لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۳:۴۲

حمله نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی معلمان مقابل مجلس ایران 


شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و فرهنگیان معترض در مقابل مجلس شورای اسلامی ایران خبر داده است.

در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند که یکی از معترضان را بازداشت کنند که با واکنش تند معلمان حاضر در تجمع مواجه می‌شوند.

معلمان حاضر در این تجمع بارها شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد» سر دادند. نیروهای امنیتی روز ۲۰ آذر رسول بداقی، فعال مدنی و عضو کانون صنفی معلمان، را «توام با ضرب و شتم» بازداشت کردند.

معلمان ایرانی دو روز پیش نیز در اعتراض به عدم اجرای «طرح رتبه‌بندی» و «قانون همسان‌سازی حقوق» در بیش از ۶۰ شهر ایران بار دیگر اقدام به اعتصاب و تحصن کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، معلمان امروز در ۸۰ شهر از جمله شیراز، قم، تبریز، ساری، اهواز، یاسوج، سقز، بندرعباس، خرم‌آباد، کرمان، اصفهان، رشت، ملایر و بوکان تجمع کرده‌اند.

معلمان اعتصابی که از عدم تحقق وعده‌های دولت و مجلس و افزایش مشکلات معیشتی خود ناراضی هستند و می‌گویند دولت می‌خواهد با اختصاص بودجه «۱۲.۵ هزار میلیارد تومان» طرح رتبه‌بندی معلمان را «سرهم بندی» کند و با همکاری مجلس «اجرای کامل طرح همسان‌سازی بازنشستگان مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری را به محاق» برده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00
لینک مستقیم

بر اساس فصل ششم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که در سال ۱۳۹۰ در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، حقوق معلمان باید بر اساس سطح کیفی آن‌ها مشخص شود، ولی این طرح تاکنون اجرا نشده است.

در صورت تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی، پایه حقوق و مزایای معلمان به دست‌کم ۸۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها خواهد رسید که با آنها هم‌رتبه و هم‌سابقه‌ هستند.

اعتراض معلمان در این زمینه سابقه‌دار است. روز ۲۰ آبان امسال نیز معلمان معترض در حدود ۵۰ شهر ایران تجمع کردند که این اعتراض‌ها در برخی شهرهای استان تهران منجر به بازداشت و ضرب و جرح چند نفر از معلمان شد.

معلمان ایرانی همچنین روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر بار دیگر در بیش از ۶۰ شهر دست به تجمع‌ زدند.

XS
SM
MD
LG