لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۱

ردپای حزب‌الله در طرح قاچاق کوکائین به آمریکا؛ نخست‌وزیر جزایر ویرجین بازداشت شد


اندرو فِیهی، نخست وزیر جزایر ویرجین که در آمریکا دستگیر شده

پایگاه خبری «میدل‌ایست آی» روز جمعه، ۹ اردیبهشت، گزارش داد که نخست وزیر جزایر ویرجین بریتانیا به اتهام برنامه‌ريزی برای قاچاق کوکائين و همکاری با گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، اندرو فِیهی، نخست وزیر جزایر ویرجین بریتانیا، روز پنجشنبه هشتم اردیبهشت توسط ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در فرودگاه میامی بازداشت شد.

جزایر ویرجین بریتانیا در دریای کارائیب، بخشی از قلمرو ماوراء دریا بریتانیا است و گرچه دولت مستقل خود را دارد، زیر نظر بریتانیا اداره می‌شود.

اندرو فیهی که چند سال پیش نام او در افشاگری مربوط به بهشت‌های مالیاتی موسوم به «پرونده پاناما» نیز آمده بود، ظاهر قرار بوده ۷.۸ میلیون دلار برای مشارکت در این طرح قاچاق مواد مخدر دریافت کند.

اما همزمان با عملیات مبارزه با مواد مخدر در آمریکا، یک کمیسیون مستقل در بریتانیا گزارش خود را از میزان فساد در دولت جزایر ویرجین منتشر کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، این کمیسیون که در سال ۲۰۲۱ تشکیل شد و اکنون به کار خود پایان داده است در گزارش بسیار انتقادی‌اش توصیه کرده است که قانون اساسی این منطقه معلق شده، دولت آن منحل شده و منطقه تا اطلاع ثانوی از لندن اداره شود.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره دخالت حزب‌الله لبنان به ویژه قاچاق قرص کپتاگون که به «ماده مخدر جهادی» مشهور است، منتشر شده است.

ایالات متحده که گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی و همچنین سازمان‌های تبهکار بین‌المللی قرار داده، بارها اعلام کرده است که این گروه ضمن پیگیری هدف‌های دیگر، در قاچاق مواد مخدر و پول‌شویی نیز فعالیت دارد.

بر اساس گزارش «میدل‌ایست آی»، نخست وزیر جزایر ویرجین بریتانیا، رئیس اداره بنادر و کشتیرانی این جزیره و پسرش این طرح را برنامه‌ریزی کرده بودند، ولی یک خبرچین اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا که خود را به عنوان یک عضو کارتل‌های مواد مخدر مکزیکی جا زده بود، به حلقه آنها نفوذ کرده بود.

بر اساس اسنادی که دادستانی آمریکا به یکی از شعبه‌های دادگاه ایالت فلوریدا ارائه کرده، برنامه‌ریزی برای قاچاق مواد مخدر به آمریکا از اکتبر سال گذشته میلادی آغاز شد و خبرچین اداره مبارزه با مواد مخدر در چند جلسه با افرادی ملاقات کرد که خود را «عوامل حزب‌الله لبنان» معرفی کرده بودند و گفته بودند با شبکه‌هایی در جنوب فلوریدا و خاورمیانه در ارتباط هستند.

در بخش دیگری از اسناد دادستانی گفته می‌شود این افراد در دیدار با خبرچین گفتند که می‌توانند امکان استفاده از انبارهای امن در یکی از جزایر برای حمل مواد مخدر به آمریکا را فراهم کنند.

یکی دیگر از افرادی که به گفته نهادهای انتظامی آمریکا خود را عوامل حزب الله لبنان معرفی کردند، ادعا کرده است که با پول رییس اداره بنادر و کشتیرانی جزایر ویرجین بریتانیا را خریده‌اند ولی او قبل از شروع هرگونه همکاری سهم خود را به صورت پول نقد می‌خواهد.

در بخش دیگری از اعلام جرم ۱۹ صفحه ای دادستانی آمریکا جزییات تماس‌ها و برنامه‌ریزی توسط نخست وزیر و رییس اداره بنادر و کشتیرانی جزایر ویرجین بریتانیا برای دریافت کوکائین و پنهان کردن محموله در قوطی‌های رنگ و سپس انتقال آن از این جزایر به مقصد میامی و نیویورک تشریح شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG