لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۷

آمریکا یک شبکه پولشویی همکار حزب‌الله لبنان را تحریم کرد


وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که عدنان ایاد و مجموعه‌ای از شرکت‌های وابسته به این دو نفر که یک شبکه مالی حامی حزب‌الله لبنان را تشکیل داده‌ و برای این گروه اقدامات پولشویی انجام داده‌اند را تحریم کرده است.

عدنان ایاد و شبکه مالی تحت نظر او متهم شده‌اند که با برنامه‌ریزی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه گروه حزب‌الله لبنان، تلاش کرده است که با استفاده از شرکت‌های پوششی از شبکه مالی بین المللی برای تامین منابع مالی فعالیت‌های تروریستی و مخرب سوء استفاده کند.

بر اساس این گزارش، عدنان ایاد، عضو حزب‌الله و پسرش، جهاد عدنان ایاد، در این شبکه فعال بوده و شبکه‌ای متشکل از دو شرکت ساختمانی و سرمایه گذاری مستقر در زامبیا، پنج شرکت در لبنان و یک شرکت گردشگری در آمریکا دارند و در زمینه جمع‌آوری کمک مالی و پولشویی به حزب الله لبنان کمک می‌کنند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم، با اشاره به فعالیت‌های این شبکه گفته است حزب‌الله لبنان در بی ثباتی لبنان نقش دارد و آمریکا برای «مقابله با فعالیت‌های مالی غیرقانونی حزب‌الله و منهدم کردن شبکه‌های اقتصادی وابسته به این گروه مصمم است».

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا جهاد عدنان ایاد، پسر عدنان ایاد نیز که عضو حزب‌الله لبنان است، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است و تمامی املاک یا سهام این سه نفر و همچنین شرکت گردشگری آنها در آمریکا توقیف می‌شود.

هرگونه معامله شهروندان و یا شرکت‌های آمریکایی با این افراد ممنوع و افرادی که مستقیم و یا غیرمستقیم با آنها معامله کنند، طبق قوانین مربوط به مبارزه با منابع مالی تروریسم مجازات خواهند شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ دی نیز اعلام کرد که سه شهروند لبنانی به نام‌های عادل دیاب، علی محمد داعون و جهاد سالم علامه را که به فعالیت‌های مالی حزب‌الله کمک می‌کردند و شرکت گردشگری آن‌ها به نام «دارالسلام» را تحریم کرده است.

دولت آمریکا در اکتبر ۱۹۹۷ حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی و در اکتبر ۲۰۰۱ آن را در فهرست ویژه گروه‌های تروریستی جهانی قرار داد.

تحریم‌های جدید در شرایطی وضع می‌شوند که اقتصاد لبنان با یک بحران بی‌سابقه روبروست و گروه حزب‌الله به عنوان بخشی از دولت ائتلافی متهم شده است که مانع اجرای اصلاحات اقتصادی برای بهبود زندگی مردم است.

اقتصاد لبنان در سال ۲۰۱۹ به دليل بدهی‌های خارجی سنگين فلج شد. ارزش پول ملی کشور که در دو سال گذشته به شدت افت کرده است، در هفته‌های گذشته باز هم کاهش يافت و درصد زيادی از جمعيت لبنان به شدت فقير شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG