لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۵

آمریکا وزیر اطلاعات ایران و مسئولان بنیاد مستضعفان را تحریم کرد‎


آمریکا می‌گوید که محمود علوی در سرکوب گسترده ایرانیان، از جمله حوادث آبان سال گذشته نقش کلیدی داشته است

وزارت خزانه‌داری آمریکا محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، را همراه برخی اشخاص حقیقی و شرکت‌های ایرانی تحریم کرد.

بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه در سایت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده است، محمود علوی در سرکوب گسترده ایرانیان، از جمله حوادث آبان سال گذشته نقش کلیدی داشته است.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین گفته است بنیاد مستضعفان، تحت کنترل علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی نیز به لیست سیاه آمریکا اضافه شده است.

وی گفت مقامات کلیدی و نهادهای ایرانی که در تامین مالی رژیم ایران برای سرکوب مردم خود نقش دارند، هدف قرار خواهند گرفت.

قبلا وزارت خارجه آمریکا در سالگرد سرکوب اعتراضات آبان‌ماه گفته بود که ایالات متحده عوامل این سرکوب را تحریم خواهد کرد.

خزانه‌داری آمریکا عنوان کرده پرویز فتاح، از مقامات ارشد سابق سپاه که ریاست بنیاد مستضعفان را بر عهده دارد نیز تحریم شده است.

این گزارش می‌گوید بنیاد مستضعفان با ۵۰ زیرمجموعه در بخش‌های کلیدی مانند انرژی، معدن، لجستیک، تکنولوژی اطلاعات، خدمات مالی یک امپراطوری مالی چندین میلیارد دلاری را تشکیل می‌دهد. همه زیرمجموعه‌های این بنیاد به لیست سیاه آمریکا اضافه شدند.

خزانه‌داری آمریکا با اشاره به تاسیس این بنیاد توسط سپاه پاسداران گفته است بنیاد مستضعفان با توقیف و اداره اموال مردم، از جمله یهودیان و بهائیان ایرانی به منبع قدرت، ثروت و نفوذ برای رهبر ایران و حلقه اطرافیان وی تبدیل شده است.

این گزارش تخمین زده است سهم بنیاد مستضعفان در کل اقتصاد ایران حدود یک درصد باشد و این منابع نه تنها برای نقض حقوق ایرانی‌ها، بلکه گسترش تروریسم بین‌المللی توسط ایران نیز استفاده می‌شود.

به غیر از آقای فتاح، امیر منصور برقعی از اعضای هیات مدیره بنیاد مستضعفان نیز در لیست تحریم‌های جدید است. همچنین هشت نفر از مدیران شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان نیز تحریم شدند.

در میان شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد نام شرکت سهامی الیاف، شرکت فولاد کاوه اروند، شرکت نفت بهران، شرکت به تام روانکار، شرکت بازرگانی بهران، شرکت راه آهن شرقی بنياد، شرکت نمایندگی‌های کشتیرانی بنیاد، پالایش قطران زغالسنگ، شرکت معدنی دماوند، شرکت دی، شرکت نساجی حجاب شهرکرد، شرکت گسترش الکترونیک ایران و غیره دیده می‌شود.

سینا بانک و شرکت فولاد کاوه جنوب نیز به لیست سیاه آمریکا اضافه شده‌اند.

دولت دونالد ترامپ می‌گوید سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی را ادامه خواهد داد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG