لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۱۷

دلار در بازار آزاد ایران به بالاترین نرخ طی یک سال گذشته رسید


نرخ دلار در بازار آزاد ایران روز شنبه ۲۲ آبان با رشدی ۲۴۰ تومانی به ۲۸ هزار و ۷۴۰ تومان رسید که بالاترین نرخ دلار از اواخر آبان پارسال است.

نرخ دلار طی یک ماه گذشته روندی صعودی را طی کرده یافته به طوری که در بازار آزاد ۶ درصد رشد داشته است.

هنوز معلوم نیست نرخ دلار تا چه میزان رشد خود را ادامه دهد، اما مهر ماه پارسال تا ۳۲ هزار تومان نیز اوج گرفت. همان زمان بانک مرکزی با تزریق هنگفت دلار به بازار، توانست تا اردیبهشت امسال این رقم را به زیر ۲۱ هزار تومان برساند. اما دلار دوباره در بازار قد کشید و همچنان رشد آن دارد.

در این میان نرخ سکه نیز به افزایش پیاپی خود ادامه می‌دهد. روز شنبه نرخ سکه امامی بیش از یک درصد رشد کرد و به ۱۲ میلیون و ۷۲۹ هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه بهار آزادی نیز با رشدی حدود ۳ درصدی به ۶ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان اوج گرفت. دیگر انواع سکه هم در این روز رشد قیمت را تجربه کردند.

ار سویی برخلاف روال عادی که همواره رشد شاخص کل بورس تهران تابع رشد قیمت ارز بوده؛ روز شنبه شاخص کل به رغم افزایش نزدیک به ۱ درصدی نرخ ارز، حدود ۱.۲ درصد (بیش از ۱۷ هزار واحد) دچار ریزش شد.

مقامات ایران در رابطه با علت رشد قیمت ارز و تلاطم در بازارهای بورس توضیح قانع‌کننده‌ای نداده‌اند، اما به نظر می‌رسد عدم تزریق ارز به بازار، وضعیت نامشخص مذاکرات هسته‌ای، برنامه دولت برای لغو ارز دولتی، همچنین بی‌اعتمادی مردم در پی از دست رفتن «۷۰ میلیارد دلار» دارایی‌شان در بورس از مهم‌ترین عوامل تلاطم در این بازارها باشد.

با استفاده از گزارش‌های سایت‌های اختصاصی نرخ ارز و سکه، بورس تهران، رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG