لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۲۷

آمریکا سه فرد و یک شرکت مرتبط با حزب‌الله لبنان را تحریم کرد


حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ دی اعلام کرد که سه فرد و یک شرکت مرتبط با حزب‌الله لبنان را تحریم کرده است.

در این بیانیه گفته می‌شود که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، سه شهروند لبنانی به نام‌های عادل دیاب، علی محمد داعون و جهاد سالم علامه را که به فعالیت‌های مالی حزب‌الله کمک می‌کردند و شرکت گردشگری آن‌ها به نام «دارالسلام» را تحریم کرده است.

این تحریم‌ها در شرایطی وضع می‌شوند که اقتصاد لبنان با یک بحران بی‌سابقه روبروست و گروه حزب‌الله به عنوان بخشی از دولت ائتلافی مانع اجرای اصلاحات اقتصادی برای بهبود زندگی مردم است.

دولت آمریکا در اکتبر ۱۹۹۷ حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی و در اکتبر ۲۰۰۱ آن را در فهرست ویژه گروه‌های تروریستی جهانی قرار داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه بیانیه خود می‌گوید حزب‌الله لبنان با کمک شبکه گسترده‌ای از عوامل و دلالان اقتصادی خود از منابع و شبکه مالی کشور سوء‌استفاده می‌کند و در بحران اقتصادی فعلی توانسته است به فعالیت خود ادامه دهد.

این گروه با بهره‌برداری از فعالیت‌های مشروع تجاری و اقتصادی، امکانات مالی لازم را برای اقدامات تروریستی و بی‌ثبات کردن نهادهای قانونی لبنان فراهم می‌کند.

تحریم این سه فرد و موسسه گردشگری آن‌ها بخشی از تلاش‌های مستمر دولت آمریکا برای جلوگیری از اقدامات حزب‌الله لبنان برای سوء‌استفاده از شبکه‌های مالی بین‌المللی و فرار از تحریم است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در مبارزه با تروریسم، گفت: «با این اقدام ما بخشی از شبکه‌ای را که برای حزب‌الله لبنان منابع مالی جمع‌آوری می‌کنند و یا این منابع را پولشویی می‌کنند مختل می‌کنیم. حزب‌الله ادعا می‌کند که از مردم لبنان حمایت می‌کند ولی همچون سایر عوامل فاسد در لبنان که تحریم شده‌اند این گروه نیز از معاملات سیاسی پشت پرده و فعالیت غیرقانونی برای افزایش قدرت اقتصادی خود استفاده می‌کند».

بر اساس تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا تمامی املاک و یا سهام این سه نفر و شرکت گردشگری آن‌ها در آمریکا مسدود می‌شود. علاوه بر این تمامی دارایی‌های نقدی آن‌ها در بانک‌های آمریکا مسدود شده و حق استفاده از شبکه مالی آمریکا را نخواهند داشت.

هرگونه معامله شهروندان و یا شرکت‌های آمریکایی با این افراد ممنوع و افرادی که مستقیم و یا غیرمستقیم با آن‌ها معامله کنند طبق قوانین مربوط به مبارزه با منابع مالی تروریسم مجازات خواهند شد.

اقتصاد لبنان در سال ۲۰۱۹ به دليل بدهی‌های خارجی سنگين فلج شد. ارزش پول ملی کشور که در دو سال گذشته به شدت افت کرده است، هفته گذشته باز هم کاهش يافت و درصد زيادی از جمعيت لبنان به شدت فقير شده‌اند.

خبرگزاری‌های لبنان روز دوشنبه گزارش دادند که پس از حدود سه ماه و در پی پايان تحريم کابينه از سوی حزب‌الله و جنبش امل، اولين جلسه هيئت دولت هفته آينده برگزار می‌شود.

اين دو گروه که در دولت ائتلافی لبنان چندين وزير دارند به دليل مخالفت با روند تحقيقات در مورد انفجار مهيب سال ۲۰۲۰ در بندر بيروت جلسات کابينه را تحريم کرده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز و سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG