لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۳۱

فائزه هاشمی: به بهانه‌ کرونا نمی‌خواهند زنان وارد استادیوم شوند؛ فیفا گول نخورد


فائزه هاشمی رفسنجانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، تصمیم برای برگزاری بازی فوتبال میان تیم‌های ملی ایران و کره جنوبی در تهران را در جهت ممانعت از حضور زنان در استادیوم دانست.

چهارمین بازی تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی روز سه‌شنبه ۲۰ مهر در استادیوم خالی از تماشاگر آزادی انجام خواهد شد در حالی که پیش از این اعلام شده بود برای این مسابقه بلیت‌فروشی می‌شود و زنان نیز امکان حضور در استادیوم را خواهند یافت.

سخنان مسئولان ایرانی در توضیح این مسئله اما ضد و نقیض بوده است، چنان‌چه از یک سو حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران، می‌گوید که مسئولان خود به نتیجه رسیده‌اند این دیدار بدون تماشاگر باشد و از سوی دیگر حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، تصمیم را مربوط به کنفدراسیون آسیا و شیوع ویروس کرونا دانسته است.

خانم هاشمی رفسنجانی اما با اشاره به اولتیمام‌های پیشین فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر الزام فروش بلیت رقابت‌ها به زنان‌ و فراهم آوردن امکان حضور آنان در استادیوم می‌گوید، طرح موضوع کرونا «بهانه» است.

وی اظهار داشت: «اول که شنیدم دختران می‌توانند حضوری بازی را ببینند، بسیار خوشحال شدم. البته فکر کردم به خاطر سیاست‌های گذشته‌ی فیفا است. اما امروز که خبر بازی بدون تماشاچی را شنیدم به نظرم یک برخورد بدون صداقت با این موضوع است. بازی استقلال و پرسپولیس و بازی امارات در همین دوران کرونا با تماشاچی برگزار شد. لازم نیست حتماً استادیوم پر شود. »

خانم هاشمی که سابقه سال‌ها ریاست فدراسیون اسلامی ورزش زنان را بر عهده داشته است، در ادامه عنوان کرد: «به نظرم به بهانه‌ کرونا نمی‌خواهند زنان وارد استادیوم شوند، چون فیفا هم فشار می‌آورد. امیدوارم فیفا گول نخورد و قضیه را دنبال کند، این‌ یک کلک است. امیدوارم دختران هم کوتاه نیایند، مثل همیشه به پشت در استادیوم‌ها بروند و الان که به‌جایی رسیدند، حق خود را از دست ندهند. چون حق گرفتنی است و هر وقت آن رها کنید از دست می‌رود.»

برخی رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند، ضوابط مربوط به پروتکل بین‌المللی مسابقات فوتبال که منجر به حضور تماشاگران در ورزشگاه می‌شود، ‌رعایت نشده و همین مسئله محرومیت تماشاگران ایرانی در دیدار با کره‌جنوبی را رقم زده است.

بر اساس مقررات تدوین شده برای برگزاری مسابقات فوتبال طی دوران کرونا، فدراسیون‌های فوتبال کشورهای میزبان باید حداقل ۱۴ روز قبل از زمان برگزاری مسابقه، مدارک لازم و توضیحات کامل را به منظور صدور مجوز میزبانی و برگزاری مسابقه با حضور تماشاگران ارائه کنند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اما در نوشته‌های خود عدم ارسال این مدارک را تعمدی عنوان کرده‌اند تا به این طریق اساسا صورت مسئله حضور زنان در استادیوم حذف شود. روزنامه اعتماد نیز در گزارشی با عنوان «فرار از دردسرهای حضور زنان»، تصمیم فدراسیون برای مطلع نکردن فیفا و کنفدراسیون آسیا «عامدانه» دانسته است.

با استفاده از گزارش‌های‌ انصاف‌نیوز و رادیو فردا؛ س.ن
XS
SM
MD
LG