لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۸

کارنامه مهرماه ۱۴۰۰

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در مهرماه ۱۴۰۰ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۳:۴۲ ۱۵.۷.۱۴۰۰

اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه، ۱۰ روزه شد

اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه روز پنجشنبه و برای دهمین روز ادامه یافت.

صدها تن از کارگران در این مدت در شهرستان شوش راهپیمایی و در مقابل فرمانداری و اداره دادگستری آن تجمع کرده‌اند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه خواستار تعیین‌تکلیف فوری مدیریت این شرکت و شفاف‌سازی درباره آن هستند که چند هفته پیش، حکم خلع‌ید مالک خصوصی آن از سوی دادگاه، صادر شد.

بازگشت به کار کارگران اخراجی، لغو حکم زندان فرزانه زیلابی، وکیل کارگران؛ تمدید قرارداد کارگران فصلی و‌ بخش دفع آفات و اعلام حکم امید اسدبیگی و مهرداد رستمی‌چگینی در پرونده سوء‌استفاده یک و نیم میلیارد دلاری از جمله مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه هستند.

در این ارتباط، سایت امتداد، ‌متعلق به حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، در گزارشی نوشت: با گذشت سال‌ها اعتراض، اعتصاب و التهاب در هفت‌تپه و به رغم کرور کرور وعده و وعید و شعار مسئولان، کارگران، این روزها همچنان برای پیگیری بدیهی‌ترین مطالبات و حقوق صنفی و قانون خود، مجبور به سر دادن فریاد اعتراض خود در خیابان‌های شوش هستند و گویی، گوش شنوایی برای شنیدن این اعتراض‌ها، نیست که نیست.

یوسف بهمنی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، در روز دهم تجمع با انتقاد از شعارهای مسئولان و بی عملی آنها، به پرونده‌سازی برخی از مقام‌ها برای کارگران و وکیل آنها؛ فرزانه زیلابی، اشاره کرد.

خانم زیلابی به اتهام‌های امنیتی،‌ در دادگاه انقلاب اسلامی اهواز، به تحمل یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

آقای بهمنی گفت که کارگران تمام قد و با هر هزینه‌ای از وکیل خود در مقابل پرونده‌سازی‌ها دفاع خواهند کرد.

او همچنین با اشاره به پرونده‌سازی‌ها برای کارگران، از اسماعیل بخشی، از این موضوع که دستگاه قضایی درباره پرونده امید اسدبیگی، ‌مالک سابق شرکت نیشکر هفت‌تپه، به صورت شفاف، اطلاع‌رسانی نمی‌کند،‌ انتقاد کرد.

امید اسدبیگی همراه با بیش از ۱۰ تن دیگر، متهم به سوء استفاده یک و نیم میلیارد دلاری است. دادگاه آنها از سال گذشته تاکنون برگزار نشده است.

یوسف بهمنی گفت: اگر دست‌های پشت پرده در پرونده امید اسدبیگی وجود ندارد، قاضی پرونده بگوید که چند ۱۵ روز باید بگذرد تا رای این آقایان را صادر کند؟

این فعال کارگری اشاره کرد: در شرایطی که پلیس امنیت به منزل کارگر هجوم می‌برد و به او در مقابل خانواده‌اش دستبند می‌زند، آقای اختلاس‌گر با این حجم از اختلاس ارزی و فساد، کت و شلوار می‌پوشد و حتی با زبان طعنه و کنایه با قاضی پرونده سخن می‌گوید.

آقای بهمنی با طرح این پرسش که چه کسی پشت متهمان است، درباره ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، گفت که او وقتی در قوه قضائیه بود، گفت که من دستان مفسدین را قطع خواهد کرد ولی این موضع‌، فقط در حد شعار و حرف باقی ماند و پرونده نیمه تمام ماند.

وی تاکید کرد که کارگران تا آخرین مطالبه به حق، قانونی و صنفی خود، اعتراض‌ها را ادامه خواهند داد.

۱۳:۴۴ ۱۵.۷.۱۴۰۰

۲۰۰ نماینده مجلس خواستار بررسی اولویت‌دار لایحه رتبه‌بندی معلمان شدند

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روز چهارشنبه از ارسال درخواست ۲۰۰ نماینده برای بررسی اولویت‌دار لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا احمدی گفت که رتبه‌بندی معلمان در صورت تصویب، قابل اجرا از ۳۱ شهریور سال‌جاری خواهد بود.

او با اشاره به اینکه برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان، بودجه ۳۰ هزار میلیارد تومانی تخصیص پیدا کرده است، افزود که به احتمال بسیار زیاد، در هفته آینده، بحث اولویت بررسی این لایحه در دستور صحن مجلس قرار خواهد گرفت و رسیدگی به آن نیز بلافاصله عملیاتی خواهد شد.

این سخنان پس از تجمع‌های گسترده معلمان در دهها شهر ایران ابراز شد.

معلمان خواستار افزایش حقوق خود تا ۸۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند اما دولت و مجلس گفته‌اند که بودجه کافی برای این میزان افزایش حقوق وجود ندارد.

۱۸:۱۰ ۱۷.۷.۱۴۰۰

فرماندار شوش: مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه در نشست سران سه قوه جمهوری‌اسلامی مطرح می‌شود

عدنان غزی، فرماندار شهرستان شوش، روز شنبه اعلام کرد که در جلسه‌ هفته آینده سران سه قوه، مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه مطرح می‌شود تا درباره آخرین وضعیت واگذاری این شرکت تصمیم‌گیری به عمل آید.

این سخنان در دوازدهمین روز اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه ابراز شد. صدها تن از این کارگران روز شنبه در مقابل استانداری خوزستان در اهواز تجمع کردند و به آنچه که سنگ‌اندازی دولت ابراهیم رئیسی در تعیین‌تکلیف مدیریت این شرکت خواندند،‌ اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرماندار شوش با اعلام اینکه کارگران نیشکر هفت‌تپه خواستار تعیین‌تکلیف واگذاری این شرکت هستند،‌گفت: کارگران سه ماه دستمزد معوقه دارند که باید به آنها پرداخت شود.

بازگشت به کار کارگران اخراجی، لغو حکم زندان فرزانه زیلابی، وکیل کارگران؛ تمدید قرارداد کارگران فصلی و‌ بخش دفع آفات و اعلام حکم امید اسدبیگی و مهرداد رستمی‌چگینی در پرونده سوء‌استفاده یک و نیم میلیارد دلاری از مطالبات دیگر کارگران نیشکر هفت‌تپه هستند.

۱۸:۱۱ ۱۷.۷.۱۴۰۰

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: لایحه رتبه‌بندی معلمان از دغدغه‌های مهم دولت است

علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، روز شنبه با اعلام اینکه رتبه‌بندی معلمان از دغدغه‌های مهم دولت است،‌ گفت: در حال حاضر، این لایحه در دستور کار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، او افزود: مجلس نیز بحث رتبه‌بندی را با جدیت تمام در کمیسیون آموزش و تحقیقات دنبال می‌کند.

پیشتر محمدرضا احمدی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفته بود که برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان، بودجه‌ای ۳۰ هزار میلیارد تومانی تخصیص پیدا کرده است.

این سخنان پس از تجمع‌های گسترده معلمان در دهها شهر ایران در هفته‌های اخیر ابراز شده است.

معلمان خواستار افزایش حقوق خود تا ۸۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند اما دولت و مجلس گفته‌اند که بودجه کافی برای این میزان افزایش حقوق وجود ندارد.

۲۱:۰۶ ۱۷.۷.۱۴۰۰

افزایش خطر ناامنی غذایی برای اقشار کم درآمد در ایران

یک مقام وزارت بهداشت ایران روز شنبه گفت که به دلیل بحران کرونا و تبعات اقتصادی آن، همراه با افزایش بیکاری، کاهش درآمدها، خشکسالی و افزایش قیمت‌ها، خطر ناامنی غذایی به‌ویژه در اقشار کم درآمد افزایش یافته است.

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، به خبرگزاری ایلنا گفت: وضعیت چند استان کم برخوردار، از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان‌جنوبی و خوزستان به لحاظ امنیت غذایی نامطلوب‌تر است.

او ابراز نگرانی کرد که با توجه به خشکسالی و وضعیت اقتصادی، شرایط در استان‌های کم برخوردار ایران، بدتر، و ناامنی غذایی بیشتر شود.

خانم عبداللهی همچنین از افزایش شیوع سوءتغذیه کودکان در استان‌های کم‌برخوردار خبر داد و خواستار احیای طرح توزیع شیر در مدارس شد.

در سالیان اخیر، ‌گزارش‌های بسیاری درباره کاهش قدرت خرید کارگران، ‌مزدبگیران و بازنشستگان، و حذف مواد پروتئینی از سفره‌های آنان منتشر شده است.

۰۱:۱۷ ۲۱.۷.۱۴۰۰

اعتصاب و تجمع کارگران خدمات شهرداری اصفهان

کارگران خدمات شهرداری اصفهان روز سه‌شنبه در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری، اعتصاب و تجمع کردند.

کارگران شهرداری به سطح پایین دستمزد و مشکلات معیشتی،‌ در مقایسه با ۱۰ ساعت کار، اعتراض داشتند.

دستمزد ماهانه این کارگران، حدود ۵ میلیون تومان است که نزدیک به حداقل دستمزد ماهانه کارگران متاهل مشمول قانون کار است.

بر اساس آمارهای رسمی، سبد معیشت در ایران حدود ۱۱ میلیون تومان است. این در شرایطی است که تشکل‌های مستقل کارگری معتقدند سبد معیشت، بالاتر از این رقم رسمی است.

۰۱:۱۸ ۲۱.۷.۱۴۰۰

اعتصاب کارگران خطوط و ابنیه‌فنی منطقه آذربایجان ادامه دارد

اعتصاب کارگران خطوط و ابنیه‌فنی منطقه آذربایجان، در خطوط ریلی شهرستان‌های سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند و عجب‌شیر، ادامه دارد.

این کارگران که از روز شنبه اعتصاب کرده‌اند، به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد اعتراض دارند.

همچننی به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارگران اعتصابی خطوط و ابنیه فنی منطقه آذربایجان همچنین خواستار پرداخت معوقات بیمه‌ای، اجرای طرح همسان‌سازی هستند.

یکی از کارگران اعتصابی گفت که در نتیجه حضور پیمانکاران در راه‌آهن، دستمزدها با تاخیر پرداخت می‌شود و کارگران فاقد امنیت شغلی هستند.

کارگران خطوط و ابنیه فنی در مناطق مختلف ایران در سالیان اخیر، بارها در اعتراض به شرایط کاری و معیشتی خود اعتصاب کرده‌اند.

۰۱:۱۹ ۲۱.۷.۱۴۰۰

پانزدهمین روز اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه

کارگران نیشکر هفت‌تپه روز سه‌شنبه و در پانزدهمین روز اعتصاب، در مقابل در ورودی شرکت و سپس در مقابل ساختمان مدیریت، تجمع کردند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه در این تجمع،‌ مجددا خواستار اجرای مطالبات صنفی خود شدند.

تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت، پرداخت دستمزد‌های معوقه، بازگشت به کار کارگران اخراجی، تمدید قرارداد کارگران فصلی و‌ بخش دفع آفات، انجام عملیات کشت و خاتمه دادن به پرونده قضایی فرزانه زیلابی، وکیل کارگران، از خواسته های کارگران نیشکر هفت‌تپه هستند.

روز دوشنبه، نورالله حسن‌زاده، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، از واگذاری نیشکر هفت‌تپه به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خبر داد.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه با انتقاد از این تصمیم دولت، نوشت که این اقدام برخلاف قانون تجارت وثبت شرکت‌ها و بدون تحویل رسمی شرکت از بخش خصوصی به دولتی انجام شده است.

۱۸:۰۵ ۲۱.۷.۱۴۰۰

تجمع ۴۰۰ تن از بازنشستگان شرکت مخابرات راه دور در شیراز

حدود ۴۰۰ تن از کارگران بازنشسته شرکت مخابرات راه دور شیراز روز چهارشنبه برای پیگیری دریافت معوقات ۱۵ساله خود در مقابل استانداری فارس تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آنها خواستار پرداخت ۲۵۰ میلیارد تومان طلب ۱۵۰۰ کارگر بازنشسته این شرکت شدند که از سال ۸۵ تاکنون پرداخت نشده است.

به نوشته ایلنا، ابراهیم رئیسی سال گذشته، هنگامی که رئیس قوه قضائیه بود، در سفر به استان فارس و دیدار با نمایندگان بازنشستگان، دستور بازگشایی شرکت مخابرات راه دور و رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را داد.

با این حال،‌ معوقات مزدی ۱۵۰۰ بازنشسته شرکت مخابرات راه دور که در نیمه دهه ۸۰ تعطیل شد، ‌پرداخت نشده است.

۱۸:۰۶ ۲۱.۷.۱۴۰۰

امید اسدبیگی، مالک سابق شرکت نیشکرهفت‌تپه، به ۲۰ سال حبس محکوم شد

همزمان با شانزدهمین روز اعتصاب و کارگران نیشکر هفت‌تپه، سخنگوی قوه قضائیه روز چهارشنبه صدور حکم ۲۰ سال حبس،‌ جزای نقدی و رد مال برای امید اسد‌بیگی، مالک سابق این شرکت، را تایید کرد.

به گفته ذبیح‌الله خداییان، در پرونده سوء‌استفاده یک و نیم میلیارد دلاری نیشکر هفت‌تپه، ‌مهرداد رستمی‌چگینی،‌ متهم ردیف دوم، نیز به تحمل مجازات مشابهی محکوم شد. تعدادی از متهمان نیز محکوم به زندان شدند.

شرکت نیشکر هفت‌تپه با ۲۴ هزار هکتار مساحت در بهمن سال ۹۴، در قبال پیش پرداختی شش میلیارد تومانی به امید اسدبیگی و مهرداد رستمی‌چگینی واگذار شد.

کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتصاب‌ها و تجمع‌های خود خواستار لغو مالکیت خصوصی شرکت، رسیدگی به پرونده سوآستفاده یک و نیم میلیارد دلاری و پرداخت دستمزد معوقه خود شده‌اند.

آنها همچنین خواستار بازگشت به کار همکاران اخراجی،‌ امضای قرارداد کار با کارگران فصلی و دفع آفات و لغو حکم زندان فرزانه زیلابی، ‌وکیل مدافع خود شده‌اند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG