لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۰

اندونزی: زیردریایی‌ «نانگالا ۴۰۲» با ۵۳ سرنشین غرق شده است


زیردریایی «نانگالا ۴۰۲»، ساخت آلمان، از سال ۱۹۸۱ در خدمت نیروی دریایی اندونزی بود

دولت اندونزی می‌گوید یک فروند زیردریایی این کشور که روز چهارشنبه هفته جاری ناپدید شده بود، در آب‌های عمیق دریای بالی غرق شده است.

یودو مارگونو فرمانده نیروهای دریایی اندونزی روز شنبه چهارم اریبهشت گفت زیر دریایی «نانگالا ۴۰۲» در آب‌های عمیق غرق شده و عملیات یافتن محل دقیق و بیرون آوردن این زیردریایی آغاز شده است.

انتظار می‌رود ذخیره اکسیژن این زیردریایی صبح روز شنبه تمام شده باشد. تاکنون نیز هیچ ارتباطی با ۵۳ خدمه زیردریایی برقرار نشده است.

چندین کشتی نظامی از کشورهای مختلف برای کمک به یافتن این زیردریایی به دریای بالی اعزام شده‌اند.

در نشست خبری فرمانده نیروهای دریایی اندونزی با خبرنگاران شش قطعه از زیر دریایی غرق شده نمایش داده شد. ارتش اندونزی می‌گوید به نظر نمی‌رسد غرق شدن این زیردریایی به خاطر انفجار بوده باشد و احتمالا فشار آب باعث ترک برداشتن بخشی از آن شده و زیردریایی را غرق کرده است.

قطعات بازمانده از زیردریایی در دو مایلی محلی که ناپدید شده بود و در عمق ۸۵۰ متری، پیدا شده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد عملیات یافتن و بیرون آوردن زیردریایی و خدمه‌های آن بسیار مشکل خواهد بود.

به غیر از پایان یافتن ذخیره اکسیژن، مقامات اندونزی می‌گوید اصولا این زیردریایی تنها توان ماندن در آب‌هایی به عمق ۵۰۰ متر را دارد و اگر پایین‌تر از این عمق غرق شده باشد، احتمال زنده ماندن ۵۳ خدمه آن وجود ندارد.

این زیردریایی حامل ۴۹ خدمه، ۳ توپچی و فرمانده زیردریایی بود. زیردریایی ساخت آلمان از سال ۱۹۸۱ در خدمت نیروی دریایی اندونزی بوده و قبل از مفقود شدن مشغول تمرین عملیات شلیک موشک بود که قرار بود روز پنجشنبه در رزمایش نیروی دریایی اجرا شود.

نیروی دریایی اندونزی در حال حاضر ۵ فروند زیردریایی دارد و قرار است تا سال ۲۰۲۴ حداقل سه فروند دیگر را به خدمت بگیرد.

اندونزی بزرگترین مجمع الجزایر جهان و قلمرو آن شامل بیش از ۱۷ هزار جزیره است. این کشور در سال‌های اخیر در حريم دریایی خود با چالش‌های بیشتری روبرو شده که مهم‌ترین موارد آن رویارویی با کشتی‌های چینی در آب‌های اطراف جزیره «ناتونا» بوده است.

با استفاده از گزارش‌های سی‌ان‌ان و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG