لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۶

اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی نفت را کاهش داد


سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، می‌گوید انتظار می‌رود مصرف جهانی نفت در سال جاری میلادی روزانه ۱۶۰ هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی قبلی اوپک در ماه گذشته باشد.

این سازمان روز جمعه ۲۱ آبان طی گزارشی گفت در سه ماهه سوم امسال چین و هند کمتر از آن چیزی که پیش‌بینی می‌شد، رشد مصرف نفت داشته‌اند و انتظار می‌رود تقاضای جهانی نفت کمتر از چیزی باشد که قبلا پیش‌بینی می‌شد.

طبق ارزیابی اوپک مصرف روزانه نفت در سال جاری میلادی به طور متوسط ۹۶ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه است و سال آینده به ۱۰۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که حتی بالاتر از دوران قبل از همه‌گیری کرونا است.

در این میان اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه توافق کرده بودند که از ماه اوت، هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه به تولید نفت خود اضافه کنند تا جلوی اوج‌گیری قیمت نفت گرفته شود.

هنوز آماری در رابطه با میزان رشد تولید همه این کشورها منتشر نشده، اما اعضای اوپک طی ماه گذشته میلادی روزانه ۲۷۰ هزار بشکه به تولید خود اضافه کرده‌اند.

روز جمعه، قیمت نفت برنت برای تحویل در ژانویه ۲۰۲۲، حدود ۸۳ دلار شده است؛ سطحی که تاکنون بارها دولت آمریکا نسبت به آن هشدار داده و خواهان افزایش تولید اوپک برای پایین نگهداشتن قیمت نفت است.

ایران از توافق کاهش تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان معاف است و در ماه گذشته ۲.۵ میلیون بشکه در روز تولید نفت داشته است.

قبل از تحریم‌های آمریکا تولید نفت ایران ۳.۸ میلیون بشکه در روز بود.

با استفاده از گزارش‌های اوپک و رادیو فردا؛ د.خ

XS
SM
MD
LG