لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۰۴

سازمان گزارشگران بدون مرز از اسرائیل خواست صادرات نرم‌افزار جاسوسی را متوقف کند


سازمان گزارشگران بدون مرز از نفتالی بنت نخست‌ وزیر اسرائیل خواست که مجوز صادرات تکنولوژی‌های «خطرناک» مانند نرم‌افزار پگاسوس را که توسط شرکت «گروه ان‌اس‌او» ساخته شده، لغو کند.

اولین بار شرکت مایکروسافت و «سیتیزن لب» گروه حقوق بشری عرصه مجازی، ۲۴ تیر پرده از فروش این نرم‌افزار جاسوسی برداشتند و سپس معلوم شد ده‌ها هزاران خبرنگار و فعال حقوق بشر، حتی سیاستمداران بلندپایه مانند امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه توسط این نرم‌افزار جاسوسی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه منتشر کرد، می‌گوید مانند حوزه فروش تسلیحات، تصمیمات پیرامون صادرات تکنولوژی حساس دیجیتال نیز مسئولیت دولت‌ها را در پی دارد و نمی‌توانند چشم خود را به تاثیرات مخرب آن ببندند، خصوصا زمانی که این تکنولوژی در خدمت آزار و اذیت مخالفان و منتقدان دولت‌ها در جهان قرار می‌گیرد.

این بیانیه در ادامه می‌افزاید حتی اگر دولت اسرائیل به صورت غیرمستقیم در تولید چنین نرم‌افزارهایی مشارکت داشته باشد، باز هم نمی‌تواند از مسئولیت شانه خالی کند؛ چرا که دولت به شرکت‌ها مجوز صادرات تولیداتشان را می‌دهد.

بیانیه گزارشگران بدون مرز همچنین می‌گوید ارتباطی نیز میان صادرات این نرم‌افزار و سیاست خارجی اسرائیل دیده می‌شود: مهم‌ترین مشتریان این نرم‌افزار کشورهایی مانند امارات و مراکش هستند که پارسال روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کردند.

دیگر مشتری این نرم‌افزار عربستان بوده که در جریان قتل جنجالی جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد دولت مورد انتقاد گسترده جامعه جهانی قرار گرفت.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید قادر ساختن دولت‌ها در به‌کارگیری نرم‌افزار جاسوسی برای کنترل صدها خبرنگار و منابع اطلاعاتی آنها در جهان مشکل مهمی را در زمینه دموکراسی در جهان رقم به دنبال خواهد داشت.

با استفاده از بیانیه گزارشگران بدون مرز و گزارش رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG