لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۰۹

خبرخوان

باغ وحش صفادشت: سوء مدیریت و استرس باعث مرگ گورخر آفریقایی شد

گورخر نر آفریقایی پس از هجوم افراد به او در مرز بازرگان

مدیریت باغ وحش صفادشت روز چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت، دربارهٔ مرگ گورخر آفریقایی، بلافاصله پس از ورود به ایران، توضیحاتی داد و مرگ این جانور را با سوء مدیریت مسئولان گمرک بازرگان مرتبط دانست.

این باغ وحش که در حومه تهران واقع شده در جوابیه خود به رسانه‌ها نوشته است که «بررسی تیم دامپزشکی باغ وحش مشخص کرد که علت مرگ استرس بیش از حد و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک بازرگان بوده است.»

سه رأس گورخر آفریقایی، دو ماده و یک نر، روز ۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط باغ وحش صفادشت از هلند خریداری شدند تا پروژهٔ تولید مثل این گونهٔ جانوری در ایران آغاز شود. این سه گورخر سپس از راه بلغارستان و ترکیه وارد گمرک بازرگان در مرز ترکیه با ایران شدند.

مدیریت باغ وحش صفادشت در جوابیه خود توضیح داده است که این گورخرها «در بدو ورود به گمرک بازرگان و با سوء مدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک افرادی برای گرفتن عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد تا گورخرها رم کنند و از ماشین خارج شوند که پس از خروج متأسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شده است.»

هشدار: بخشی از این ویدئو حاوی صحنه بدرفتاری با حیوان است:

در ادامه توضیح نیز آمده است: «پس از استقرار گورخرها در گمرک متأسفانه مسئولان گمرک بازرگان گورخرها را ترخیص نکردند و علی‌رغم این که اعلام شد که این‌ها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه‌ای نیاز دارند اما ترتیب اثری داده نشد.»

در ویدئوی مربوط به محدوده گمرک بازرگان صحنه‌هایی دیده می‌شود که پای چپ گورخر در جوی افتاده، شکسته و حیوان امکان خروج از جوی آب را ندارد. اما مأموران بدون کمک به حمل او، شروع به کتک زدن شدید حیوان می‌کنند.

در ادامه جوابیه باغ وحش آمده است: «گورخر نر در مسیر انتقال به باغ‌وحش جان خود را از دست داد و لاشه آن تحویل باغ وحش شد.»

حساب اینستاگرام باغ‌ وحش صفادشت نیز به کسانی که بابت مرگ گورخر آفریقایی از این باغ وحش انتقاد کرده‌اند، پاسخ‌هایی حاوی دشنام و توهین منتشر کرده است.

پیش از این نیز در مهرماه سال ۱۳۹۷ در جریان طرح انتقال ۱۰ گورخر از توران شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار، پنج گورخر کشته شدند.

سازمان محیط زیست ناآشنایی کارکنان خود به روش انتقال حیوانات و بی‌تجربگی آنان را عامل مرگ این حیوانات اعلام کرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

جوزپ بورل می‌گوید اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از بررسی تحریم‌های جدید سخت‌گیرانه علیه حکومت ایران به‌ دلیل «قتل» مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری خبر داد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت:« این اتحادیه به بررسی همه گزینه‌های ممکن، از جمله اقدامات محدودکننده، برای رسیدگی به قتل مهسا امینی و نحوه واکنش نیروهای امنیتی ایران به تظاهرات ادامه خواهد داد.»

جوزپ بورل، همچنین سرکوب اعتراض‌های غیر خشونت‌آمیز توسط مقامات جمهوری اسلامی را نامتناسب وغیرقابل توجیه دانست و گفت: مردم در ایران مانند هر جای دیگر حق اعتراض مسالمت آمیز دارند.

آقای بورل تاکید کرد: شعار «زن، زندگی، آزادی» نیروی محرکه این اعتراضات است و معترضان خواستار احترام، عدالت و‌ برابری هستند.

سازمان حقوق بشر ایران: شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران به ۱۵۴ نفر رسید

از تجمعات اعتراضی پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تهران

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران به «دست‌کم ۱۵۴ نفر» رسید؛ ۹ تن از جان‌باختگان احتمالا «کودک» و ۶۳ تن از شهروندان زاهدان هستند.

بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری که روز سه‌شنبه ۱۲ مهر منتشر شد، کشته‌شدگان از ۱۷ استان هستند ولی استان‌های سیستان‌وبلوچستان، مازندران، گیلان و آذربایجان غربی بیشترین قربانیان را داشته‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، تعدادی از این افراد «مجروحانی بودند» که «در روزهای بعد» در بیمارستان جان خود را از دست دادند و «بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۲۱، ۲۲ و ۳۰ سپتامبر» گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، شمار قربانیان به تفکیک استانی عبارت است از: سیستان و بلوچستان ۶۳ نفر، مازندران ۲۷ نفر، گیلان ۱۲ نفر، آذربایجان غربی ۱۱ نفر، کردستان ۸ نفر، کرمانشاه ۷ نفر، تهران ۶ نفر، البرز ۵ نفر، خراسان رضوی ۳ نفر، اصفهان ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، ایلام، آذربایجان شرقی، بوشهر و سمنان هر کدام، یک نفر.

اعتراضات در ایران پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، ۱۸ روز پیش از شهر سقز، زادگاه وی، آغاز شد و بعد به دیگر شهرهای ایران کشیده شد و با وجود سرکوب معترضان، همچنان ادامه دارد.

سازمان حقوق بشر ایران «با اطمینان» اعلام کرده که «۹ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند اما هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت» نشده است.

این سازمان می‌گوید روز هشتم مهر «سرکوب خونبار» شماری از شهروندان زاهدان که پس از برگزاری نماز جمعه، در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ تجمع کردند، تاکنون دست‌کم ۶۳ نفر کشته بر جای گذاشته است.

یک «منبع مطلع» در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «وضعیت مجروحان جمعه خونین زاهدان بسیار وخیم است و این آمار افزایش خواهد یافت».

مولوی گرگیج تیراندازی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به معترضان در زاهدان را «هولناک» خواند

مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه سابق آزادشهر در استان گلستان، سرکوب اعتراضات در ایران و همچنین اقدام نیروهای امنیتی در تیراندازی به معترضان در شهر زاهدان را که به کشته شدن ده‌ها تن انجامید، محکوم کرد.

این روحانی پرنفوذ اهل سنت روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در بیانیه‌ای از رخدادهای اخیر در ایران به عنوان «فاجعه» نام برد که «موجب وارد کردن خسارات بسیار سنگین جانی و مالی به ملت ایران» شده است.

او در بیانیه خود اما به‌طور مشخص به وقایع زاهدان پرداخته و آن را واقعه‌ای «هولناک» و «تاسف‌آور» توصیف کرده که به قربانی شدن «مردم بی‌گناه» انجامیده است.

روز هشتم مهر در پی انتشار فراخوان برای تجمع در حاشیه برگزاری نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ، فعالان و رسانه‌های محلی از زخمی و کشته شدن تعدادی از نمازگزاران مسجد مکی زاهدان خبر دادند.

سازمان حقوق بشری کمپین فعالین بلوچ بر اساس اظهارات منابع مردمی و شاهدان عینی، شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۴۲ نفر عنوان کرده است. سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه تعداد قربانیان تیراندازی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در زاهدان را ۶۳ نفر گزارش کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، کشته‌شدگان را «تروریست» نامیده‌اند، اما مولوی محمدحسین گرگیج در بیانیه خود با رد چنین اتهامی، آن‌ها را «افرادی با دستان خالی و با یک جانماز و لباس سفید» توصیف کرده است که «برای ادای نمازجمعه به مصلی» رفته بودند.

او می‌افزاید: «هولناک‌تر و تأسف آورتر از این حادثه آن است که جان‌باختگان این فاجعه را "تجزیه‌طلب و تروریست" تعبیر کردند که این تعابیر و القاب، خود نیز مصیبت بزرگتری به شمار می‌رود».

این روحانی اهل سنت در نهایت کشته‌شدگان در مسجد مکی را «شهید» خوانده و به خانواده‌های آنان و مردم زاهدان و ملت ایران تسلیت گفته است.

با استفاده از پایگاه اطلاع رسانی مولوی گرگیج و سایت رادیو فردا/س.ن/ک.ر

نماینده مجلس: فرزندان ۵۴۰۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی خارج از کشور هستند

نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی با اعتراض به اقامت فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی گفت که اگر آمریکا کشور «دشمن» است، فرزندان شما آنجا چه می‌کنند؟

هاجر چنارانی روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در نطق پیش از دستور خود با ارائه آماری گفت که فرزندان ۵۴۰۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

او با اشاره به این گفته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، که اگر فرزندان هر کدام از مسئولان جمهوری اسلامی تابعیت خارجی دارند، آن‌ها نیز باید همراه فرزندان خود بروند، پرسید که این دستور چرا اجرا نمی‌شود؟

اقامت فرزندان مقامات جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی به یکی از موضوعات مناقشه‌برانگیز در ایران تبدیل شده است. منتقدان می‌گویند مقامات حکومت جمهوری اسلامی از یک سو ادعای غرب‌ستیزی و آمریکاستیزی دارند و از سوی دیگر فرزندان خود را برای زندگی و تحصیل به کشورهای غربی می‌فرستند.

ماه گذشته خبر حضور پسر انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهوری اسلامی، در کانادا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و حتی برخی از حامیان اصول‌گرایان نیز خواستار استعفای خانم خزعلی شدند، امری که تاکنون محقق نشده است.

هاجر چنارانی در ادامه نطق روز سه‌شنبه خود گفت: «چطور می‌شود که جمهوری اسلامی ایران حقوقش خوب است،درآمدش خوب است، مسئولیتش خوب است، ولی تابعیتش [بد است]؟ چطور می‌شود که کشوری متجاوز و متخاصم است، خواه آمریکا و خواه کانادا، اما فرزندان شما آنجا هستند؟»

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های ایران و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

خبرگزاری حکومتی «مهر»: علی کریمی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت

تعقیب قضایی علی کریمی در حالی است که برخی گزارش‌ها حاکی است که او در ایران به سر نمی‌برد

خبرگزاری حکومتی «مهر» روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در یک گزارش اختصاصی نوشت که علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، «یکی از لیدرهای اصلی اغتشاشات اخیر در کشور» است و به‌دلیل «هم‌صدایی با دشمن» و «تشویق به اغتشاش» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

این خبرگزاری افزود: در حال حاضر تحقیقات قضایی در خصوص «اقدامات علی کریمی» در جریان «اغتشاشات» اخیر تحت نظر مقام قضایی در حال انجام است.

خبرگزاری مهر جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نکرده است.

تعقیب قضایی علی کریمی در حالی است که بر اساس برخی گزارش‌ها، او در ایران به سر نمی‌برد.

این بازیکن سابق فوتبال در ۱۸ روزی که از اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد می‌گذرد، در صفحات اینستاگرامی و توئیتری خود به حمایت از معترضان پرداخته است.

پیشتر برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رسانه‌های نزدیک به حکومت خواستار توقیف اموال علی کریمی شده بودند. این بازیکن فوتبال نیز در یک استوری اینستاگرامی پاسخ داده بود که «خانه بدون خاک ارزشی ندارد، فدای سرتون».

از زمان اعتراضات تاکنون بیش از پنج میلیون نفر به دنبال‌کننده‌های علی کریمی در اینستاگرام اضافه شده است که نشان از تاثیرگذاری او در حمایت از معترضان است. اما ایران، روزنامه دولت، روز سه‌شنبه مدعی شد که بسیاری از دنبال‌کننده‌های او، «ربات» هستند.

ایران نوشته که «جادوگر سابق فوتبال ایران، در شبکه‌های اجتماعی هم از جادوی ربات‌ها برای برجسته کردن و چهره‌سازی خود به عنوان لیدر آشوب‌ها استفاده می‌کند».

وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت کار رای نیاورد

واکنش نماینده مجلس به رای نیاوردن زاهدی وفا

محمدهادی زاهدی‌ وفا، وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نتوانست رای اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دست آورد و این وزارتخانه همچنان بدون وزیر باقی ماند.

به گفته نظام الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، از ۲۷۲ نماینده‌ای که روز سه‌شنبه در رای‌گیری مجلس رای اعتماد به زاهدی‌ وفا حاضر بودند، فقط ۱۳۶ نماینده، دقیقا نیمی از حاضران به وزارت او رای موافق دادند.

آقای موسوی در این زمینه گفت: «برای رای اعتماد، رای اکثریت نمایندگان حاضر در صحن ملاک است.»

در حالی که سه ماه از سرپرستی زاهدی‌ وفا در وزارت تعاون می‌گذرد، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود که با حکم علی خامنه‌ای سرپرستی زاهدی‌ وفا تمدید شده و رئیسی «هرچه زودتر باید وزیر دیگری پیشنهاد» دهد.

دو موضوع اموال وزیر پیشنهادی رئیسی و تولد فرزندانش در کانادا در جریان بررسی صلاحیت او مطرح شد.

فتح‌الله توسلی، نماینده بهار و کبودرآهنگ، در مخالفت با زاهدی‌ وفا گفت او «اموال بسیار زیادی» دارد، حدود «۱۰۰ هزار میلیارد تومان»، از جمله «هزار و ۸۵۰ متر باغ در دزاشیب، چندین منزل ویلایی در کرج، شهرری و نیاوران، خانه ویلایی ۴۰۰ متری در نیروی هوایی، باغ در کرج، آپارتمان مجلل در نیاوران و ویلای جنگلی».

همچنین نماینده رباط کریم گفت: «دو فرزند زاهدی وفا در کانادا متولد شده‌اند.»

زاهدی‌ وفا از ۲۴ خرداد که حجت‌الله عبدالملکی از مقام وزارت کار، کناره‌گیری کرد، سرپرستی این وزارتخانه را عهده‌دار شده است.

انتقادها علیه عبدالملکی هنگامی افزایش یافت که از افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان متوسط‌بگیر و نزدیک به حداقل‌بگیر و همچنین کاهش یک‌جانبه ۱۰۰ هزار تومان از حق مسکن کارگران شاغل و بازنشسته از سوی دولت حمایت کرد.

خسارت «۵۰ میلیون تومانی» هر فروشگاه اینستاگرامی در ایران طی دو هفته اخیر

با تداوم محدودیت شدید در زمینه دسترسی کاربران در ایران به شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها گزارش دادند که طی دو هفته اخیر به دلیل فیلتر شدن اینستاگرام، به هر فروشگاه ایرانی در این شبکه ۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است.

پادرو، پلتفرم هوشمند پرداخت و ارسال سفارش‌های اینترنتی، پایگاه اینترنتی «راه پرداخت» که در زمینه فناوری‌های مالی ایران فعالیت می‌کند، اعلام کرد: «از زمان شروع محدودیت‌های اینترنتی مجموع فروش ۱۰ فروشگاه اول اینستاگرامی روی پادروشاپ (که کارش ایجاد زیرساخت فروش آنلاین برای فروشندگان شبکه‌های اجتماعی است) با ۸۷ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.»

این پلتفرم هوشمند افزود: «هر یک از این فروشگاه‌ها تنها طی یک هفته گذشته دچار دست‌کم ۵۰ میلیون تومان خسارت مالی شده‌اند.»

به گزارش راه پرداخت، کاهش ۹۷درصدی بازدید از فروشگاه‌های اینستاگرامی و رسیدن فروش آنها به صفر از دیگر خسارت‌هایی است که ایجاد محدودیت‎‌های اخیر باعث آن شده است.

همچنین انجمن تجارت الکترونیک هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها قطع دسترسی به اینستاگرام، «بیش از ۴۰۰ هزار کسب‌ و کار» را با خطر نابودی مواجه کرده و امرار معاش «بیش از یک میلیون نفر» را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، نیز با ارسال نامه‌هایی جداگانه به رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات نوشت: «نمی‌شود به این موضوع نگاه تک‌بعدی داشت و در هر زمانی که صلاح دانسته شد، بستر فعالیت اقتصادی و امرار معاش جمعیتی چند میلیونی را مسدود کرد.»

این آمارها و اعتراض‌ها در حالی است که با تداوم اعتراض‌ها در ایران، به نظر نمی‌رسد محدودیت‌های اینترنتی اعمال شده به زودی برداشته شود.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات روز یک‌شنبه، دهم مهر، در این زمینه به پایگاه اینترنتی دیجیاتو اعلام کرد: «واتس‌اپ و اینستاگرام همچنان با مصوبه مراجع ذیصلاح محدود هستند.»

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، در پاسخ به پرسشی درباره دائمی یا موقت بودن محدودیت پلتفرم‌های خارجی گفته است که تشخیص در این زمینه برعهده همان مراجعی است که دستور به محدودسازی داده‌اند.

او به کسب‌ و کارها پیشنهاد کرد که برای فعالیت خود روی پلتفرم‌هایی که تابع قانون جمهوری اسلامی نیستند، سرمایه‌گذاری نکنند.

دادگاه اورشلیم مهاجر زن ایرانی را از اتهام جاسوسی تبرئه کرد

عکسی که پایگاه خبری ماکو از رامبد نامدار و سه زن متهم منتشر کرده است

دادگاه اسرائیل یک زن ۵۰ ساله مهاجر ایرانی را که از سوی سازمان امنیت این کشور به «جاسوسی» برای جمهوری اسلامی متهم شده بود، به طور کامل از همه اتهامات تبرئه کرد و او را بی‌گناه نامید.

دادگاه روز دوشنبه، ۱۱ مهر، در حکم خود از سازمان امنیت اسرائیل شدیدا انتقاد کرد که به این زن اتهامات بی‌اساس وارد کرده و زندگی او را ویران کرده است.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل هشت ماه پیش مدعی شد که «باند زنان جاسوس ایرانی‌زاده» را «کشف» و «خنثی» کرده است.

گزارش‌های پیاپی منتشره در رسانه‌های اسرائیل بر اساس روایات سازمان امنیت داخلی اسرائیل به زندگی این زنان و خانواده‌های آن‌ها لطمه شدیدی وارد کرده و یکی از زنان نیز به تازگی با بلعیدن ده‌ها قرص خودکشی کرد اما در آخرین لحظه از مرگ نجات یافت. این زن ساکن مرکز اسرائیل مادربزرگ و مادر است.

دادگاه شهر اورشلیم در حکم خود در مورد این زن ۵۰ ساله تاکید کرد که او یک سال و نیم تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی با یک فرد ایرانی مکاتبه کرده و هیچ قصدی برای جاسوسی و لطمه زدن به امنیت اسرائیل نداشته است.

نام این زن با وجود تبرئه شدن تنها با حرف کوچک «دال» برده شده است.

قاضی در حکم خود نوشت که مبلغ ۱۲۴۰ دلار استرالیایی که این زن از فردی با نام مستعار «رامبد نامدار» دریافت کرده، برای کمک به طرح هم‌یاری در اسرائیل بوده نه پاداشی برای کارهای جاسوسی و متهم اطمینان داشت که یک فرد طرفدار اسرائیل این کمک را کرده است.

قاضی ایلان سِلاع تاکید کرد که برای او ثابت شد که آن‌چه «شباک» مدعی «اطلاعات گردآوری» شده از سوی زن متهم بود، تنها جستجوی شخصی و عادی این زن در اینترنت بوده است.

قاضی در انتقاد تند از دولت اسرائیل و سازمان امنیت داخلی نیز گفت که این ادعاها نباید به دستگاه قضایی کشانده شود و اگر هدف این سازمان حفظ امنیت است، باید مردم را به مخاطرات ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی آگاه کند نه این‌که برای آنها دام‌ بگذارد.

این احتمال مطرح است که تبرئه کامل این زن بر نظر قضاتی که باید در آینده به پرونده سایر متهمان این ماجرا رسیدگی کنند، نیز تاثیر بگذارد. اما رسانه‌های اسرائیل هنوز می‌گویند بعید نیست که تا ۱۵ سال حبس در انتظار متهمان دیگر باشد.

سازمان امنیت اسرائیل که داستانش از «جاسوسی» این زن از سوی دادگاه «بی‌اساس» تشخیص داده شد، در برابر حکم دادگاه سکوت کرده، اما رسانه‌های این کشور نوشته‌اند که دادستانی از حکم قاضی عمیقا ناخشنوده بوده و تقلا می‌کرد تا شاید دورانی هرچند کوتاه حبس شامل این زن شود.

این نخستین بار نیست که روایاتی که «شباک» در مورد شهروندان اسرائیلی یا عرب و فلسطینی به ظن «جاسوسی» برای ایران مطرح می‌کند و دادستان اسرائیل آن‌ها را اساس کیفرخواست قرار می‌دهد، در دادگاه‌ها رد شده یا بسیار کمتر از روایات این سازمان تشخیص داده می‌شود.

افزایش آمار قربانیان تیراندازی زاهدان به «بیش از ۸۰ کشته از جمله دو کودک»

عکس از ویدئوی درگیری زاهدان

فعالان بلوچ گزارش داده‌اند که آمار کشته‌شدگان تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به نمازگزاران در زاهدان به «بیش از ۸۰ نفر از جمله دو کودک» رسیده است.

فرزین کدخدایی، فعال بلوچ ساکن آلمان، در حساب توئیتر خود نوشت که با احراز هویت دو کودک ۱۲ و ۱۴ ساله به نام جواد پوشه فرزند احمد و سُدیس کشانی، تعداد کشته‌شدگان تیراندازی روز جمعه گذشته در زاهدان تا این لحظه به ۸۲ نفر رسیده است.

این فعال بلوچ نام همه ۸۲ کشته‌شده در این تیراندازی را نوشته است.

پیشتر کمپین فعالین بلوچ اعلام کرده بود که این سازمان حقوق بشری تا روز دوشنبه ۱۱ مهر، اسامی ۶۷ کشته را ثبت کرده و آمار بیش از ۳۰۰ نفر مجروح را تایید می‌کند.

این کمپین افزود که اکثر زخمی‌ها با تیر جنگی مجروح شده‌اند و حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

در تجمعی که روز هشتم مهرماه پس از نماز جمعه زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت، ده‌ها معترض با شلیک مستقیم گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی کشته و زخمی شدند.

مولوی عبدالحمید، امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان، درباره حمله مرگبار به نمازگزاران زاهدانی در روز هشتم مهر تایید کرد که تک‌تیراندازهای یگان ویژه‌ و لباس‌شخصی‌ها با استقرار در کلانتری و با هدف کشتن، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سر و قلب مردم کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، رسانه‌های رسمی حکومت از قول استاندار سیستان و بلوچستان، جان باختن تنها ۱۹ تن در اعتراضات زاهدان را تایید کرده و شمار زخمی‌ها را ۲۰ تن اعلام کرده‌اند.

پاسخ نماینده آمریکا به خامنه‌ای: زن‌ستیزی جمهوری اسلامی موجب اعتراضات شد

خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان

دبورا لیپستات، نماینده ویژه دولت آمریکا در مبارزه با یهودستیزی، در پاسخ به اظهارات تازه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که «زن‌ستیزی حکومت» ایران به اعتراضات کنونی در کشور دامن زده است.

خانم لیپستات در حساب توئیتر خود در پاسخ به یک توئیت حساب رسمی خامنه‌ای درباره اعتراضات نوشت: «او [خامنه‌ای] می‌تواند «صهیونیست‌ها»، آمریکا یا هر کس دیگری را مقصر بداند، اما برای جهان و مردم ایران واضح است که زن‌ستیزی خشونت‌آمیز رژیم او باعث شعله‌ور شدن این اعتراضات تحت رهبری زنان شد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه پس از سکوتی طولانی درباره جنبش اعتراضی ادامه‌دار جاری در ایران، آن را «کار دستگاه‌های جاسوسی و سیاست‌گذاران عنود خارجی» و با «طراحی» آمریکا و اسرائیل دانست.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در واکنش به این اظهارات خامنه‌ای گفت مقام‌های جمهوری اسلامی «به جای مقصر دانستن عوامل خارجی در ناآرامی‌ها، باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به نگرانی‌های مردم خود گوش دهند.»

این اولین بار نیست که نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با یهودستیزی به توییت‌های منتشر شده در حساب رسمی خامنه‌ای واکنش نشان می‌دهد.

خانم لیپستات پیشتر به یک پیام یهودستیزانه‌ که در حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده بود اعتراض کرد و خواستار توقف این گونه پیام‌ها شد.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین به تازگی، اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی در انکار فاجعه هولوکاست را محکوم کرد و آن را «مضحک و خطرناک» خواند.

ناکامی طرف‌های درگیر جنگ یمن در تمدید توافق آتش‌بس

Yemen

طرف‌های جنگ در یمن بر سر تمدید توافق آتش‌بس که روز یکشنبه موعد آن به پایان رسید، نتوانستند به توافق برسند، امری که امید بسیاری از یمنی‌ها نسبت به دستیابی به یک توافق عمده‌تر را که می‌تواند شرایط اقتصادی را بهبود ببخشد، کاهش داد.

هانس گراندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، گفت که به تلاش‌های خود برای تمدید توافق آتش‌بس و یک توافق گسترده‌تر بین ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان و حوثی‌ها ادامه خواهد داد.

آقای گراندبرگ در پی توافق آتش‌بس شش ماهه و مکانیسمی برای پرداخت دستمزد کارکنان بخش خدمات و نقل و انتقال کالاها در یمن است، کشوری که ۸۰ درصد از جمعیت حدود ۳۰ میلیونی آن به کمک‌های انسان‌دوستانه متکی هستند.

روز دوشنبه ایالات متحده در بیانیه‌ای نسبت به عدم تمدید توافق آتش‌بس در یمن ابراز نگرانی عمیقی کرد و گفت طرح سازمان ملل کمک بزرگی برای مذاکره درباره یک اتش‌بس فراگیر و گسترده است که به جنگ یمن پایان می‌دهد.

توافق اولیه آتش‌بس در یمن ماه آوریل به دست آمد و این مدت دو بار تمدید شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

وزیر دفاع اسرائیل «محرمانه» به آذربایجان سفر کرد

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در سفری محرمانه از جمهوری آذربایجان بازدید کرد، رخدادی که خبر آن روز دوشنبه ۱۱ مهر تنها زمانی اعلام شد که او به اسرائیل بازگشته بود.

رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که بنی گانتز در این سفر اعلام نشده اما «رسمی»، با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، درباره «تغییرات خاورمیانه» در پی پیمان‌های صلح ابراهیم و مسائل دیگر، با هدف «عمق بخشیدن به همکاری‌های دو کشور» گفت‌وگو کرده است.

به نوشته وای.نت، آقای گانتز به بهبود روابط اسرائیل با ترکیه نیز اشاره کرده است.

ترکیه حامی پرقدرت جمهوری آذربایجان در درگیری‌های نظامی آن کشور با ارمنستان در سال‌های اخیر بوده است.

آذربایجان نیز تایید کرده بود که در جریان نبردهایش با ارمنستان از یاری‌های نظامی اسرائیل برخوردار بوده و از جمله پهپادهای انتحاری اسرائیل عملکرد قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

به نوشته وای.نت، آقای گانتز به رئیس جمهوری آذربایجان گفت اسرائیل برای روابط راهبردی فیمابین اهمیت قائل است و تداوم این همکاری‌ها را در راه «صلح و ثبات منطقه و جهان» الزامی می‌داند.

وزیر دفاع اسرائیل با سپهبد زاکر حسن‌اف، همتای آذری خود نیز دیدار کرده که جزییاتی از مذاکرات آن‌دو منتشر نشده است.

در حالی که دولت‌های دو کشور از ۳۰ سال پیش دارای روابط رسمی هستند، دلیل محرمانه ماندن سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو معلوم نیست.

کارشناسان منطقه و بسیاری از کارشناسان اسرائیلی همواره گفته‌اند که مهم‌ترین اهمیتی که اسرائیل برای آذربایجان قائل است، هم‌مرز بودن آن با ایران است.

آذربایجان با وجود روابط عمیق نظامی و امنیتی و تجاری با اسرائیل هنوز در این کشور سفارتخانه ندارد اما سفارت اسرائیل در باکو یکی از دفاتر نمایندگی سیاسی مهم اسرائیلی در منطقه است.

جرج دیک، سفیر اسرائیل در باکو که یک دیپلمات عرب مسیحی است، درگیری‌های مستمر لفظی با سید عباس موسوی، سفیر ایران در آذربایجان دارد.

جمهوری اسلامی ایران کرسی خود در شورای اتحادیه جهانی مخابرات را از دست داد

رای‌گیری برای انتخاب اعضای شورای اتحادیه جهانی مخابرات

جمهوری اسلامی ایران کرسی خود در شورای اتحادیه جهانی مخابرات را از دست داد.

انتخابات شورای حکام این اتحادیه روز دوشنبه ۱۱ مهر در بخارست، پایتخت رومانی، برگزار شد.

ایران در میان ۱۶ کشور آسیایی که نامزد دریافت این کرسی بودند، از آخر دوم شد و از ابقای کرسی در این شورا بازماند.

ایران در دوره رو به پایان شورای حکام این اتحادیه دارای یکی از کرسی‌های کشورهای آسیایی بود که در زمان دولت حسن روحانی به‌دست آمده بود.

در انتخابات این بار اتحادیه ۱۳ کرسی برای کشورهای آسیایی در نظر گرفته شد و ۳۵ کرسی دیگر شورا بین کشورهای سایر قاره‌ها سرشکن شد.

امارات متحده عربی، هند، اندونزی و تایلند چهار کشور نخست آسیایی انتخاب شده برای دوره جدید شورا هستند.

مالزی نیز با کسب رای حمایت ۱۴۷ کشور از میان ۱۸۰ کشور عضو، پنجمین دولت آسیایی انتخاب شده برای دوره جدید شورا بود. کویت، عربستان و بحرین نیز به دوره تازه شورای حکام اتحادیه راه یافتند.

ترکیبی که در نتیجه رای‌گیری اعضای اتحادیه برای شورا انتخاب شد، تا سال ۲۰۲۶ برقرار خواهد بود.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات (آی‌تی‌یو) وابسته به سازمان ملل متحد کمک به شکوفایی ارتباطات در جهان را دنبال می‌کند.

این احتمال مطرح است که بازتاب اعتراضات جاری در ایران در رسانه‌های جهانی در رای پایین اعضای اتحادیه جهانی مخابرات به سود ایران در انتخابات شورای حکام اتحادیه نقش داشته است.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در دولت ابراهیم رئیسی تایید کرده‌ است که این وزارتخانه دستورات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم برای اعمال محدودیت شدید اینترنت در جریان اعتراض‌های اخیر را اجرا کرده‌ است.

او گفته است که این محدودیت‌ها تا «بازگشت ثبات و آرامش» ادامه خواهد یافت.

مصطفی آل‌احمد به بیش از ۶ سال زندان محکوم شد

مصطفی آل‌احمد، نویسنده و کارگردان که در تیرماه امسال بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود، به ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای آل‌احمد ۱۷ تیر ماه، به دنبال انتشار بیانیه «تفنگت‌ را زمین بگذار» به همراه محمد رسول‌اف بازداشت و پس از چند هفته با قرار وثیقه آزاد شده بود.

ایمان افشاری قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این فیلمساز را بابت اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۸ ماه حبس تعزیری، بابت نشر اکاذیب به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و برای مجازات تكميلی به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت عضویت در گروه‌های اجتماعی و سیاسی و فعالیت در فضای مجازی محکوم کرده است.

این حکم از سنگین‌ترین احکام صادر شده سال‌های اخیر برای سینماگران ایرانی محسوب می‌شود و وکلای آقای آل‌احمد در ارتباط با آن درخواست تجدیدنظر داده‌اند.

گوگل ابزار جدید خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را فعال کرد

شرکت گوگل ابزار جدید خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را فعال کرد.

با ورود به صفحه اصلی گوگل به زبان فارسی، متنی درباره نحوه استفاده از ابزار Outline با هدف ایجاد «وی‌پی‌ان» امن برای کاربران ظاهر می‌شود.

شرکت گوگل قبلا نیز اعلام کرده بود که در پی صدور مجوزهای جدید خزانه‌داری آمریکا، ابزارهای خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را ارائه خواهد داد.

گوگل می‌گوید سانسور اینترنت در دهه اخیر به‌طور مداوم در حال افزایش بوده است: ابزار Outline به همه امکان می‌دهد با اجرای وی‌پی‌ان این وبسایت، ایمن‌تر به اینترنت آزاد و باز دسترسی پیدا کنند.

این وبسایت می‌افزاید اجرای Outline، اتصالی ایجاد می‌کند که مسدود کردن آن دشوارتر است.

این غول اینترنتی و فناوری در ادامه گفته است که Outline به همه امکان می‌دهد برای خودشان وی‌پی‌ان ایجاد و اجرا کنند، و دسترسی به آن را به ‌اشتراک بگذارند.

به گفته گوگل، دو شرکت امنیتی این ابزار را ارزیابی کرده‌اند تا مطمئن شوند که فناوری آن پیشرفته و ایمن است.

لینک دسترسی به آوت‌لاین:

https://getoutline.org/fa

بیشتر

XS
SM
MD
LG