لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۳

خبرخوان

بحران غزه؛ نماینده آمریکا در اورشلیم، تظاهرات در اروپا

یک هفته پس از اوج گرفتن دور جدید درگیری‌های اسرائیل و فلسطینیان، هادی عمرو، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور اسرائیل و فلسطین، روز شنبه در اورشلیم با مقام‌های دولت اسرائيل دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز ۲۳ اردیبهشت گفته بود که هادی عمرو « از جانب من و رئیس جمهور بایدن خواستار کاهش خشونت خواهد شد».

درگیری‌های اخیر پس از اختلاف بر سر مالکیت چند خانه در محله فلسطینی‌نشین «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس آغاز شد و تا روز جمعه منجر به کشته شدن ۱۳۲ فلسطینی و ۸ اسرائيلی شده است.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند در درگیری‌های اخیر بیش از ۱۵۰ اسرائيلی در جریان حملات راکتی زخمی شده‌اند. وزارت بهداشت فلسطین هم از زخمی شدن ۹۵۰ نفر در جریان حملات اسرائيل خبر داده است.

در روزهای اخیر دولت مصر تلاش‌هایی برای آتش بس انجام داده که با استقبال و همراهی دولت آمریکا مواجه شده است.

همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک، اعتراض‌هایی در برخی کشورهایی اروپایی در واکنش به حملات اسرائیل برگزار شده است.

این اعتراض‌ها در کپنهاگ دانمارک در مقابل سفارت اسرائیل در این شهر به خشونت کشیده شد و پلیس سه نفر از معترضان را بازداشت کرد.

خبرگزاری فرانسه تعداد این معترضان را چهار هزار نفر گزارش داده و نوشته است پس از آن که برخی معترضان به سمت ساختمان سفارت سنگ پرتاب کردند، پلیس برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

در پاریس اما معترضان به حملات اسرائيل با حکم یک دادگاه مواجه شده‌اند که رای به ممنوعیت برگزاری تجمعات داده است.

معترضان می‌گویند قصد برگزاری راهپیمایی را دارند و علیه این حکم به دادگاه عالی فرانسه شکایت می‌برند.

وزیر کشور فرانسه نیز از ممنوعیت برگزاری تجمعات دفاع کرده و خواستار محافظت پلیس از جوامع یهودیان ساکن این کشور شده است.

برخلاف پاریس، در شهرهای لیون و بوردوی فرانسه مقام‌های پلیس به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که محدودیتی در زمینه برگزاری تجمعات اعتراضی وجود ندارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

وزیر بهداشت: واکسن ایرانی مجوز گرفت؛ سازمان غذا و دارو: بررسی‌ها ادامه دارد

وزیر بهداشت ایران در حالی از صدور مجوز مصرف یک واکسن ایرانی خبر داد که سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید که بررسی‌های این سازمان برای صدور مجوز ادامه دارد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه، ۲۴ خرداد در یک همایش در استان مرکزی با اشاره به صدور مجوز مصرف واکسن برکت در روز گفت که از ذوق این خبر دیشب نخوابیده است.

این در حالی است که کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ساعتی پیش از آن درباره زمان صدور مجوز برای واکسن‌های ایرانی گفته بود که گزارش گروه‌های ناظر بر ساخت واکسن در کمیته‌های مربوط در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است.

آقای جهانپور درباره زمان احتمالی صدور مجوز نیز گفته بود که در صورت رفع نواقص، احتمالا در روزهای آینده، یک یا دو واکسن مجوز اورژانسی دریافت خواهند کرد.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو که شامگاه شنبه، ۲۲ خرداد در شبکه دوم تلویزیون حکومت ایران سخن می‌گفت بدون نام بردن از افراد یا نهاد خاصی، از اعمال «فشارهای زیاد برای صدور مجوز تزریق عمومی واکسن‌های داخلی» خبر داده بود.

واکسن کرونای برکت قرار است توسط ستاد اجرایی فرمان امام، مهم‌ترین نهاد اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، تولید و توزیع شود و به گفته مسئولان این ستاد بخش عمده بازار تولید و توزیع واکسن به این موسسه اختصاص خواهد داشت.

واکسن رازی نیز توسط موسسه دولتی «تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی» تولید شده است.

در روزهای گذشته با اعلام خبر رسمی اتمام ذخیره‌ واکسن کرونا در چندین شهر، هم‌چنین نبود واکسن کافی برای تزریق دُز دوم، بسیاری از شهروندان دچار نگرانی و سردرگمی شده‌‌اند.

در همین حال برخی از مسئولان از احتمال «تزریق ترکیبی واکسن‌ها» یا «جایگزینی واکسن‌های مشابه ایرانی با نوع خارجی» در دُز دوم خبر داده‌اند.

بسیاری از مسئولان و کارشناسان داخلی درباره تزریق واکسن غیرمشابه در نوبت دوم ابراز تردید کرده و انجام آن را تنها در صورت مطالعات دقیق، اثربخش و بدون عوارض جدی توصیف می‌کنند.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت ایران تا ۲۴ خرداد، ۴ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۸۵۱ هزار و ۲۰۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۶۵۲ دُز رسیده است.

بر اساس تازه‌ترین آمارهای رسمی که وزارت بهداشت ایران منتشر می‌کند، با جان باختن ۱۱۹ بیمار دیگر در یک شبانه‌روز گذشته بر اثر کرونا، مجموع کل قربانیان به ۸۲ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.

بر پایه این گزارش هم‌چنین نزدیک به سه میلیون و ۴۰ هزار نفر در کشور تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که پیش از این، سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت برآورد کرده بود.

دستیار وزیر اطلاعات: احمدی‌نژاد روند روان‌درمانی خود را پیگیری کند

دستیار ویژه وزیر اطلاعات در واکنش به گفته‌های اخیر محمود احمدی‌نژاد درباره نفوذ اسرائیل در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران، این اظهارات را ناشی از «توهم سیرتی» او دانسته است.

این مقام وزارت اطلاعات که خبرگزاری ایسنا به نام او اشاره نکرده، هم‌چنین به آقای احمدی‌نژاد توصیه کرده که «روند روان‌درمانی و توهم زدایی خود را پیگیری کند».

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در مصاحبه‌ای ویدئویی که در روزهای گذشته از او منتشر شد، گفته بود که بالاترین مسئول مقابله با جاسوسان اسرائیل در وزارت اطلاعات، «خودش جاسوس اسرائیل بود».

آقای احمدی‌نژاد هم‌چنین گفته بود که اگر اسرائیل قادر به انجام عملیات پیچیده در ایران است و مهم‌ترین اسناد هسته‌ای و فضایی را از مراکز حساس می‌رباید، به‌دلیل همین نفوذ گسترده و حضور شبکه‌ای از عوامل جاسوسی است که معرفی آن‌ها مسکوت مانده است.

این سخنان رئیس دولت‌های نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران پس از آن منتشر شد که یوسی کوهن، رئيس پیشین سازمان جاسوسی اسرائيل (موساد)، پنج‌شنبه گذشته در مصاحبه‌ای به تشریح جزئیات عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای ایران پرداخت.

آقای کوهن گفته بود که ۲۰ مامور موساد که در این عملیات مشارکت داشتند همگی زنده‌اند و برخی نیز از ایران خارج شده‌اند.

به گفته این مقام بلندپایه موساد، هیچ یک از این ۲۰ نفر، اسرائیلی و یهودی نبودند. آقای کوهن تاکید کرد که سازمان موساد برای انجام این عملیات دو سال برنامه‌ریزی کرده بود.

خبر سرقت بایگانی هسته‌ای ایران را بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائيل، در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ اعلام کرد و گفت در جریان یک عملیات مخفی، «بیش از نیم تُن مدرک»، شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده شده است.

جلسه دادگاه آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده میانمار، روز دوشنبه برگزار می‌شود

آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده میانمار

جلسه محاکمه آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده میانمار، قرار است امروز دوشنبه، ۲۴ خرداد، برگزار شود و جلسات دادگاه او تا پایان ماه ژوئیه ادامه خواهد داشت.

همزمان با برگزاری این دادگاه، دولت نظامی میانمار که دولت منتخب خانم سوچی را برکنار کرده، انتقاد کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد استفاده از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان را رد کرد.

آنگ سان سوچی، رهبر حکومت غیرنظامی میانمار که با رأی شهروندان بر سر کار آمد، در پی کودتای نظامی در بهمن سال گذشته برکنار شد.

خانم سوچی از سوی دولت نظامی میانمار به «نقض قوانین وضعیت اضطراری به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۰، وارد کردن غیر قانونی دستگاه‌های بی‌سیم انفرادی برای محافظان خود، استفاده غیرمجاز از رادیوها و انتشار اطلاعاتی که می‌تواند به ناآرامی عمومی منجر شود» متهم شده است.

حکومت نظامیان میانمار هم‌چنین رهبر برکنارشده میانمار را به دریافت۶۰۰ هزار دلار پول نقد و ۱۱.۴ کیلوگرم طلا به عنوان رشوه متهم کرد، اماجدی‌ترین اتهام خانم سوچی نقض یکی از قوانین دوران استعمار موسوم به «اطلاعت محرمانه حکومتی» است که در صورت اثبات آن، مجازاتی تا ۱۴ سال زندان دارد.

طرفداران خانم سوچی می‌گویند که این پرونده‌ها انگیزه سیاسی دارند و هدف اصلی آن مشروعیت بخشیدن به کودتا و حکومت نظامیان است.

میانمار از زمان بازداشت خانم سوچی و به دست گرفتن قدرت از سوی دولت نظامی، صحنه درگیری بین معترضان و نیروهای چریکی این کشور با نیروهای نظامی است.

میشل باشله، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد جمعه گذشته با انتقاد از شدت گرفتن خشونت‌ها در میانمار استفاده «ظالمانه» ارتش این کشور از سلاح‌های سنگین را محکوم کرده بود.

وزارت خارجه دولت نظامی میانمار هم در واکنش به بیانیه خانم باشله گفته بود که «در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر، اقدامات خرابکارانه و تروریستی انجمن‌های غیرقانونی و گروه‌های تروریستی، هم‌چنین رنج‌ها و مرگ نیروهای امنیتی مورد توجه قرار نگرفته و محکوم نشده است.»

علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام، دست به خودکشی زد

علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام

علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام روز شنبه، ۲۲ خرداد با بریدن بخشی از گردن و رگ‌هایش، در زندان اردبیل دست به خودکشی زده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع گفته است که آقای ارژنگی پس از انتقال به بیمارستان ۴۵ بخیه خورده و حال عمومی او وخیم است.

آقای ارژنگی متهم است که چهار سال پیش در حالی که ۱۷ سال داشته مرتکب به «قتل عمد» شده، اما او و وکیلش او را «بی‌گناه» می‌دانند.

این کودک -مجرم در بهمن سال گذشته گفته بود که شاکی پرونده به او مهلت داده تا با پرداخت یک میلیارد تومان دیه تا پایان اردیبهشت امسال از شکایت خود صرف نظر کند، اما تاکنون خانواده آقای ارژنگی موفق به تامین این مبلغ نشده‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، این مهلت تا پایان ماه تیر سال جاری تمدید شده و در صورت عدم تامین دیه از سوی خانواده آقای ارژنگی، حکم اعدام او اجرا خواهد شد.

اقدام آقای ارژنگی به خودکشی با انگیزه خاتمه دادن به زندگی، پیش از اجرای حکم اعدام صورت گرفته است.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

ایران از سال ۱۳۷۲ به کنوانسیون جهانی حقوق کودک ملحق شده و ملزم به اجرای آن است.

نتانیاهو: در ایران جشن گرفته‌اند ولی من به زودی بازخواهم گشت

بنیامین نتانیاهو در نشست روز یکشنبه پارلمان اسرائیل

نخست‌وزیر دولت موقت اسرائیل گفت امروز در ایران با دیدن دولت ضعیف و سازشگری که در اسرائیل به روی کار آمده است و نخواهد توانست مانند دولت من در برابر آمریکا و جامعه بین‌المللی بایستد، «جشن گرفته‌اند».

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۲۳ خرداد در پارلمان اسرائیل به شدت به ائتلاف بنت- لاپید حمله کرد و گفت: دولت جو بایدن از او خواسته بود که اختلافات بر سر ایران و بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را «پشت درهای بسته» مطرح کند و از آشکار کردن آن خودداری نماید، اما وی به آن‌ها پاسخ داد که هرگز این کار را نخواهد کرد و مخالفت او کماکان علنی خواهد بود.

او افزود به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا که به تازگی به اسرائیل رفته بود، گفت که در سال ۱۹۴۴ میلادی نیز رئیس‌جمهوری وقت آمریکا از بمباران اماکنی که در دست نازی‌ها بود خودداری کرد و باعث ادامه هولوکاست و کشتار یهودیان شد و اکنون نیز آمریکا اشتباه می‌کند.

نخست‌وزیر موقت اسرائیل گفت اما من یک خبر بد برای ایران دارم و آن این‌که اسرائیل هرگز به شما اجازه نخواهد داد برنامه‌های خود را عملی کنید.

او «اطمینان» داد که دوران دولت نفتالی بنت، که بر اساس «اتحاد خائنانه» تشکیل شده است، بسیار کوتاه خواهد بود و حزب لیکود با قدرت به دولت باز خواهد گشت و او دوباره سکان دولت را به‌دست خواهد گرفت.

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری، از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشری

امیرسالار داودی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، روز یکشنبه ۲۳ خرداد با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد تومانی به‌طور موقت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری و همسر امیرسالار داودی، امروز در صفحه توئیتر خود خبر آزادی وی را تایید کرد.

نماینده هسن در پارلمان آلمان نیز به‌تازگی اعلام کرد که حمایت سیاسی از این وکیل حقوق بشر ایرانی را برعهده می‌گیرد.

آقای داودی که در گذشته وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و مدنی همچون سهیل عربی و سعید شیرزاد را بر عهده داشت، در خرداد ۱۳۹۸ به ۳۰ سال حبس تعزیری و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد؛ با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال زندان در مورد آقای سالاری قابل اجراست.

حدود یک ماه و نیم قبل اما محکومیت آقای داودی توسط دیوان عالی کشور نقض شد. به نوشته خانم کلاهچیان، همسرش تا تعیین تکلیف پرونده «به‌طور موقت» آزاد شده است.

امیرسالار داودی که سومین سال از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی در زندان سپری می‌کرد، پیشتر به دلایلی نامعلوم و «غیرقانونی» از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

او همچنین از روز ۲۷ اسفند پارسال همراه با تعدادی از زندانیان سیاسی زندان اوین در اعتراض به جابه‌جایی‌های متعدد زندانیان سیاسی به‌ویژه اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان زندانی، دست به اعتصاب غذا زد.

آقای داودی در روز سوم فروردین، در پی درخواست اسماعیل عبدی و اعضای شورای تشکل‌های کانون وکلای دادگستری به اعتصاب غذای خود پایان داد.

با استفاده از توئیتر و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

زیان انباشته خودروسازان ایران به «۸۰ هزار میلیارد تومان» رسیده است

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌‌سازی از زیان انباشته «۸۰ هزار میلیارد تومانی» خودروسازان ایران خبر داد.

محمدرضا نجفی منش روز یکشنبه ۲۳ خرداد گفت: «با قیمت‌گذاری دستوری زیان انباشته خودروسازان به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است».

شورای رقابت ۱۳ اردیبهشت امسال پس از شش ماه عدم تغییر قیمت خودرو، حکم به افزایش میانگین ۹ درصدی قیمت خودروهای داخلی داد اما خودروسازان از رشد چشمگیر هزینه تولید و واردات قطعات خبر می‌دهند.

همچنین نوسانات ارزی تاثیر چشمگیری بر هزینه‌های خودروسازان داشته است. برای نمونه نرخ دلار در بازار آزاد ایران در ابتدای سال ۹۹ حدود ۱۶ هزار تومان بود، اما پاییز پارسال به ۳۲ هزار تومان اوج گرفت و هم اکنون حول ۲۴ هزار تومان نوسان می‌کند.

نجفی‌منش می‌گوید از زمانی که شورای رقابت اقدام به قیمت‌گذاری خودرو کرده است، خودروسازان زیان زیادی کرده‌اند

به‌گفته وی، نیاز بازار کشور به یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در سال است که خودروساز باید این میزان را تولید کند. اما خودروساز باید بدون زیان خودرو بفروشد تا تولید را افزایش دهد.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌‌سازی از روند فزاینده زیان خودروسازان داخلی خبر داده و گفته است با وجود تداوم حجم زیان‌ها و بدهی سنگین خودروسازان، این صنعت در آستانه نابودی است.

البته تاکنون انتقادات زیادی از قیمت بالای خودرو در کشور و کیفیت پایین محصولات تولیدی داخلی انجام شده است. برای نمونه عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری روز شنبه در مناظره انتخاباتی گفته بود «خودرو داخلی چرا باید هم‌قیمت خودرو فورد آمریکایی باشد؟»

با استفاده از گزارش‌های دنیای اقتصاد و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

یک نماینده پارلمان آلمان خواستار آزادی ناهید تقوی دوتابعیتی زندانی در ایران شد

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی ۶۶ ساله، مهندس معمار بازنشسته و فعال حقوق زنان

هریبرت هیرته، نماینده پارلمان آلمان، روز یکشنبه ۲۳ خرداد در صفحه توئیتر خود نوشت که او و همکارانش روند محاکمه ناهید تقوی، شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران، را به دقت دنبال می‌کنند.

او با تاکید بر این‌که ناهید تقوی هیچ‌گاه تهدیدی برای امنیت ملی ایران نبوده است، خواستار آزادی این شهروند آلمانی-ایرانی شد.

خانم تقوی روز ۲۵ مهرماه ۱۳۹۹، به هنگام سفر به ایران برای دیدار با اعضای خانواده‌اش توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و روانه زندان شد. او از سال ۱۳۸۲ مقیم آلمان بود.

دومین جلسه دادگاه این زندانی دوتابعیتی قرار است امروز در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران برگزار شود. قوه قضائیه جمهوری اسلامی تا کنون توضیحی درباره دلیل بازداشت خانم تقوی ارائه نداده است.

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، دلیل بازداشت خانم تقوی را «فعالیت دیرینه او در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به خصوص حقوق زنان و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

مریم کلارن، فرزند ناهید تقوی، نیز پس از برگزاری نخستین جلسه محاکمه مادرش در اوایل اردیبهشت‌ماه به خبرگزاری فرانسه گفت مادرش با اتهامات امنیتی روبه‌رو است. به‌گفته خانم کلارن، جزئیات این اتهامات مبهم و ناروشن هستند، اما با «تبلیغ علیه نظام» مرتبطند.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده است.

تشدید روند بازداشت خارجیان و دوتابعیتی‌ها در ایران به جایی رسید که کانادا اواخر بهمن پارسال اعلام کرد که با همکاری ۵۷ کشور از جمله آمریکا و آلمان، برای جلوگیری از «بازداشت خودسرانه» اتباع خارجی با اهداف دیپلماتیک در کشورهایی مثل ایران و چین اقداماتی را در دستور کار قرار داده است.

با استفاده از توئیتر و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

یک مقام سابق: نرخ رشد اعتیاد در سه دهه گذشته سه برابر نرخ رشد جمعیت بوده است

دبیر اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که «بر مبنای نرخ رشد جمعیت در سه دهه گذشته، کف نرخ رشد اعتیاد سه برابر نرخ رشد جمعیت بوده است».

علی هاشمی روز یکشنبه ۲۳ خرداد همچنین به خبرگزاری ایلنا گفته که آخرین نرخ رشد اعتیاد مربوط به سال ۹۴ و به میزان ۵.۵ درصد بوده است.

او در ادامه با اشاره به این‌که «در شش سال گذشته آمار جدیدی ندیده است» گفت که آمار سال ۹۴ نیز بر اساس خوداظهاری افراد بین ۱۵ تا ۶۵ سال بوده است.

ناصر اصلانی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهریور پارسال گفته بود که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد رسمی در کشور وجود دارد و تخمین زده می‌شود که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز معتاد شناسایی نشده وجود داشته باشد.

بنا بر آمار مؤسسه کادراس، نهاد تحقیقاتی و مطالعاتی در تهران در تیر ۹۹، رشد سالانه اعتیاد در ایران حدود هشت درصد برآورده شده و پیش‌بینی می‌شود که گرایش زنان به مواد مخدر در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد.

به گفته دبیر اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر، در چهار دهه گذشته نزدیک به ۱۸ میلیون نفر با احتساب افراد تکراری دستگیر شده‌اند و نزدیک به ۶۸ درصد این دستگیری‌ها مربوط به جرائم مستقیم و غیرمستقیم مواد مخدر است.

سازمان پزشکی قانونی پیشتر گزارش داده بود که مرگ بر اثر سوءمصرف مواد مخدر، محرک، داروهای مخدر و مصرف چندگانه در سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱٫۸ درصد افزایش یافته است.

یک فرد ناشناس با پرداخت ۲۸ میلیون دلار با جف بیزوس به فضا می‌رود

جف بیزوس، مؤسس شرکت آمازون

یک فرد ناشناس روز شنبه با پرداخت مبلغ نجومی ۲۸ میلیون دلار در یک مزایده، موفق شد در پرواز ماه آینده جف بِیْزوس، مؤسس شرکت آمازون به فضا، صندلی‌ای را برای خود رزرو کند.

شرکت موشک‌سازی آقای بیزوس، به نام «بلو اوریجین» قرار است یک فضاپیمای کوچک را به نام «نیو شِپرد» روز ۲۰ ژوئیه، در سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر ماه، به فضای پایین‌تر از مدار زمین بفرستد.

در این پرواز قرار است جف بیزوس و برادرش مارک، همراه برنده ناشناس این مزایده و یک مسافر دیگر شرکت داشته باشند.

کپسول پروازی که قرار است از پایگاه «ون هورن» تگزاس پرتاب شود این افراد را تا ارتفاع بیش از ۱۰۰ کیلومتری بالا خواهد برد و آنها در حالی که سه دقیقه از بی‌وزنی را تجربه می‌کنند، از شش پنجره بزرگ می‌توانند مناظر زمین و فضا را نظاره‌گر باشند. شرکت «بلو اوریجین‌» می‌گوید این پنجره‌ها بزرگ‌ترین در نوع خود هستند که تاکنون به فضا فرستاده شده است.

قیمت پیشنهادی برای شرکت در این پرواز ۱۰ تا ۱۲ دقیقه‌ای روز شنبه در مزایده از ۴.۸ میلیون دلار آغاز شد و در کمتر از دو دقیقه به ۱۰ میلیون دلار رسید.

این قیمت، یک دقیقه و ۱۰ ثانیه بعد از آن دو برابر شد و به ۲۰ میلیون دلار رسید و سرانجام پیشنهاد ۲۸ میلیون دلاری فرد ناشناس برنده، شش دقیقه پس از شروع دور نهایی حراج پذیرفته شد.

برای شرکت در این حراج، ۷۶۹۹ نفر از ۱۵۹ کشور نام‌نویسی کرده بودند که به ۲۰ نفر فرد برتر اجازه شرکت در مزایده داده شد. نام برنده این مزایده قرار است در هفته‌های آینده علنی شود.

یکی از مسئولان ایرانی می‌گوید فعالیت‌های سایت سنجریان «مربوط به ساخت سریال است»

یکی از تصاویر ماهواره‌ای شرکت مکسار از مناطق هسته‌ای ایران

چهار روز پس از آن‌که شبکه خبری آمریکایی فاکس‌نیوز از «فعالیت‌های غیرعادی» ایران در اطراف سایت سنجریان در شرق تهران خبر داد،‌ مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت که این فعالیت‌ها مربوط به ساخت یک مجموعه تلویزیونی به نام «نون خ» بوده است.

شاهرخ ناظمی، مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل، روز شنبه ۲۲ خرداد، در توئیتی نوشت: «چند روز پیش فاکس نیوز گزارشی اختصاصی همراه با تصاویر ماهواره ای در خصوص تحولاتی مشکوک در اطراف سایت سنجریان در جاجرود منتشر کرد اما در اصل تصاویر مربوط به خودروها و تجهیزات لوکیشن فیلمبرداری سریال «نون خ» و عوامل آن بوده است.»

سایت سنجریان واقع در جاجرود، تا تهران ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و به گزارش خبرگزاری‌ها، برای نخستین بار سازمان اطلاعات و جاسوسی خارجی اسرائیل، موساد، سه سال پیش از وجود سایت سنجریان خبر داده بود.

گفته شاهرخ ناظمی در مورد حضور «خودروها و تجهیزات لوکیشن فیلمبرداری» در این محل در حالی بیان می‌شود که بر اساس تابلوهای نصب‌شده در منطقه شرق تهران، فیلمبرداری و تصویربرداری در تمامی مناطق نزدیک به سایت‌های هسته‌ای ایران ممنوع است.

مجموعه تلویزیونی «نون خ» از سریال‌های نوروزی سال ۱۳۹۸ صدا و سیما بوده و بنابر خبرهایی که تاکنون منتشر شده بود، تصویربرداری آن در استان کرمانشاه انجام شده است.

فاکس‌نیوز در گزارش روز ۱۸ خرداد خود نوشت که خبر «فعالیت‌های غیرعادی» ایران در اطراف سایت سنجریان را بر اساس تجزیه و تحلیل صورت گرفته در آزمایشگاه شرکت «اینتل‌لب» از روی تصاویری که شرکت ماهواره‌ای «مکسار» (Maxar) گرفته منتشر کرده است.

تحلیل‌گران «اینتل‌لب» به وجود ۱۸ دستگاه ماشین‌آلات سنگین، حفاری و کشیدن جاده‌ای برای دسترسی به سایت سنجریان اشاره کرده‌اند. این تصاویر ظاهراً نشان داده که فعالیت در این سایت روندی رو به افزایش داشته است.

به گفته فاکس‌نیوز، اما در آغاز بهار امسال، به ناگهان نشانه‌های کشیدن جاده و حفاری صورت گرفته در این محل پوشانده شد.

پس از آنکه موساد اسرائیل با کمک عواملی در درون ایران، اسناد اصلی بایگانی هسته‌ای ایران را به سرقت برد، نیروهای اطلاعاتی اسرائیلی مدتی طولانی مشغول مطالعه هزاران برگ آن بودند و از جمله وجود سایت سنجریان را به آژانس اطلاع دادند.

کارشناسان هسته‌ای و فعالانی که برنامه هسته‌ای ایران را رصد می‌کنند، در گذشته نیز مشکوک بودند که ایران در سایت سنجریان دست‌اندرکار طراحی و ساخت «مولدهای موج ضربه‌ای» است.

دسترسی به این نوع مولدها ظاهراً امکان می‌دهد که عامل دارنده آن، سلاح هسته‌ای را در ابعادی کوچک‌تر بسازد.

بازداشت یک شهروند آمریکایی- ایرانی در پاکستان

آژانس تحقیقات فدرال پاکستان از بازداشت یک شهروند آمریکایی- ایرانی به جرم ورود غیرقانونی به پاکستان خبر داد.

وب‌سایت روزنامه «داون» که اخبار پاکستان را پوشش می‌دهد، روز یک‌شنبه، ۲۳ خرداد نام این فرد را «سیروس اسماعیل‌زاده» اعلام کرده و نوشته است که او هفته پیش به صورت غیرقانونی از مرز پاکستان عبور کرده و در زمان بازداشت در هتلی در کراچی به سر می‌برده است.

این شهروند ۵۴ ساله ایرانی-آمریکایی در بازجویی‌ها اعتراف کرده است که به دلیل نداشتن پاسپورت ایرانی و آمریکایی، مجبور بوده که برای دریافت خدمات کنسولگری ایالات متحده آمریکا به پاکستان بیاید و به همین دلیل به صورت غیرقانونی و قاچاقی وارد پاکستان شده است.

آقای اسماعیل‌زاده هم‌چنین گفته است که سال ۱۳۵۷ در حالی که ۱۲ سال داشته با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرده اما پس از سفر به ایران در سال ۱۳۷۴ ازدواج کرده و سه سال بعد از همسر ایرانی خود جدا شده و به آمریکا بازگشته است.

این شهروند ایرانی-آمریکایی دلیل سفر دوباره خود به ایران در پاییز سال گذشته را انجام کارهای قانونی لازم برای استرداد خانه مصادره‌ای پدرش عنوان کرده و گفته است که به دلیل شکایت پدر همسر سابقش و صدور حکم ممنوع‌الخروجی، پاسپورت ایرانی از سوی قاضی پرونده تا زمان برگزاری دادگاه توقیف شده بود.

آقای اسماعیل‌زاده هم‌چنین ادعا کرده که گذرنامه آمریکایی خود را در جریان این سفر گم کرده و مجبور شده برای خروج از ایران به صورت قاچاقی وارد پاکستان شود تا بتواند به عنوان شهروند آمریکا، از کنسولگری این کشور در کراچی خدمات دریافت کند.

به گفته سخنگوی آژانس تحقیقات فدرال پاکستان، کنسولگری آمریکا در کراچی یک گذرنامه اضطراری یک ساله برای این متهم صادر کرده و تحقیقات درباره نحوه ورود غیرقانونی آقای اسماعیل‌زاده ادامه دارد.

نظام حقوقی ایران موضوع دوتابعیتی بودن شهروندان ایرانی را به رسمیت نمی‌شناسند و در حال حاضر تعدادی از این شهروندان از جمله شهروندان دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی با اتهام‌هایی چون جاسوسی و اخلال در امنیت کشور در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

انتقال دو زندانی سیاسی از بند زندانیان جرایم خشن

محمد ترکمانی (سمت راست)، حسین هاشمی (سمت چپ)، زندانیان سیاسی

حسین هاشمی و محمد ترکمانی، دو زندانی آبان ۹۸، که در پی انتقال به بند زندانیان جرایم خشن دست به اعتصاب غذا زده بودند، پس از انتقال به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به اعتصاب خود پایان دادند.

آقای هاشمی روز یک‌شنبه، ۲۲ خرداد طی یادداشتی ضمن اعلام این خبر نوشت:« برای من امروز میله‌های سرد تیپ دو و حضور زندانیان سیاسی در کنارم مامنی است که در آن احساس آرامش می‌کنم و دیگر خبری از استشمام مرگ در آن نمی‌بینم.»

حسین هاشمی و محمد ترکمانی به ترتیب در روزهای ۱۱ و ۱۲ خرداد در پی انتقال به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ که محل نگهداری زندانیان جرائم خشن است، دست به اعتصاب زده بودند.

آقای هاشمی پس از انتقال، از سوی زندانیان این بند مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

این زندانی سیاسی بابت اتهامات «اهانت به مقدسات و اخلال در نظم و آسایش عمومی» به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و بابت مجازات تکمیلی به رونویسی از کتاب‌های «سه دقیقه در قیامت، گناه‌شناسی» و «۵۳ سال عصر پهلوی به روایت دربار» و همچنین شست‌وشوی میت به مدت یک ماه روزی چهار ساعت در بهشت زهرا محکوم شد.

حکم او عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد و آقای هاشمی، شهریور ۹۹ جهت اجرای حکم حبس احضار و راهی زندان شد.

حسین هاشمی روز ۳۱ اردیبهشت در نامه‌ای به تشریح وضعیت بد بهداشتی و اقامتی زندان تهران بزرگ (فشافویه) پرداخته بود.

او در بخشی از نامه خود با انتقاد از عدم رعایت طرح طبقه‌بندی زندانیان گفته بود: «ما را در بدترین شرایط زیستی» که «جای مناسبی برای نگهداری حیوانات نیست»، نگهداری می‌کنند.

محمد ترکمانی دیگر زندانی سیاسی نیز که بابت اتهاماتی چون توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری و مقدسات، هم‌چنین اتهام تبلیغ علیه نظام به پنج سال زندان محکوم شده بود، بهمن ۹۹ برای تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

انتقال زندانیان سیاسی و مدنی به بخش زندانیان خطرناک، از جمله مواردی است که برای تنبیه و افزایش فشار بر این افراد در زندان‌های ایران صورت می‌گیرد.

پیشتر نیز برخی زندانیان سیاسی و مدنی دیگر ازجمله آرش صادقی در نامه‌هایی از این موضوع و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی زندانیان انتقاد کرده بودند.

حملات راکتی به شهر تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه ۱۸ کشته برجای گذاشت

نمایی از شهر عفرین (عکس از آرشیو)

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه می‌گوید، روز شنبه در جریان حملات راکتی به شهر عفرین که تحت کنترل شورشیان مورد حمایت ترکیه است، دستکم ۱۸ نفر کشته شدند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه، که در لندن مستقر است، می‌گوید، در جریان حملات راکتی به بیمارستان الشفا یک دکتر، سه کادر درمانی، دو زن و دو کودک کشته شدند.

طبق این گزارش یک فرمانده شورشیان نیز در این حملات کشته شده است.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه میگوید چند منطقه شهر عفرین هدف این حملات و گلوله باران قرار گرفت، اما حمله به بیمارستان الشفا بیشترین تلفات را داشته است.

شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» در بیانیه‌ای هرگونه دخالت در این حملات را رد کرده است.

بهار ۱۳۹۷، ارتش ترکیه با کمک شورشیان سوری مورد حمایت خود شهر عفرین، در شمال غرب سوریه، را از کنترل شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» خارج کرد.

از آن زمان تاکنون، حمله‌های متعددی علیه مواضع ترکیه و شورشیان متحدش انجام گرفته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است و آن را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) تلقی می‌کند.

ارمنستان نقشه ۹۷ هزار مین کاشته شده در قره‌باغ را تحویل باکو داد

ارمنستان بعد از ماه‌ها درخواست و رایزنی جمهوری آذربایجان با این کشور و میانجی‌گران بین‌المللی، نقشه مناطق مین‌گذاری شده در قره‌باغ کوهستانی را به باکو تحویل داد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز شنبه با تایید این موضوع اعلام کرد که در ازای تحویل این نقشه‌ها، ۱۵ نفر از شهروندان ارمنی را که در اسارت باکو هستند، آزاد کرده است.

این گزارش می‌افزاید نقشه‌های دریافتی از ارمنستان محل‌های ۹۷ هزار مین کاشته شده در اراضی آزاد شده در قره‌باغ کوهستانی را نشان می‌دهد.

در جنگی که از ۲۷ سپتامبر تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان از سه دهه پیش توسط ارتش ارمنستان، دوباره به جمهوری آذربایجان بازگشت و کنترل منطقه خان‌کندی در قره‌باغ کوهستانی که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند تا پنج سال به نیروهای حافظ صلح روسیه سپرده شد تا کسانی که سه دهه قبل یا در جنگ اخیر از این مناطق آواره شدند، به سرزمین‌های خود بازگردند.

از زمان آزاد شدن مناطق اشغال شده، ده‌ها نفر، از جمله غیرنظامیان آذربایجان به خاطر مین‌های کاشته شده در این مناطق کشته شده‌اند که آخرین نمونه آن کشته شدن دو روزنامه‌نگار بر اثر انفجار مین در جریان سفر به منطقه کَلبَجَر در ۱۴ خرداد امسال بود.

جمهوری آذربایجان می‌گوید برای تحویل نقشه مناطق مین‌گذاری شده، دولت گرجستان به همراه آمریکا و اتحادیه اروپا نقش فعالی داشته است.

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه آذربایجان و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG