لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۰

رشد ۷ برابری صادرات بنزین ایران در سال ۹۹


ایران پارسال روزانه ۵۰ هزار بشکه بنزین به کشورهای دور صادر کرده است

آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات بنزین کشور در سال گذشته خورشیدی به بالای ۷.۸ میلیون تن رسیده که معادل صادرات روزانه ۱۸۰ هزار بشکه است.

صادرات بنزین از نظر میزان رشدی نزدیک ۶۲۰ درصد و از نظر ارزشی نیز رشدی حدود ۳۶۰ درصد نسبت به سال ۹۸ نشان داشته است.

علت بالا بودن سرعت رشد صادرات در مقایسه با رشد درآمدها به افت قیمت جهانی بنزین در سال گذشته و تخفیف‌های احتمالی ایران به مشتریان بنزین مربوط می‌شود.

درآمد جمهوری اسلامی از صادرات بنزین در سال گذشته به نزدیک ۳ میلیارد دلار رسیده که سهمی حدود ۹ درصدی در کل صادرات غیرنفتی کشور دارد.

آمارهای شرکت ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، نشان می‌دهد ایران پارسال از طریق نفتکش‌ها روزانه ۵۰ هزار بشکه بنزین به کشورهای دور صادر کرده است که نسبت به دور مشابه سال ۲۰۱۹ نزدیک ۵۰ درصد رشد دارد.

مهم‌ترین مشریان نفتی ایران در بازارهای دور، عبارت از کشورهای آفریقایی، ونزوئلا و سوریه است. اما بخش اعظم بنزین ایران به کشورهای همسایه، خاصه پاکستان، افغانستان، عراق و ارمنستان صادر می‌شود.

ایران برای کاهش مصرف داخلی و افزایش صادرات بنزین، آبان‌ماه ۹۸ قیمت بنزین را سه برابر کرد. پارسال همچنین به خاطر همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های اجتماعی و مسافرت‌ها، مصرف بنزین ایران نسبت به سال ۹۸ حدود ۲۰ درصد کاهش یافت و به ۷۵ میلیون لیتر در روز رسید.

بدین ترتیب حدود سه چهارم بنزین تولیدی کشور در داخل استفاده شده و بقیه آن صادر شده است. بخشی از بنزین تولیدی ایران همچنین به خارج قاچاق می‌شود که قبلا جمهوری اسلامی تایید کرده بود این کار تحت مدیریت سپاه پاسداران و در قالب برنامه‌ای با عنوان «طرح رزاق» برای دور زدن تحریم‌ها انجام می‌شود.

مدیریت قاچاق بنزین و طرح رزاق توسط سپاه پاسداران در حالی است که صادرات بنزین ایران شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شود.

به هر تقدیر پارسال بنزین در صدر کالاهای صادراتی کشور قرار گرفته و مهم‌ترین اقلام صادراتی کشور بعد از بنزین به ترتیب، گاز طبیعی، پلی اتیلن، پروپان و پسته بوده است.

در سال ۹۸ مهم‌ترین محصول صادراتی ایران گاز مایع (پروپان و بوتان) بود، اما امسال این محصول نفتی با افت ۶۲ درصدی صادرات مواجه شده است.

به غیر از گاز مایع، صادرات پتروشیمی ایران نیز از نظر ارزشی نزدیک ۲۳ درصد افت داشته و به ۱۳.۸ میلیارد دلار رسیده است.

آمارهای گمرکی نشان می‌دهد پارسال کمی بیش از ۳۴ میلیارد دلار کالا (به جز نفت، گازوئیل و نفت کوره) به کشورهای خارجی صادر شده است، در حالی که این رقم در سال ۹۸ بالای ۴۱ میلیارد دلار بود.

همچنین تراز تجارت غیرنفتی کشور پارسال منفی ۴ میلیارد دلار شده است.

با استفاده از گزارش‌های کپلر، گمرک ایران، خبرگزاری فارس و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG