لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۳۴

ظریف مذاکره مجدد درباره برجام با دولت احتمالی بایدن را رد کرد


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، مواضع و اظهارات چهره‌های کمپین انتخاباتی جو بایدن درباره ایران را به نسبت کمپین دونالد ترامپ «امیدوارکننده‌تر» خواند. وی اما خاطرنشان ساخت که ایران در صورت پیروزی آقای بایدن نیز حاضر به مذاکره مجدد بر سر برجام نیست.

شبکه خبری سی‌بی‌اس روز دوشنبه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده گفت‌وگویی با آقای ظریف پخش کرد که در آن عنوان می‌کند جمهوری اسلامی ترجیح خاصی درباره نتیجه این انتخابات ندارد، اما در ادامه سخنان خود می‌گوید: «اظهارات اردوگاه بایدن بیشتر امیدوارکننده است. با این حال باید صبر کرد و دید.»

وی سپس تاکید می‌کند که آن‌چه دولت‌ها هنگام رقابت‌های انتخابای می‌گویند اهمیتی ندارد، بلکه آن‌چه بعد از روی کار آمدن انجام می‌دهند، حساب است.

روابط میان ایران و ایالات متحده در پی اقدام دونالد ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل آمده بود، به شدت تیره شده است. رئیس جمهوری آمریکا بارها از سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه، حمایت آن از شبه‌نظامیان شیعی در کشورهای دیگر خاورمیانه و برنامه‌های موشکی انتقاد کرده است و این عملکرد را ناقض روح برجام توصیف کرده است.

دونالد ترامپ برجام را بدترین توافق ممکن دانسته است و با خروج از آن، سیاست «فشار حداکثری» را با وضع تحریم‌های سنگین علیه حکومت ایران در پیش گرفته تا آن را به مذاکره وادار کند.

آقای ترامپ به دفعات تاکید کرده است که حاضر به مذاکره بدون پیش‌شرط با جمهوری اسلامی است، اما مقامات ایرانی این پیشنهاد را رد کرده‌اند.

دولت دونالد ترامپ در کنار این سیاست، بارها حمایت خود را از مردم ایران در برابر حکومت ابراز کرده و خود را پشتیبان «صدای ایرانیان» دانسته است.

کمپین جو بایدن اشاراتی داشته که در صورت پیروزی او، دولت بعدی ایالات متحده تلاش می‌کند درباره این توافق دوباره مذاکره کند، اما محمدجواد ظریف می‌گوید که تهران به مذاکره دوباره بر سر برجام تن نخواهد داد.

او به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: «اگر ما می‌خواستیم که دوباره مذاکره کنیم، این کار را چهار سال قبل با دولت ترامپ انجام می‌دادیم.»

وی سپس تصریح کرد که تهران «تحت هیچ شرایطی» درباره مفاد توافق هسته‌ای حاضر به مذاکره مجدد نیست.

آقای ظریف افزود که ایران در عوض دوست دارد که ایالات متحده بار دیگر به توافق هسته‌ای ملحق شود.

ایران در شرایط دشواری به‌سرمی‌برد. کشور از یک سو با افزایش شیوع ویروس کرونا مواجه است و از سوی دیگر با تحریم‌های اقتصادی. منتقدان حکومت جمهوری می‌گویند فساد گسترده اقتصادی، سیاست‌های منطقه‌ای، هزینه‌های هنگفت نهادهای غیرپاسخگو و امثال آن در چنین شرایطی، باعث وخامت بیشتر اوضاع شده است.

جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته با اعتراضات فزاینده سراسری در کشور مواجه بوده که تمامیت حکومت را هدف گرفته است. این اعتراضات با سرکوب بی‌سابقه از سوی نهادهای امنیتی، انتظامی و نظامی روبرو شده است. طی سرکوب خونین اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ به گفته خبرگزاری رویترز هزار و پانصد نفر به‌دست حکومت کشته شده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه اخیر خود بدون اشاره به این مسائل عنوان کرده است: «[تحریم‌ها] به ایران ضربه زده، اما منجر به آن تغییر سیاسی که ایالات متحده می‌خواهد نشده است، خواه تغییر حکومت باشد که بخشی از دولت کنونی ایالات متحده به دنبالش است و خواه چیزی که ترامپ می‌خواهد، یعنی به زانو درآمدن ایران تا بتواند شرایط مذاکره را تحمیل کند.»

محمدجواد ظریف افزود: «می‌دانم که بایدن متوجه است که این امر [مذاکره دوباره بر سر شرایط توافق هسته‌ای] رخ نخواهد داد و از این رو شاید عملکرد متفاوتی داشته باشد.»

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که آقای ترامپ نیز بتواند به شیوه متفاوتی رفتار کند.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه انجام خواهد گرفت و پیش‌بینی می‌شود که میزان شرکت مردم در این انتخابات امسال بالاترین رقم در تاریخ معاصر آمریکا باشد.

نتیجه این انتخابات بر توافق هسته‌ای با ایران نیز می‌تواند تاثیر بسیاری بگذارد چرا که جو بایدن خروج واشینگتن از برجام را نکوهش کرده است.

XS
SM
MD
LG