لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۳

عامل تلف شدن ۵ گورخر «یا خطای انسانی بوده یا تزریق بیش ازحد داروی بیهوشی»

لحظه به لحظه با مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان


عامل تلف شدن ۵ گورخر «یا خطای انسانی بوده یا تزریق بیش ازحد داروی بیهوشی»

عباسعلی دامنگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، گفته است تحقیق درباره پنج گورخری که هفته گذشته در جریان عملیات زنده‌گیری در این استان تلف شدند در دست بررسی ست و سه گمانه مطرح شده است.

آقای دامنگیر به خبرگزاری ایرنا گفت سه گمانه «خطای نیروی انسانی»، «ابتلا به بیماری شاربن یا سیاه‌زخم» و «تزریق بیش ازحد داروی بیهوشی» به عنوان علت تلف شدن گورخرها مطرح شده بود اما بر اساس تحقیقات، احتمال ابتلای گورخرها به بیماری سیاه‌زخم منتفی شده و دو علت دیگر در حال بررسی و پیگیری است.

هفته گذشته در جریان زنده‌گیری و انتقال ۱۰ رأس گورخر آسیایی از یک پارک ملی در شاهرود به یک پارک ملی در گرمسار، پنج گورخر تلف شد.

اداره کل محیط زیست استان سمنان رسما از این رویداد پوزش خواسته و معاون این اداره کل نیز برکنار شده است.

به نوشته ایرنا، از پنج رأس گورخری که تلف شدند یک رأس در ابتدای عملیات زنده‌گیری و به دلیل حساسیت به داروی بیهوشی تلف شد، دو رأس در حین انتقال به گرمسار جان باختند و دو رأس دیگر نیز ۴۸ ساعت پس از عملیات تلف شدند.

واکنش فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل به تهدید دستگاه قضایی ایران علیه کامیون‌داران

چند روز پس از آنکه یک مقام قضایی استان قزوین برای ۱۷ نفری که در جریان اعتصاب کامیون‌داران در این استان بازداشت شده‌اند در خواست اشد مجازات کرد، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل (ITF) روز جمعه بشدت از این اقدام انتقاد کرد.

محسن کرمی، سرپرست دادسرای قزوین، روز سه‌شنبه گفته بود برای این ۱۷ متهم درخواست اشد مجازات را کرده و اگر جرم «محاربه» آنها محرز شود، احکام سنگینی همچون اعدام برای آنها صادر خواهد شد.

استیون کاتن،‌ دبیرکل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، درخواست اعدام برای اعتصاب را «غیرانسانی و غیرقابل باور» و «جدی‌ترین نقض حقوق کارگران در ارتباط با اعتصاب» خواند و گفت که در این باره با سازمان بین‌المللی کار تماس گرفته و خواستار مداخله این نهاد وابسته به سازمان ملل شده است.

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران را در «کارنامه» بخوانید

دور جدید اعتصاب کامیون‌داران در ایران از ۳۱ شهریور آغاز شده و شماری از آنان بازداشت شده‌اند.

کشیش آمریکایی بزودی ترکیه را ترک می‌کند

ساعتی پس از آنکه دادگاهی در ترکیه حکم به آزادی اندرو برانسون داد، این کشیش آمریکایی به خبرنگاران گفت بزودی رهسپار کشورش خواهد شد.

آقای برانسون در بیانیه‌ای گفت: امروز روزی ست که خانواده‌ام برای آن دعا کرده‌اند؛ خوشحالم که رهسپار وطنم، ایالات متحده می‌شوم».

این کشیش آمریکایی که از دو سال پیش در ترکیه محبوس است در بیانیه خود از «میلیون‌ها نفری که در جهان دست به دعا برداشتند» قدردانی کرد.

دادگاهی در شهر ازمیر روز جمعه در حکمی جدید، اندرو برانسون را به تحمل سه سال زندان محکوم کرد اما یادآور شد که با توجه به دو سال حبس و سپس بازداشت خانگی او، «مدت مجازات وی طی شده» و دادگاه به پایان بازداشت خانگی و لغو ممنوعیت خروج او از ترکیه فرمان می‌دهد.

اندرو برانسون در پی کودتای نافرجام دو سال پیش در ترکیه بازداشت و به «جاسوسی» و ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن متهم شد.

کشیش اندرو برانسون همه اتهامات وارده علیه خود را رد کرده است.

بازداشت این کشیش به تشدید اختلافات آمریکا و ترکیه انجامید و موجب شد که واشینگتن علاوه بر تحریم، تعرفه کالاهای وارداتی از ترکیه را نیز افزایش دهد.

دادگاه ترکیه حکم به آزادی کشیش آمریکایی داد

دادگاهی در ترکیه روز جمعه حکم به آزادی اندرو برانسون، کشیش آمریکایی، داد که از دو سال پیش در این کشور محبوس است.

در حکم جدید دادگاه شهر ازمیر، این کشیش آمریکایی به تحمل سه سال زندان محکوم شده اما یادآور شده است که با توجه به دو سال حبس و سپس بازداشت خانگی اندرو برانسون، «مدت مجازات وی طی شده» و دادگاه به پایان بازداشت خانگی و لغو ممنوعیت خروج او از ترکیه فرمان می‌دهد.

اندرو برانسون در پی کودتای نافرجام دو سال پیش در ترکیه بازداشت و به «جاسوسی» و ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن متهم شد.

بازداشت این کشیش به تشدید اختلافات آمریکا و ترکیه انجامید و موجب شد که واشینگتن علاوه بر تحریم، تعرفه کالاهای وارداتی از ترکیه را نیز افزایش دهد.

کشیش اندرو برانسون همه اتهامات وارده علیه خود را رد کرده است.

دادستان ترکیه خواستار آزادی کشیش آمریکایی شد

دادستان پرونده اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که از دو سال پیش در ترکیه محبوس است، روز جمعه از دادگاه خواست که به بازداشت خانگی و ممنوعیت خروج این کشیش پایان داده شود.

همین دادستان پیش از این در کیفرخواست خود علیه اندرو برانسون، او را به «عضویت در یک گروه تروریستی» متهم کرده و خواستار ۱۰ سال زندان برای او شده بود.

اندرو برانسون دو سال پیش در پی کودتای نافرجام دو سال پیش در ترکیه بازداشت و به «جاسوسی» و ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن متهم شد.

بازداشت این کشیش به تشدید اختلافات آمریکا و ترکیه انجامید و موجب شد که واشینگتن علاوه بر تحریم، تعرفه کالاهای وارداتی از ترکیه را نیز افزایش دهد.

کشیش اندرو برانسون همه اتهامات وارده علیه خود را رد کرده است.

ادعای بازرسان ترکیه‌ای در مورد «وجود تصویر و صدا» از قتل خاشقجی

آن طور که بازرسان ترکیه‌ای ادعا کرده‌اند، تصاویر و صداهای ضبط‌شده‌ای وجود دارد که ثابت می‌کند جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، در کنسول‌گری عربستان سعودی در شهر استانبول به قتل رسیده است.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست پنج‌شنبه شب گزارشی به نقل از «مقامات دولتی آمریکا» نوشت حاکی از این که همتایان ترک آنها ادعا کرده‌اند که ویدئویی وجود دارد که قتل و مثله شدن آقای خاشقجی در کنسول‌گری عربستان را ثابت می‌کند.

در همین زمینه منبعی به این روزنامه گفت: «می‌توان صدای او [خاشقجی] و صدای چند مرد را شنید که عربی حرف می‌زنند. می‌توان شنید که چه طور از او بازجویی می‌کنند، شکنجه‌اش می‌کنند و بعد هم او را می‌کشند.»

روزنامه بریتانیایی گاردین انتشار این ادعا و اخبار قطره‌چکانی دیگر از سوی مقامات ترکیه را نشانه آن دانسته است که مقامات دولت اردوغان قرار است فشار را بر ریاض ادامه دهند.

مقامات ریاض هم‌چنان مدعی‌اند که جمال خاشقجی پس از مدتی کوتاه ساختمان کنسول‌گری را ترک کرده و آنها هم از محل او بی‌اطلاعند.

ضبط مقدار زیادی پول غیرقانونی متعلق به چند تبعه ایران در گرجستان

مقام‌های دفتر مبارزه با فساد و تروریسم در گرجستان روز پنج‌شنبه، ۱۹ مهرماه، از اجرای عملیاتی با هدف برخورد با اقدامات مالی غیرقانونی برخی از اتباع ایران در این کشور خبر دادند.

بنا بر بیانیه‌ این دفتر که زیرمجموعه دستگاه امنیتی گرجستان است، این عملیات طی چند ماه اخیر مخفیانه انجام شده است.

این بیانیه به درآمد غیرقانونی این اتباع ایران از طریق «حواله»‌هایی اشاره می‌کند که نظام بانکی گرجستان را دور می‌زده و غیرقانونی به شمار می‌روند.

این بیانیه می‌گوید که افرادی که این مبادلات مالی را انجام می‌دادند از این طریق درآمد بسیاری کسب می‌کردند.

دستگاه امنیتی گرجستان می‌گوید با بازرسی دفتر و محل سکونت این ایرانی‌ها با اجازه دادگاه موفق به کشف «مقدار زیادی پول» شده است.

در ویدئویی که این سازمان منتشر کرده نیز تصاویری از دلارهای به دست آمده نشان داده شده است.

در دوران تحریم‌های پیش از برجام، گرجستان از جمله کشورهایی به شمار می‌رفت که گفته می‌شد بسیاری از اقدامات در راستای دور زدن تحریم‌ها توسط ایران در آنها انجام می‌شود و از همین رو طی سال‌های اخیر بارها حساب‌های بانکی چندین تبعه ایران در این کشور مسدود شده است.

عدم پیگیری موضوع تهدیدهای مجازی علیه نمایندگان از طرف پلیس

خبرگزاری ایسنا روز جمعه درباره پیامک‌های تهدیدآمیزی که برای نمایندگان مجلس فرستاده شده است از قول رئیس پلیس تنها نوشت که «پلیس هم این موضوع را شنیده است».

کمال هادیانفر در گفت‌وگو با ایسنا درباره اظهارات اخیر برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تهدیدهای پیامکی و مجازی گفت: «در این خصوص چیزی به ما ارجاع نشده است.»

در همین زمینه خبرگزاری رسمی ایرنا روز پنج‌شنبه به نقل از محمد فیضی، نماینده اردبیل، نوشت که او «روزانه بیش از ۵۰۰ پیامک با متن‌های توهین، تهدید و افترا و تهمت دریافت می‌کند و نکته جالب این است که این پیامک‌های تهدید و ناسزا به نام نمایندگان ارسال می‌شود».

در اظهار نظری دیگر، محمدرضا بادامچی، عضو فراکسیون امید مجلس، به خبرنگار پارلمانی ایرنا گفت: «مدت‌ها بود که پیامک‌های تهدیدآمیز درباره لایحه سی‌اف‌تی به نمایندگان ارسال می‌شد، ما تصور می‌کردیم این پیامک‌ها بعد از بررسی و تصویب این لایحه پایان یابد، ولی هنوز این پیامک‌ها ادامه دارد و جنبه نفرین پیدا کرده است.»

مجلس روز ۱۵ مهرماه در یک جلسه پرحاشیه این کنوانسیون را از تصویب گذراند. در صورت اجرا شدن این لایحه بانک‌های ایرانی به معیارهای جهانی بانکداری نزدیک‌تر می‌شوند.

نمایندگان در حالی به این لایحه رای مثبت دادند که محافظه‌کاران ماه‌ها با تصویب آن مخالف بودند و همزمان با رای‌گیری روز ۱۵ مهر درباره سرنوشت این لایحه، تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای نیز در مقابل ساختمان مجلس در جریان بود.

«احتمال» دیدار ترامپ و پوتین در پاریس

وزارت خارجه روسیه روز جمعه با ارسال سیگنالی مثبت از «احتمال» دیدار روسای جمهور روسیه و آمریکا در پایتخت فرانسه در ماه آینده خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از وزارت خارجه روسیه نوشت که در صورت شرکت دو رئیس جمهور در مراسم سالگرد پایان جنگ جهانی اول در پاریس، احتمال دیدار ولادیمیر پوتین با دونالد ترامپ هست.

سالگرد پایان جنگ جهانی اول قرار است روز ۱۱ نوامبر، یک ماه دیگر، در پایتخت فرانسه برگزار شود.

آن طور که خبرگزاری ریانووستی به نقل از وزارت خارجه روسیه نوشته است، در صورتی که واشینگتن نیز علاقه‌مند باشد، «آغوش روسیه به روی گفت‌وگو باز است و آماده است که زمان و مکان این دیدار احتمالی را در نظر بگیرد».

این دیدار در صورت وقوع دومین دیدار دو رئیس جمهور خواهد بود.

کاهش ۱۳ درصدی در تعداد مسافران هوایی در ایران

خبرگزاری رسمی ایرنا روز جمعه در گزارشی خبر داد که «شمار مسافران هوایی کشور ۱۳ درصد کاهش یافت».

آن طور که در این گزارش آمده است، در نیمه اول سال جاری «حدود ۲۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی با ۲۳۰ هزار پرواز در فرودگاه‌های کشور جابه‌جا شدند که نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۱۳ و ده درصد کاهش داشته است».

ایرنا می‌نویسد که شمار پرواز، جابه‌جایی مسافر و حمل بار نیز در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت سال گذشته به ترتیب ده، ۱۳، و ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این گزارش به علل ریزش در این آمار اشاره نمی‌کند، اما وضع بد اقتصادی در کشور و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را می‌توان در این امر موثر دانست.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG