لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۱

تصویب بزرگترین بسته کمک نظامی آمریکا به اوکراین


نمایی از وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون
نمایی از وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون

ایالات متحده از تصویب تحویل بزرگترین بسته تسلیحات این کشور برای کمک به اوکراین در مقابله با تهاجم نظامی روسیه خبر داد.

دولت جو بایدن روز دوشنبه ۱۷ مرداد اعلام کرد، این بسته کمک جنگ‌افزار به ارزش یک میلیارد دلار شامل موشک، مهمات و ادوات نظامی است که وزارت دفاع آمریکا آن را به اوکراین خواهد داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرش می‌نویسد که با توجه به گزارش‌ها از آماده شدن روسیه برای انتقال نیروها و جنگ‌افزار خود به شهرهای جنوب اوکراین جهت مقابله با ضدحملات اوکراینی‌ها، آمریکا تصمیم گرفته است تسلیحات مورد نیاز کی‌یف را در اختیار اوکراین قرار دهد.

این بسته شامل راکت‌های توپخانه‌ای هایمارس، هزاران گلوله‌ توپخانه، خمپاره و ادوات نظامی است.

مقامات آمریکا می‌گویند راکت‌های توپخانه‌ای هایمارس برای مقابله نظامیان اوکراینی با پیشروی نیروهای روسی نقشی کلیدی دارد.

با تصویب این بسته جدید، کل کمک‌های نظامی و مالی آمریکا به اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور به ۹ میلیارد دلار رسید.

بسته جدید با توجه به گزینه تحویل مستقیم جنگ‌افزار از ذخایر وزارت دفاع آمریکا، بسیار سریع‌تر از کمک‌های نظامی قبلی ایالات متحده تحویل اوکراین خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید طی چهار ماه گذشته تمرکز نیروهای نظامی روسیه بر اشغال منطقه دونباس در شرق اوکراین بوده که طی هشت سال گذشته نیروهای جدایی‌طلب حامی روسیه در آنجا کنترل اوضاع را در دست داشتند. نیروهای روسی به تدریج در حال پیشروی برای تصاحب این منطقه هستند.

تصویب بسته کمک‌های نظامی جدید همزمان شده با حملات روزانه به نیروگاه اتمی زاپوریژیای اوکراین که بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا است. این امر به نگرانی‌ها از احتمال وقوع یک فاجعه بزرگ اتمی دامن زده است

روسیه حمله به این نیروگاه را تکذیب کرده و مدعی شده نیروهای اوکراینی به نیروگاه اتمی زاپوریژیا صدمه زده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن
XS
SM
MD
LG