لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۲

انفجار بزرگ در آب‌های ساحلی آذربایجان در خزر


تصویری آرشیوی از یک میدان نفتی جمهوری آذربایجان در دریای خزر

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از انفجاری بزرگ در ۳۰ کیلومتری آب‌های ساحلی جمهوری آذربایجان در دریای خزر خبر می‌دهد.

برخی از گزارش‌های غیررسمی که یکشنبه ۱۳ تیرماه در شبکه‌های اجتماعی و شماری از رسانه‌ها منتشر شده، جاکی از انفجار در میدان گازی «امید» آذربایجان در دریای خزر است، اما این میدان در ۷۵ کیلومتری ساحل قرار داشته و با محل انفجار فاصله چشمگیری دارد.

شرکت ملی نفت آذربایجان، سوکار، با تایید انفجار بزرگ در دریای خزر گفته است این حادثه در هیچ کدام از میادین نفت و گاز و تجهیزات دریایی این کشور اتفاق نیفتاده و احتمالا منشا طبیعی دارد.

سوکار اعلام کرده که تحقیقات پیرامون علت این حادثه آغاز شده است.

الهام شبان مدیر مرکز مطالعات نفت خزر نیز در گفت‌وگو با رادیو فردا عنوان کرد محل انفجار جایی است که هیچ میدان نفتی یا گازی در آن قرار ندارد و خطوط لوله نفت و گاز هم از آنجا رد نمی‌شود.

وی گفت این پدیده یا منشا طبیعی دارد یا احتمالا از چاه‌های آزمایشی بوده که در دوره شوروی برای اکتشاف نفت و گاز در این مناطق حفر شدند؛ شاید به مرور زمان، نشت گاز از لایه‌های زیرین به این چاه‌ها اتفاق افتاده و اکنون به خاطر پدیده «گِل‌فشان» یا عوامل طبیعی دیگر منفجر شده باشد.

بیشترین گل‌فشان‌های دنیا در دریای خزر و دریای سیاه اتفاق می‌افتد.

با استفاده از گزارش‌های سوکار، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG