لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۰

خبرخوان

بحرین: کشف پولشویی «۷ میلیارد دلاری» ایران؛ توقیف ۱۷۳ میلیون دلار

نمایی از منامه

بحرین می‌گوید بررسی‌های نهادهای نظارت بر فعالیت‌های بانکی این کشور نشان می‌دهد بانک مرکزی و دیگر بانک‌های جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک المستقبل (فیوچر بانک) مستقر در بحرین طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ حدود ۷ میلیارد دلار پولشویی کرده است.

بانک المستقبل به صورت مشترک میان ایران و بحرین راه‌اندازی شده بود، اما دولت بحرین این بانک را یک بانک ایرانی فعال در این کشور معرفی کرده است. سال ۲۰۱۵ دولت بحرین اعلام کرد تحقیقات پیرامون فعالیت‌های این بانک را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری بحرین، دادگاه عالی کیفری این کشور در هفت پرونده پولشویی، بانک‌های ایرانی، از جمله بانک مرکزی و چند مقام بانکی المستقبل را که متهم به پولشویی هستند، حدود ۱۳۰ میلیون دلار جریمه و ۱۷۳ میلیون دلار را نیز توقیف کرده است.

نایف یوسف محمود دادستان جرائم مالی و پولشویی بحرین گفته است هم‌اکنون نیز تحقیقات پیرامون استفاده بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایرانی از بانک المستقبل برای پولشویی ادامه دارد.

در رابطه با اتهامات بانک المستقبل، دادگاه‌های بحرین تاکنون رای به پرداخت ۷۸۵ میلیون دلار جریمه توسط بانک‌های ایرانی و اشخاص دخیل در پولشویی‌ها داده‌اند.

بحرین می‌گوید بانک المستقبل با پنهان‌کاری، جعل اسناد و عدم اطلاع‌رسانی درست از مقصد نقل و انتقالات مالی و با استفاده غیرقانونی از امکانات سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی)، از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ حداقل ۴۵۰۰ مورد عملیات بانکی انجام داده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بریتانیا و اتحادیه اروپا در تلاشند از برگزیت بدون توافق پرهیز کنند

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا برای برگزیت (راست) و همتای بریتانیایی‌اش دیوید فراست

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا در مورد خروج بریتانیا از این اتحادیه و همتای بریتانیایی‌اش دیوید فراست، در پنج هفته باقی‌مانده تا خروج بریتانیا، گفت‌وگوهای خود دربارهٔ برگزیت را شنبه ۸ آذر ازسر گرفتند.

هدف از این گفت‌وگوها دستیابی به توافقی دربارهٔ مهم‌ترین موارد اختلاف ازجمله حق ماهی‌گیری در آب‌های بریتانیا، تا پیش از ۳۱ دسامبر سال جاری، تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه، اروپاست.

میشل بارنیه که پس از قرنطینه یکی از افراد تیمش، ۷ آذر راهی بریتانیا شد، در توئیتی پیش از عزیمت تأیید کرد که اختلاف‌های اساسی هنوز وجود دارد.

دیوید فراست، مذاکره‌کننده بریتانیایی، نیز جمعه ۷ آذر گفته بود توافق در صورتی حاصل خواهد شد که حق حاکمیت بریتانیا کاملاً رعایت شود.

عدم حصول توافق بین دوطرف، منجر به خروج نهایی «بدون معامله» برای بریتانیا می‌شود که می‌تواند در مرزها و بازارهای مالی هرج و مرج ایجاد کند و زنجیره‌های تأمین آذوقه را نیز در سراسر اروپا و فراتر از آن مختل کند.

حمله به پایگاه ارتش در غزنه افغانستان ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت

یکی از انفجارها با خودرو علیه نیروهای دولتی در افغانستان

به گفته مقامات افغان، بر اثر یک حمله انتحاری در پایگاه ارتش در ولایت غزنی در شرق افغانستان دست‌کم ۲۶ پرسنل امنیتی کشته شده‌اند.

به گفته یکی از اعضای شورای منطقه‌ای غزنی، در این انفجار که توسط جاسازی بمب در یک خودرو صورت گرفته دست‌کم ۱۷ نفر نیز زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان حمله بمب‌گذاری شده با خودرو را تأیید کرد، اما نتوانست اطلاعاتی در مورد تلفات آن ارائه دهد.

ولایت غزنی در ماه‌های گذشته شاهد نبردهایی مداوم بین نیروهای امنیتی افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان بوده است.

آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در اروپا از ۴۰۰ هزار تن گذشت

در اروپا روز شنبه ۸ آذر، همزمان با بازشدن برخی مراکز تجاری و ایجاد تسهیلاتی در امر رفت و آمد، شمار جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونا از ۴۰۰ هزار تن فراتر رفت.

هشت ماه پس از پیدایش ویروس کرونا، برپایه آمار مرکز اروپایی پیش‌گیری و کنترل بیماری‌ها، اکنون تعداد ۴۰۱ هزار مرگ ناشی از کووید-۱۹ تأیید شده است.

در میان کشورهای اروپایی بترتیب، پنج کشور بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و روسیه بیشترین تعداد مرگ‌ومیر را داشته‌اند.

در ایالات متحده آمارهای منتشرشده حاکی از آن است که در ماه نوامبر، ۴ میلیون به شمار مبتلایان به ویروس کرونا افزوده شد، و تعداد مبتلایان در مقایسه با ماه اکتبر دو برابر شده است.

تعداد جان‌باختگان نیز با میانگین ۱۵۰۰ مرگ‌ومیر در روز، به سرعت درحال افزایش است و شمار کل جان‌باختگان درایالات متحده تا غروب شنبه به بیش از ۲۶۶ هزار نفر رسید.

برخی مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند، بیم آن می‌رود که شمار مرگ‌ومیر روزانه بزودی به ۲۰۰۰ یا حتی ۳۰۰۰ نفر برسد.

شش انفجار پایتخت اریتره را لرزاند

وزارت امور خارجه آمریکا بامداد یک‌شنبه در حساب توئیتر خود خبر داد که در شامگاه پایانی شنبه، شش انفجار، شهر «اَسمَره» پایتخت اریتره را لرزانده است. هنوز دلایل یا خسارات ناشی از این حادثه گزارش نشده است.

به گزارش رویترز، نیروهای تیگرای که با سربازان اتیوپی می‌جنگند قبلاً به سمت اریتره موشک شلیک کرده‌اند. وزارت خارجه آمریکا از سربازان آمریکایی حاضر در محل خواسته است، تحولات تیگرای در مقابله با نیروهای اتیوپی را زیر نظر داشته باشند.

شامگاه شنبه، آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور شهر «مِکِله»، مرکز منطقه تیگرای را در یک حمله چندساعته تصرف کرده‌اند.

«جبهه آزادی‌بخش مردم تیگرای»، یک حزب سیاسی که مبارزه با دولت اتیوپی را از ۱۴ آبان آغاز کرده می‌گوید، نیروهایش از شهر «مکله» خارج شده‌اند. این حزب، اریتره را به خاطر نزدیکی‌اش با دولت اتیوپی دشمن خود می‌داند.

برنی سندرز: ترور فخری زاده برای تضعیف دیپلماسی آمریکا-ایران بود

برنی سندرز

برنی سندرز، سناتور مستقل از ایالت ورمانت، روز شنبه هشتم آذر ماه گفته است، ترور محسن فخری زاده، معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری‌های وزارت دفاع ایران، اقدامی در راستای تضعیف دیپلماسی آمریکا-ایران در آستانه روی کار آمدن دولت جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب بود.

برنی سندرز در توییتی نوشته است : ترور محسن فخری‌زاده، [عملی] نابخردانه، تحریک آمیز و غیرقانونی بود. این [ترور] آشکارا با هدف تضعیف دیپلماسی آمریکا-ایران، در آستانه روی کار آمدن دولت جدید [آمریکا] بود.

سناتور سندرز اضافه کرده است: ما نباید اجازه دهیم این اتفاق بیفتد. دیپلماسی، نه قتل، بهترین مسیر حرکت به جلو است.

محسن فخری‌زاده مهابادی در روز جمعه هفتم آذر ماه در «منطقه آبسرد» دماوند مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شد.

مقام های جمهوری اسلامی می‌گویند، «نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل» در ترور محسن فخری‌زاده وجود دارد.

روزنامه نیویورک تایمز ساعاتی کوتاه پس از ترور محسن فخری‌زاده، در گزارشی از جمله به قلم رونن برگمن، روزنامه‌نگار اسرائیلی‌، به نقل از یک منبع آمریکایی و دو منبع دیگر، نوشت که اسرائیل عامل این ترور بوده است.

اسرائیل که مظنون به ترور شماری از دانشمندان هسته‌ای ایران در دهه گذشته است، فعلا در مورد ترور محسن فخری‌زاده سکوت کرده است.

ترکیه ترور محسن فخری زاده را محکوم کرد

محسن فخری‌زاده مهابادی در روز جمعه هفتم آذر ماه در «منطقه آبسرد» دماوند مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شد.

وزارت خارجه ترکیه روز شنبه در بیانیه‌ای ترور محسن فخری زاده معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری‌های وزارت دفاع ایران، را محکوم کرده است.

وزارت خارجه ترکیه با ابراز تاسف از کشته شدن محسن فخری زاده، «این قتل شنیع را محکوم » کرده است.

وزارت خارجه ترکیه ضمن اعلام مخالفت «با هرگونه اقدامی که علیه صلح و آرامش منطقه و هر گونه تروریسم»، خواستار خویشتنداری و اجتناب از اقدامات تنش‌زا در منطقه شده است.

محسن فخری‌زاده مهابادی، چهره ارشد در برنامه هسته‌ای-نظامی ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، در روز جمعه هفتم آذر ماه در «منطقه آبسرد» دماوند مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شد.

محسن فخری زاده، ۶۲ ساله، مقام اجرايی برنامه موسوم به «آماد» در ايران است که در حيطه مواد منفجره و فنون تجهيز موشک برای سوار کردن کلاهک های جنگی فعال بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۱۳۹۰ در گزارشی نوشت کليه فعاليت‌ها «آماد»به شکلی تقريبا ناگهانی در اواخر سال ۸۳ به حالت تعليق درآمد و محسن فخری‌زاده نیز از نظرها پنهان شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد و آمریکا محسن فخری زاده را به دلیل فعالیت‌هایش در «آماد» مورد تحریم قرار داده بودند.

توافق فرانسه و بریتانیا برای توقف عبور پناهندگان از کانال مانش

نیروی دریایی بریتانیا در کانال مانش

بریتانیا و فرانسه برای توقف عبور پناهندگان غیرقانونی از کانال مانش قرارداد امضا کردند.

بر اساس این قرارداد که روز شنبه امضا شد، فرانسه متعهد شده است نیروهای گشت‌زنی در سواحلش را دو برابر کند و تجهیزات جدیدی از جمله پهپادها و رادارها را برای مبارزه با قاچاق پناهجویان به بریتانیا استفاده کند.

رویترز می‌نویسد طی سال جاری صدها نفر از جمله کودکان از کمپ‌های پناهندگی فرانسه با قایق‌های کوچک و از طریق کانال مانش به بریتانیا وارد شده و این کانال به یکی از گذرگاه‌های مهم و خطرناک عبور پناهندگان تبدیل شده است.

همچنین گزارش‌های زیادی از غرق شدن پناهندگان در کانال مانش منتشر شده، از جمله غرق شدن پنج عضو خانواده‌ای ایرانی با نام ایران‌نژاد در آبان ماه سال جاری که سه نفر آنها کودک بودند.

این خانواده از سردشت ایران بودند و قصد داشتند از فرانسه به بریتانیا بروند.

پریتی پتل وزیر کشور بریتانیا می‌گوید فرانسه طی سال جاری از ورود ۵ هزار پناهجوی غیرقانونی از طریق کانال مانش به بریتانیا ممانعت کرده و انگلیس طی ۱۰ سال گذشته ۱۵۰ میلیون پوند برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی به فرانسه پرداخت کرده است.

وزیر اسرائیلی: اطلاعی از قتل فخری‌زاده ندارم

وزیر امور شهرک‌های اسرائیل که یکی از افراد نزدیک و مورد اعتماد بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور است، می‌گوید اطلاعی از قتل محسن فخری‌زاده ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تساحی هنغبی روز شنبه اعلام کرد هیچ سر نخ و مدرکی درباره اینکه چه کسی پشت قتل آقای فخری‌زاده بوده، ندارد.

وی گفت «نه اینکه از من خواسته باشند که سکوت کنم؛ من مقام مسئول هستم و واقعا نمی‌دانم چه کسی پشت قتل فخری‌زاده بوده است.»

دولت اسرائیل تاکنون درباره ترور آقای فخری‌زاده سکوت کرده، اما نیویورک‌ تایمز روز جمعه از قول سه مقام امنیتی که نه نامی از آنها برده شده و نه ملیت آنها را مشخص کرده، گزارش داده بود که اسرائیل پشت قتل چهره ارشد در برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

محسن فخری‌زاده مهابادی، روز جمعه در «منطقه آبسرد» دماوند در نزدیکی تهران ترور شد.

برخی مقامات ارشد ایران اسرائیل را متهم کرده و قول «انتقام سخت» داده‌اند.

اتحادیه اروپا: ترور فخری‌زاده اقدامی جنایتکارانه بود

سخنگوی اتحادیه اروپا ترور محسن فخری‌زاده، چهره ارشد برنامه هسته‌ای ایران را «اقدامی جنایتکارانه و مخالف اصول حقوق بشرِ مورد احترام اروپا» نامید.

بر اساس این بیانیه که روز شنبه ۸ آذر در وبسایت سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده، گفته می‌شود جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه این اتحادیه همدردی خود را با اعضای خانواده کسانی که در جریان قتل آقای فخری‌زاده کشته شدند، اعلام می‌کند و برای کسانی که در این حادثه زخمی شدند، آرزوی بهبودی دارد.

این بیانیه می‌گوید در وضعیت نامشخص کنونی، از هر زمان دیگری نیاز بیشتر به خویشتنداری همه طرف‌ها برای جلوگیری از تنش‌هایی است که به نفع هیچ کسی نیست.

از محسن فخری‌زاده که یک افسر ارشد سپاه پاسداران است و نامش در لیست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد، به عنوان «مهره‌ای کليدی» و «مدیر ارشد» برنامه‌های هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که از سال ۱۳۸۰ تاکنون در این زمینه نقش مهمی بر عهده داشت.

وی روز جمعه در «منطقه آبسرد» دماوند در نزدیکی تهران ترور شد.

وزارت خارجه ایران خبر صدور حکم حبس برای دیپلمات ایرانی در بلژیک را نادرست خواند

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ضمن نادرست خواندن اخبار منتشر‌شده در خصوص صدور حکم ۲۰ سال حبس برای اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی از سوی دادگاهی در بلژیک گفت: «این درخواست دادستان از دادگاه است و حکمی صادر نشده است.»

صبح امروز، هشتم آذر خبرگزاری‌ ایلنا به نقل از یورونیوز از محاکمه اسدالله اسدی، دبیر سوم سابق سفارت ایران در اتریش از سوی دادگاهی در بلژیک و صدور ۲۰ سال حبس برای او خبر داد.

در این خبر آمده بود که امیر سعدونی و نسیمه معانی، زوج ایرانی ساکن بلژیک که به حمل مواد منفجره برای کمک به اسدی متهم‌ هستند هم به ۱۸ سال و یک مظنون ایرانی دیگر این پرونده به نام مهرداد عارفانی به ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

آقای اسدی و سه متهم دیگر این پرونده در تیرماه ۱۳۹۷ به جرم برنامه‌ریزی برای بمب‌‌گذاری در محل نشست سازمان مجاهدین خلق که قرار بود در پاریس برگزار شود در بلژیک بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون هر گونه دخالت و آگاهی تهران را از تلاش برای انفجار در گردهمایی مذکور را تکذیب کرده و گفته است که پرونده و اتهامات طرح‌شده علیه آقای اسدی، «نقض مصونیت دیپلماتیک» است.

سفارت ایران در بلژیک روز ۲۳ مهرماه امسال با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که اسدالله اسدی «اتهامات» را رد کرده و «هرگز هیچ‌گونه تهدیدی علیه بلژیک مطرح نکرده است.»

اسدالله اسدی، در زمان دستگیری دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بود. این نخستین بار است که دادگاهی در اروپا به محاکمه یک دیپلمات ایرانی می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران عصر امروز در واکنش به خبر صدور حکم حبس برای این دیپلمات ایران گفت: «از ابتدا و بارها اعلام کرده‌ایم که این دادگاه صلاحیت رسیدگی نداشته و فرایند قضایی در جریان به دلیل مصونیت قطعی دیپلماتیک ایشان و اشکالات بنیادین شکلی و محتوایی موجود فاقد مشروعیت بوده است.»

سعید خطیب زاده، در حالی که اسدالله اسدی را بی‌گناه و روند فعلی را ناشی از توطئه علیه او عنوان کرد، گفت: «حتی اگر [برگزاری دادگاه] به صدور حکمی نیز بیانجامد ما به رسمیت نمی‌شناسیم.»

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای اسدی، ۴۸ ساله و سه متهم دیگر این پرونده روز جمعه، ۷ آذر در شهر آنتورپ بلژیک آغاز شد، اما این دیپلمات ایرانی از حضور در دادگاه خودداری کرد.

سه کوهنورد در ارتفاعات آذربایجان غربی مفقود شدند

شش روز پس از مفقود شدن یک کوهنورد اصفهانی در کوه‌های دماوند، سه کوهنورد دیگر هم از عصر روز جمعه در ارتفاعات کوه بلقیس آذربایجان غربی مفقود شده‌اند.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری ایسنا روز شنبه، هشتم آذرماه، منتشر کرده، فرزاد موسایی، کوهنورد ۲۷ ساله اصفهانی که روز دوشنبه هفته گذشته با یکی از دوستان خود قصد صعود به قله دماوند را داشته، پس از اقدام انفرادی به ادامه بخشی از مسیر در نیمه راه مفقود شده است.

به گزارش این خبرگزاری، رئیس امداد و نجات فدراسیون کوه‌نوردی از استقرار تیم‌های امداد و نجات از روز پنج‌شنبه و پس از سه روز بی‌خبری از این کوهنورد خبر داد.

به گفته حمید مساعدیان، تاکنون هیچ اثری از این کوهنورد جز رد پا در قسمتی از مسیر پیدا نشده است، اما به دلیل بارش برف زیاد اثر جای پا قطع شده است.

آقای مساعدیان امکان پرواز به این منطقه را به دلیل شرایط آب و هوایی را نامیسر دانسته است.

گمان می‌رود که این کوهنورد یا به دلیل وقوع بهمن مفقود شده باشد یا به دلیل مه زیاد مسیر خود را گم کرده باشد.

در همین حال رئیس هلال‌احمر تکاب در آذربایجان غربی هم امروز از مفقود شدن سه کوهنورد اهل گنبدکاووس در ارتفاعات کوه بلیقس از عصر روز جمعه خبر داد.

به گفته جعفر سعیدی با وجود اعزام فوری نیروهای امداد و نجات به منطقه تلاش‌های آنها تاکنون نتیجه‌ای نداشته و عملیات جستجو هم‌چنان ادامه‌ دارد.

این چندمین حادثه مفقود شدن کوهنوردان ایرانی در ماه‌های گذشته است. معروف‌ترین حادثه مربوط به «سها رضانژاد» کوهنورد ۲۷ ساله کرجی بود که ۲۰ تیرماه امسال در ارتفاعات کردکوی مفقود شد و جسد او حدود یک ماه بعد در حوالی همان منطقه پیدا شد.

کاهش اندک در تعداد رسمی قربانیان کرونا در ایران

بر مبنای آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران که روزانه اعلام می‌شود، ۳۹۱ بیمار دیگر طی یک شبانه‌روز گذشته جان خود را بر اثر کووید ۱۹ از دست داده‌اند. با این حساب شمار کل جان‌باختگان در ایران به حدود ۴۷ هزار و ۵۰۰ نفر رسید.

به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری روز شنبه، هشتم آذر، اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳ هزار و ۴۰۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که از میان آن‌ها یک هزار و ۸۲۴ نفر بستری شده‌اند.

به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۹۳۵ هزار و ۷۹۹ نفر رسید که از میان آن‌ها ۴۷ هزار و ۴۸۶ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، پنج ‌هزار و ۸۶۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران که امروز اعلام شده است، پس از چند هفته متوالی برای اولین بار آمار مرگ ‌و میر روزانه به زیر ۴۰۰ نفر و تعداد موارد روزانه ابتلا به زیر ۱۴ هزار نفر رسیده است.

سخنگوی ستاد ملی کرونا هم امروز با اشاره به محدودیت‌های اعمال‌شده در هفته‌های گذشته و تعطیلی گسترده در پایتخت و بیشتر شهرهای دارای وضعیت قرمز از روند کاهشی بیماران و جان‌باختگان خبر داد.

به گفته علیرضا رئیسی، در حال حاضر در ۱۶۰ شهر و شهرستان قرمز، حدود ۱۴۵ شهر روند بیماری رو به کاهش دارند و در ۱۵ شهر باقی‌مانده هم طی این هفته روند کاهش آغاز خواهد شد.

منابع مستقل بارها در درستی آمار دولتی از ابتلا و مرگ به دلیل کرونا در ایران ابراز شک و تردید کرده‌اند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، پیش از این آمار واقعی مرگ ‌و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرده است.

به دنبال بحرانی شدن وضعیت کرونا در ایران سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت از اول آذر محدودیت‌های بیشتری از جمله ممنوعیت تردد شهر به شهر، تعطیلی مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی و حضور حداکثر یک‌سوم کارکنان در ادارات را حداقل برای دو هفته اعمال کند.

همز‌مان با افزایش محدودیت‌های کرونایی در هفته جاری، ادارات سراسر کشور تعطیل خواهند بود و جز در موارد ضروری کارکنان دولت حق حضور در ادارات را ندارند.

عذرخواهی عیسی کلانتری بابت توصیف خمینی به عنوان «فرزند ناخلفِ آمریکا»

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

معاون رئیس جمهور ایران روز شنبه در واکنش به انتقادات از خود به این دلیل که آیت‌الله خمینی را «فرزند ناخلف آمریکا» و پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ را ناشی از «خالی کردن پشت شاه توسط آمریکا» دانسته عذرخواهی کرد.

عیسی کلانتری، معاون حسن روحانی که ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را هم بر عهده دارد، در یادداشتی که روز هشتم آذر در سایت این سازمان منتشر شد پخش چهل ثانیه از یک مصاحبه دوساعته را موجب «سوءبرداشت» از کلیت مطلب دانسته و در انتها عذرخواهی کرده است.

انتشار ویدئویی کوتاه از یک مصاحبه عیسی کلانتری، در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های بسیاری را از سوی مقامات و چهره‌های مختلف جمهوری اسلامی به دنبال داشت.

در این مصاحبه که به گفته آقای کلانتری تاریخ آن به سه سال پیش باز می‌گردد، خبرنگار از عیسی کلانتری می‌پرسد: «فکر می‌کنید بین امام و آمریکایی‌ها مذاکره صورت گرفت؟»

او در جواب می‌گوید: «نمی‌دانم خبر ندارم، شاید به این صورت بشود گفت که حضرت امام فرزند ناخلفی برای آن‌ها بود. آن‌ها پشت شاه رو خالی کردند و حضرت امام هم از این فرصت استفاده کردند.»

قائم مقام «موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی» روز شنبه در واکنش به این ویدئو اظهارات کلانتری را ناشی از بی‌اطلاعی او از «حقایق تاریخ انقلاب» عنوان کرد.

حمید انصاری در یادداشتی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شد با بیان این که «به موجب قوانین، انتشار مطالب توهین‌آمیز ممنوع است و هرگز حق آزادی بیان و حق اطلاع‌رسانی موجب جواز چنین اقدام مجرمانه‌ای نمی‌باشد»، خواستار عذرخواهی معاون رئیس جمهور شده بود.

سایت جماران، وابسته به حسن خمینی، هم در انتقاد به اظهارات معاون رئیس جمهور در حالی که آن را «ادبیات منحط و مبتذل» خوانده، آورده است که «آقای کلانتری ظاهرا از کمترین میزان از ادب سیاسی و اجتماعی برخوردار نیست که درباره مقتدای کشور از این واژه زشت و توهین‌آمیز بهره می‌گیرد.»

در زمان محدودیت‌های کرونا، دریافت خدمات اداری فقط با کارت ملی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه، هشتم آذر، از الزامی بودن همراه داشتن کارت ملی از سوی شهروندان برای مراجع به ادارات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علیرضا رئیسی در حالی‌ که این الزام را جزء مصوبات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد، هدف آن را جلوگیری از حضور افراد مبتلا به کرونا در وسایل حمل‌ و نقل عمومی و ادارات دانست.

به گفته آقای رئیسی، همراه داشتن کارت ملی کمک می‌کند تا شهروندانی که تست کرونای آن‌ها مثبت است، قابل شناسایی باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به راه‌اندازی سامانه‌ای اشاره کرد که تمام آزمایش‌های مثبت در بانک اطلاعاتی آن جمع‌آوری می‌شود و گویا از طریق آن پیگیری وضعیت افراد مبتلا به کرونا در ادارات دولتی امکان‌پذیر است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، از طریق این سامانه طی چهار روز گذشته از حضور ۱۷۴۸ نفر از افراد تست مثبت که قصد خرید بلیط و سفر با هواپیما و اتوبوس را داشتند، جلوگیری شده است.

رئیس جمهور ایران روز ۱۹ مهر امسال از جریمه ۲۰۰ هزار تومانی شهروندانی خبر داده بود که با وجود ابتلا به کرونا قرنطینه را ترک می‌کنند.

به دنبال بحرانی شدن وضعیت کرونا در ایران سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت از اول آذر محدودیت‌های بیشتری از جمله ممنوعیت تردد شهر به شهر، تعطیلی مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی را حداقل برای دو هفته اعمال کند.

در همین حال رئیس سازمان اداری و استخدامی ایران از تعطیلی ادارات سراسر کشور در هفته جاری خبر داد.

جمشید انصاری از شهروندان خواست «کارهای اداری خود را دو هفته به تعویق بیندازند تا زنجیره شیوع قطع شود.»

روحانی پاسخ به ترور فخری‌زاده را به «موقع مناسب» موکول کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز شنبه در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده در آبسرد دماوند، پاسخ به این واقعه را به «موقع مناسب» موکول کرد.

آقای روحانی گفت: «ملت و مسئولین کشور شجاع‌تر از این هستند که این جنایت را بی‌پاسخ بگذارند؛ در موقع مناسب، مسئولین مربوطه پاسخ این جنایت را خواهند داد.»

محسن فخری‌زاده روز جمعه در بلواری در آبسرد دماوند در خارج از تهران هدف گلوله چند نفر قرار گرفت و جان باخت.

حسن روحانی در ادامه کشته شدن این مهره اصلی از برنامه هسته‌ای ایران در نزدیکی تهران را «دام توطئه» اسرائیل توصیف کرد و گفت:‌ «ملت ایران حکیم‌تر از این هستند در دام توطئه صهیونیست‌ها بیفتند؛ آنها در فکر ایجاد آشوب هستند؛ بدانند که دست آنها را از قبل خوانده‌ایم.»

این موضع‌گیری می‌تواند نشانه این باشد که حکومت ایران فعلا ترجیح می‌دهد این رخداد را بی‌پاسخ گذاشته و در انتظار تغییر رئیس جمهور در آمریکا بماند.

از محسن فخری‌زاده که یک افسر ارشد سپاه پاسداران است و نامش در لیست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد، به عنوان «مهره ای کليدی» و «مدیر ارشد» برنامه‌های هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که از سال ۱۳۸۰ تاکنون در این زمینه نقش مهمی بر عهده داشت.

از او همچنین به عنوان «مرد مرموز برنامه اتمی ایران» یاد شده و یک بار نیز مجله فارین پالیسی نام او را در فهرست ۵۰۰ شخصیت قدرتمند جهان قرار داد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG