لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۹

خبرخوان

آمار رسمی کرونا در ایران؛ احتمال واکسیناسیون افراد مستقر پای صندوق‌های رأی

رئیس کمیته بهداشت ستاد انتخابات استان تهران از واکسیناسیون احتمالی افرادی خبر داده است که در انتخابات پیش رو، پای صندوق های رای مستقر هستند.

جلیل کوهپایه‌زاده به خبرگزاری ایلنا گفته است که این اقدام در برنامه‌های وزارت کشور است و ظرف دو الی سه روز آینده مشخص خواهد شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر، روستا و عشایر و همینطور انتخابات خبرگان رهبری به صورت همزمان ۲۸ خرداد سال جاری برگزار خواهد شد.

رئیس کمیته بهداشت ستاد انتخابات استان تهران گفته است پیش‌بینی شده بود، افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای نیستند، در پای صندوق‌های رای به کار گرفته شوند، همچنین درخواست شده بود که اگر امکانش باشد برای افرادی که در شعب رای هستند، واکسیناسیون در نظر گرفته شود که هنوز برنامه مشخصی برای آن اعلام نشده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت، در جلسه هیئت دولت گفت که «حضور مردم پای صندوق‌های رای»، «مهمترین قدم به حساب می‌آید» و اضافه کرد که «اگر مشارکت کاهش پیدا کند جمهوریت متزلزل می‌شود.»

این تأکیدات او احتمال اولویت دادن به واکسیناسیون‌های مرتبط با رأی‌گیری در حالی صورت می‌گیرد که شمار زیادی از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی با راه‌اندازی کارزارهایی خواهان تحریم انتخابات شده‌اند.

طبق آمار رسمی، با مرگ ۲۳۳ بیمار مبتلا به کرونا در ایران در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۷۷ هزار و ۷۶۵ تن رسید.

رسانه های داخل ایران به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت خبر داده اند که در شبانه‌روز گذشته، ۱۲ هزار و ۷۸۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که ۱۶۰۱ نفر از آنان بستری شدند.

برهمین اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به دو میلیون و ۷۹۲ هزار و ۲۰۴ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد، آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت تا کنون دو میلیون و ۲۹۶ هزار و ۳۰۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۴۲۵ هزار و ۲۱۲ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۷۲۱ هزار و ۵۱۲ دُز رسیده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر ۳ شهرستان قرمز و ۲۶۲ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۱۸۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ایرنا: درباره قتل روح‌الله خمینی در وزارت اطلاعات پرونده‌ای نیست

در ساختمان وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی

به دنبال ادعای ترور و قتل روح‌الله خمینی که از سوی یکی از محافظانش مطرح شده، خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از یک منبع مطلع این ادعا را رد کرد و نوشت پرونده‌ای در وزارت اطلاعات در مورد ترور بیولوژیک خمینی وجود ندارد.

ایرنا روز دوشنبه ۱۷ مرداد به نقل از این منبع آگاه نوشت که وزارت اطلاعات به دنبال استعلام موسسه تنظیم و نشر آثار خمینی، نامه‌ای رسمی را در این زمینه صادر کرد که رونوشتی از آن را برای «مقام قضایی» نیز ارسال کرد.

کمتر از دو هفته پیش، حمیدرضا نقاشیان در گفت‌وگویی با طرح این ادعا که خمینی را با قرص‌هایی که از «انگلستان» خریداری شده بود، «ترور کردند و به قتل رساندند»، خواستار افزایش حفاظت از علی خامنه‌ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی، شد.

اما ایرنا به نقل از این منبع آگاه اضافه کرد که نقاشیان در زمان مرگ خمینی یا پس از آن «هیچ مسئولیتی در وزارت اطلاعات نداشته است.»

این خبرگزاری نوشتک «ادعاهای کذب نقاشیان در انتساب خود به وزارت اطلاعات» سابقه داشته و او در سال‌های گذشته به اتهام «غصب عنوان وزارت اطلاعات» و «عناوین مجرمانه دیگر»، دارای چند پرونده در دستگاه قضایی است.

پیشتر و بلافاصله پس از ادعای نقاشیان درباره ترور خمینی، وب‌سایت جماران، وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار رهبر پیشین جمهوری اسلامی، این ادعای او را «سراسر کذب و بی‌پایه» خواند.

قرار بود موسسه تنظیم و نشر آثار نیز در این باره بیانیه‌ای منتشر کند که تاکنون منتشر نشده است.

این موسسه از سوی حسن خمینی نوه او اداره می‌شود که میراث‌دار رسمی پدربزرگش به شمار می‌رود.

پیشتر گزارش‌های مختلفی از مرگ‌های مشکوک مقام‌های بلندپایه در جمهوری اسلامی منتشر شده و حتی رسانه‌های داخل ایران مطالبی را درباره آنچه طرح‌های ترور رهبر پیشین جمهوری اسلامی خوانده‌اند، منتشر کرده‌اند.

اما ادعای نقاشیان اولین ادعا مبنی بر «ترور» منجر به «قتل» خمینی بود.

دومین خودکشی مرگبار در میان کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام در کمتر از ۲۴ ساعت

منابع حقوق بشری از دومین خودکشی مرگبار طی کمتر از ۲۴ ساعت در میان کارگران اخراجی شرکت پتروشیمی ایلام خبر داده و علت آن را «مشکلات معیشتی» اعلام کرده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نام این کارگر اخراجی را علی‌محمد کریمی اهل شهر چوار از توابع ایلام اعلام کرد و نوشت که او ظهر دوشنبه ۱۷ مرداد با اسلحه به زندگی خود پایان داد.

این در حالی است که روز یکشنبه نیز محمد منصوری ٣٢ ساله و از کارگران اخراجی این شرکت خود را حلق آویز کرده و به زندگی خود پایان داده بود.

آقای منصوری نیز همچون آقای کریمی متاهل بود و به دلیل مشکلات معیشتی خودکشی کرد.

هه‌نگاو به نقل از یک منبع مطلع اضافه کرد این دو کارگر «از کارگران روزکار پتروشیمی ایلام بوده‌اند که چند ماه پیش و پس از چندین سال کارکردن توسط مسئولین این شرکت اخراج شدند».

در هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از خودکشی کارگران در گوشه و کنار کشور منتشر شده است که تعداد خودکشی‌ها به دلیلی مشکلات معیشتی در ایران را از خردادماه به ۱۰ مورد می‌رساند.

ازجمله دادستان لاهیجان، نهم مرداد از خودسوزی «یکی از کنتورنویسان تحت پیمانکاری امور آب و فاضلاب» این شهرستان خبر داده و دلیل این اقدام را «اعتراض به تعلیق شدن از کار از سوی شرکت پیمانکاری» عنوان کرده بود.

همچنین اواسط خرداد، خودسوزی دو کارگر در ماهشهر در اعتراض به اخراج خود در خبرساز شده بود.

در همان زمان منابع خبری حقوق بشری از خودسوزی یک کارگر در یاسوج به دلیل «ناتوانی در پرداخت بدهی ده میلیون تومانی» خبر داده بودند.

در سال‌های اخیر همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی، بر اساس اعلام انجمن علمی روان‌پزشکان ایران، آمار خودکشی در ایران نیز روند صعودی داشته است.

در بحبوحه نگرانی‌های مربوط به جنگ اوکراین، روسیه ماهواره ایرانی به فضا پرتاب می‌کند

یکی از پرتاب‌های قبلی از پایگاه هوایی بایکونور

با نزدیک شدن زمان پرتاب ماهواره ایرانی «خیام» به فضا توسط روسیه، تهران می‌کوشد نگرانی‌ها از استفاده مسکو از این ماهواره در جنگ علیه اوکراین را برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماهواره ایرانی «خیام» قرار است ساعت ۹ و ۲۲ دقیقه امروز، ۱۸ مرداد، به وقت ایران، برابر با ۵ و ۵۲ دقیقه به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شود. خبرگزاری ایرنا ساعت پرتاب این ماهواره را ۱۳ و ۳۰ دقیقه اعلام کرده‌است.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست به نقل از یک مقام اطلاعاتی غربی نوشته بود که روسیه قصد دارد از ماهواره خیام در جنگ علیه اوکراین استفاده کند.

به نوشته این روزنامه، این ماهواره که پرتاب آن بر اساس یک قرارداد چهار سال پیش بین ایران و روسیه صورت می‌گیرد، توانایی ایران برای «جاسوسی» از اهداف نظامی در سراسر خاورمیانه را بسیار افزایش می‌دهد.

اما ایران با رد این خبر می‌گوید که این ماهواره با هدف «نظارت بر مرزهای کشور، افزایش بهره‌وری کشاورزی و نظارت بر منابع آبی» در مدار زمین قرار می‌گیرد و کنترل آن در دست جمهوری اسلامی خواهد بود.

اولیویا نیوتن جان، خواننده و بازیگر فیلم «گریس»، درگذشت

اولیویا نیوتن جان

اولیویا نیوتن جان، بازیگر و خواننده بریتانیایی-استرالیایی در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

اولیویا نیوتن جان در سال ۱۹۷۸ به همراه جان تراولتا در فیلم گریس درخشید. جان استرلینگ، همسر اولیویا نیوتن جان با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی خبر درگذشت او را اعلام کرد. به گفته همسرش او در مزرعه‌اش در جنوب کالیفرنیا روز دوشنبه در آرامش درگذشت.

جان تراولتا، بازیگر سرشناس هالیوود که نقش مقابل اولیویا نیوتن جان را در فیلم گریس برعهده داشت، با اظهار تأسف عمیق از این خبر، از او تجلیل کرد.

اولیویا نیوتن جان در سال ۱۹۹۲ هنگامی که درحال آماده‌سازی یک تور کنسرت بود، پدرش را ازدست داد و در ۴۳ سالگی به سرطان سینه مبتلا شد.

او در ۳۰ سال گذشته، با تجربه شخصی‌اش از این بیماری، بنیاد خیریه اولیویا نیوتن جان را تأسیس کرد، و کمک به پژوهش در زمینه سرطان، به‌ویژه تاثیر داروهای گیاهی بر سرطان را ادامه داد.

اولیویا نیوتن جان در ۲۶ سپتامبر ۱۹۴۸ در کمبریج انگلستان به دنیا آمد. پدرش در جریان جنگ جهانی دوم جاسوس بریتانیا بود. مادر اولیویا دختر ماکس بورن، برنده آلمانی جایزه نوبل بود که با به قدرت رسیدن نازی‌ها در سال ۱۹۳۳، همراه خانواده‌اش فرار کرده بود. خانواده اولیویا در سال ۱۹۵۴ به استرالیا نقل مکان کردند و او در استرالیا بزرگ شد.

تماس تلفنی امیرعبداللهیان و بورل در پی مذاکرات وین

خبرگزاری ایرنا از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پی مذاکرات احیای برجام در وین خبر داد.

مذاکرات اخیر احیای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی روز دوشنبه، پس از چهار روز به پایان رسید و اروپا می‌گوید که متن نهایی توافق را به هیات‌های نمایندگی ایران و ایالات متحده تحویل داده و نوبت تصمیم‌گیری سیاسی این دو کشور است.

بر اساس گزارش ایرنا، آقای امیرعبداللهیان در تماس تلفنی خود با آقای بورل از تلاش‌های او به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات جهت تسهیل دستیابی به توافق تمجید کرده و گفته است که «توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین نماید».

وزیر خارجه ایران در ادامه اضافه کرده که «انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند».

این گزارش همچنین از قول جوزپ بورل دور اخیر مذاکرات وین را «مثبت» ارزیابی کرده و نوشته که در این مذاکرات «پیشرفت نسبی حاصل شده است».

آقای بورل ساعاتی قبل از آن در توییتی نوشته بود که «آن‌چه قابل مذاکره‌ بود، مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون متن نهایی وجود دارد».

وی افزوده است: «با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.»

دور تازه مذاکرات ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام از روز ۱۳ مرداد آغاز شد و هدف آن بررسی پیشنهادهای جوزپ بورل برای شکستن بن‌بست موجود در احیای برجام بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن

آتش‌سوزی در پایانه نفتی کوبا؛ سومین مخزن نفت نیز فرو ریخت

فرماندار استان ماتانزاس کوبا روز دوشنبه اعلام کرد که سومین مخزن نفت خام در پایانه نفتی اصلی این کشور نیز آتش گرفته و فرو ریخته است.

گزارش‌ها حاکی است که جاری شدن نفت این مخزن به شعله‌های آتش مخزن دیگری که از دو روز قبل آتش گرفته است، دامن زد تا بزرگ‌ترین سانحه در صنعت نفت کوبا طی چندین دهه اخیر رخ بدهد.

تصاویر نشان می‌دهد ستون شعله‌های آتش رو به آسمان می‌رود و دود سیاه غلیظ ناشی از آن آسمان را تا هاوانا تیره ساخته است. با فرو ریختن یک مخزن نفت پیش از نیمه شب و یک مخزن دیگر در حوالی ظهر دوشنبه، انفجارهای مهیبی منطقه را لرزاند.

بر اثر انفجار مخزن دوم نفت در روز شنبه یک آتش‌نشان جان باخت و شانزده نفر نیز مفقود شدند. چهارمین مخزن نفت در پایانه ماتانزاس نیز در خطر است، اما تاکنون آتش نگرفته است.

ماتانزاس بزرگ‌ترین بندر کوبا است که از طریق آن نفت خام و سوخت وارد می‌کند. نفت خام سنگین کوبا و همچنین نفت کوره و گازوئیل ذخیره شده در ماتانزاس به طور عمده برای تولید برق در این جزیره استفاده می‌شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

یک مقام آمریکایی: آماده نتیجه‌گیری سریع در مورد متن اتحادیه اروپا برای احیای برجام هستیم

یکی از نشست‌های مذاکرات برجام در دوره‌های قبل

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رادیو فردا گفت: همان‌طور که اتحادیه اروپا دو هفته پیش اعلام کرد، متنی که آن‌ها ارائه کرده‌اند بهترین و تنها مبنای دستیابی به توافق برای احیای برجام است.

او که نخواست نامش فاش شود، روز دوشنبه ۱۷ مرداد افزود: «طی چند روز گذشته، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا مشورت‌های بیشتری انجام داد تا به شفافیت و ایجاد هماهنگی بهتر در زمینه پرسش‌های مطرح پیرامون این متن کمک کند».

این مقام آمریکایی تصریح کرد: «این مشورت‌ها امروز تکمیل شدند و ما منتظر قدم بعدی اتحادیه اروپا می‌مانیم».

او تاکید کرد: در ارتباط با ما، موضع‌مان روشن است: ما آماده نتیجه‌گیری سریع درباره توافق بر پایه پیشنهادهای اتحادیه اروپا هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد تا در مورد موضع ایران گمانه‌زنی کند، ولی گفت: ایرانی‌ها مرتبا می‌گویند که آماده بازگشت دوجانبه به برجام هستند. همان‌طور که هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا روشن کرده است، این متن تنها مبنای ممکن برای دستیابی به هدف مورد نظر است. منتظر می‌مانیم ببینیم که آیا عمل آن‌ها با حرف‌شان یکی است.

مذاکرات برای شکستن بن‌بست موجود در روند احیای برجام که ماه‌ها ادامه داشت، روز ۱۳ مرداد آغاز و روز ۱۷ مرداد پایان یافت. در این مذاکرات طرح پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تسلیم هیات‌های مذاکره‌کننده در گفت‌وگوهای وین شد.

یک مقام اروپایی پیش از واکنش آمریکا گفته بود که ««ما چهار روز کار کردیم و امروز این متن روی میز قرار دارد. مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی است... و دیگر قابل مذاکره نیست».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفت که متن نهایی توافق احیای برجام آماده شده و اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است.

جوزپ بورل: متن نهایی توافق احیای برجام آماده شده و اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید متن نهایی توافق برای احیای برجام آماده شده و اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است.

جوزپ بورل روز دوشنبه ۱۷ مرداد با انتشار توئیتی گفت مذاکره‌کنندگان طی چند روز گذشته رایزنی‌هایی برای مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا و پرداختن به چندین موضوع باقی‌مانده انجام دادند که من ۲۱ ژوئیه به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای روی میز گذاشتم.

او گفت آنچه قابل مذاکره‌ بود، مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون متن نهایی وجود دارد: با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود اگر پاسخ‌ها مثبت باشد، می‌توانیم این توافق را امضا کنیم.

همزمان، یک مقام اروپایی گفت: «ما چهار روز کار کردیم و امروز این متن روی میز قرار دارد. مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی است... و دیگر قابل مذاکره نیست».

با توجه به این اظهارات به نظر می‌رسد که هیات‌های اصلی در مذاکرات یعنی ایران و آمریکا فقط باید پاسخ مثبت یا منفی خود را به متن نهایی اتحادیه اروپا ارائه دهند و مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

با استفاده از توئیت جوزپ بورل و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

سرانه مصرف سالانه گوشت در ایران به کمتر از «سه کیلوگرم» سقوط کرد

اسفند سال ۹۹ قیمت یک کیلوگرم گوشت ۴۵ هزار تومان بود و اکنون حدود ۲۰۰ هزار تومان است

در حالی که دو سال پیش سرانه مصرف سالانه گوشت ایران ۱۲ کیلوگرم بود و پارسال نصف شد، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی می‌گوید هم‌اکنون این رقم به زیر سه کیلوگرم سقوط کرده است.

مسعود رسولی روز دوشنبه ۱۷ مرداد گفت مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را چهار کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است، اما آنچه واقعیت دارد چیزی حدود سه کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه‌ای نگران‌کننده است.

این گزارش می‌افزاید یک خانواده‌ی سه نفره‌ کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روزِ نان‌آور خانواده را برای خرید فقط یک کیلوگرم گوشت قرمز هزینه کنند.

افت مصرف گوشت ایران به سه کیلوگرم به ازای هر نفر در حالی است که فائو می‌گوید متوسط مصرف سرانه گوشت در جهان طی سال‌های گذشته روند افزایشی داشته و تا سال ۲۰۳۰ به ۳۵ کیلوگرم خواهد رسید.

ایلنا می‌نویسد نصف شدن سرانه مصرف گوشت طی یک سال فقط مختص سال ۱۴۰۱ نیست؛ در سه چهار سال اخیر، هر سال مردم ناچار شده‌اند مصرف گوشت قرمز خود را به‌دلیل افزایش سنگین قیمت‌ها نصف کنند.

اسفند سال ۹۹ قیمت یک کیلوگرم گوشت ۴۵ هزار تومان بود و اکنون حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری ایلنا و فائو/د.خ/ک.ر

منابع عربی: دستکم شش مستشار ایرانی و لبنانی در انفجار یک موشک بالستیک در یمن کشته شدند

گروهی از شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران

منابع عربی روز دوشنبه ۱۷ مرداد اعلام کردند دستکم شش مستشار ایرانی و لبنانی بر اثر انفجار یک موشک بالستیک که در حال انتقال به یک اردوگاه متعلق به حوثی‌های یمن بود، کشته شدند.

شبکه‌های العربیه و الحدث در گزارش‌های خود افزودند که شماری از نیروهای وابسته به حوثی‌ها نیز در این انفجار کشته شدند.

بر اساس گزارش‌ها، انفجار موشک بالستیک از سوی دیگر موجب بروز انفجار دیگری در یک کارخانه همجوار در نزدیکی صنعا، پایتخت یمن، و تسلیحات انبار شده در آن شد.

هنوز مشخص نیست آیا لبنانی‌های کشته شده وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، دیگر گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، بوده‌اند یا نه.

حوثی‌ها از سال ۲۰۱۴ و آغاز جنگ داخلی در این کشور کنترل پایتخت یمن را در دست دارند. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ برای مقابله با پیشروی حوثی‌ها و حمایت از دولت قانونی مورد حمایت سازمان ملل، در یمن مداخله نظامی کرد.

ایران در سال‌های اخیر همواره متهم به حمایت نظامی و مالی از حوثی‌ها بوده است ولی مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که این حمایت‌ها مستشاری است.

پلیس نیومکزیکو: ممکن است بین قتل چهار مرد مسلمان در آلبوکرکی ارتباط وجود داشته باشد

پلیس نیومکزیکو در آمریکا از احتمال ارتباط قتل چهار مرد مسلمان که طی ۱۰ ماه در یکی از شهرهای این ایالت کشته شده‌اند، خبر داده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، کایل هارتسوک، معاون بخش تحقیقات جنایی پلیس آلبوکرکی روز دوشنبه، ۱۷ مرداد ضمن اشاره به ادامه تحقیقات برای یافتن ارتباط میان قتل چهار مرد مسلمان در این شهر گفته است که قتل مشابه سه تن از آنها موضوعی «بسیار نگران‌کننده است.»

بنا بر گزارش‌ها، قتل این افراد به صورت کمین و تیراندازی به آنها صورت گرفته و این مسئله، جامعه مسلمانان آلبوکرکی را نگران کرده و هشدارهایی را برای مراجعه‌کنندگان به مسجد در پی داشته است.

بنا بر اعلام پلیس آلبوکرکی، قربانیان عباراتند از محمد احمدی اهل افغانستان و سه تبعه پاکستانی به نام‌های محمد افضل حسین، آفتاب حسین و نعیم حسین.

نعیم حسین که چهارمین فرد مقتول است در سال ۲۰۱۶ به دلیل آزار شیعیان در پاکستان از آن کشور گریخت و آمریکا پناهنده شده بود. او ماه گذشته شهروند ایالات متحده شده بود.

پلیس تاکنونی درباره مظنون یا مضنونان این قتل‌ها اطلاعاتی منتشر نکرده و گفته است که به دنبال شناسایی یک خودوری فولکس واگن خاص است.

در واکنش به خبر قتل این چهار مرد مسلمان، خبرگزاری آناتولی اعلام کرده که دولت ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از قتل‌های مشکوک چهار مسلمان در کمتر از یک سال گذشته به این‌سو Albuquerque عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی مقامات برای پیدا کردن عامل یا عاملان این قتل‌ها شده است.

پیش از این نیز جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به این حوادث با انتشار پستی با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده و بر حمایت قدرتمند دولت این کشور از جامعه مسلمانان این کشور تاکید کرده است.

ادامه وخامت وضعیت کرونایی در ایران؛ ورود «هزاران» زائر شیعه از مرزها

درحالی که آمارهای ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در ایران وضعیت نگران‌کننده تازه‌ای را نشان می‌دهند، مسئولان جمهوری اسلامی بر برگزاری مراسم پرازدحام عاشورا تأکید دارند.

در این رابطه، روز دوشنبه محمدشریف کریمی، مدیر یک پایانه مرزی ایران با پاکستان گفت که «بهبود شرایط کرونا سبب افزایش ورود اتباع پاکستانی به ویژه زوار اربعین حسینی از مرز ریمدان شده به گونه‌ای که با تداوم این شرایط پیش‌بینی می‌شود در ایام اربعین حسینی ورود زوار این کشور به روزانه حدود ۱۰ هزار نفر برسد.»

اظهارات او در مورد «بهبود شرایط کرونا» درحالی بیان می‌شود که آمارهای رسمی جمهوری اسلامی عکس این مسئله را نشان می‌دهد.

وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه از مرگ ۵۴ نفر دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران طی شبانه‌روز منتهی به ۱۷ مرداد ماه خبر داد.

همچنین بنابر اعلام وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته ۳ هزار و ۳۷۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ نیز در ایران شناسایی شده‌اند.

آمارهای رسمی کرونا در ایران در حالی هم‌چنان به‌ صورت روزانه منتشر می‌شود که منابع مستقل پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

مجموع کل واکسن‌های کرونای تزریق شده در ایران به بیش از ۱۵۳ میلیون دز می‌رسد که از این میزان، تنها کمی بیش از ۳۰ میلیون واکسن تزریق شده به دز سوم اختصاص دارد.

همزمان با برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در ایران، برخی کارشناسان نسبت به بحرانی شدن وضعیت کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده از برگزاری این مراسم در ایران از رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در سطح وسیع حکایت دارد.

از سوی دیگر، گزارش‌ها نشان می‌دهد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در شب تاسوعا در محلی با فاصله زیاد از جمع و به صورت انفرادی مراسم عزاداری را انجام می‌دهد.

درگیری شخصی در رفسنجان ۱۰ کشته بر جای گذاشت

طی یک درگیری «شخصی» بر سر «اختلافات ملکی» در بهرمانِ رفسنجان در استان کرمان، ۱۰ نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران رحمان جلالی، معاون استاندار کرمان گفته است که این درگیری عصر روز یک‌شنبه، ۱۶ مرداد حوالی یک چاه موتور کشاورزی در احمدآباد شورِ رفسنجان رخ داده و طی آن یک «تبعه غیرمجاز افغان» در پی «اختلاف ملکی و شخصی» با چند نفر دیگر از اتباع، ابتدا دو نفر از کارگران موتور و پس از آن چند شهروند ایرانی را که در محدوده زمین‌های کشاورزی بوده‌اند، با ضربات چاقو به قتل رسانده و با ورود چند تبعه دیگر افغان به ماجرا، به ‌آن‌ها نیز حمله کرده است.

بر اساس اعلام آقای جلالی در این درگیری در مجموع شش شهروند افغان و چهار شهروند ایرانی به قتل رسیده و هشت نفر مجروح شده‌اند.

معاون استاندار کرمان هم‌چنین گفته است که ضارب این نزاع از تعادل روحی و روانی برخوردار نبوده است.

بر اساس اعلام معاون استاندار کرمان، ضارب پیش از بازداشت اقدام به خودزنی کرده و پس از بازداشت به بیمارستان منتقل شده است.

در همین حال خبر می‌رسد که شورای تأمین استان کرمان پس از وقوع این قتل‌ها تشکیل جلسه داده است.

خودکشی یک کارگر دیگر به دلیل اخراج و مشکلات معیشتی، این بار در ایلام

هم‌زمان با افزایش فشارهای اقتصادی به‌ویژه در ماه‌های اخیر و روند صعودی آمار خودکشی در بین کارگران در ایران، یک کارگر دیگر، این بار در استان ایلام، به دلیل اخراج از محل کار خودکشی کرد.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو، هویت این کارگر را «محمد منصوری» ۳۲ ساله، پدر دو فرزند اعلام کرد و گفت که او روز یک‌شنبه، ۱۶ مرداد خود را در خانه‌اش حلق‌آویز کرده است.

هه‌نگاو دلیل اقدام آقای منصوری را «مشکلات معیشتی» عنوان کرده و افزوده است که او کارگر پتروشیمی چوار بوده که چند ماه پیش و پس از چندین سال کارکردن اخراج شده است.

در هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از خودکشی کارگران در گوشه و کنار کشور منتشر شده است. از جمله دادستان لاهیجان، نهم مرداد از خودسوزی «یکی از کنتورنویسان تحت پیمانکاری امور آب و فاضلاب» این شهرستان خبر داده و دلیل این اقدام را «اعتراض به تعلیق شدن از کار از سوی شرکت پیمانکاری» عنوان کرده بود.

پیش از این، خودسوزی دو کارگر در ماهشهر در اعتراض به اخراج خود در اواسط خرداد خبرساز شده بود. در همان زمان منابع خبری حقوق بشری از خودسوزی یک کارگر در یاسوج به دلیل «ناتوانی در پرداخت بدهی ده میلیون تومانی» خبر داده بودند.

دو کارگر نانوایی نیز ماه اردیبهشت در روستایی در استان فارس به دلیل فشارهای اقتصادی با خوردن قرص برنج به زندگی خود پایان داده بودند.

در سال‌‌های گذشته به‌ویژه در ماه‌های اخیر، تورم و افزایش مداوم و افسارگسیخته قیمت‌ها، فشار اقتصادی بسیاری بر خانوارهای ایرانی وارد کرده و همزمان عدم تناسب افزایش حقوق‌ها با نرخ تورم، تعدیل نیروی گسترده در بخش‌های مختلف و معوقات چندماهه، موجب افزایش آمار خودکشی به‌ویژه در میان کارگران شده است.

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش ماهانه خود، از تورم ۹۰.۲ درصدی اقلام خوراکی در ماه تیر امسال نسبت به زمان مشابه پارسال خبر داد.

بیانیه «۱۴ نفر»؛ نرگس منصوری با وجود ارائه وثیقه همچنان در حبس است

نرگس منصوری، از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ نفر» و از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

نرگس منصوری، از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ نفر» و از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی با وجود تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی هم‌چنان در بازداشت به‌سر می‌برد.

سازمان حقوق بشر ایران، روز یک‌شنبه ۱۶ مرداد، به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: «حدود یک ماه و نیم پیش، دادگاه برای صدور حکم آزادی موقت خانم منصوری، درخواست وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی کرده بود و با وجود این‌که این وثیقه توسط خانواده‌ او تامین و مراحل ثبت آن هم طی شده است، دادگاه همچنان از آزادی موقت او جلوگیری می‌کند.»

تداوم بازداشت این کنشگر کارگری در حالی صورت می‌گیرد که او به بیماری «فیبروم رحم» مبتلا است و از زمان بازداشت از دسترسی به وکیل انتخابی محروم شده است.

نرگس منصوری یکی از امضاکنندگان بیانیه موسوم به «۱۴ نفر» است. در خرداد ۱۳۹۸، ۱۴ کنشگر سیاسی و مدنی با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و عبور مسالمت‌آمیز از حکومت جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شده بودند.

خانم منصوری بیش از ۲۰ سال در بخش اداری شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مشغول به کار بوده و در سال‌های گذشته برای احقاق حقوق کارگران تلاش کرده است.

او در سال‌های گذشته بارها بازداشت شده، مورد بازجویی قرار گرفته و دادگاهی شده است.

آخرین بار و هم‌زمان با موج بازداشت‌ کنشگران مدنی و سیاسی در ایران، ۲۹ اردیبهشت‌ امسال خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گزارشی ادعا کرد که خانم منصوری، در زمان خروج از مرز زمینی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

به گفته یک منبع آگاه، از جمله اتهامات مطرح‌شده علیه این فعال کارگری «تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های معاند» عنوان شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG