لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۱۳

کارنامه اردیبهشت ۱۴۰۰

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در اردیبهشت ۱۴۰۰ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۷:۲۸ ۲۵.۲.۱۴۰۰

شمار شاغلان در روستاهای ایران ۸۵۰ هزار تن کمتر شده است
به‌رغم اختصاص ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از سوی دولت برای ایجاد و تقویت اشتغال در مناطق روستایی در سه سال اخیر، ‌شمار شاغلان روستایی ۸۵۰ هزار تن کاهش یافته است.

سایت «نود اقتصادی» اشاره کرد که این مبلغ از منابع صندوق توسعه ملی در چهارچوب طرح اشتغال پایدار هزینه شده است.

بر اساس این گزارش به نقل از آمار اشتغال مناطق روستایی، شمار شاغلان روستاها در پایان سال ۹۷، نزدیک به ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود اما این رقم در پایان سال ۹۹، به بیش از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید.

۱۷:۲۸ ۲۵.۲.۱۴۰۰

تجمع کارگران کارخانه تفکیک زباله‌های شهر اهواز

کارگران کارخانه تفکیک زباله‌های شهر اهواز روز شنبه در اعتراض به ادامه تعطیلی این واحد در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

کارخانه تفکیک زباله‌های شهر اهواز از زمان اعلام رسمی شیوع بیماری کرونا در ایران به حالت نیمه فعال درآمد و از شهریور ۹۹ به طور کامل تعطیل شد.

بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۷۰ تن از کارگران این کارخانه، زنان بی‌سرپرست هستند که با تعطیلی آن در وضعیت بد معیشتی قرار گرفته‌اند.

گزارش رسانه ها در ایران حاکیست که در پی شروع کرونا، ‌شماری از کارخانه‌ها و شرکت‌ها در نقاط مختلف ایران تعطیل شده‌اند.

۰۰:۳۰ ۲۳.۲.۱۴۰۰

مرکز آمار ایران: ۳۹ درصد از کل بیکاران در سال گذشته، فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها بودند

گزارش مرکز آمار ایران حاکی است که سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران در سال گذشته، حدود ۳۹ درصد بود.

براساس این گزارش، سهم زنان بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی با افزایشی حدود ۳ درصدی، به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

پیشتر مجمع جهانی اقتصاد در فروردین ماه در گزارش سالانه شکاف جنسیتی خود گفته بود که بر اثر شیوع کرونا، شکاف جنسیتی در جهان عمیق‌تر شده است و زنان بیش از مردان در معرض بیکاری قرار گرفته‌اند.

در گزارش شکاف جنسیتی که هر ساله حوزه‌های دسترسی به آموزش، سلامتی، توانمندسازی سیاسی و فرصت‌های اقتصادی را مورد بررسی قرار می‌دهد، ایران در جایگاه ۱۵۰ قرار داشته است. در این گزارش، وضعیت ۱۵۶ کشور مورد بررسی قرار گرفته بود.

۰۰:۲۸ ۲۳.۲.۱۴۰۰

۱۵۰ هزار تومان به حق مسکن ماهانه کارگران اضافه شد

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تصویب افزایش ۱۵۰ هزار تومانی حق مسکن ماهانه ‎کارگران در هیئت وزیران خبر داد .

شورای عالی کار در روز ۲۳ اسفند سال پیش افزایش حق مسکن ماهانه کارگران به ۴۵۰ هزار تومان تصویب کرد. اما این افزایش نیازمند تصویب هیئت وزیران بود.

بر اساس مصوبه هیئت وزیران، زمان اجرای حق مسکن ماهانه ۴۵۰ هزار تومانی کارگران، مطابق مصوبه شورای عالی کار، از ابتدای فروردین امسال است و کارفرمایان باید ما به‌التفاوت حق مسکن دو ماه گذشته را بپردازند.

فعالان و تشکل‌های کارگری، حق مسکن ماهانه کارگران را با توجه به اجاره بها و یا قیمت مسکن در ایران به هیچ وجه کافی نمی‌دانند.

۰۰:۲۸ ۲۳.۲.۱۴۰۰

کارگران شرکت لبنیِ «پاژن» در استان تهران اعتصاب و تجمع کردند

کارگران شرکت لبنی پاژن در استان تهران در اعتراض به پرداخت نشدن ۶ ماه دستمزدشان اعتصاب و تجمع کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، شرکت پاژن بیش از ۳۰۰ کارگر دارد و روزانه حدود ۳۰۰ تن انواع مختلف لبنیات تولید می‌کند.

کارگران این شرکت لبنی پیشتر نیز در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد خود اعتصاب کرده بودند.

شرکت پاژن در نسیم‌شهر و در۲۰ کیلومتری جنوب‌غربی تهران قرار دارد.

پرداخت نشدن دستمزدها و سایر مطالبات صنفی کارگران در مناطق مختلف ایران، به یکی از مشکلات بزرگ آنها تبدیل شده است. این وضعیت،‌ اعتصاب و تجمع کارگران را به همراه داشته است.

۱۷:۲۴ ۲۰.۲.۱۴۰۰

اعتصاب در شرکت‌های «سازه‌پاد» تهران و «شالوده‌شایان» در پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان

جمعی از کارگران و جوشکاران شرکت‌های سازه پاد تهران و شالوده شایان در پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان اعتصاب کردند.

این کارگران گفتند: بر اساس قرارداد اداره کار، این شرکت‌ها موظف به افزایش ۳۵ درصدی دستمزد آنها هستند اما از انجام این کار حودداری می‌کنند.

به گفته آنها به رغم گذشت سه ماه از سال جدید، این شرکت‌ها قراردادی با آنها امضا نکرده و دستمزدشام نیز افزایش نیافته است.

کارگران این دو شرکت گفتند: دستمزدشان در سال گذشته ۴ میلیون تومان بود و شرکت‌ها موظفند طبق قانون کار، دستمزدشان را تا میزان ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش دهند اما مسئولین شرکت‌ها گفته‌اند در نهایت ۵۰۰ هزار تومان به دستمزدشان اضافه می‌شود.

به گفته این کارگران، ماموران حراست و پاسگاه بید بلند ۲ به طور معمول، از اعتصاب و تجمع این کارگران جلوگیری می‌کنند، اما آنها روز دوشنبه سر کار نرفتند و اعتصاب کردند.

۱۷:۱۹ ۲۰.۲.۱۴۰۰

تجمع همزمان کارگران رسمی نفت در تهران و اهواز

جمعی از کارگران رسمی نفت روز دوشنبه در مقابل مجلس در تهران و ساختمان شرکت ملی نفت در اهواز تجمع کردند.

همزمان با این تجمع‌ها، برخی از کارگران به خاطر شیفت‌کاری یا دوری مسافت امکان شرکت در آنها را نداشتند و از این رو، تصاویری را در حمایت از همکاران خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

در همین حال،‌ خبرگزاری ایلنا نوشت که معترضان خواستار تحقق مطالباتی مانند اجرای دقیق و عادلانه قانون افزایش دستمزد سال ۱۴۰۰، تغییر اساسنامه صندوق‌های بازنشستگی نفت، اصلاح قانون مالیات بر حقوق کارکنان نفت شاغل در شرایط سخت و پرداخت کامل پاداش بازنشستگی بر اساس سنوات خدمت پرسنل بدون رعایت سقف پاداش ۳۰ سال هستند.

تجمع کنندگان گفتند که افزایش ۲۵ درصدی دستمزد بر مبنای فرمول جدید در محاسبات حقوق و مزایا، با توجه به نرخ تورم چندان تاثیرگذار نیست.

کارگران رسمی و همچنین غیر رسمی نفت در ماه‌های اخیر بارها از شرایط کاری و معیشتی خود ابراز نارضایتی کرده‌اند.

۱۶:۳۷ ۲۰.۲.۱۴۰۰

اعتصاب و تجمع کارگران سیمان سپاهان اصفهان

کارگران سیمان سپاهان اب اصفهان روز دوشنبه در اعتراض بە پرداخت نشدن کارانە و بهرەوری و همچنین تهدید بە اخراج کارگران معترض توسط حراست، اعتصاب و تجمع کردند.

آنها شعار می دادند: «مدیر بی لیاقت - نمی خواییم نمی خواییم»

به نوشته اتحادیه آزاد کارگران ایران، از وقتی کە "هلدینگ غدیر" مالک سیمان سپاهان شد، تمام مزایای پرسنل قطع شدە است و کارگران معترض تهدید به اخراج شده‌اند.

در سالیان اخیر، کارگران مناطق مختلف ایران در اعتراض به مشکلات معیشتی خود،‌اعتصاب کرده و تجمع‌هایی برگزار کرده‌اند.

۱۹:۴۶ ۱۹.۲.۱۴۰۰

کارگران نیشکر هفت‌تپه، لغو مالکیت خصوصی این شرکت را جشن گرفتند

حدود یک هزار کارگر نیشکر هفت‌تپه و شماری از خانواده‌های آنها روز یکشنبه با حضور در مقابل در این شرکت، آنچه «آزادی» هفت‌تپه نامیدند را جشن گرفتند.

به گزارش سایت امتداد، متعلق به حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، شماری از نمایندگان کارگران، از جمله اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، یوسف بهمنی، مسلم چشمه‌خاور، امید آزادی و ابراهیم عباسی‌منجزی در سخنانی، لغو مالکیت خصوصی شرکت را دستاورد بزرگی برای کارگران دانستند.

به نوشته امتداد، کارگران نیشکر هفت‌تپه با تاکید بر لزوم پیگیری و توجه جدی به مطالبات و حقوق قانونی و صنفی خود، خلع ید بخش خصوصی از شرکت را آغاز راه مبارزه برای استیفای حقوق کارگران دانستند.

آنها همچنین خواستار مشارکت در اداره شرکت نیشکر هفت‌تپه شدند.

در این حال، نظام‌الدین موسوی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به خبرگزاری ایلنا گفت که پس از اجرای حکم خلع ید، شرکت در اختیار دولت و احتمالا وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌گیرد.

۱۹:۴۵ ۱۹.۲.۱۴۰۰

تجمع شماری از بازنشستگان در چندین شهر ایران

شماری از بازنشستگان تامین‌اجتماعی در اعتراض به شرایط معیشتی خود در چندین شهر ایران تجمع کردند.

این تجمع‌ها در مشهد، کرمانشاه، تهران، تبریز، خرم‌آباد، شیراز، شوش،‌ سنندج و کرج برگزار شدند.

خواسته‌ اصلی بازنشستگان تامین‌اجتماعی، برخورداری از مستمری متناسب با سبد معیشت ماهانه است.

بانک مرکزی جمهوری‌اسلامی، سبد معیشت ماهانه در سال ۹۹ را ۱۰ میلیون تومان و در تهران ۱۱ میلیون تومان اعلام کرده بود. این در شرایطی است که مقام‌های جمهوری‌اسلامی گفته‌اند با اجرای طرح متناسب‌سازی، مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG