لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۶

زنده کارنامه آذر ماه ۹۹

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در آذر ماه ۹۹ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۹:۵۱

سندیکای کارگران شرکت اتوبوس‌رانی تهران اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق یک کارگر اخراجی پارس خودرو را محکوم کرد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران روز جمعه اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق در مورد داود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودرو را محکوم کرد و آن را حکمی قرون وسطایی نامید.

این تشکل کارگری با اشاره به اینکه آقای رفیعی از زمان اخراج به دلیل فعالیت های صنفی در سال ۹۱ تاکنون تلاش کرده است تا به سرکار بازگردد ولی موفق نشده است، نوشت: که او از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر سال ۹۸ بود و چند بار نیز بازداشت شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران با اعلام اینکه این نخستین بار نیست که پاسخ حق‌خواهی و مطالبه‌گری کارگران در ایران با شلاق و زندان داده می‌شود، تاکید کرد که با چنین برخوردهایی، صدای اعتراض کارگران خاموش نخواهد شد.

داود رفیعی روز پنجشنبه به دست ماموران اجرای احکام بازداشت و متحمل ۷۴ ضربه شلاق شد.

او پیشتر به اتهام توهین به علی ربیعی، وزیر کار سابق، محکوم شناخته شد اما علی ربیعی در سال قبل، در نامه‌ای به دادگاه تجدیدنظر استان تهران، گفت که از شکایت خود صرف نظر می‌کند.

۱۹:۵۰

یک عضو کارگری شورای عالی کار خواستار افزایش دستمزدها و مستمری‌ها شد

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، با انتقاد از فاصله بسیار زیاد دستمزد کارگران و مستمری بازنشستگان با خط فقر ۱۰ میلیون تومانی، خواستار افزایش دستمزدها و مستمری‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، او درباره پیامد پایین بودن سطح دستمزدها و مستمری‌ها گفت که آموزش، اقلام خوراکی و آشامیدنی از سبد هزینه‌های معیشت خانوار حذف شده است و آن را زنگ هشداری برای مسئولان دانست.

علی خدایی، عملکرد دو سال گذشته دولت درباره معیشت کارگران را غیرقابل دفاع دانست و افزود: حدود ۵۰ میلیون تن در ایران، به طور مستقیم، متأثر از دستمزدهای تعیین شده، زندگی می‌کنند.

در حال حاضر، حداقل دستمزد ماهانه کارگران حدود دو میلیون تومان است که برای یک کارگر متاهل به حدود سه میلیون تومان می‌رسد.

۱۹:۴۹

نامه به حسن روحانی؛ شورای عالی نظام پرستاری از حل نشدن مشکلات پرستاران انتقاد کرد

اعضای شورای عالی نظام پرستاری و همچنین روسای ۱۴۰ هیئت مدیره نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از حل نشدن مشکلات پرستاران انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این نامه با اشاره به اینکه از زمان شیوع کرونا در ایران، ۸۴ پرستار جان باخته‌اند، گفته شد که تا امروز، تعداد پرستاران مبتلا به کرونا، ۵۰ هزار تن و تعداد پرستاران قرنطینه و بستری نیز از مرز هشت هزار تن گذشته است.

امضاکنندگان نامه با انتقاد از اینکه هنوز نیروی پرستار کافی و متناسب، استخدام نشده است، افزودند که هر ماه به بهانه کاهش درآمدها در بیمارستان‌ها، از دستمزدها و کارانه‌ها کاسته می‌شود که اعتراض پرستاران در بسیاری از بیمارستان‌ها را به همراه داشته است.

امضاکنندگان نامه خواستار استخدام سریع و فوری دست‌کم ۳۰ هزار نیروی جدید پرستار، تغییر وضعیت پرستاران شرکتی و بازنگری کمی و کیفی امکانات محافظتی و ایمنی موثر در بیمارستان‌ها شدند.

آنها همچنین بر لزوم اجرای کامل قانون بهره‌وری، کسر نشدن کارانه و اضافه‌کار پرستاران، تسریع در پرداخت معوقات و صدور احکام فوق‌العاده ویژه برای پرستاران رسمی، شرکتی و قرار دادی تاکید کردند.

۲۰:۰۵ ۱.۹.۱۳۹۹

برای دسترسی به اخبار و رویدادهای صنفی و کارگری در آبان ماه ۹۹، کارنامه آبان ماه ۹۹ را دنبال کنید.

XS
SM
MD
LG