لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۵۷

اعتراض فعالان سیاسی به حکم زندان امضاکنندگان بیانیه «۷۷ نفر»


تصویری از اعتراضات آبان ماه ۹۸

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای حکم زندان تعدادی از امضاکنندگان بیانیه معروف به «۷۷ نفر» را محکوم کردند و خواستار تبرئه فوری آنها شدند.

این بیانیه با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران که کشور را «در حالت نیمه تعطیل» درآورده است، می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد آنچه تعطیل‌بردار نیست، محکومیت شهروندان مسئول و آزاده ایران زمین به بهانه‌های مختلف و با روشی غیرقانونی باشد.»

به دنبال سرکوب شدید معترضان در آبان ماه گذشته، ۷۷ فعال سیاسی از طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبان با انتشار بیانیه‌ای شلیک به معترضان «جنایت» را نامیدند و خواستار تعقیب قانونی آمران و عاملان سرکوب‌ها شدند.


اما دستگاه قضایی ایران امضاکنندگان این بیانیه را فراخواند و شماری از آنها را به یک تا پنج سال زندان محکوم کرد که از جمله آنها می‌توان مهدی محمودیان، صدیقه وسمقی، محمدحسین کروبی و محسن آرمین را نام برد.

وبسایت کلمه روز جمعه ۷ شهریور بیانیه ده‌ها فعال سیاسی و مدنی ایران را در محکومیت این اقدام قوه قضاییه ایران منتشر کرده است.

این بیانیه می‌گوید که مسئولان قوه قضاییه به جای بررسی علل اعتراضات آبان ماه و محاکمه عوامل کشته شدن مردم عادی، «شهروندانی را محاکمه می‌کنند که از سر دلسوزی و برای حفظ امنیت و اعتبار کشور و دفاع از حقوق شهروندان، به مقامات و معترضان هشدار دادند که از توسل به هر نوع خشونت بپرهیزند».

امضاکنندگان بیانیه با اشاره به محکومیت علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت و از امضاکنندگان بیانیه «۷۷ نفر» نوشته‌اند، چنین حکمی «این تصویر و پیام را القا می‌کند که حاکمیت نه فقط حقوق و آزادی‌های مشروع اشخاص حقیقی و حقوقی را به‌رسمیت نمی‌شناسد و اعتراضات خیابانی را برنمی‌تابد، بلکه انتقاد افراد حقیقی و حقوقی به عملکرد حکومت را با صدور حکم زندان پاسخ می‌دهد».

این بیانیه در نهایت ضمن اعتراض به صدور چنین احکامی، از مسئولان قضایی این می‌خواهد «نسبت به اجرای وظیفه خود و تشکیل دادگاه رسیدگی به جرایم سیاسی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی اقدام کنند و با تبرئه فوری همه این محکومان، در عمل نشان دهند که در پی اصلاح دستگاه قضا هستند».

برخی از امضاکنندگان این بیانیه عبارتند از هاشم آقاجری، اردشیر امیرارجمند، عبدالعلی بازرگان، ابوالفضل بازرگان، مصطفی تاجزاده، سعید حجاریان، علیرضا رجایی، عیسی سحرخیز، احسان شریعتی، کیوان صمیمی، هاشم صباغیان، احمد منتظری، عبدالله مومنی، ابوالفضل قدیانی، پروانه سلحشوری و پروین فهیمی.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG