لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۰

خبرخوان

هشدار درباره اتمام ذخایر سنگ آهن ایران تا ۱۸ سال آینده

دیوان محاسبات کشور می‌گوید ذخایر سنگ آهن ایران ۳.۳ میلیارد تن برآورد می‌شود و اگر اکتشافات جدید صورت نگیرد، ذخایر سنگ آهن کشور تا ۱۸ سال آینده تمام می‌شود.

سنگ آهن از لحاظ حجم و ارزش، مهمترین محصول معدنی تولید ایران است و ماده خام تولید فولاد به شمار می‌رود.

بر اساس برآورد مجمع جهانی فولاد، ایران پارسال ۲۹ میلیون تن تولید فولاد خام داشته است.

دیوان محاسبات کشور می‌گوید با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ موجب اتمام ذخایر سنگ آهن حدود ۱۴ سال بعد از افق ۱۴۰۴ خواهد شد که عدم انجام اکتشافات جدید و جایگزینی ذخایر سنگ آهن مصرف‌شده باعث از بین رفتن پشتوانه‌ی تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات وابسته به فولاد می‌شود.

البته این گزارش می‌افزاید با روند فعلی استخراج سنگ آهن و تولیدات سایر محصولات زنجیره فولاد، تحقق اهداف سند چشم انداز در افق ۱۴۰۴ جهت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام امکانپذیر نخواهد بود.

این گزارش می‌افزاید براساس اطلاعات ارایه شده توسط وزارت صنعت طی سال ۱۳۹۸ و شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ در مجموع ۵۷ فقره اکتشاف سنگ آهن صادر شده که هیچ کدام از آنها منتج به گواهی کشف یا پروانه بهره برداری نشده و این موضوع، ضعف جدی بخش اکتشاف معادن کشور را نشان می‌دهد.

ایران برای سال‌ها بخشی از سنگ آهن تولیدی کشور را بصورت خام و عمدتا به کشور چین، بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان، صادر می‌کرد.

دولت ایران تابستان پارسال خام‌فروشی سنگ آهن را ممنوع کرد، اما از زمستان همان سال دوباره خام فروشی آزاد شده است.

با استفاده از گزارشهای دیوان محاسبات کشور، مجمع جهانی فولاد. ف.ق

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بایدن سفرای پیشنهادی خود را برای اسرائیل و ناتو به سنای آمریکا معرفی کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از ۹ سفیر پیشنهادی خود را از جمله سفرای آمریکا در اسرائیل ، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و مکزیک به سنای این کشور معرفی کرد.

یکی سفرای پیشنهادی، خلبان آمریکایی چسلی «سالی» سولنبرگر است که توانست با فرود اضطراری هواپیمای ایرباس در رودخانه هادسون در شهر نیویورک، جان ۱۵۰ مسافر و ۵ خدمه را نجات دهد. چلسی سولنبرگ به عنوان سفیر آمریکا در شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) معرفی شده است.

تام نیدس، یک مدیر بانکی و معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل معرفی شده است.

جولیان اسمیت، مشاور قدیمی سیاسی جو بایدن، برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل و کن سالازار ، وزیر داخله سابق ایالات متحده ، نیز به عنوان سفیر آمریکا در مکزیک معرفی شده‌اند.

بانک مرکزی ایران مدعی رشد اقتصادی «۳.۶ درصدی» کشور در سال ۹۹ شد

در حالی که بانک مرکزی ایران به رغم گذشت نزدیک به سه ماه از پایان سال ۹۹ هنوز گزارش رشد اقتصادی کشور را نداده است، سرپرست بانک مرکزی مدعی رشد اقتصادی ۳.۶ درصدی در سال گذشته شد.

اکبر کمیجانی روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد گفته است از فصل دوم سال گذشته رشد اقتصادی مثبت شد و در فصل سوم و چهارم وضعیت بهبود شونده‌ای را به خوبی شاهد بودیم.

ادعای رشد ۳.۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۹ در حالی است که صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده است ایران در سال گذشته خورشیدی رشد اقتصادی ۱.۵ درصدی داشته است.

همچنین هفته گذشته آمارهای بازبینی شده بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران برای سال ۹۹ را ۱.۷ درصد برآورد کرده است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران برای سال‌ ۹۸ منفی ۶.۸ درصد و برای سال ۹۷ منفی شش درصد بوده است.

همچنین انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری خورشیدی و سال آینده به ترتیب ۲.۵ درصد و ۲.۱ درصد باشد.

بدین ترتیب حتی اگر رشد اقتصادی سال جاری و دو سال آینده ایران محقق شود، حتی قادر به جبران نیمی از افت اقتصادی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز نخواهد بود.

با استفاده از گزارش‌های تسنیم، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی/د.خ/ک.ر

عراق امیدوار است تا سال ۲۰۳۰ هشت راکتور هسته‌ای بسازد

زیرساخت‌های انتقال برق در سراسر عراق به دلیل فرسودگی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از انرژی در گردش را هدر می دهند. (عکس از آرشیو)

یک مقام عراقی روز سه شنبه ۲۵ خرداد گفت این کشور برای کاهش وابستگی خود به برق وارداتی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ هشت راکتور هسته‌ای بسازد. عراق در حال حاضر حدود یک سوم از نیاز خود به برق را با خرید برق و گاز از ایران تامین می کند.

کمال لطیف، رئیس اداره ناظر بر منابع رادیواکتیو عراق به خبرگزاری فرانسه گفت:«برنامه ما این است که تا سال ۲۰۳۰- ۲۰۳۱ حدود ۲۵ درصد از برق مورد نیاز کشور را با انرژی هسته‌ای تولید کنیم. انرژی هسته‌ای ارزانتر و برخلاف انرژی خورشید و باد و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر در تمام طول سال قابل تولید است.»

آقای لطیف افزود که در حال حاضر مذاکرات با شرکت‌های روسی، کره ای، چینی، فرانسوی و آمریکایی در جریان است و قبل از پایان سال میلادی جاری قراردادها ممکن است امضا شوند.

او حاضر نشد در مورد گزارش هایی که هزینه احدات نیروگاه‌های هسته‌ای را حدود ۴۰ میلیارد دلار تخمین می زنند اظهار نظر کند و فقط توضیح داد که عراق در این مذاکرات روش پرداخت در یک دوره ۲۰ ساله و برخورداری از گزینه بهره نازل را دنبال می کند.

خبرگزاری روسی تاس اخیراً به نقل از شرکت «روس اتم» گزارش داد که این شرکت در در مورد احتمال همکاری در زمینه بهره برداری از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز با طرف‌های عراقی در حال گفتگو است.

کارشناسان معتقدند که عراق به جای روی آوردن به انرژی هسته‌ای باید زیرساخت‌های انتقال برق در سراسر کشور را نوسازی کند که به دلیل فرسودگی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از انرژی در گردش را هدر می دهند.

عراق صاحب منابع غنی انرژی‌های فسيلی و در حال حاضر دومين صادرکننده نفت در ميان اعضای اوپک است.

به گفته بانک جهانی یکی دیگر از طرح‌های دولت عراق برنامه بلند مدتی برای مهار گاز طبیعی است که در مراکز حفاری نفت می سوزد و به هدر می رود. محاسبات کارشناسی تخمين می زنند که هر سال حجم زیادی از گاز طبیعی به ارزش تقریبی ۲.۵ میلیارد دلار در چاه‌های نفت عراق می سوزد.

دولت عراق برای بازسازی زیرساخت‌های انرژی برق با شرکت آلمانی زیمنس و شرکت آمریکایی جنرال الکتریک یادداشت تفاهم امضا کرده ولی هنوز از شروع این طرح هيچ خبری نیست.

اخراج راهبه ایتالیایی از ایران که ۲۶ سال عمرش را وقف جذامیان کرد

جوزپینا برتی (چپ) راهبه ۷۵ ساله‌ ایتالیایی (عکس از رضا امینی- اصفهان امروز)

دولت ایران یک راهبه ایتالیایی کلیسای واتیکان را که برای ۲۶ سال در جذام‌خانه «بابا باغی» تبریز خدمت کرده و طی چند سال گذشته بازنشسته شده بود، از کشور اخراج کرده است.

به گزارش «واتیکان نیوز»، خانم جوزپینا برتی، راهبه ۷۵ ساله‌ ایتالیایی، بیش از یک سوم عمر خود را وقف کمک به جذامیان ایران کرده و طی چهار سال گذشته که بازنشسته شده بود، در صومعه «دختران محبت» کلیسای کاتولیک در اصفهان زندگی می‌کرد.

این گزارش می‌افزاید دولت ایران اقامت خانم برتی را تمدید نکرده است: «فابیولا وییس» یک راهبه ۷۷ ساله دیگر ساکن صومعه دختران محبت توانسته برای یک سال دیگر اجازه اقامت در ایران بگیرد. این راهبه نیز ۳۸ سال عمر خود را وقف کمک به نیازمندان و بیماران در ایران کرده است.

واتیکان نیوز می‌نویسد اقدام دولت ایران وضعیت را برای خانم وییس که اکنون به تنهایی مجبور به ماندن در صومعه اصفهان است نیز سخت خواهد کرد.

این گزارش می‌نویسد طی چند سال گذشته راهبه‌های ایتالیایی اصولا فعالیتی بیرون از صومعه نداشتند و معلوم نیست دولت ایران چرا مجوز اقامت خانم برتی را تمدید نکرده و از او خواسته است کشور را ترک کند.

جمهوری اسلامی همواره نظر نامساعدی نسبت به دیگر ادیان و حتی مذاهب غیر شیعه ۱۲ امامی داشته و طی سال‌های گذشته موارد زیادی از بازداشت و محاکمه، حتی صدور حکم اعدام نوکیشان مسیحی منتشر شده است.

با استفاده از گزارش‌ واتیکان نیوز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

رئیس اتاق بازرگانی تهران: ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده است

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در سال گذشته تحت تأثیر تورم و پایین نگه داشتن دستوری قیمت ارز در سال‌های پیش، ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، گفت با توجه به سرعت بالای رشد نقدینگی، نرخ تورم در ایران دو رقمی شده است.

او گفت: «اگر در این روند تغییری رخ ندهد تا پایان سال همچنان تورم دو رقمی داریم و این به معنای افزایش فشار بر روی اقشار کم‌درآمد است.»

هفته پیش بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود از رشد ۴۰.۶ درصدی نقدینگی در سال گذشته خورشیدی خبر داد که یک رکورد در تاریخ جمهوری اسلامی است.

این گزارش نشان می‌دهد نقدینگی در اسفند پارسال به سه هزار و ۴۷۶ تریلیون تومان رسیده که نسبت به اسفند ۹۸ حدود ۴۰.۶ درصد رشد داشته است.

نقدینگی مهم‌ترین عامل تورم است و بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال گذشته پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در میان جامعه جهانی داشته است.

چاپ پول بدون پشتوانه برای پوشش دادن بدهی‌های دولتی توسط بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل رشد نقدینگی در ایران است.

فایل صوتی ظریف؛ قوه قضائیه از تفهیم اتهام و ممنوع‌الخروجی چند نفر خبر داد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران می‌گوید در پرونده مربوط به انتشار فایل صوتی محرمانه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، «افرادی» ممنوع از خروج و برخی نیز «تفهیم اتهام» شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسماعیلی روز سه‌شنبه، ۲۵ خرداد گفته «افراد متعددی که مرتبط با پرونده بودند از آنها به عنوان مطلع تحقیق شد. برخی که در مظان اتهام بودند ممنوع الخروج شدند.»

به گفته وی، «برخی از افراد هم که در مظان اتهام بودند تفهیم اتهام شدند و قرار تامین برای آنها صادر شده و با قرار تامین آزادند.»

این مقام قضایی اشاره به جزئیات این پرونده از جمله تعداد افرادی که مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و نیز پست دولتی آنها نکرده است.

پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی از تشکیل پرونده‌ای در دادسرای تهران و رسیدگی «تیم‌های تخصصی قضایی، امنیتی و اطلاعاتی» به انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف خبر داده بود.

انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی محمدجواد ظریف با سعید لیلاز بازتاب گسترده‌ای در عرصه سیاست ایران داشت.

حسام‌الدین آشنا پس از انتشار این فایل و جنجال‌هایی که بر سر آن در فضای سیاسی ایران ایجاد شد، از سمت ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری«استعفا» کرده است.

محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو انتقادات بی‌سابقه‌ای را از تسلط نظامیان بر سیاست خارجی ایران مطرح می‌کند و می‌گوید که برخی از این سیاست‌ها از جمله سیاست‌های مربوط به سوریه ناشی از «اراده روسیه» بوده است.

به گفته آقای ظریف، حکومت ایران «میدان» یعنی عرصه فعالیت سپاه پاسداران را بر «دیپلماسی» ترجیح داده و قاسم سلیمانی، فرمانده «میدان» نظام، را به وارد کردن آسیب به دیپلماسی دولت روحانی متهم کرد.

آقای ظریف همچنین قاسم سلیمانی را متهم کرد که در مسیر تلاش‌های دولت روسیه برای «نابود کردن» دستاوردهای برجام دولت روحانی با مسکو همراه بوده است.

با استفاده از گزارش فارس و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

وکیل امیرحسین مرادی از اعزام موکلش به آگاهی شاپور خبر داد

امیرحسین مرادی پیشتر به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ از ترکیه به ایران بازگردانده شد

بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی از دستگیرشدگان آبان ۹۸، از اعزام موکلش به اداره آگاهی شعبه شاپور خبر داده است.

آقای پاک‌نیا در توئیتی نوشته به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است امکان ارائه توضیح بیشتری را ندارد اما با بازپرس پرونده گفت‌وگو کرده و «تحقیقات بر اساس قانون ادامه دارد.»

آگاهی شاپور به گفته زندانیان عادی و سیاسی جایی برای «بازجویی فنی و تخصصی» با «اعمال کتک و شکنجه» توصیف شده است.

امیرحسین مرادی پیشتر به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ از ترکیه به ایران بازگردانده و پس از شکنجه و اعترافات اجباری به اعدام محکوم شد.

پیشتر حسین هاشمی، یکی دیگر از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸، در نامه‌ای با تشریح وضعیت بد بهداشتی و اقامتی زندان تهران بزرگ (فشافویه) به وضعیت امیرحسین مرادی هم اشاره کرده بود.

او نوشته بود که امیرحسین در زندان «دچار بیماری پوست پروانه‌ای شده» و «هیچ‌کس» به او رسیدگی نمی‌کند.

سال گذشته پدر امیرحسین مرادی زیر فشار صدور حکم اعدام برای پسرش خودکشی کرد.

هزاران نفر در اعتراضات آبان ۹۸ که واکنشی به گرانی بنزین بود بازداشت شدند که برای آنها احکامی از قبیل اعدام، زندان‌های طولانی‌مدت، شلاق، تبعید و مرده‌شویی صادر شده است.

واکسن فایزر در بازار غیررسمی ایران «تا ۶۰ میلیون تومان» فروخته می‌شود

روزنامه همشهری در گزارشی از وجود بازار غیررسمی فروش واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» در تهران خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش این واکسن‌ها که با توقف واکسیناسیون در ایران و کمبود واکسن به صورت قاچاق وارد شده، به قیمت هر دو دوز ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

واکسن فایزر از جمله واکسن‌هایی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ورود آن را در ماه‌های گذشته ممنوع اعلام کرد. این واکسن یکی از بالاترین اثربخشی‌ها را علیه ویروس کرونا دارد و در مقابل سویه‌های جهش‌یافته کرونا نیز تأثیرگذاری بالایی نشان داده است.

نگهداری از واکس فایزر، نیاز به تجهیزات خاصی دارد تا در تمام مراحل در دمای منفی ۷۰ درجه نگهدار شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو به همشهری می‌گوید هرگونه تزریق واکسن فایزر ممنوع است و واردکننده و تمام عوامل آن قاچاقچی به‌شمار می‌روند.

واکسیناسیون در ایران به کندی پیش می‌رود و در حال حاضر شمار افرادی که هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند کمتر از ۹۰۰ هزار نفر است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران در شبانه‌روز گذشته ۱۳۴ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایران جان‌باختند.

بر این اساس شمار کل جان‌باختگان این ویروس در ایران از ۸۲ هزار و ۳۰۰ نفر فراتر رفت.

در همین حال در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰ هزار بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز در ایران شناسایی شده‌اند.

آمارهای روزانه که توسط وزارت بهداشت ایران منتشر می‌شود مورد تردید جدی منابع مستقل است و کارشناسان آمارهای واقعی را چند برابر آمارهای رسمی ارزیابی می‌کنند.

تبعه چینی که «با دختران ایرانی معاشرت کرده بود» ممنوع‌الخروج شد

عکسی که خبرگزاری مهر از این مرد جوان منتشر کرده است

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرد برای تبعه چینی که فیلم‌هایی از معاشرت با چند دختر و زن ایرانی منتشر کرده بود و ادعای داشتن رابطه جنسی با آنها را داشت، قرار ممنوع‌الخروجی صادر شده است.

طی یک ماه گذشته این جوان چینی ویدئوهایی در شبکه یوتیوب از روابطش با شماری از دختران و زنان ایرانی منتشر و ادعاهایی نیز در مورد آنها مطرح کرده است.

در پی انتشار این ویدئوها و واکنش گسترده به آن در شبکه‌های اجتماعی، دو هفته پیش دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کاشان، خبر داد که این تبعه چین «در عوارضی کاشان» دستگیر شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفته است که این تبعه چین فعلاً با قرار تأمین آزاد است تا پرونده او در چارچوب ضوابط بررسی و حکم نهایی برای او صادر شود.

ایرانی‌ها، دومین خریداران بزرگ مسکن در ترکیه

آپارتمان‌های فروشی در آنتالیا

مرکز آمار ترکیه اعلام کرد که در ماه گذشته میلادی شهروندان عراقی با خرید ۲۳۹ واحد خانه، بزرگ‌ترین گروه بزرگ خریدار خارجی مسکن در ترکیه شناخته شده‌اند. بر اساس این گزارش ایرانی‌ها با خرید ۲۳۱ خانه در رتبه دوم قرار گرفته‌اند.

پیشتر مرکز آمار ترکیه اعلام کرده بود که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ ایرانی‌ها با خرید نزدیک به ۱۶۰۰ خانه در ترکیه، به عنوان بزرگ‌ترین گروه از خریداران خارجی خانه در این کشورند.

در این گزارش پس از ایرانی‌ها، اتباع عراق و روسیه بیشترین خریداران خارجی خانه در ترکیه شناخته شده بودند.

تمایل خارجی‌ها به خرید خانه در ترکیه در ماه‌های گذشته به دنبال کاهش محدودیت‌های کرونایی و کاهش ارزش پول ملی این کشور افزایش یافته است.

وزیر خارجه جدید اسرائیل از تعهد خود به مقابله با احیای برجام خبر داد

یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل

یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل از تعهدش مبنی بر همکاری با نفتالی بنت نخست‌وزیر این کشور برای مقابله با توافق مجدد ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داد.

لاپید که دو سال دیگر نخست‌وزیر اسرائیل خواهد شد، گفت کشورش بی‌وقفه تلاش خواهد کرد تا مطمئن شود که «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» ایران نتیجه‌ای ندارد.

او گفت: «اصل همان اصل است، اسرائیل از هر طریقی از این‌که ایران یک قدرت هسته‌ای شود جلوگیری خواهد کرد.»

هم‌زمان، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرد که در دیدار با مایکل راتنی، نماینده آمریکا در اسرائیل، به او گفته که تل‌آویو به همکاری با واشینگتن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای ادامه خواهد داد.

به گفته آقای گانتز، گفت‌وگوها در خصوص این موضوع پشت درهای بسته صورت خواهد گرفت.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به تغییر دولت اسرائیل گفته است انتظار نمی‌رود که سیاست خارجی و امنیتی اسرائیل در دولت جدید تغییری کند.

دو روز پس از آغاز آتش‌سوزی کرخه، تجهیزات آتش‌نشانی به خوزستان منتقل شد

آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده کرخه

دو روز پس از آغاز آتش‌سوزی در پارک ملی کرخه در استان خوزستان، مسئولان مدیریت بحران استان می‌گویند در حال انتقال تجهیزات و امکانات لازم برای مقابله با آتش به خوزستان است.

شامگاه یکشنبه جنگل‌های کرخه آتش گرفت و تعداد زیادی آشیانه پرندگانی چون گنجشک و کبوتر و همچنین دیگر گونه‌های جانوری در این آتش‌سوزی آسیب دیدند.

عادل موال، معاون محیط زیست طبیعی اداره حفاظت محیط زیست خوزستان، گفته است که تاکنون پنج نفر در ارتباط با آتش‌سوزی‌های پارک‌های ملی کرخه و دز به دادگاه معرفی شده‌اند.

منطقه حفاظت شده کرخه حدود ۱۴ هزار هکتار است که هفت هزار و ۵۰۰ هکتار آن پارک ملی است.

آمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا از ۶۰۰ هزار نفر عبور کرد

آمار قربانیان ویروس کرونا در ایالات متحده علی‌رغم کاهش نرخ مرگ و میر بر اثر این بیماری روز دوشنبه ۲۴ خرداد از مرز ۶۰۰ هزار نفر گذشت.

موفقیت دولت آمریکا در واکسیناسیون گسترده مردم،بر سرعت مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشور تاثیر عظیمی گذاشته است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، وعده داده که تا چهارم ژوئیه (برابر ۱۳ تیر)، سالگرد استقلال آمریکا، ۷۰ درصد بزرگسالان دست‌کم یک دوز واکسن و ۱۶۰ میلیون نفر نیز هر دو دوز واکسن خود را زده باشند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که اما در روزهای اخیر روند واکسیناسیون در آمریکا آهسته شده و احتمال آن می‌رود که به آن رقم وعده داده شده نرسد.

با این حال متوسط نرخ مرگ و میر طی یک هفته اخیر ۹۰ درصد به نسبت ماه ژانویه که اوج گرفته بود، کاهش یافته است. ماه مه نیز شمار کل قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به ۱۸ هزار و ۵۸۷ نفر رسید که به نسبت ماه ژانویه ۸۱ درصد کاهش یافته بود.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیگیری بیماری‌های عفونی در آمریکا، تاکنون ۱۶۶ میلیون نفر در این کشور دست‌کم یک دوز واکسن زده‌اند، اگرچه سرعت روند واکسیناسیون به نسبت دو ماه گذشته به شدت کاهش یافته است.

ایالات متحده بیشترین تلفات ناشی از ویروس کرونا را در سطح جهان داشته است. پس ازآن نیز برزیل و هند بالاترین آمار مرگ و میر را دارند.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن

انفجار و آتش‌سوزی گسترده در یک مجتمع شیمیایی آمریکا

تصویری ویدئویی از حادثه آتش‌سوزی در مجتمع شیمیایی «چِم تول»

انفجار یک مجتمع شیمیایی در ایالت ایلینوی آمریکا در صبح روز دوشنبه ۲۴ خرداد به وقت محلی منجر به آتش‌سوزی گسترده در آن شد.

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده، حجم عظیمی از زبانه‌های آتش و بلند شدن دود گسترده از این مجمتع شیمیایی را نشان می‌دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که آتش‌سوزی در صبح روز دوشنبه در مجتمع شیمیایی «چِم تول» در نزدیکی روستای راکتون ایالت ایلینوی و شمال غرب شهر شیکاگو اتفاق افتاده است.

این مجتمع بزرگترین تولیدکننده گریس در آمریکا است که برخی دیگر از محصولات نفتی مانند روان‌کننده‌ها و انواع روغن‌های صنعتی را تولید می‌کند.

بر اساس گفته‌های رئیس اداره آتش‌نشانی راکتون، زمانی که ماموران این اداره به مجتمع رسیده‌اند، ۷۰ کارگر در محل بودند که همه آن‌ها به سلامت به خارج از محل حادثه منقل شدند و تنها یک کارگر جراحت جزئی برداشته است.

اداره پلیس راکتون به ساکنان و کسبه‌های اطراف این مجتمع توصیه کرده است به خاطر دود عظیم ناشی از آتش‌سوزی محصولات نفتی، محل را ترک کنند و منتظر دستورالعمل‌های آتی باشند.

مقامات محلی می‌گویند در حال حاضر تهدیدی برای آلودگی هوای منطقه و «کابوس زیست‌محیطی» وجود ندارد، اما برای اطمینان، ساکنان اطراف محل حادثه تا شعاع یک مایلی به محل‌های دیگر منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسمی هزار نفر از ساکنان روستا در شعاع یک مایلی محل آتش‌سوزی از این حادثه متاثر شده‌اند.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس/د.خ/ک.ر

مرد کانادایی که یک خانواده مسلمان را زیر گرفت به جرایم تروریستی متهم می‌شود

ادای احترام مردم به قربانیان مسلمان در محل حادثه

دادستانی کانادا روز دوشنبه ۲۴ خرداد اعلام کرد یک مرد کانادایی که به دلیل زیر گرفتن یک خانواده مسلمان با کامیون خود و کشتن چهار نفر از آن‌ها دستگیر شده است، علاوه بر اتهام به چهار فقره قتل عمد و یک فقره اقدام به قتل، به جرایم تروریستی نیز متهم خواهد شد.

ناتانیل ولتمن، ۲۰ ساله، به فاصله کوتاهی پس از زیر گرفتن این خانواده که روز ۱۶ خرداد در فاصله کمی از قدیمی‌ترین مسجد شهر اونتاریو روی داد توسط پلیس بازداشت شد. به گفته پلیس او هنگام بازداشت یک جلیقه ضدگلوله و کلاهخود به تن داشت.

به دلیل مقررات قضائی کانادا جزئیات اولین جلسه محاکمه او که روز دوشنبه به صورت مجازی برگزار شد منتشر نشده است. ولی دادستانی محلی و دادستانی فدرال کانادا اعلام کردند که در این جلسه علاوه بر اتهام به قتل به دلیل ارتکاب جرایم تروریستی علیه او اعلام جرم کرده‌اند.

کریستینا فریلند، معاون نخست‌وزیر کانادا، در واکنش به این اعلام جرم جدید گفت: «بسیار مهم است که این اقدام یک حمله تروریستی قلمداد شود. علاوه بر این، تشخیص و معرفی خطر هولناک نژادپرستان افراطی سفیدپوست برای کانادا و مردم کشور بسیار اهمیت دارد».

اعضای خانواده افضل که در محله خود مشغول پیاده‌روی بودند مورد حمله قرار گرفتند. در این حمله سلمان افضل و همسرش، دختر خردسال آن‌ها و مادر همسرش کشته شده و پسر خردسال آن‌ها به شدت مجروح شد که اکنون در بیمارستان بستری است.

از سال ۲۰۱۷ که یک مرد مسلح شش نفر را در مسجدی در شهر کبک به قتل رساند این مرگبارترین حمله به مسلمانان کانادا بود. تاکنون در مورد ارزيابی پلیس که می‌گويد این حمله انگیزه نفرت نژادی داشته و از پیش طراحی شده بود جزئیات چندانی منتشر نشده است.

جلسه بعدی محاکمه ناتانیل ولتمن روز ۳۱ خرداد برگزار می شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG