لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۳۱

بیت آیت‌الله خمینی از حسین دهباشی شکایت کرد


بیت‌ آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، از حسین دهباشی، پژوهشگر تاریخ و مستندساز به خاطر یکی از توییت‌های او شکایت قضایی کرد.

آقای دهباشی در توییتی که ساعاتی بعد آن را حذف کرد تصویر معروف ورود آیت‌الله خمینی به ایران با پرواز ایرفرانس را منتشر کرده بود که در آن شماری از انقلابیون به هنگام پایین آمدن آقای خمینی از پلکان هواپیما او را همراهی می‌کنند.

حسین دهباشی به سرنوشت این انقلابیون اشاره کرده بود از جمله صادق قطب‌زاده که بعدها در جمهوری اسلامی اعدام شد. وی همچنین در رابطه با تصویر احمد خمینی، فرزند آیت‌الله خمینی نوشته بود که مرگ او به دلیل «مصرف بی‌رویه» بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بیت آیت‌الله خمینی آقای دهباشی را متهم کرده که نسبت «ناروا» به احمد خمینی داده است.

وبسایت جماران نیز که به «مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی» تعلق دارد در یادداشت تندی آقای دهباشی را به «دروغ و تزویر» متهم ساخت و گفت که او دچار «رنج و حرمان» ناشی از «بی توجهی» است.

مرگ ناگهانی احمد خمینی، دومین پسر آیت‌الله خمینی، در ۴۹ سالگی منشا شایعات بسیاری شده بود. او در واپسین روزهای اسفند ۱۳۷۳ درگذشت. گزارش‌های رسمی علت مرگ او را عارضهٔ قلبی و تنفسی ناگهانی در حالت خواب و سپس سکته مغزی عنوان می‌کرد.

آقای خمینی در طول رهبری پدر خود در جمهوری اسلامی نزدیک‌ترین فرد به وی بود و بسیاری او را مسئول برخی تصمیمات و سیاست‌های مهم آیت‌الله خمینی می‌دانند. آیت‌الله منتظری، قائم مقام برکنار شده رهبر جمهوری اسلامی، احمد خمینی را متهم کرده بود که در اعدام‌های دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ نقش داشته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری ایسنا و وبسایت جماران؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG