لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۴۴

خبرهای کوتاه

قوه قضائیه: حمل یا نگهداری ارز فاقد صورتحساب، قاچاق محسوب می‌شود

قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که عرضه، حمل یا نگهداری ارزِ فاقد صورتحساب خرید معتبر، قاچاق ارز محسوب می‌شود.

بر اساس مصوبات اخیر در دولت، دارندگان ارز برای اینکه مشمول برچسب قاچاق ارز و عواقب آن نشوند باید میزان دارایی ارزی را که از گذشته داشته‌اند، در سامانه معاملات ارزی ثبت کنند.

همچنین هرگونه خریدوفروش ارز باید در این سامانه ثبت شود.

دستور تازه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه که به گزارش خبرگزاری ایسنا به صورت پیامک ارسال شده، تازه‌ترین اقدام حکومت برای کنترل شرایط بی‌ثبات بازار ارز در ایران است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مصرف مرغ در ایران از زمان طرح ادعایی «مردمی‌سازی یارانه‌ها» شش کیلوگرم کم شد

قیمت مرغ در اردیبهشت ۱۴۰۱ و بعد از طرح ادعایی «مردمی‌سازی یارانه‌ها» و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت ابراهیم رئیسی، طی یک ماه دو برابر شد

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی ایران می‌گوید از زمان «مردمی‌سازی یارانه‌ها» در اردیبهشت ۱۴۰۱، مصرف مرغ کشور به ازای هر نفر شش کیلوگرم، معادل ۱۲ درصد، کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدعلی کمالی در یک گفت‌وگوی رادیویی تصریح کرد هم‌اکنون سرانه مصرف مرغ در کشور حدود ۲۶ کیلوگرم در سال است.

قیمت مرغ در اردیبهشت ۱۴۰۱ و بعد از طرح ادعایی «مردمی‌سازی یارانه‌ها» و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت ابراهیم رئیسی، طی یک ماه دو برابر شد و به ۶۰ هزار تومان رسید و این رقم هم‌اکنون به ۱۰۰ هزار تومان اوج گرفته است.

از طرفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تولیدکنندگان را نیز دچار مشکل کرده؛ به‌طوری که اخیرا عباس رحمانی، رئیس اتحادیه مرغداران تعاونی استان قزوین، از زیان تولیدکنندگان به خاطر مشکلات ارزی و اوج‌گیری نهاده‌های دامی خبر داد.

او گفت: قیمت مرغ باید کیلویی ۱۵۰ هزار تومان باشد: «جوجه‌ریزی برای مرغداران صرفه اقتصادی ندارد و برخی واحدهای تولیدی تعطیل شده‌اند».

هنوز نهادهای جمهوری اسلامی گزارشی درباره تغییرات مصرف کالری شهروندان از زمان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اوج‌گیری تورم، خصوصا قیمت اقلام خوراکی نداده‌اند، اما بر اساس گزارشی که وزارت کار ایران پارسال منتشر کرد، سرانه مصرف کالری هر ایرانی در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲۰۰ کیلوکالری بوده که ۸.۳ درصد کمتر از سال ۱۳۹۶ و ۱۸.۵ درصد کمتر از سال ۱۳۹۰ است.

۱۱ درصد مدارس در ایران آب آشامیدنی لوله‌کشی و ۱۸ درصد دستشویی ندارند

مدرسه‌ای در سنندج

درپی انتشار آماری «نگران‌کننده» از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد وضعیت سلامت دانش‌آموزان و به‌ویژه وضعیت آب لوله‌کشی، توالت و آبخوری در مدارس دولتی، وزارت آموزش و پرورش اطلاعیه‌ای در واکنش به این اخبار منتشر کرد.

بر اساس آمارهای مندرج در گزارش دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در دی‌ماه سال ۱۴۰۱ به مرکز پژوهش‌های مجلس، از مجموع ۱۰۶ هزار و ۴۹۱ مدرسه دولتی موجود در کشور، ۱۱ درصد فاقد آب آشامیدنی لوله‌کشی شهری یا روستایی، ۸.۴ درصد فاقد چشمه توالت، ۱۷.۹۴ درصد فاقد دستشویی یا روشویی، ۲۸.۸۶ درصد فاقد لوله‌کشی صابون مایع و ۸۳.۶۹ درصد فاقد اتاق بهداشت مجهز هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت آموزش و پرورش روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد در جوابیه‌ای در این مورد گفت که آمارهای ارائه‌شده «مربوط به سال‌های گذشته است» و در سال‌های اخیر با همکاری ستاد فرمان امام و مجمع خیرین «اقداماتی جهت رفع چالش‌های مذکور صورت گرفته است.»

به نوشته تسنیم، وزارت آموزش و پرورش «اما به‌طور مستند و با ارائه آمار مشخص نکرده است در هر یک از شاخص‌های فوق، هم‌اکنون چه وضعیتی وجود دارد.»

وزارت آموزش و پروش اما در جوابیه خود اذعان کرده است که در حال حاضر مدارس کشور نسبت به شاخص حداقلی طرح ساماندهی نیروی انسانی وزارت متبوع (یعنی اختصاص یک مراقب سلامت به ازای هر ۴۸۰ دانش‌آموز) با کاهش قریب به ۲۰ هزار نیروی متخصص ذیربط بهداشت و سلامت دانش‌آموزان مواجه است.

این وزارتخانه با اشاره به این وضعیت نوشته است که «وزارت آموزش و پرورش تأیید می‌کند که در حال حاضر موضوع مراقبت از سلامت دانش‌آموزان... از چالش‌های جدی و اساسی مدارس است.»

وزارت آموزش و پرورش اما در این جوابیه، تقصیر این وضعیت را بر گردن «اتخاذ سیاست‌های انقباضی در گذشته» گذاشته است.

تحصیل دانش‌آموزان در ایران در سال‌های اخیر با موانع دشواری چون بروز همه‌گیری کرونا، تعطیلی‌های گسترده بر اثر آلودگی هوا و مسمومیت‌های زنجیره‌ای دانش‌آموران عمدتا دختر در مدارس سراسر کشور روبه‌رو بوده است.

رئیس دفتر روحانی: طرح دوباره گم شدن فرش‌های سعدآباد سیاسی و انتخاباتی است

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری او

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری او، در مورد خبر به سرقت رفتن ۴۸ تخته فرش نفیس و تاریخی از کاخ سعدآباد تهران می‌گوید که «طرح مجدد و رسانه‌ای موضوع مفقودی فرش‌ها از اساس سیاسی و با اهداف انتخاباتی است».

به گفته آقای واعظی، خبر مفقود شدن این فرش‌ها مربوط به ابتدای دولت یازدهم است و نهاد ریاست‌جمهوری دولت روحانی از سال‌ها پیش به عنوان مدعی پرونده خود در حال پیگیری قضایی آن بوده است.

رئیس دفتر دولت حسن روحانی افزود که در هفته‌های اخیر «حتی برخی اخبار حکایت از آن داشت که این پرونده به مرحله صدور رای نیز رسیده است»، اما برخی رسانه‌ها «خبرسازی‌هایی را با هدف متهم کردن دولت قبل شروع کردند.»

محمود واعظی این رسانه‌ها و مقامات مرتبط با آنها را متهم کرد که «با نزدیک‌تر شدن به انتخابات اسفندماه»، «برای حذف و یکدست‌سازی» سیاسی، این اتهام‌ها را متوجه دولت قبلی می‌کنند و اکنون هم با ضد و نقیض شدن خبر گم شدن فرش‌ها، «اتهام سرقت تلویزیون‌های کاخ سعدآباد را مطرح کرده‌اند.»

فرش‌های مورد اشاره، مجموعه‌ای است که آن را دومین مجموعه گران‌قیمت فرش در جهان و دومین کلکسیون بزرگ فرش در دنیا لقب داده‌اند و شامل فرش‌های نفیسی از دوره قاجار و زندیه است. کارشناسان قیمت تنها ده تخته فرش از این چهل و هشت تخته فرش به سرقت رفته را ۱۳۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

خبر سرقت فرش‌ها را در دوره اخیر نخستین بار خبرگزاری فارس در ۳۱ اردیبهشت منتشر کرد و خبر داد که در سال ۱۳۹۵ (یعنی دولت حسن روحانی) ۴۸ تخته فرش نفیس را با یک دستگاه وانت از ساختمان حافظیه کاخ سعدآباد خارج کرده‌اند.

پس از آن عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، روابط عمومی کاخ سعدآباد، مسعود سپهرزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، و مهران صحرایی، سرپرست موزه فرش، هریک اظهارات مختلف و گاه ضد و نقیضی در مورد سرنوشت این فرش‌ها بیان کرده‌اند.

بنا به گفته‌های تازه رئیس دفتر دولت حسن روحانی، بنا بر این از زمان دزدیده شدن این فرش‌های گرانبهای ایرانی سال‌ها می‌گذرد، اما با توجه به اظهارات مختلف مقامات، سرنوشت این فرش‌ها همچنان نامعلوم است.

با استفاده از خبرگزاری ایلنا و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.

دیدار رضا پهلوی با بنی گانتس، از رهبران اپوزیسیون اسرائیل، در نیویورک

رضا پهلوی (راست) در کنار بنی گانتس

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی توییتری خبر داد که روز دوشنبه، ۱۵ خرداد، در نیویورک با بنی گانتس، یکی از رهبران اپوزیسیون و وزیر دفاع پیشین اسرائیل، دیدار و درباره «فرصت‌های همکاری» آتی گفت‌وگو کرده است.

آقای پهلوی و ژنرال گانتس هر دو از میهمانان و سخنرانان کنفرانس سالانه روزنامه اسرائیلی «جروزالم‌پست» بودند که با عنوان «چشم‌انداز نوین خاورمیانه» در نیویورک در جریان است.

رضا پهلوی نوشت درباره «تاریخ غنی» مردمان ایران و اسرائیل و «فرصت‌های همکاری آتی» نه‎‌تنها بین اسرائیل و یک ایران سکولار و دموکراتیک، بلکه در سراسر خاورمیانه، با آقای گانتس گفت‌وگو کرده است.

رضا پهلوی ماه گذشته در جریان سفر رسمی پنج‌ روزه به اسرائیل با مقامات ارشد این کشور مانند نخست ‌وزیر، وزیران اطلاعات و راهبردی دیدار کرد، اما سران جناح اپوزیسیون اسرائیل فرصتی برای ملاقات با او را در برنامه کاری که از سوی میزبانان دولتی طراحی شده بود، نیافتند.

بر اساس نظرسنجی‌های ماه‌های اخیر در اسرائیل، در صورت تکرار انتخابات در این کشور، بنی گانتس که رئیس ستاد ارتش اسرائیل نیز بوده، به دلیل مواضع اعتدالی خود، بخت بیشتری برای پست نخست ‎‌وزیری دارد تا بنیامین نتانیاهو یا سایر سیاستمداران دیگر.

رضا پهلوی روز یک‌شنبه، ۱۴ خرداد، در سخنرانی در کنفرانس «جروزالم‌پست» خطاب به سیاستمداران، بازرگانان و کنشگران اسرائیلی و آمریکایی‌های دوستدار اسرائیل گفت: «زمانی که رژیم شیطانی حاکم بر ایران شکست بخورد، آینده جدیدی برای همه منطقه پدیدار خواهد شد.»

این چهره مخالف جمهوری اسلامی ایران افزود چشم‌انداز نوین خاورمیانه‌ای را ترسیم می‌کند که «مرفه‌تر، امن‌تر و باثبات‌تر باشد، و در آن، فرزندان ابراهیم و کوروش گردهم آیند و منطقه خود را به جایی که شایسته تمدن‌های بزرگ و باستانی اجدادشان باشد، تبدیل کنند».

گیلا گاملی‌ال، وزیر اطلاعات اسرائیل که در سفر آقای پهلوی به اسرائیل میزبان او بود، دو هفته پیش در جریان سفر کاری خود به واشینگتن در کنار شماری از رهبران سازمان‌های آمریکایی یهودی با رضا پهلوی دیدار کرد.

سازمان بازرسی کل خواستار سرعت بخشیدن به «رفع خطر» از بازار بزرگ تهران شد

یک ورودی بازار تهران

معاون نظارت در سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای رسمی به چندین نهاد مسئول از جمله ریاست جمهوری ایران خواستار سرعت بخشیدن به «ایمن‌سازی و رفع خطر» از بازار بزرگ تهران شد.

خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه،‌۱۶ خردادماه، به نقل از محمدمهدی بلندیان، معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور، به موارد متعدد از مشکلات بازار بزرگ پایتخت اشاره کرد، از جمله معابر و گذرگاه‌های کم عرض، وجود املاک متروکه و مخروبه، و عدم دسترسی نیروهای عملیاتی آتش‌نشانی در مواقع حریق.

غیراستاندارد بودن زیرساخت‌های بازار تهران مانند شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب و آب‌های سطحی، توزیع برق، گازرسانی، و مشکلات گره‌های ترافیکی منطقه از دیگر مشکلات بازار تهران است که به «تسریع در ایمن‌سازی» این بازار اهمیت می‌دهد.

آقای بلندیان در نامه خود تاکید کرده است که وزارتخانه‌های نیرو، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌ دستی، شهرداری تهران و سازمان اوقاف و امور خیریه «از لحاظ اجرایی و مدیریتی» در بازار تهران مسئولیت دارند.

خبر نامه رسمی سازمان بازرسی کل دو هفته پس از آن منتشر می‌شود که خبرگزاری ایرنا فهرست ساختمان‌های ناایمن شهر تهران را به نقل از دادستانی کل منتشر کرد.

در سال‌های اخیر، آتش‌سوزی ساختمان‌های تجاری و حتی بیمارستان‌ها در تهران افزایش چشمگیر داشته است. کمتر از دو هفته پیش رئیس کل دادگستری استان تهران تایید کرد که ساختمان «کلینیک هزار تختخوابی مهدی» در شرایط و وضعیت ناایمن قرار دارد.

بازار بزرگ تهران در محدوده خیابان‌های مولوی و ۱۵ خرداد در منطقه ۱۲ پایتخت قرار دارد و قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. این مجموعه وسیع در سال ۱۳۵۶ ثبت ملی شده است.

وزیر انرژی اسرائیل با برنامه هسته‌ای عربستان مخالفت کرد

نمایی از ریاض

وزیر انرژی اسرائیل روز دوشنبه ۱۵ خرداد گفت کشورش خواهان عادی‌سازی رابطه با عربستان است اما با این مسئله که دولت سعودی برنامه هسته‌ای داشته باشد، مخالف است.

ییسرائل کاتس، وزیر انرژی و سیاستمدار ارشد حزب حاکم لیکود، به روزنامه یدیعوت آحرونوت گفت اسرائیل به بهای عادی‌سازی رابطه با عربستان با این مسئله که ریاض برنامه اتمی داشته باشد، کنار نمی‌آید، اما در هرحال تماس‌هایی در جریان است.

یدیعوت آحرونوت و روزنامه‌های آمریکایی نیویورک‌تایمز و وال‌استریت جورنال گزارش داده‌اند که یکی از شرط‌های عربستان برای عادی‌سازی رابطه با اسرائیل، داشتن برنامه هسته‌ای با مصارف صلح‌آمیز است.

این گزارش‌ها مدعی بود که ریاض خواهان آن شده که آمریکا خود برنامه اتمی را برای عربستان تدارک دیده و اجرایی کند.

مقامات سعودی و آمریکا در جریان سفر ماه گذشته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ریاض، به شرط‌های مورد اشاره در رسانه‌های اسرائیلی و آمریکایی واکنش نشان ندادند اما آقای سالیوان کوشش واشینگتن برای عادی‌سازی رابطه عربستان- اسرائیل را تأیید کرد.

رسانه‌های اسرائیل نوشته‌اند که تلاش‌های دولت جو بایدن برای میانجی‎‌گری بین عربستان و اسرائیل، در سفر این هفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به ریاض، دنبال خواهد شد.

نخست‌وزیر اسرائیل به‌تازگی با صراحت بیشتری از اشتیاق خود برای دستیابی به توافق صلح با عربستان و گسترش رابطه با کشورهای عربی و اسلامی سخن می‌گوید. با این حال، بنیامین نتانیاهو به رویکرد جدید عربستان در بهبود مناسبات با ایران، هشدار داده است.

به‌نوشته خبرگزاری رویترز، اسرائیل در طول دهه‌ها نگران بوده که کشورهایی که سیاست‌های خصمانه نسبت به اسرائیل دارند، در پوشش برنامه هسته‌ای صلح‌طلبانه، به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنند.

این نگرانی اسرائیل سال‌ها در قبال لیبی، سوریه و عراق صادق بود به طوری که اسرائیل مراکز مشکوک عراق و سوریه را بمباران کرد.

دولت‌های اسرائیل در دو دهه اخیر علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران موضع گرفته و در ماه‌های گذشته نیز پیاپی می‌گویند ارتش کشورشان آماده حمله به ایران برای مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی است.

فوتبال جوانان آسیا:‌ شکست دختران ایرانی در برابر استرالیا

تصویری ویدیویی از لحظه به ثمر رسیدن گل اول استرالیا

در ادامه بازی‌های دور دوم از مرحله مقدماتی فوتبال دختران آسیا، جوانان ایران با نتیجه سه بر صفر مغلوب استرالیا شدند.

بعد از ناکامی ایران در گام اول مقابل ویتنام میزبان مسابقات، دومین بازی ایران نیز با شکست به پایان رسید. کاهیل جانسون (۲ گل) و مایا لوبو گلزنان استرالیا در این مسابقه بودند.

با توجه به پیروزی پنج بر صفر استرالیا در برابر لبنان، صعود این تیم به مرحله نهایی رقابت‌ها که سال آینده در ازبکستان برگزار خواهد شد، قطعی شده است.

فاطمه براتی، کیمیا رحیمی‌نیا، فاطمه سرورزاده، محدثه ذلفی، فاطمه پسندیده، هستی فروزنده، سارا دیدار، فاطمه ستوده، الهه افشاردوست، الهه عباسی و مریم سادات بازیکنان آغازگر ایران در برابر استرالیا بودند، رقابتی تماشایی که همچون سایر رویدادهای فوتبال زنان، نه به صورت زنده و نه ضبطی، از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش نمی‌شود.

ایران در اولین دیدار مقابل ویتنام قرار گرفت و در رقابتی نزدیک، ۳-۲ شکست خورد. دختران ایران نیمه اول را با شکست دو بر یک به پایان رساندند. در نیمه دوم، هر دو تیم یک بار دروازه همدیگر را باز کردند.

گل‌های ایران را مدافع ویتنام در هشتمین دقیقه و هستی فروزنده در دقیقه ۸۸ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساندند.

مریم جهان نجاتی سرمربی ایران پیش از شروع رقابت‌ها در نشست خبری گفت:‌ «امیدوارم رطوبت بالا کار را برای شاگردانم سخت نکند. گرچه تدابیری در نظر گرفتیم تا هنگام مسابقه شرایط خویی داشته باشیم. تمام تیم‌ها با برنامه ویژه آمده‌اند و هیچ حریفی ساده نیست اما با اردوهایی که برگزار کردیم و با توجه به آنالیز حریفان، آمده‌ایم تا بهترین عملکرد را به نمایش بگذاریم. امیدوارم بچه‌ها کارهای تاکتیکی را که در تمرینات انجام داده‌ایم در زمین اجرا کنند.»

جوانان ایران برای صعود به این مرحله، در دور نخست عازم داکا شدند و ابتدا ۷-۱ ترکمنستان را از پیش رو برداشتند. هستی فروزنده هت‌تریک کرد و ستاره زمین بود.

پیروزی ۱-۰ مقابل بنگلادش میزبان مسابقات در دیداری دشوار با گل دقیقه ۸۵ نگین زندی، رای به صدرنشینی و صعود دختران ایران به دور دوم داد.

حالا در مرحله دوم مسابقات، شاگردان مریم جهان‌نجاتی در آخرین بازی، هفدهم خرداد به مصاف لبنان می‌روند، مسابقه‌ای که با توجه به کیفیت دو تیم، می‌تواند منجر به پیروزی دختران ایران شود.

تیم ملی ایران در رده بزرگسالان نیز حریفانش را در رقابت‌های گزینشی المپیک ۲۰۲۴ شناخته است. قرعه‌کشی در کوالالامپور انجام شد و شاگردان مریم آزمون در گروه A با استرالیا، تایوان و فیلیپین همگروه شدند.

هر سه تیم در رنکینگ فیفا جایگاه بهتری نسبت به ایران دارند. استرالیا اینک در صدر تیم‌های زنان آسیا قرار گرفته و تیم دهم فوتبال زنان دنیاست. تایوان و فیلیپین رتبه‌های ششم و نهم آسیا را به خود اختصاص داده‌اند. در حالی که ایران رده دوازدهم آسیا را در اختیار دارد.

پخش سخنرانی جعلی ولادیمیر پوتین در پی «هک» ایستگاه‌های رادیویی روسیه

در این سخنرانی جعلی به ساکنان مناطق همجوار اوکراین گفته شده که نیروهای اوکراینی از مرز روسیه عبور کرده‌اند

سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد سخنرانی رادیویی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، که در مناطق هم‌مرز با اوکراین پخش شده است، «جعلی» بوده و دلیل آن «هک» برخی ایستگاه‌ها در این مناطق است.

دیمیتری پسکوف روز دوشنبه ۱۵ خرداد گفت: «همه این پیام‌ها کاملا جعلی هستند».

رسانه‌های مستقل روسیه گزارش داده‌اند که در این سخنرانی به ساکنان مناطق روستوف، بلگورود و ورونژ که همگی در مجاورت اوکراین هستند، گفته شده که نیروهای اوکراینی از مرز روسیه عبور کرده‌اند.

این سخنرانی جعلی در حالی منتشر شده که رئیس‌‌جمهور اوکراین در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای که روز ۱۳ خرداد منتشر شد، گفت کشورش آماده آغاز ضدحمله‌ای است که از مدت‌ها پیش انتظار آن می‌رفت.

با وجود این، ولودیمیر زلنسکی تاکید کرد که هدف از این ضدحمله بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغال‌شده است و صحبتی از حمله به خاک روسیه را مطرح نکرده است.

رسانه‌های مستقل روسیه می‌گویند در این سخنرانی جعلی عنوان شده که در مناطق مرزی، حکومت نظامی اعلام و بسیج نظامی سراسری برای جنگ روسیه با اوکراین آغاز شده است و ساکنان باید به عمق خاک روسیه منتقل شوند.

خبرگزاری دولتی روسیه، (RIA) نیز اعلام کرده که تعدادی از ایستگاه‌های رادیویی، این سخنرانی جعلی را پخش کردند.

دولت منطقه‌ای ورونژ در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر کرده، هک شدن ایستگاه‌های‌ رادیویی محلی را تایید و اعلام کرد که این ایستگاه‌ها تحت کنترل «سازمان‌های مجری قانون و مقامات محلی» هستند.

کرملین در ماه‌های گذشته چندمرتبه اوکراین را به انجام حملاتی در خاک این کشور متهم کرده است.

کی‌یف اعزام هر گونه نیرو به خاک روسیه و انجام عملیات نظامی در خاک این کشور را رد کرده و می‌گوید حملات زمینی پراکنده‌ای که در سه ماه گذشته در خاک روسیه رخ داده و مسکو اوکراین را مقصر آن می‌داند، کار پارتیزان‌های روسی بوده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/پ.م./ک.ر

ثبت‌نام مایک پنس در رقابت حزب جمهوریخواه برای تعیین نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا

مایک پنس ۶۳ ساله که در دوران معاونت ریاست­‌جمهوری کاملا به دونالد ترامپ وفادار بود، از سال ۲۰۲۱ به مرور از رئیس سابق خود فاصله گرفته است

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس­‌جمهور سابق آمریکا، روز دوشنبه ۱۵ خرداد با ثبت‌نام در کمیسیون فدرال انتخابات شرکت در رقابت­‌های حزب جمهوریخواه برای تعیین نامزد انتخابات ریاست­‌جمهوری را رسمیت داد.

سند مربوط به ثبت‌نام آقای پنس در کمیسیون فدرال انتخابات هنوز منتشر نشده ­است.

سه منبع نزدیک به آقای پنس به خبرگزاری رویترز گفتند که او روز چهارشنبه با انتشار یک ویدئوی تبلیغاتی و سخنرانی در ایالت آیووا کارزار انتخاباتی خود را آغاز می‌کند.

مایک پنس ۶۳ ساله که در دوران معاونت ریاست­‌جمهوری کاملا به دونالد ترامپ وفادار بود، از سال ۲۰۲۱ به مرور از رئیس سابق خود فاصله گرفته و گفته است که تشویق شورشگران به حمله به ساختمان کنگره توسط دونالد ترامپ در روز ششم ژانویه ۲۰۲۱ امنیت او و خانواده­‌اش را به­ خطر انداخت.

علاوه بر دونالد ترامپ، که صاحبنظران او را بخت اصلی برای نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات سال آینده می‌دانند، تعداد دیگری از سیاستمداران این حزب از جمله نیکی هیلی، فرماندار سابق ایالت کارولینای جنوبی و سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل؛ کریس کریستی، فرماندار سابق ایالت نیوجرزی و تیم اسکات تنها سناتور جمهوریخواه سیاهپوست رسما نامزدی خود را اعلام کرده‌­اند.

یکی از نزدیکان دوگ بورگوم، فرماندار ایالت داکوتای شمالی، به خبرگزاری رویترز گفت که او نیز قصد دارد روز چهارشنبه نامزدی خود را اعلام کند.

تعداد کثیر نامزدها، مخالفان دونالد ترامپ در درون حزب جمهوریخواه را نگران کرده است که معتقدند آرای مخالفان او بین نامزدهای گوناگون تقسیم خواهد شد و درنتیجه رئیس­‌جمهور سابق در این رقابت به پیروزی خواهد رسید.

شاهزاده رضا پهلوی: با شکست رژیم شیطانی ایران آینده جدیدی برای منطقه رقم می‌خورد

شاهزاده رضا پهلوی- عکس آرشیوی از سفر ولیعهد پیشین ایران به اسرائیل

شاهزاده رضا پهلوی روز یکشنبه ۱۴ خرداد در کنفرانس روزنامه «جروزالم‌پست» که در نیویورک در جریان است، گفت: «زمانی که رژیم شیطانی حاکم بر ایران شکست بخورد، آینده جدیدی برای همه منطقه رقم خواهد خورد».

کنفرانس سالانه این روزنامه انگلیسی‌زبان اسرائیلی هم‌زمان با جشن‌ها و رژه ده‌ها هزار نفره از یهودیان و آمریکایی‌های هوادار اسرائیل در نیویورک به مناسبت هفتادوپنجمین سال تأسیس کشور اسرائیل، برگزار شده است.

شمار زیادی از وزیران، سیاستمداران و صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران اسرائیلی در کنار آمریکایی‌های بازرگان، سیاستمدار و رهبران جامعه یهودیان آمریکا در این کنفرانس حضور یافته‌اند. اجلاس سالانه این روزنامه با عنوان «چشم‌انداز نوین خاورمیانه» برگزار شده است.

به‌ گزارش «جروزالم‌پست»، رضا پهلوی در سخنرانی خود گفت: «من این‌جا هستم تا نه در مورد ۷۵ سال گذشته، بلکه درباره ۷۵ سال آینده منطقه خود صحبت کنم».

او اظهار داشت: «با سقوط حکومت اهریمنی فعلی در ایران، آینده جدیدی در منطقه رقم زده می‌شود و فرصت‌های متعددی برای بهبود زندگی بسیاری از مردم خاورمیانه فراهم خواهد شد».

این چهره مخالف جمهوری اسلامی ایران افزود چشم‌انداز نوین خاورمیانه‌ای را ترسیم می‌کند که «مرفه‌تر، امن‌تر و باثبات‌تر باشد، و در آن، فرزندان ابراهیم و کوروش گردهم آیند و منطقه خود را به جایی که شایسته تمدن‌های بزرگ و باستانی اجدادشان باشد، تبدیل کنند».

او تصریح کرد: «هم‌وطنان من به این چشم‌انداز باور دارند و برای دستیابی به آن، بیشترین فداکاری را کرده‌اند».

شاهزاده رضا پهلوی به حاضران گفت: «در مبارزه برای تغییر رژیم در ایران شرکت کنید؛ این تغییر سرانجام ارزش خود را نشان خواهد داد».

رضا پهلوی دو ماه پیش اولین شخصیت سرشناس ایرانی بود که به دعوت رسمی دولت اسرائیل در سفری پنج روزه به میزبانی گیلا گاملی‌ال، وزیر اطلاعات و سیاستمدار عضو ارشد حزب حاکم لیکود، به اسرائیل سفر کرد. پس از آن، خانم گاملی‌ال با سفر به واشینگتن در کنار شماری از رهبران سازمان‌های آمریکایی یهودی با رضا پهلوی دیدار کرد.

جمهوری اسلامی ایران و برخی از مخالفان حکومت ایران در خارج از سفر آقای پهلوی به اسرائیل انتقاد کرده بودند.

اما خانم گاملی‌ال هفته گذشته در مقاله‌ای در روزنامه «جروزالم‌پست» نوشت: «عزم ماکیاولیستی برای خون‌ریزی زیربنای رژیم آخوندی ایران است...ولی مردم ایران و اسرائیل برای نابودی حکومت تهران عزم راسخ دارند».

حکم حبس زهره صیادی، فعال حقوق کودکان بی‌شناسنامه، را «دادگاه ویژه روحانیت صادر کرده است»

زهره صیادی در استان سیستان‌وبلوچستان به کودکانی که شناسنامه نداشتند در چادر آموزش می‌داد. او در حومه تهران نیز فعالیت‌های مشابه داشت

ستاره قربانی از نزدیکان زهره صیادی، فعال حوزه آسیب‌های اجتماعی و حقوق کودکان بی‌شناسنامه، در گفتگو با رادیو فردا می‌گوید او در حالی برای اجرای حکم یک سال حبس به زندان اوین منتقل شد که به بیماری سرطان مبتلاست و نیاز به ادامه روند درمانی در بیرون از زندان دارد.

وضعیت وخیم جسمانی زهره صیادی در زندان اوین؛ او به بیماری سرطان مبتلاست
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00
لینک مستقیم

زهره صیادی بر اساس تجارب کار با کودکان، تاکنون دو کتاب با روایتی از زندگی حاشیه‌نشینان و آسیب‌دیدگان اجتماعی بلوچ و پاکستانی منتشر کرده است. او روز ۹ خرداد به زندان اوین منتقل شد.

ستاره قربانی می‌گوید: وضعیت جسمانی خانم صیادی بسیار وخیم است و براساس تجویز پزشک معالجش، هر سه هفته یک‌بار باید دارویی به او تزریق شود و دز بعدی تزریق دارو هفته آینده است و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

به گقته او، خانم صیادی به‌دلیل بیماری سرطان و شرایط وخیم جسمانی، توان تحمل زندان را ندارد.

خانم قربانی می‌افزاید که زهره صیادی از سوی دادگاه ویژه روحانیت به یک سال زندان محکوم شده، درحالی که نه خود او روحانی است و نه در خانواده و بستگانش، فرد روحانی وجود دارد. ضمن این‌که وکیلش هم اجازه دسترسی به پرونده را ندارد و به پیگیری‌هایش هیچ پاسخی نمی‌دهند.

زهره صیادی در استان سیستان‌وبلوچستان به کودکانی که شناسنامه نداشتند در چادر آموزش می‌داد. او در حومه تهران نیز فعالیت‌های مشابه داشت.

خانم صیادی در سال ۹۸ بازداشت و تمام فعالیت‌های او درباره حقوق کودکان به «اقدام علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم» تفسیر شد.

این فعال حقوق کودکان پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شد و پارسال حکم یک‌سال زندان برای او صادر شد. او به این حکم اعتراض کرد ولی به گفته خانم قربانی، ناگهان روز دوشنبه تماس گرفتند که حکم تایید شده و سه‌شنبه او را به زندان منتقل کردند.

قوه قضائیه: شعیب میربلوچزهی ادعایی در مورد ناراحتی جسمی به مسئولان زندان مطرح نکرده است

دادستان سیستان و بلوچستان می‌گوید «ادعا‌ها در مورد وضعیت جسمی شعیب میربلوچزهی صحت ندارد و او هیچ بیماری ندارد»

دادستان مرکز استان سیستان‌وبلوچستان با تکذیب خبر «ضرب و جرح و وخامت» حال شعیب میربلوچزهی عنوان کرد که این نوجوان محکوم به اعدام هیچ بیماری ندارد و او نیز تاکنون ادعایی در مورد «بیماری و ناراحتی جسمی به مسئولان زندان مطرح نکرده است».

مهدی شمس‌آبادی روز دوشنبه ۱۵ خرداد گفت: «شعیب میربلوچزهی اواخر هفته گذشته با خانواده خود ملاقات داشته و ادعا‌ها در مورد وضعیت جسمی این فرد صحت ندارد و او هیچ بیماری ندارد.»

سایت «حال‌وش» که نقض حقوق بشر و همچنین اعتراضات سیستان‌وبلوچستان را پوشش می‌دهد، روز ۱۳ خرداد گزارش داد که این نوجوان معترض محکوم به اعدام، «در بند ۹ زندان زاهدان مورد ضرب‌وشتم ماموران قرار گرفته و از ناحیه سر دچار شکستگی شده، به طوری که حال او وخیم» عنوان شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این نوجوان معترض و زندانی، به این سایت حقوق بشری گفت: «ماموران زندان زاهدان، شعیب را از داخل بند ۹ به بیرون برده و به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار داده‌اند»، به حدی که «سر او دچار شکستگی و خونریزی» شده است اما «با وجود وخامت حالش مسئولان زندان زاهدان حاضر به رسیدگی پزشکی و درمان او نشده‌اند».

خبرگزاری میزان روز دوشنبه نوشت بلافاصله بعد از انتشار این خبر، شعیب میربلوچزهی «به بهداری زندان فراخوانده شده و ویزیت شده است».

این رسانه وابسته به قوه قضائیه با ادعای این‌که این نوجوان برای بار دوم نیز در روز ۱۵ خرداد معاینه شده، نوشته است که در معاینه‌های صورت گرفته «هیچ آثار ضرب و جرح و شکستگی» در بدن این نوجوان مشاهده نشده است.

با وجود این، خبرگزاری میزان عنوان کرده که اثر یک شکستگی بر روی سر آقای میربلوچزهی دیده شده، که این نوجوان اعلام کرده، این شکستگی «مربوط به دوران کودکی وی بوده است».

پیش از این نیز گزارش‌های متعددی از تداوم «شکنجه» شعیب میربلوچزهی به‌دست نیروهای امنیتی منتشر شده بود. در این گزارش‌ها تاکید شده بود که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی حتی «پس از صدور حکم اعدام برای این معترض بلوچ، همچنان او را در زندان مرکزی زاهدان تحت شکنجه قرار می‌دهند» و «فشار روحی و جسمی» بر او ادامه دارد.

شعیب میربلوچزهی ریگی، متولد ۱۸ بهمن ماه ۱۳۸۲ در زاهدان است و چند روز پس از کشتار نزدیک به یکصد تن از مردم زاهدان به‌دست نیروهای امنیتی در «جمعه خونین زاهدان» بازداشت شده است.

به گفته قوه قضائیه حکم اعدام این نوجوان «غیرقطعی» است و هنوز در دیوان عالی کشور تأیید نشده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری میزان و رادیو فردا/پ.م./ک.ر

واکنش مهدی نصیری به سخنرانی خامنه‌ای: فقط چند کشته بسیجی برایش مهم است

مهدی نصیری

مهدی نصیری، از منتقدان رهبر جمهوری اسلامی، در واکنش به سخنرانی اخیر علی خامنه‌ای گفت که برای او فقط «چند کشته یا شهید بسیجی» مهم است.

آقای نصیری که خود وی پیشتر مدیر مسئول روزنامه کیهان، از رسانه‌های تندروی جمهوری اسلامی بوده، روز دوشنبه ۱۵ خرداد با انتقاد از نبود آزادی‌ها در ایران به ویژه آزادی رسانه، در یادداشتی خطاب به علی خامنه‌ای نوشت: «این که فقط چند کشته یا شهید بسیجی برایت مهم باشد و صدها کشته دیگر از این مردم و جوانان در اعتراضات مردمی اخیر، ارزش نام بردن هم نداشته باشند و بعد در سخنرانی بارها از «ملت ایران» سخن گفته شود، ناشی از معجزه سرکوب آزادی و در دست داشتن همه رسانه‌های صوتی و تصویری و کتبی و شفاهی است.»

علی خامنه‌ای روز یکشنبه در سخنرانی سالانه خود در مقبره روح‌الله خمینی مدعی شده بود که در جریان اعتراضات سراسری اخیر، «اراذل و اوباش»، چند «جوان دانشجو یا طلبه‌ بسیجی، یا عنصر انتظامی، یا عنصر بسیجی را در خیابان، جلوی چشم مردم با شکنجه به قتل رساندند و شهید کردند».

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری، در جریان این اعتراضات، بیش از پانصد معترض به دست نیروهای انتظامی و بر اثر شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی کشته شدند.

جمهوری اسلامی نه تنها ماموران امنیتی و انتظامی را برای کشتار مردم معترض مورد پیگرد قرار نداده، بلکه تاکنون چندین معترض زندانی را با اتهام‌های محاربه و قتل ماموران، اعدام کرده است.

نصیری درباره این سخنرانی خامنه‌ای نوشت: «در کشورهای دارای رسانه‌های آزاد این گونه مونولوگ‌ها به شدت نقد و هجو می‌شود و گوینده یا گویندگان آن جرئت ایراد چنین خطابه‌هایی را نخواهند داشت.»

او با اشاره به این که «دوران انحصار رسانه‌ای در حال انقضا است»، به خامنه‌ای هشدار داد: «حاکمان اهل خطابه و تک‌گویی نباید از عواقب مشی عقیم و ضد دیالوگ خود غافل شوند.»

این فعال رسانه‌ای افزود که نباید «مشت‌های گره کرده و حنجره‌های تاییدکننده جمعی محدود از ملت ـ که به سختی در کل ایران به ده یا نهایتا بیست درصد بالغ می‌شوند ـ واقعیت امر و امور را بر آنان مشتبه کند.»

مهدی نصیری که پیشتر مدیر مسئول روزنامه کیهان، از رسانه‌های تندروی جمهوری اسلامی بوده، درباره رهبر پیشین جمهوری اسلامی نیز اضافه کرد که «آقای خمینی صداهایی را که در تقابل با تصمیمات راهبردی‌اش بود برنمی‌تافت و مانع طرح آنها در رسانه‌ها و حتی نهادهای مسئولی چون مجلس می‌شد.»

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی تازه خود، بار دیگر با ربط‌دادن اعتراضات مردم ایران به «دشمنان»، همزمان به مردم معترض و غرب حمله کرد و گفت که «دشمنی»ها با جمهوری اسلامی با «عقب‌نشینی‌های موضعی» از بین نمی‌رود.

این اظهارات خامنه‌ای واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت و محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی پس از سخنرانی اخیر رهبر جمهوری اسلامی، بدون خطاب قرار دادن مستقیم او، از خامنه‌ای خواست در شیوه حکمرانی خود، «بازنگری» کند.

او در توئیتی نوشت: «به جای اینکه معترضان را احساساتی، غافل، اراذل و اوباش، پادو و پیاده‌نظام دشمن بنامید، اندکی در شیوه حکمرانی خود، که عامل اصلی نارضایتی مردم است، اندیشه و بازنگری کنید.»

چندی پیش، کانال تلگرامی مهدی نصیری، اعلام کرد که این منتقد رهبر جمهوری اسلامی پس از بازگشت از دادگاه ویژه روحانیت، از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران احضار شده است.

او پیشتر با انتقاد از سیاست حجاب اجباری حکومت، گفته است که جمهوری اسلامی می‌خواهد برای اجرای این سیاست، «مردم را به جان هم اندازد».

اسکای‌نیوز: «ایران یک میلیون دلار مهمات به روسیه فروخته است»

مهمات توپخانه در ایران

شبکه خبری اسکای‌نیوز اعلام کرد سندی ۱۶ صفحه‌ای را از «یک منبع مطلع امنیتی» دیده است که نشان می‌دهد ایران برای جنگ اوکراین به روسیه مهمات جنگی به ارزش حدود یک میلیون دلار فروخته است.

این مدرک که تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۳ شهریور ۱۴۰۱) را دارد، مربوط به فروش «مهمات توپخانه و تانک و موشک» در اندازه‌های مختلف از ایران به روسیه است.

این منبع گفته است که بررسی‌ها نشان می‌دهد این مهمات «نمونه محصولاتی» بودند که پیش از ارسال محموله‌های بیشتر بعدی، در این سند ذکر شده‌اند.

اسکای‌نیوز می‌گوید همچنین به قرارداد ضمیمه‌شده‌‌ای دست یافته است که شامل فروش لوله‌های تانک تی‌۷۲، لوله‌های توپخانه هویتزر و مهمات آنها بوده و ۷۴۰ هزار دلار ارزش داشته است.

این رسانه نوشته که به شکل مستقل نمی‌تواند اعتبار این مدارک را تایید کند.

اما این منبع امنیتی به اسکای‌نیوز گفته است که این قرارداد بین ایران و روسیه برای فروش جنگ‌افزار بسته شده و «۱۰۰ درصد معتبر» است.

سفارتخانه‌های روسیه و ایران در بریتانیا حاضر به اظهار نظر درباره قرارداد تسلیحاتی و اعتبار این اسناد نشدند.

شبکه اسکای‌نیوز می‌گوید این اسناد را ماه گذشته وقتی دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین، به بریتانیا سفر کرد، به او نشان داده و همچنین در اختیار جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، قرار داده است.

کی‌یف و لندن گفتند که درباره این اسناد تحقیق می‌کنند و اگر آنها را معتبر تشخیص دهند، اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

وادیم پریستاکیو، سفیر اوکراین در بریتانیا، در مصاحبه اخیرش به اسکای‌نیوز گفت «ما ظن این را داشتیم که چنین اتفاقی رخ داده است.»

آقای کلورلی هم در مصاحبه‌ای دیگر گفت وقتی اسناد به دست وزارت خارجه بریتانیا برسد، آنها را «ارزیابی و تأیید اعتبار» می‌کنند و بر اساس آن «تصمیم‌گیری» خواهند کرد.

او گفت بریتانیا پس از آن که حکومت ایران برای حمله به شهرهای اوکراین، پهپاد در اختیار روسیه قرار داد، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد.

منبع امنیتی به اسکای‌نیوز می‌گوید قرارداد ادعایی نشان می‌دهد پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه پس از ارسال پهپاد، به رساندن مهمات و دیگر تجهیزات نظامی گسترش یافته است.

وزارت دفاع بریتانیا در تازه‌ترین ارزیابی خود از جنگ اوکراین گزارش داد که روسیه در ماه گذشته میلادی از بیش از ۳۰۰ پهپادِ ساخت ایران برای هدف قرار دادن اوکراین استفاده کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در این گزارش با اشاره به استفاده از پهپادهای شاهد ۱۳۶ گفته که این بیشترین میزان استفاده از آنها در جنگ روسیه علیه اوکراین است.

مقام‌های اوکراین بارها از حکومت ایران خواسته‌اند که از ارسال پهپاد به روسیه خودداری کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی با تایید ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه می‌گویند فروش این تسلیحات پیش از تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین انجام شده بود.

قتل یک دختر ۱۷ ساله با انگیزه «ناموسی» در کردستان

بر اساس گزارش‌ها یک دختر ۱۷ ساله به نام «روژین عظیمی» در شهرستان دیواندره استان کردستان با انگیزه «ناموسی» توسط برادرش به قتل رسیده است.

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» اعلام کرد که روژین عظیمی روز شنبه ١٣ خرداد در خانه خانوادگی خود در روستای آخکند شهرستان دیواندره «با ضربات متعدد چکش به طرز فجیعی بە قتل رسیدە است.»

منابع آگاه در گفت‌وگو با هه‌نگاو، انگیزه برادر این دختر نوجوان را «داشتن رابطه با یک پسر» عنوان کرده‌اند.

سایت خبری «کردپا» هم ضمن تأیید این خبر اعلام کرده است که پدر و برادر روژین عظیمی بعد از این حادثه بازداشت شده‌اند.

سایت‌های خبری در روزهای گذشته از قربانی شدن یک زن جوانِ قربانی کودک‌همسری به نام «پرستو شهبازی» نیز خبر داده بودند.

بنابر گزارش‌های هه‌نگاو و کردپا خانم شهبازی، ۱۸ ساله و اهل شهرستان دهگلان استان کردستان، ابتدا توسط همسرش حلق‌آویز شده و پس از آن جسد او مورد حمله با چاقو قرار گرفته است.

به گزارش این دو سایت، همسر خانم شهبازی به مواد مخدر اعتیاد داشته است. درباره انگیزه‌های قتل او تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

‌در سال‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از خشونت علیه زنان و قتل‌های‌ موسوم به «ناموسی» در ایران منتشر شده که بیشتر توسط یکی از مردان نزدیک به خانواده رخ داده است.

در مواجهه با عاملان قتل‌های ناموسی در ایران خلاء‌های قانونی بسیاری وجود دارد که مورد انتقاد فعالان حقوق بشری است. ازجمله این‌که بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، پدران قاتل محسوب نمی‌شوند و در صورت اثبات جرم به دلیل قتل فرزندان خود، حداکثر به پرداخت دیه و حبس تا ده سال محکوم می‌شوند.

در بسیاری از موارد هم که قتل ناموسی توسط سایر مردان خانواده صورت می‌گیرد، اولیای دم با گذشت از خون فرزند خود، زمینه آزادی قاتل را فراهم می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های هه‌نگاو و کردپا؛ ف.ع/پ.پ

بیشتر

XS
SM
MD
LG