لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۳۰

خبرخوان

اتحادیه اروپا: راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفوژهای نسل ششم ایران مغایر با برجام است

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد گفت که راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفوژهای نسل ششم توسط ایران «مغایر با برجام و نگران‌کننده» است.

یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران با آماده کردن آبشاری از ۱۶۶ دستگاه سانتریفوژ پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت فردو، غنی‌سازی اورانیوم را تشدید کرده است.

پیتر استانو روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت که «در رابطه با اقدامات مغایر با برجام ایران، چه آنچه الان اشاره کردید و چه آنچه پیشتر رخ داده، برای ما نگران‌کننده بوده و هست و این دقیقاً دلیلی است که ما باید به اجرای کامل برجام بازگردیم».

او افزود: «زیرا تنها زمانی که تعهدات به‌طور صد درصد انجام شود، زمانی که برجام صد درصد قابل کنترل باشد، زمانی که تمام طرفین به تعهدات خود بر اساس توافق برجام عمل کنند، تنها در این صورت است که ما می‌توانیم از اجرای کامل و کارایی برجام اطمینان حاصل کنیم».

حکومت ایران از سال ۹۸- یک‌سال پس از خروج آمریکا از برجام- به‌تدریج از بسیاری تعهدات خود در چارچوب این توافق عدول کرده و علاوه‌بر از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی، پروتکل الحاقی برای بازدید سرزده بازرسان آژانس را نیز به حالت تعلیق در آورده است.

مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بیش از سه ماه است که متوقف شده اما پیتر استانو در نشست خبری روز سه‌شنبه خود گفت که به باور او موضوع احیای برجام «به توافق نهایی بسیار نزدیک است».

بر اساس گزارش سایت یورونیوز و رادیو فردا/پ.پ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

تماس تلفنی امیرعبداللهیان و بورل در پی مذاکرات وین

خبرگزاری ایرنا از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پی مذاکرات احیای برجام در وین خبر داد.

مذاکرات اخیر احیای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی روز دوشنبه، پس از چهار روز به پایان رسید و اروپا می‌گوید که متن نهایی توافق را به هیات‌های نمایندگی ایران و ایالات متحده تحویل داده و نوبت تصمیم‌گیری سیاسی این دو کشور است.

بر اساس گزارش ایرنا، آقای امیرعبداللهیان در تماس تلفنی خود با آقای بورل از تلاش‌های او به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات جهت تسهیل دستیابی به توافق تمجید کرده و گفته است که «توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین نماید».

وزیر خارجه ایران در ادامه اضافه کرده که «انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند».

این گزارش همچنین از قول جوزپ بورل دور اخیر مذاکرات وین را «مثبت» ارزیابی کرده و نوشته که در این مذاکرات «پیشرفت نسبی حاصل شده است».

آقای بورل ساعاتی قبل از آن در توییتی نوشته بود که «آن‌چه قابل مذاکره‌ بود، مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون متن نهایی وجود دارد».

وی افزوده است: «با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.»

دور تازه مذاکرات ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام از روز ۱۳ مرداد آغاز شد و هدف آن بررسی پیشنهادهای جوزپ بورل برای شکستن بن‌بست موجود در احیای برجام بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن

آتش‌سوزی در پایانه نفتی کوبا؛ سومین مخزن نفت نیز فرو ریخت

فرماندار استان ماتانزاس کوبا روز دوشنبه اعلام کرد که سومین مخزن نفت خام در پایانه نفتی اصلی این کشور نیز آتش گرفته و فرو ریخته است.

گزارش‌ها حاکی است که جاری شدن نفت این مخزن به شعله‌های آتش مخزن دیگری که از دو روز قبل آتش گرفته است، دامن زد تا بزرگ‌ترین سانحه در صنعت نفت کوبا طی چندین دهه اخیر رخ بدهد.

تصاویر نشان می‌دهد ستون شعله‌های آتش رو به آسمان می‌رود و دود سیاه غلیظ ناشی از آن آسمان را تا هاوانا تیره ساخته است. با فرو ریختن یک مخزن نفت پیش از نیمه شب و یک مخزن دیگر در حوالی ظهر دوشنبه، انفجارهای مهیبی منطقه را لرزاند.

بر اثر انفجار مخزن دوم نفت در روز شنبه یک آتش‌نشان جان باخت و شانزده نفر نیز مفقود شدند. چهارمین مخزن نفت در پایانه ماتانزاس نیز در خطر است، اما تاکنون آتش نگرفته است.

ماتانزاس بزرگ‌ترین بندر کوبا است که از طریق آن نفت خام و سوخت وارد می‌کند. نفت خام سنگین کوبا و همچنین نفت کوره و گازوئیل ذخیره شده در ماتانزاس به طور عمده برای تولید برق در این جزیره استفاده می‌شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

یک مقام آمریکایی: آماده نتیجه‌گیری سریع در مورد متن اتحادیه اروپا برای احیای برجام هستیم

یکی از نشست‌های مذاکرات برجام در دوره‌های قبل

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رادیو فردا گفت: همان‌طور که اتحادیه اروپا دو هفته پیش اعلام کرد، متنی که آن‌ها ارائه کرده‌اند بهترین و تنها مبنای دستیابی به توافق برای احیای برجام است.

او که نخواست نامش فاش شود، روز دوشنبه ۱۷ مرداد افزود: «طی چند روز گذشته، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا مشورت‌های بیشتری انجام داد تا به شفافیت و ایجاد هماهنگی بهتر در زمینه پرسش‌های مطرح پیرامون این متن کمک کند».

این مقام آمریکایی تصریح کرد: «این مشورت‌ها امروز تکمیل شدند و ما منتظر قدم بعدی اتحادیه اروپا می‌مانیم».

او تاکید کرد: در ارتباط با ما، موضع‌مان روشن است: ما آماده نتیجه‌گیری سریع درباره توافق بر پایه پیشنهادهای اتحادیه اروپا هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد تا در مورد موضع ایران گمانه‌زنی کند، ولی گفت: ایرانی‌ها مرتبا می‌گویند که آماده بازگشت دوجانبه به برجام هستند. همان‌طور که هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا روشن کرده است، این متن تنها مبنای ممکن برای دستیابی به هدف مورد نظر است. منتظر می‌مانیم ببینیم که آیا عمل آن‌ها با حرف‌شان یکی است.

مذاکرات برای شکستن بن‌بست موجود در روند احیای برجام که ماه‌ها ادامه داشت، روز ۱۳ مرداد آغاز و روز ۱۷ مرداد پایان یافت. در این مذاکرات طرح پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تسلیم هیات‌های مذاکره‌کننده در گفت‌وگوهای وین شد.

یک مقام اروپایی پیش از واکنش آمریکا گفته بود که ««ما چهار روز کار کردیم و امروز این متن روی میز قرار دارد. مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی است... و دیگر قابل مذاکره نیست».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفت که متن نهایی توافق احیای برجام آماده شده و اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است.

جوزپ بورل: متن نهایی توافق احیای برجام آماده شده و اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید متن نهایی توافق برای احیای برجام آماده شده و اکنون زمان تصمیم‌گیری سیاسی است.

جوزپ بورل روز دوشنبه ۱۷ مرداد با انتشار توئیتی گفت مذاکره‌کنندگان طی چند روز گذشته رایزنی‌هایی برای مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا و پرداختن به چندین موضوع باقی‌مانده انجام دادند که من ۲۱ ژوئیه به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای روی میز گذاشتم.

او گفت آنچه قابل مذاکره‌ بود، مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون متن نهایی وجود دارد: با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود اگر پاسخ‌ها مثبت باشد، می‌توانیم این توافق را امضا کنیم.

همزمان، یک مقام اروپایی گفت: «ما چهار روز کار کردیم و امروز این متن روی میز قرار دارد. مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی است... و دیگر قابل مذاکره نیست».

با توجه به این اظهارات به نظر می‌رسد که هیات‌های اصلی در مذاکرات یعنی ایران و آمریکا فقط باید پاسخ مثبت یا منفی خود را به متن نهایی اتحادیه اروپا ارائه دهند و مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

با استفاده از توئیت جوزپ بورل و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

سرانه مصرف سالانه گوشت در ایران به کمتر از «سه کیلوگرم» سقوط کرد

اسفند سال ۹۹ قیمت یک کیلوگرم گوشت ۴۵ هزار تومان بود و اکنون حدود ۲۰۰ هزار تومان است

در حالی که دو سال پیش سرانه مصرف سالانه گوشت ایران ۱۲ کیلوگرم بود و پارسال نصف شد، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی می‌گوید هم‌اکنون این رقم به زیر سه کیلوگرم سقوط کرده است.

مسعود رسولی روز دوشنبه ۱۷ مرداد گفت مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را چهار کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است، اما آنچه واقعیت دارد چیزی حدود سه کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه‌ای نگران‌کننده است.

این گزارش می‌افزاید یک خانواده‌ی سه نفره‌ کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روزِ نان‌آور خانواده را برای خرید فقط یک کیلوگرم گوشت قرمز هزینه کنند.

افت مصرف گوشت ایران به سه کیلوگرم به ازای هر نفر در حالی است که فائو می‌گوید متوسط مصرف سرانه گوشت در جهان طی سال‌های گذشته روند افزایشی داشته و تا سال ۲۰۳۰ به ۳۵ کیلوگرم خواهد رسید.

ایلنا می‌نویسد نصف شدن سرانه مصرف گوشت طی یک سال فقط مختص سال ۱۴۰۱ نیست؛ در سه چهار سال اخیر، هر سال مردم ناچار شده‌اند مصرف گوشت قرمز خود را به‌دلیل افزایش سنگین قیمت‌ها نصف کنند.

اسفند سال ۹۹ قیمت یک کیلوگرم گوشت ۴۵ هزار تومان بود و اکنون حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری ایلنا و فائو/د.خ/ک.ر

منابع عربی: دستکم شش مستشار ایرانی و لبنانی در انفجار یک موشک بالستیک در یمن کشته شدند

گروهی از شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران

منابع عربی روز دوشنبه ۱۷ مرداد اعلام کردند دستکم شش مستشار ایرانی و لبنانی بر اثر انفجار یک موشک بالستیک که در حال انتقال به یک اردوگاه متعلق به حوثی‌های یمن بود، کشته شدند.

شبکه‌های العربیه و الحدث در گزارش‌های خود افزودند که شماری از نیروهای وابسته به حوثی‌ها نیز در این انفجار کشته شدند.

بر اساس گزارش‌ها، انفجار موشک بالستیک از سوی دیگر موجب بروز انفجار دیگری در یک کارخانه همجوار در نزدیکی صنعا، پایتخت یمن، و تسلیحات انبار شده در آن شد.

هنوز مشخص نیست آیا لبنانی‌های کشته شده وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، دیگر گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، بوده‌اند یا نه.

حوثی‌ها از سال ۲۰۱۴ و آغاز جنگ داخلی در این کشور کنترل پایتخت یمن را در دست دارند. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ برای مقابله با پیشروی حوثی‌ها و حمایت از دولت قانونی مورد حمایت سازمان ملل، در یمن مداخله نظامی کرد.

ایران در سال‌های اخیر همواره متهم به حمایت نظامی و مالی از حوثی‌ها بوده است ولی مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که این حمایت‌ها مستشاری است.

پلیس نیومکزیکو: ممکن است بین قتل چهار مرد مسلمان در آلبوکرکی ارتباط وجود داشته باشد

پلیس نیومکزیکو در آمریکا از احتمال ارتباط قتل چهار مرد مسلمان که طی ۱۰ ماه در یکی از شهرهای این ایالت کشته شده‌اند، خبر داده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، کایل هارتسوک، معاون بخش تحقیقات جنایی پلیس آلبوکرکی روز دوشنبه، ۱۷ مرداد ضمن اشاره به ادامه تحقیقات برای یافتن ارتباط میان قتل چهار مرد مسلمان در این شهر گفته است که قتل مشابه سه تن از آنها موضوعی «بسیار نگران‌کننده است.»

بنا بر گزارش‌ها، قتل این افراد به صورت کمین و تیراندازی به آنها صورت گرفته و این مسئله، جامعه مسلمانان آلبوکرکی را نگران کرده و هشدارهایی را برای مراجعه‌کنندگان به مسجد در پی داشته است.

بنا بر اعلام پلیس آلبوکرکی، قربانیان عباراتند از محمد احمدی اهل افغانستان و سه تبعه پاکستانی به نام‌های محمد افضل حسین، آفتاب حسین و نعیم حسین.

نعیم حسین که چهارمین فرد مقتول است در سال ۲۰۱۶ به دلیل آزار شیعیان در پاکستان از آن کشور گریخت و آمریکا پناهنده شده بود. او ماه گذشته شهروند ایالات متحده شده بود.

پلیس تاکنونی درباره مظنون یا مضنونان این قتل‌ها اطلاعاتی منتشر نکرده و گفته است که به دنبال شناسایی یک خودوری فولکس واگن خاص است.

در واکنش به خبر قتل این چهار مرد مسلمان، خبرگزاری آناتولی اعلام کرده که دولت ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از قتل‌های مشکوک چهار مسلمان در کمتر از یک سال گذشته به این‌سو Albuquerque عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی مقامات برای پیدا کردن عامل یا عاملان این قتل‌ها شده است.

پیش از این نیز جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به این حوادث با انتشار پستی با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده و بر حمایت قدرتمند دولت این کشور از جامعه مسلمانان این کشور تاکید کرده است.

ادامه وخامت وضعیت کرونایی در ایران؛ ورود «هزاران» زائر شیعه از مرزها

درحالی که آمارهای ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در ایران وضعیت نگران‌کننده تازه‌ای را نشان می‌دهند، مسئولان جمهوری اسلامی بر برگزاری مراسم پرازدحام عاشورا تأکید دارند.

در این رابطه، روز دوشنبه محمدشریف کریمی، مدیر یک پایانه مرزی ایران با پاکستان گفت که «بهبود شرایط کرونا سبب افزایش ورود اتباع پاکستانی به ویژه زوار اربعین حسینی از مرز ریمدان شده به گونه‌ای که با تداوم این شرایط پیش‌بینی می‌شود در ایام اربعین حسینی ورود زوار این کشور به روزانه حدود ۱۰ هزار نفر برسد.»

اظهارات او در مورد «بهبود شرایط کرونا» درحالی بیان می‌شود که آمارهای رسمی جمهوری اسلامی عکس این مسئله را نشان می‌دهد.

وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه از مرگ ۵۴ نفر دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران طی شبانه‌روز منتهی به ۱۷ مرداد ماه خبر داد.

همچنین بنابر اعلام وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته ۳ هزار و ۳۷۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ نیز در ایران شناسایی شده‌اند.

آمارهای رسمی کرونا در ایران در حالی هم‌چنان به‌ صورت روزانه منتشر می‌شود که منابع مستقل پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

مجموع کل واکسن‌های کرونای تزریق شده در ایران به بیش از ۱۵۳ میلیون دز می‌رسد که از این میزان، تنها کمی بیش از ۳۰ میلیون واکسن تزریق شده به دز سوم اختصاص دارد.

همزمان با برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در ایران، برخی کارشناسان نسبت به بحرانی شدن وضعیت کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده از برگزاری این مراسم در ایران از رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در سطح وسیع حکایت دارد.

از سوی دیگر، گزارش‌ها نشان می‌دهد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در شب تاسوعا در محلی با فاصله زیاد از جمع و به صورت انفرادی مراسم عزاداری را انجام می‌دهد.

درگیری شخصی در رفسنجان ۱۰ کشته بر جای گذاشت

طی یک درگیری «شخصی» بر سر «اختلافات ملکی» در بهرمانِ رفسنجان در استان کرمان، ۱۰ نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران رحمان جلالی، معاون استاندار کرمان گفته است که این درگیری عصر روز یک‌شنبه، ۱۶ مرداد حوالی یک چاه موتور کشاورزی در احمدآباد شورِ رفسنجان رخ داده و طی آن یک «تبعه غیرمجاز افغان» در پی «اختلاف ملکی و شخصی» با چند نفر دیگر از اتباع، ابتدا دو نفر از کارگران موتور و پس از آن چند شهروند ایرانی را که در محدوده زمین‌های کشاورزی بوده‌اند، با ضربات چاقو به قتل رسانده و با ورود چند تبعه دیگر افغان به ماجرا، به ‌آن‌ها نیز حمله کرده است.

بر اساس اعلام آقای جلالی در این درگیری در مجموع شش شهروند افغان و چهار شهروند ایرانی به قتل رسیده و هشت نفر مجروح شده‌اند.

معاون استاندار کرمان هم‌چنین گفته است که ضارب این نزاع از تعادل روحی و روانی برخوردار نبوده است.

بر اساس اعلام معاون استاندار کرمان، ضارب پیش از بازداشت اقدام به خودزنی کرده و پس از بازداشت به بیمارستان منتقل شده است.

در همین حال خبر می‌رسد که شورای تأمین استان کرمان پس از وقوع این قتل‌ها تشکیل جلسه داده است.

خودکشی یک کارگر دیگر به دلیل اخراج و مشکلات معیشتی، این بار در ایلام

هم‌زمان با افزایش فشارهای اقتصادی به‌ویژه در ماه‌های اخیر و روند صعودی آمار خودکشی در بین کارگران در ایران، یک کارگر دیگر، این بار در استان ایلام، به دلیل اخراج از محل کار خودکشی کرد.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو، هویت این کارگر را «محمد منصوری» ۳۲ ساله، پدر دو فرزند اعلام کرد و گفت که او روز یک‌شنبه، ۱۶ مرداد خود را در خانه‌اش حلق‌آویز کرده است.

هه‌نگاو دلیل اقدام آقای منصوری را «مشکلات معیشتی» عنوان کرده و افزوده است که او کارگر پتروشیمی چوار بوده که چند ماه پیش و پس از چندین سال کارکردن اخراج شده است.

در هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از خودکشی کارگران در گوشه و کنار کشور منتشر شده است. از جمله دادستان لاهیجان، نهم مرداد از خودسوزی «یکی از کنتورنویسان تحت پیمانکاری امور آب و فاضلاب» این شهرستان خبر داده و دلیل این اقدام را «اعتراض به تعلیق شدن از کار از سوی شرکت پیمانکاری» عنوان کرده بود.

پیش از این، خودسوزی دو کارگر در ماهشهر در اعتراض به اخراج خود در اواسط خرداد خبرساز شده بود. در همان زمان منابع خبری حقوق بشری از خودسوزی یک کارگر در یاسوج به دلیل «ناتوانی در پرداخت بدهی ده میلیون تومانی» خبر داده بودند.

دو کارگر نانوایی نیز ماه اردیبهشت در روستایی در استان فارس به دلیل فشارهای اقتصادی با خوردن قرص برنج به زندگی خود پایان داده بودند.

در سال‌‌های گذشته به‌ویژه در ماه‌های اخیر، تورم و افزایش مداوم و افسارگسیخته قیمت‌ها، فشار اقتصادی بسیاری بر خانوارهای ایرانی وارد کرده و همزمان عدم تناسب افزایش حقوق‌ها با نرخ تورم، تعدیل نیروی گسترده در بخش‌های مختلف و معوقات چندماهه، موجب افزایش آمار خودکشی به‌ویژه در میان کارگران شده است.

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش ماهانه خود، از تورم ۹۰.۲ درصدی اقلام خوراکی در ماه تیر امسال نسبت به زمان مشابه پارسال خبر داد.

بیانیه «۱۴ نفر»؛ نرگس منصوری با وجود ارائه وثیقه همچنان در حبس است

نرگس منصوری، از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ نفر» و از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

نرگس منصوری، از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ نفر» و از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی با وجود تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی هم‌چنان در بازداشت به‌سر می‌برد.

سازمان حقوق بشر ایران، روز یک‌شنبه ۱۶ مرداد، به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: «حدود یک ماه و نیم پیش، دادگاه برای صدور حکم آزادی موقت خانم منصوری، درخواست وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی کرده بود و با وجود این‌که این وثیقه توسط خانواده‌ او تامین و مراحل ثبت آن هم طی شده است، دادگاه همچنان از آزادی موقت او جلوگیری می‌کند.»

تداوم بازداشت این کنشگر کارگری در حالی صورت می‌گیرد که او به بیماری «فیبروم رحم» مبتلا است و از زمان بازداشت از دسترسی به وکیل انتخابی محروم شده است.

نرگس منصوری یکی از امضاکنندگان بیانیه موسوم به «۱۴ نفر» است. در خرداد ۱۳۹۸، ۱۴ کنشگر سیاسی و مدنی با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و عبور مسالمت‌آمیز از حکومت جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شده بودند.

خانم منصوری بیش از ۲۰ سال در بخش اداری شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مشغول به کار بوده و در سال‌های گذشته برای احقاق حقوق کارگران تلاش کرده است.

او در سال‌های گذشته بارها بازداشت شده، مورد بازجویی قرار گرفته و دادگاهی شده است.

آخرین بار و هم‌زمان با موج بازداشت‌ کنشگران مدنی و سیاسی در ایران، ۲۹ اردیبهشت‌ امسال خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گزارشی ادعا کرد که خانم منصوری، در زمان خروج از مرز زمینی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

به گفته یک منبع آگاه، از جمله اتهامات مطرح‌شده علیه این فعال کارگری «تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های معاند» عنوان شده است.

سه فرمانده ارشد طالبان پاکستان در انفجاری در افغانستان کشته شدند

افراد طالبان پاکستان

رادیو مشعل، بخش پاکستانی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که در اثر انفجاری در شامگاه یکشنبه در جنوب شرق افغانستان، سه فرمانده ارشد طالبان پاکستانی کشته شدند.

بنابر این گزارش، این رویداد ضربه سنگینی به این گروه شبه‌نظامی وارد کرده است.

یکی از این فرماندهان، عبدالولی با نام مستعار عُمرخالد خراسانی بود که یکی از مؤثرترین و بی‌رحم‌ترین رهبران گروه طالبان پاکستان به‌شمار می‌رفت. دو نفر دیگر «حافظ دولت» و «مفتی حسن» شناسایی شدند.

به گفته منابعی که نخواستند نامشان فاش شود، این افراد در شهرستان بیرمال در ولایت پکتیکا افغانستان در حال حرکت بودند که خودروی آنها با مین کنار جاده‌ای برخورد کرد.

گفته می‌شود این سه نفر در ولایات کُنَر و ننگرهار افغانستان مستقر بودند و برای مشاوره به بیرمال سفر می‌کردند.

این خبر در حالی منتشر می شود که مقامات پاکستانی در تماس با رهبری گروه طالبان پاکستان برای گفت‌وگو در مورد توافقنامه صلح هستند. از دو ماه گذشته آتش‌بسی میان گروه طالبان پاکستان و ارتش پاکستان برقرار بوده است.

خشکسالی باعث کشف بمبی متعلق به دوران جنگ جهانی دوم در شمال ایتالیا شد

رسانه‌های ایتالیایی گزارش دادند که بمبی متعلق به دوره جنگ جهانی دوم در شمال این کشور روز یکشنبه طی عملیاتی که به تخلیه سه هزار نفر از ساکنان منطقه انجامید، منفجر شد.

به گزارش خبرگزاری آنسا، این بمب ۴۵۰ کیلوگرمی در رودخانه پو، واقع در مجاورت شهر مانتوآ، ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی میلان، کشف شد و علت کشف آن خشک شدن بخش‌هایی از بستر این رودخانه بزرگ برای اولین بار و بر اثر خشکسالی‌های ایتالیا است.

ایتالیا مانند بخش‌های بزرگی از حوزه مدیترانه در سال‌های اخیر با خشکسالی شدید و فزاینده‌ای روبه‌رو شده که بنا بر اعلام دانشمندان از پیامدهای تغییرات اقلیمی ناشی از سوزاندن هرچه بیشتر سوخت‌های فسیلی توسط انسان و ورود آن به جو زمین است.

بر اساس گزارش‌ها، کارشناسان ارتش ایتالیا در ابتدا چاشنی انفجار بمب را از آن جدا کردند و سپس با انتقال بمب به غاری در ۴۵ کیلومتری رودخانه، آن را به صورت کنترل شده منفجر کردند.

حدود سه هزار نفر از ساکنان مناطق اطراف جایی که بمب در آن کشف شده بود، محل را ترک کردند و پس از انفجار بمب به خانه‌های خود بازگشتند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آلمان؛ س.ن و پ.پ

بایدن از آتش‌بس غزه استقبال کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، شامگاه یکشنبه از توافق آتش‌بس میان اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین استقبال کرد و گفت که از تحقیقات درباره کشته شدن غیرنظامیان در این جنگ حمایت می‌کند.

آقای بایدن در بیانیه‌ای گفت: «دولت من از تحقیقات به‌هنگام و کامل درباره همه این گزارش‌ها حمایت می‌کند، و همچنین ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که آتش‌بس را کامل رعایت کنند و با کاهش منازعه نسبت به ارسال سوخت و کمک‌های بشردوستانه به غزه اطمینان یابند.»

جهاد اسلامی فلسطین و اسرائیل پس از جنگی سه روزه شامگاه یکشنبه اعلام آتش‌بس کردند، امری که با میانجی‌گری مصر به وقوع پیوست.

بر اساس گزارش‌ها، این جنگ طی سه روز به بهای جان ۴۳ فلسطینی انجامیده است که ۱۵ آنها کودک هستند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

سازمان ملل: بیش از ۱۲۰ نفر در افغانستان طی روزهای اخیر کشته و مجروح شده‌اند

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که طی روزهای اخیر بیش از ۱۲۰ نفر در این کشور کشته و مجروح شده‌اند.

این نهاد از طالبان که عملا حکومت افغانستان را در دست دارد خواست که امنیت اقلیت‌ها برای برگزاری مناسک مذهبی خود را تامین کند و مانع حملات به آنها شود.

گروه شبه‌نظامی حکومت اسلامی، موسوم به داعش، مسئولیت بمب‌گذاری‌های پیاپی در کابل را بر عهده گرفته است. هدف این بمب‌گذاری‌ها که روز جمعه و شنبه رخ داد، شیعیان غرب کابل بود.

گزارش‌های تاییدنشده حاکی از آن است که روز یکشنبه نیز برای سومین روز متوالی حملاتی در پایتخت افغانستان انجام شده است.

کابل‌نیوز گزارش داده که در آخرین مورد، اتوبوسی در چنداول، یک محله‌ شیعه‌نشین دیگر در غرب کابل، هدف حمله واقع شده است.

این حملات در حالی انجام گرفته که شیعیان افغانستان خود را مهیای برگزاری مراسم عاشورا می‌کنند.

از تابستان گذشته که طالبان حکومت افغانستان را در اختیار گرفت، گروه حکومت اسلامی حملات خونینی علیه اقلیت‌های مذهبی ترتیب داده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آلمان؛ س.ن

بیشتر

XS
SM
MD
LG