لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۴۱

دیپلمات خارجی در ریاض: توافق اولیه ایران و عربستان سعودی برای بازگشایی کنسولگری‌ها


روابط تهران و ریاض در دی ماه ۱۳۹۴ به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران قطع شد

یک دیپلمات خارجی در ریاض به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران و عربستان سعودی برای بازگشایی کنسولگری‌های خود در دو کشور به توافق اولیه رسیده‌اند و احتمالا تا چند هفته آینده اعلام عادی‌سازی روابط شود.

گزارش روز دوشنبه این خبرگزاری به مذاکرات میان تهران و ریاض می‌پردازد و می‌گوید که دو رقیب منطقه‌ای نشانه‌هایی دال بر تمایل خود به گرم شدن روابط نشان داده‌اند، اما کارشناسان معتقدند که پس از مدت زمانی حدود شش سال قطع ارتباط، اقدامات بیشتری برای کاهش‌ تنش‌ها لازم است.

عربستان سعودی و ایران، دی ماه ۱۳۹۴ پس از آن که گروهی از معترضان به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه مذهب در عربستان، به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد یورش بردند، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

دو کشور در چندین منازعه خاورمیانه در جبهه مقابل هم قرار دارند، اما با این حال مقامات ایران و عربستان سعودی طی هفته‌های اخیر با لحنی مثبت از پیشرفت در مذاکرات خود سخن گفته‌اند.

این مذاکرات از اوایل بهار امسال که هنوز دولت حسن روحانی در ایران بر سر کار بود با میانجی‌گری و میزبانی عراق آغاز شد و اکنون ادامه آن به دولت ابراهیم رئیسی واگذار شده است.

یک دیپلمات خارجی در ریاض که در جریان این مذاکرات قرار دارد به خبرگزاری فرانسه گفت که طرفین «در آستانه توافق برای کاهش تنش‌ها میان خود و جنگ‌های نیابتی در منطقه هستند».

یازدهم مهر ماه فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، خبر داد که چهارمین دور مذاکرات با تهران در روز ۳۰ شهریور انجام گرفته است و سپس ابراز امیدواری کرد که طرفین بتوانند «زمینه‌ای برای حل مسائل بین دو کشور فراهم آورند».

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز چندی بعد گفت که «مذاکرات ایرانی - سعودی در مسیر درست خود قرار دارد».

او افزود: «تا این مرحله به نتایجی رسیده‌ایم، اما هنوز به گفت‌وگوهای بیشتری نیاز داریم.»

این دیپلمات خارجی به خبرگزاری فرانسه گفت که دو طرف «به احتمال بسیار زیاد» در دور جدید مذاکرات که تا چند روز آینده انجام خواهد شد «به توافق دست یابند».

وی که به شرط عدم انتشار نام خود با این خبرگزاری گفت‌وگو می‌کرد، افزود: «آنها در اصل برای بازگشایی کنسولگری‌هایی خود به توافق رسیده‌اند... و من فکر می‌کنم که احتمالا تا چند هفته آینده نیز اعلام عادی‌سازی روابط شود.»

این خبرگزاری در ادامه می‌نویسد که رسانه‌های سعودی لحن خود را نسبت به ایران تا حدی تغییر داده‌اند و از جمله شبکه تلویزیونی الاخباریه هفته گذشته گزارش داد که مذاکرات «مستقیم و صادقانه به ایجاد ثبات در منطقه می‌انجامد».

این شبکه همچنین اظهارات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، را نقل کرد که گفته است ریاض خواستار «یک رابطه خوب و ویژه» با تهران است.

با استفاده از گزارش‌های‌ خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری ایرنا، و رادیو فردا؛ س.ن
XS
SM
MD
LG