلاعاتی علیه مسکو و انتشار اطلاعات غلط و گمراه کننده متهم کرده است.

درخواست امام جمعه سنندج برای خودداری از پلمب مغازه‌های بازاریان

بازار سنندج در یکی از روزهای اعتصاب سراسری

به دنبال درگیری در سنندج میان شماری از بازاریان و نیروهای امنیتی برای پلمب و فک پلمب مغازه‌ها پس از پایان اعتصاب سراسری سه‌روزه، امام جمعه این شهر خواستار خودداری از پلمب مغازه‌ها شد.

در حالی‌که امام جمعه سنندج خواستار خودداری حکومت جمهوری اسلامی از پلمب مغازه‌های کسبه در سنندج شده، امام جمعه بجنورد در سخنانی مخالفت‌آمیز، از این اقدام مسئولان حکومتی دفاع کرده است.

ماموستا رستمی روز جمعه ۱۸ آذر در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «انتظار داریم مغازه‌های بازاریان پلمب نشود تا بتوانند به کسب و کارشان بپردازند».

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که بر اساس گزارش‌ها مغازه‌هایی که به فراخوان اعتصاب سراسری پیوسته و از فعالیت خودداری می‌کنند، محل کسب آن‌ها از سوی مقام‌های امنیتی پلمب می‌شود.

در پی فراخوان سه‌روزه که از سوی بسیاری از کسبه و بازاریان جواب مثبت گرفت، گزارش‌ها حاکی از درگیری برخی از کسبه شهر سنندج، مرکز استان کردستان، با نیروهای حکومتی پس از پلمب شدن مغازه‌هایشان است.

بر اساس سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پس از برگزاری اعتصابات سه روزه اخیر و در پی پلمب «ده‌ها مغازه» در سنندج، روز ۱۷ آذر، در خیابان فردوسی این شهر میان کسبه و نیروهای امنیتی درگیری روی داد و «پلمب بسیاری از مغازه‌ها توسط مردم شکسته شد».

در روزهای گذشته و پس از اعتصاب گسترده بازاریان در اصفهان، تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که روی شمار قابل توجهی از مغازه‌ها عبارت تهدیدآمیز «تحت نظر» نوشته شده بود.

در جریان اعتصاب سه روزه اخیر کسبه در سراسر ایران، تصاویری از پلمب مغازه‌هایی منتشر شد که در این اعتصابات شرکت کرده بودند. تعداد قابل توجهی از این محل‌های کسب توسط ماموران دولت پلمب شد.

با وجود این، امام جمعه موقت بجنورد از پلمب محل کسب بازاریانی که به اعتصاب پیوسته بودند، استقبال کرده است.

به گزارش وب‌سایت عصر ایران، رضا براتی‌زاده تهدید کرده «هر فردی که اقدام به تعطیلی و اعتصاب کند، با قانون طرف است و باز شدن واحد صنفی بعد از اعتصاب به دست خودشان نخواهد بود».

پس از آغاز دور تازه اعتراضات در ایران و انتشار فراخوان‌هایی برای اعتصاب کسبه، جمهوری اسلامی تلاش کرد اعتصابات را ناکام جلوه دهد.

اما پس از هک خبرگزاری فارس از سوی گروه هکری بلک‌ریوارد و انتشار فایل صوتی نشست محرمانه جانشین فرمانده بسیج با برخی مدیران رسانه‌های حکومتی، مشخص شد بر خلاف گزارش‌های رسمی و ادعای حکومتی، روز ۲۴ آبان سال جاری، بازاریان و مغازداران در دست‌کم ۲۲ استان به اعتصابات سراسری پیوستند و «میانگین تعطیلی بازار در این روز حدود ۷۰ تا ۱۰۰ درصد بوده است».

آمریکا سه مقام جمهوری اسلامی را به خاطر سرکوب اعتراضات کنونی ایران تحریم کرد

پرچم ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

ایالات متحده آمریکا هم‌زمان با روز جهانی مبارزه با فساد و نیز در آستانه روز جهانی حقوق بشر، ۱۹ آذر، چهل فرد از جمله سه مقام حکومت جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۸ آذرماه در وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، علی‌اکبر جاویدان فرمانده نیروی انتظامی کرمانشاه، ابراهیم کوچکزایی فرمانده انتظامی شهرستان چابهار و الله‌کرم عزیزی رئیس زندان رجایی‌شهر تحریم شدند.

در این بیانیه تصریح شده است که «نیروهای تحت امر جاویدان متهم به کشتار معترضان، از جمله کودکان در کرمانشاه هستند».

کمتر از دو هفته پس از اعلام خبر جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، معترضان به تجاوز سرهنگ ابراهیم کوچکزای، فرمانده انتظامی چابهار، به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ هدف رگبار گلوله نیروهای نظامی و امنیتی قرار گرفتند. به گزارش منابع حقوق بشری، دست‌کم ۶۰ تن از معترضان در تجمع روز هشتم مهرماه در زاهدان با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرده که الله‌کرم عزیزی نیز به اتهام «دستور شکنجه و آزار جسمی زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر»، به لیست سیاه ایالات متحده اضافه شده است.

این بیانیه تاکید کرده که نیروهای امنیتی حکومت ایران در ۱۳ هفته گذشته با خشونت معترضان را سرکوب کرده و صدها نفر، از جمله کودکان را کشته و هزاران نفر را بازداشت کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی سه ماه گذشته، پنج دور تحریم علیه عاملان سرکوب، بازداشت و شکنجه معترضان در ایران اعمال کرده است.

خزانه‌داری آمریکا همچنین ۳۷ نفر دیگر از کشورهای مختلف، از جمله روسیه، بلاروس، لیبریا، گواتمالا و برمه را به خاطر نقض حقوق بشر و فساد تحریم کرد.

این تحریم‌ها شامل کمیسیون انتخابات روسیه و ۱۵ عضو آن به خاطر نظارت بر همه‌پرسی فرمایشی الحاق مناطق اشغال شده اوکراین به روسیه نیز می‌شود.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «هم بازیگران فاسد و هم ناقضان حقوق بشر به نقص‌های سیستم مالی بین‌المللی برای انجام فعالیت‌های خود متکی هستند. با افشای بازیگران، می‌توانیم فعالیت‌های آن‌ها را مختل کرده، شبکه‌های آن‌ها را برچیده و به محرومیت آن‌ها از منابع مالی کمک کنیم».

پیشتر در همین روز، دولت‌های بریتانیا و کانادا نیز تحریم‌های جدیدی علیه شماری از مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در واکنش به اعدام محسن شکاری و سرکوب معترضان در ایران اعمال کردند.

با استفاده از گزارش وب‌سایت خزانه‌داری آمریکا و گزارش‌های رادیو فردا؛ د.خ./ آ.ت.

امام جمعه اهل سنت خاش «ربوده و کشته شد»

مولوی عبدالواحد ریگی، امام جمعه اهل سنت مسجد «امام حسین» خاش

گزارش‌ها رسمی از ایران از «ربایش و کشته شدن» مولوی عبدالواحد ریگی، امام جمعه اهل سنت مسجد «امام حسین» خاش، در استان سیستان و بلوچستان حکایت دارد.

شورای تامین سیستان و بلوچستان با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر اعلام کرد که مولوی عبدالواحد ریگی، ظهر روز پنج‌شنبه، ۱۷ آذر، از سوی «افراد ناشناس» ربوده شد و به «شهادت» رسید.

هم‌زمان، دادستان مرکز استان سیستان و بلوچستان با اشاره به برخی جزییات این ربایش مدعی شد: «مولوی عبدالواحد ... روز گذشته در مسجد حضور داشت که افراد ناشناس از درب پشتی مجسد وی را صدا کرده و سوار یک خودروی پژو بدون پلاک می‌کنند».

بر اساس اظهارات دادستانی، جسد مولوی عبدالواحد روز جمعه ۱۸ آذر در یکی از جاده‌های فرعی شهرستان خاش «در حالی که سه گلوله به وی شلیک شده بود، کشف و شناسایی شد».

آن‌طور که دادستان مرکز استان اعلام کرده «گلوله‌ها از ناحیه سر خارج شده» بود.

شورای تامین سیستان و بلوچستان اما در بیانیه خود گفته است که گزارش‌های تکمیلی در این زمینه را پس از بررسی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی، منتشر خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، هم با استناد به این بیانیه امام جمعه اهل سنت خاش را از «مولوی‌های شاخص منطقه» معرفی کرده است.

این خبر پس از ادامه اعتراضات در شهرهای سیستان و بلوچستان و تنش‌های لفظی میان حکومت و مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان منتشر می‌شود.

آقای عبدالحمید از زمان تیراندازی به معترضان به خبر تجاوز یک فرمانده نظامی به یک دختر بلوچ، بارها به صراحت از سیاست‌های جمهوری اسلامی، به‌ویژه علی خامنه‌ای انتقاد کرده است.

در کنار انتقادهای تند شماری از مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی از مولوی عبدالحمید، بر اساس بولتن لورفته خبرگزاری فارس برای فرمانده سپاه، علی خامنه‌ای نیز توصیه کرده که این روحانی محبوب اهل سنت، «بی‌آبرو» شود.

جمعی از زندانیان سیاسی اوین: اعدام هر معترض موجب ایستادگی بیشتر می‌شود

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله‌‌ای که به اتهام «محاربه» تنها سه هفته پس از صدور حکم از سوی دادگاه انقلاب اعدام شد

شماری از زندانیان سیاسی شناخته‌شده از اوین از جمله جعفر پناهی و مصطفی تاج‌زاده، در بیانیه‌ای اعدام محسن شکاری را محکوم کردند و خواستار توقف صدور و اجرای احکام علیه معترضان شدند.

در این بیانیه، اعدام این جوان ۲۳ ساله، «نشانه‌ اوج بی‌خردی و بی‌تدبیری» حکومت در ایران توصیف شده و آمده که «طالبان قدرت و حافظان وضع موجود ناتوان از درک و فهم زبان و صدای زن زندگی آزادی، تنها به سرکوب و منکوب کردن آن می‌اندیشند».

این بیانیه را ۱۱ زندانی سیاسی دیگر شامل سعید مدنی، محمد رسول‌اف، رسول بداغی، رضا شهابی، محمد حبیبی، مهدی محمودیان، امیر سالار داوودی، حسین رزاق، حسن سعیدی، علیرضا فرشی و اکبر نعیمی امضا کرده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه افزوده‌اند جمهوری اسلامی در این «توهم» به سر می‌برد که «آتش‌افروزان اعتراضات را می‌توان با توسل به خشونت عریان خاموش کرد».

این بیانیه به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده که «گمان نبرند که می‌توان با تشدید خشونت از سیاست مشت آهنین به ساحل امن و آرامش رسید و بر کرسی قدرت ماند.»

این ۱۳ زندانی سیاسی از اوین، هرگونه «ترویج و تشویق خشونت» را محکوم کرده و به‌ویژه خواستار توقف صدور و اجرای احکام اعدام شده‌اند.

آن‌ها همچنین خطاب به سران جمهوری اسلامی نوشتند: «بدانید شعله‌های خشونت و نفرتی که به‌پا کرده‌اید دامن‌تان را خواهد گرفت. به بند می‌کشید و نیاموخته‌اید که بند زندانی را خاموش نمی‌کند. می‌کشید و گمان می‌کنید چوبه دار صحنه‌ اقتدار شماست. اما اعدام هر معترض نمایش استیصال و درماندگی‌تان و موجب ایستادگی و قوام بیشتر معترضان است.»

این بیانیه پس از اجرای حکم اعدام محسن شکاری، جوان ۲۳ ساله به اتهام «بستن خیابان و زخمی‌کردن یک بسیجی» منتشر شده است؛ اقدامی که خشم داخلی و بین‌المللی را برانگیخته است.

روز پنج‌شنبه نیز میرحسین موسوی که از ۱۲ سال پیش همراه با همسرش، زهرا رهنورد، در حصر خانگی است در بیانیه‌ای خطاب به حاکمیت نوشت که «چوبه‌های دار جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد».

آقای موسوی بدون نام بردن از محسن شکاری، خطاب به رهبران جمهوری اسلامی نوشته که «وظیفه‌ شما حفظ جان آحاد ملت بود نه گرفتن جان شهروندان. مطمئن باشید با این روش‌های ظالمانه و خون‌آلود، طول عمر حکومت شما تضمین نخواهد شد».

«تشکر» احمد خاتمی بابت اولین اعدام در اعتراضات جاری در ایران

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، بابت اعدام محسن شکاری از دستگاه قضایی، قدردانی کرد

همزمان با موج گسترده محکومیت‌های بین‌المللی در واکنش به اجرای نخستین حکم اعدام در اعتراضات کنونی، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، از قوه قضائیه بابت اجرای حکم اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، قدردانی کرد.

او روز پنجشنبه ۱۷ آذر در همایشی که در هرمزگان برگزار شد گفت:‌ «ما تشکر می‌کنیم از قاطعیت قوه قضائیه که در همین روزها اولین اغتشاشگر را به حکم قانون پای چوبه دار فرستاد تا بدانند قانون در این کشور حکمفرماست.»

قدردانی او از قوه قضائیه پس از اجرای حکم اعدام محسن شکاری با اتهام «زخمی کردن یک بسیجی با چاقو و همچنین بستن خیابان ستارخان تهران» و تحت عنوان «محاربه» صورت گرفت. در قانون مجازات اسلامی، جرم محاربه حکم اعدام را در پی خواهد داشت.

احمد خاتمی، از آخوندهای تندرو حکومت جمهوری اسلامی، همچنین معترضان را «پیروان رضاخان و داعش» خواند و مدعی شد که «اگر حضور مردم و قاطعیت قوه قضائیه نبود، این پیروان رضاخان و داعش دست به هر جنایتی می‌زدند».

او در ادامه «دیکتاتور» را کسی دانست که «به شخصیت‌ها اجازه نمی‌دهد حتی گفت‌وگوی ساده انجام دهند و امنیت جانی و مالی مردم را به خطر می‌اندازد».

این اظهارات در شرایطی بیان شده که نزدیک به سه ماهی که از آغاز این دور از اعتراضات در ایران می‌گذرد، بسیاری افراد از جمله تعداد قابل توجهی از هنرمندان تنها به دلیل یک پیام در حمایت از معترضان احضار یا بازداشت شده‌اند.

طی این مدت به روال اعتراضات گذشته، نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی نیز نه تنها امنیت معترضان را تامین نکرده، بلکه خود به جان و اموال شخصی آن‌ها تعرض کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها اکنون ۴۰ معترض بازداشت شده دیگر با اتهاماتی مثل «محاربه و افساد فی‌الارض» در خطر اعدام قرار دارند و نگرانی‌ها از اعدام‌های مشابه احتمالی در آینده نزدیک افزایش یافته است.

بریتانیا کاردار جمهوری اسلامی در لندن را در اعتراض به اعدام محسن شکاری احضار کرد

محسن شکاری

بریتانیا روز جمعه ۱۸ آذر در اعتراض به اجرای حکم محسن شکاری، نخستین معترض اعدام‌شده در جریان تظاهرات ضدحکومتی در ایران، بلندپایه‌ترین دیپلمات جمهوری اسلامی در لندن را احضار کرد و خواهان توقف احکام اعدام علیه معترضان و پایان خشونت علیه مردم ایران شد.

جیمز کلورلی در توییتی نوشت: «روز گذشته، محسن شکاری به‌طرزی وحشیانه توسط رژیم (جمهوری اسلامی) اعدام شد. در پاسخ به این اقدام، بریتانیا کاردار ایران را احضار کرده است.»

وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید علیه مقام‌های ایرانی و تاکید بر لزوم «پاسخگو کردن حکومت در ایران» افزود: «امروز ما تحریم‌های تازه‌ای را علیه قضات ایرانی و مقام‌های زندان‌های ایران که در سرکوب معترضان دست داشته‌اند، اعمال کردیم.»

او همچنین در بیانیه‌ای جداگانه و رسمی، اعدام محسن شکاری توسط حکومت جمهوری اسلامی را «منزجرکننده» خوانده و گفته است: «او (محسن شکاری) قربانی غم‌انگیز نظامی حقوقی است که در آن، احکام نامتناسب، محاکمه با انگیزه سیاسی و اعترافات اجباری فراگیر و مسلط است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما نظرات‌مان را برای مقام‌های ایرانی روشن کردیم؛ ایران باید فورا احکام اعدام را متوقف کند و به خشونت علیه مردم خود پایان دهد.»

پیشتر، آلمان نیز سفیر ایران در برلین را در اعتراض به اعدام محسن شکاری احضار کرده بود.

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، به اتهام «بستن خیابان ستارخان و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی» در روزهای نخست اعتراضات جاری، از سوی دادگاه انقلاب به اعدام با طناب دار محکوم شد. حکم اعدام این معترض جوان بامداد پنجشنبه اجرا شد که واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی در اعتراض به اجرای این حکم را به همراه داشت.

پیکر محسن شکاری روز جمعه، ۱۸ آذرماه، با حضور سنگین نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG